12 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

دوانفجاردرشهرمزارشریف رخ داد

مزارشریف 11 سرطان باختر دوانفجار پی‌هم لحظاتی پیش درشهرمزارشریف مرکزبلخ رخ...

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

رئیس جمهوری در مجلس بزرگ مردمی لوگر، اشتراک و سخنرانی کرد

کابل 11 سرطان باختر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

طالبان یک معلم را درفراه به قتل رساندند

فراه 11 سرطان باختر طالبان یک معلم را امروز درحومۀ شهرفراه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

نگرانی از قتل های هدفمند و ضرورت بازنگری سیستم امنیتی شهرها

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 17جوزا/ باختر
از مدتی به این سو قتل های هدفمند در کابل و سایر شهرهای بزرگ افغانستان افزایش یافته است. در تازه ترین رویدادی از این سلسله، داکتر محمد ایاز نیازی خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان مینه و عالم دینی شناخته شدۀ کشور٬ در انفجاری در داخل محوطۀ مسجد، جان سپرد و به شهادت رسید. این رویداد المناک و دهشت افگنانه که در قلب کابل و در باامن ترین منطقۀ آن رخ داد، باردیگر ضرورت بازنگری سیستم امنیتی کابل و سایر شهرهای کشور را به گونۀ جدی آن مطرح کرد.
مفسر آژانس باختر این موضوع را به تحلیل و ارزیابی گرفته است و می نگارد: در قتل های هدفمند، دهشت افگنان بیشتر از همه نخبگان و گل های سر سبد کشور را نشانه می گیرند و بی رحمانه به قتل می رسانند. داکتر نیازی نیز یکی  از نخبگان دینی کشور بود، در علوم اسلامی دکتورا داشت و در پوهنځی شرعیات پوهنتون کابل علوم دینی تدریس می کرد، عالمی بود که قرائتش از دین، مبتنی بر آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر بزرگوار اسلام استوار بود، اعتدال را بر افراط ترجیح می داد و مخالف تعصب، نفرت و دشمنی بود و همه را به سوی زندگی مسالمت آمیز در روشنی ارشادات دین مبین اسلام فرا می خواند، موقفش واضح و روشن و صدایش بلند و رسا بود.
بدون تردید دهشت افگنانی که داکتر نیازی را به شهادت رساندند، نمی خواهند علمای کرام ما از اسلام چنین قرائت معتدل و مبتنی بر آیات قرآنی و احادیث نبوی داشته باشند، آنان تلاش می کنند چنان قرائتی از دین ارائه کنند که آنان را در رسیدن به اهداف شوم سیاسی شان کمک کنند. آنان تلاش می کنند که از دین به عنوان ابزار رسیدن به اهداف ناخجستۀ سیاسی شان استفاده کنند.  
همانطوری که در فوق خاطرنشان شد، حملۀ مرگبار دهشت افگنانه بر داکتر نیازی بار دیگر ضرورت بازنگری سیستم امنیتی کابل و سایر شهرهای کشور را به گونۀ بسیار جدی آن مطرح کرد. می پذیریم و تجربۀ جهانی نیز ثابت ساخته است که جلوگیری از حمله های دهشت افگنانه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کار ساده و آسان نیست؛ چنین حمله ها حتا در شهرهایی رخ می دهد که از امنیت و ثبات مطمین برخورداراند، سیستم امنیتی شان به گونۀ کامل الکترونیک شده است، کمره های امنیتی بیست و چهار ساعت فعال است، باشندگان شان همه ثبت و راجستر اند و پولیس شان نیز مسلکی و مجهز با همۀ امکانات و تجهیرات معاصر اند؛ اما این هرگز بدان معنا بوده نمی تواند که مسوولان نهادهای مربوط دست زیر الاشه بنشینند و کاری نکنند. تامین امنیت همۀ شهروندان وبه ویژه نخبگان دینی و سیاسی کشور وظیفه اساسی نهادهای مربوط امنیتی کشور است.
قتل های هدفمند یک پرسش را به گونۀ جدی مطرح می کند و آن  این که آیا نهادهای مربوط برای هر شهر پلان ویژۀ امنیتی دارند یا نه؟ یکی؛ کارها و تدابیر عادی روزمره است که هر اداره باید انجام دهد، اما افغانستان اکنون در شرایط عادی قرار ندارد. ما در یک مرحلۀ نهایت حساس قرار داریم و تلاش ها به خاطر رسیدن به صلح با گذشت هر روز افزایش می یابد. همزمان با این تلاش های صلح، حلقه ها و عناصر مخالف صلح نیز هر لحظه کوشش می کنند که روند صلح را به چالش بکشانند وناکام کنند. از سویی هم دهشت افگنان همواره کوشش کرده اند و کوشش می کنند که به شمول کابل در شهرهای بزرگ نفوذ کنند و برای خود لانه بسازند. از این رو شهرهای کشور به یک پلان امنیتی فوق العاده نیاز دارند، پلانی که همۀ این چالش ها و تهدیدها در آن مدنظر گرفته شود.
جلوگیری از جرایم جنایی باید در راس این پلان ها قرار داشته باشد. تا زمانی که مردم خود را در خانه های شان مصوون و آرام احساس نکنند و در کوچه ها وجاده ها بدون نگرانی و دغدغه تردد نکنند، نمی توان از امنیت مطمین صحبت کرد و جلو رویدادهای دهشت افگنانه را گرفت. تجربۀ کشور خود ما و همچنان سایر کشورهای جهان نشان داده است که دهشت افگنان به خاطر رسیدن به اهداف سیاسی شان پیش از همه کوشش می کنند که جرایم جنایی در شهرها افزایش یابد تا آب گل آلود شود و آنان به آسانی بتوانند ماهی شکار کنند.
نهاد های امنیتی کشور باید روی طرح جدید امنیتی برای کابل و همۀ شهرهای کشور کار کنند و جلو قتل های هدفمند نخبگان و همۀ شهروندان کشور را بگیرند. ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.