16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد قاسم حلیمی نامزدوزیر وسرپرست وزارت  ارشاد، حج و اوقاف تعیین شد

محمد قاسم حلیمی نامزدوزیر وسرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف تعیین شد

کابل / ۱۶ اسد / باختر ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست...

تیم امنیتی کابل روی امنیت مرکز جلسۀ فوق‌العاده برگزار کرد

تیم امنیتی کابل روی امنیت مرکز جلسۀ فوق‌العاده برگزار کرد

کابل / ۱۶ اسد، / باختر مقامات بلندپایۀ امنیتی کشور امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۰ سرطان/ باختر
دولت افغانستان به منظور تقویت اجماع جهانی در پیوند به روند صلح در کشور تلاش هایی تازه را آغاز کرده است تااین روندحمایت بیشتر بیرونی داشته باشد.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ در جریان هفته گدشته دولت افغانستان سه نشست مهم بین المللی در مورد تقویت روند صلح در افغانستان را راه اندازی و مدیریت کرده است که می تواند اجماع جهانی در مساله صلح افغانستان را تقویت  کند و چشم انداز صلح را روشن تر کند.
یکی از این تلاش ها، نشست بین‌المللی در بارۀ تقویت و تأمین اجماع در روند صلح است که دیروزبرگزار شد و در آن نمایندگان بیست کشور و سازمان های معتبرجهانی از طریق ویدیو کنفرانس شرکت داشتند.
رهایی زندانیان طالبان و دولت افغانستان، کاهش خشونت‌ها، آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان و برقرای آتش‌بس دایمی ،بحث محوری این نشست را تشکیل می داد.
این نشست ها نمایانگر آن است  که دولت افغانستان در حال عملی کردن یک دیپلماسی جدید در داخل کشور، منطقه وفرامنطقه است  که در آن تلاش می شود تا حمایت جهانی برای حفظ ارزش ها و دستآورد هایی  که مردم افغانستان در طول نزده سال گذشته به آن دست یافته اند، کسب شود و طالبان به عنوان بخشی از معضل افغانستان از مجرای قانونی وارد ساختار نظام شوند.
چنانچه محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی خود  در نشست دیروز به صراحت گفت (ما برای ختم جنگ ورسیدن به  توافق سیاسی،ظرفیت و اراده سیاسی داریم قسمی که طالبان درنظام جمهوریت اسلامی افغانستان حضور پیدا کنند و از طریق انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بتوانند به اهداف سیاسی شان برسند.)
رییس جمهور همکاری بین المللی را برای ختم جنگ در افغانستان و ترغیب طالبان به صلح با ارزش خواند.
این نشست ها درست زمانی برگزار می شود که دولت افغانستان از هر طرق ممکن تلاش می کند که روند سیاسی حل معضل افغانستان تقویت شود و بلاخره این کشور  از مسیر منطق، گفت وگو ،تحمل و همگرایی به صلح برسد.
تلاش های دولت افغانستان به این منظور در ابعاد داخلی و بین المللی  بیشتر شده است.
در بُعد داخلی،رییس جمهور سفر های ولایتی خود را بیشتر کرده است،نشست های مشورتی بیشتری با اهل خبره وسیاست ورزان داشته است .
در کنار این مسایل،ساختار های تازه برای تقویت روند صلح ایجاد شده است، آزادی شماری زیادی از زندانیان طالبان ،ایجاد هیئت مذاکره کننده صلح نمونه هایی از تلاش دولت افغانستان برای تقویت روند صلح در بُعد داخلی است.
در بُعد خارجی، برگزاری سه نسشت مهم بین المللی در یک هفته که در آن دیدگاه و راهبرد دولت افغانستان در امر رسیدن به صلح بیان می شود، نمایانگر این است که دولت افغانستان می خواهد تااجماع جهانی در خصوص مساله افغانستان تقویت شود در حالی که شماری از کشور ها، افغانستان را میدان جنگ های نیابتی شان فکر کرده اند و این سبب شده است تا روند صلح در افغانستان آسیب زیادی بیند.
مگر شکل گیری یک اجماع جهانی می تواند جای رقابت ها را به همکاری مبدل کند و راه را برای حل معضل افغانستان که طولانی ترین معضل منطقه یی پنداشته می شود هموار کند،تلاش های اخیر دولت افغانستان به همین منظور است.
  این تلاش ها به رییس جمهوری امکان می دهد که یک پشتوانه خوب و مطمین در سطح ملی و بین المللی برای حمایت از صلح در افغانستان ایجاد کند  ودر نهایت این مردم باشند که در باره سرنوشت شان تصمیم بگیرند.
در حالی که طالبان با منفعت گیری از بعضی پیشرفت های سیاسی در سطح کشور ها و یا هم هویت سازی کاذب که برای این گروه صورت گرفته است بیشتر امتیاز طلب شده اند و یک جانبه فکر می کنند.
تلاش های دولت افغانستان می تواند جوابی به آن کشور هایی  باشد که دید ابزاری نسبت به طالبان دارند و بدون اعتنا به حضور وموجودیت دولت افغانستان به عنوان نماینده مشروع و قانونی مردم این کشور، در صدد مشروعیت بخشیدن به طالبان هستند و از راه برقراری ارتباطات سیاسی، اقتصادی، استخباراتی وحتا نظامی با این گروه، سعی دارند جایگاه خود را به عنوان شرکای طالبان در آینده افغانستان مستحکم کنند.
آنچه که دولت افغانستان در روز های اخیر انجام داه است یک حرکت مناسب و در خور تمجید برای بیان واقعیت های افغانستان است که می تواند جا طلبی شماری از کشور ها را که از مسیر طالبان عملی می شود نقش آب کند وبرای حل معضل افغانستان یک راه حل منطقی پیدا کند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.