23 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

روزجهانی جوانان درجوزجان بزرگداشت

شبرغان ۲۳ اسد باختر ازروز جهانی جوانان امروز درجوزجان تجلیل به...

زنان زراعت‌پیشه در سمنگان ماشین‌های خشک‌کننده میوه دریافت کردند

زنان زراعت‌پیشه در سمنگان ماشین‌های خشک‌کننده میوه دریافت کردند

کابل /۲۳ اسد / باختر ریاست زراعت آبیاری و مالداری سمنگان،...

ده هانوع وسیله زراعتی به ۳۳۰ خانواده در چهار ولسوالی بلخ توزیع شد

ده هانوع وسیله زراعتی به ۳۳۰ خانواده در چهار ولسوالی بلخ توزیع شد

کابل /۲۳ اسد / باختر ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بلخ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

صلح در افغانستان به اجماع فراگیر منطقه یی نیاز دارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ 2۱ سرطان/ باختر
روند تامین صلح در افغانستان ابعاد داخلی و خارجی دارد. در بعد داخلی، یک اجماع قوی ملی نیاز است و در بعد خارجی اجماع فراگیر منطقه یی نیاز است.
مفسر آژانس باختر به اهمیت اجماع منطقه یی برای تامین صلح در افغانستان پرداخته است و می نگارد: در چند روز اخیردو نشست مهم به خاطر ایجاد و تقویت اجماع منطقه یی  به گونۀ انلاین برگزار شد. دومین نشست نیز در ارگ برگزارشد و در آن محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد ضرورت ایجاد اجماع منطقه یی صحبت کرد.
در این نشست نوزده نمایندۀ کشورها و سازمان های مختلف اشتراک کرده بودند.
بحث تامین صلح در افغانستان آهسته آهسته به یک گفتمان ملی و منطقه یی مبدل می شود. ما به خاطر تامین صلح در کشور به حمایت کشورهای منطقه نیازداریم و به دست آوردن چنین حمایت بدون دسترسی به یک اجماع قوی منطقه یی ناممکن است.
ما چرا روی اجماع منطقه یی تاکید می کنیم؟ پیش ازهمه، بدون همکاری همسایگان و دیگر کشورهای منطقه تامین صلح در افغانستان، امری‎ست  خیلی دشوار. همکاری همسایگان و دیگر کشورهای منطقه برای موفقیت روند صلح نقش تعیین کننده دارد. ازسوی دیگر، ما این واقعیت را هم کتمان کرده نمی توانیم که شماری از کشورهای منطقه در روند تامین صلح در افغانستان منافع  شوم خود شان را جستجو می کنند ووقتی متوجه شوند که این منافع شوم شان تامین نمی شود، برای ناکام کردن روند صلح آستین بر خواهند زد و آن را سبوتاژ خواهند کرد. اگر اجماع قوی منطقه یی وجود داشته باشد و همه کشورهای منطقه از روند صلح قاطعانه پشتیبانی کنند، در آن صورت این کشورها فرصت ناکام کردن و سبوتاژ روند صلح را نخواهند یافت.
روند صلح از سه مرحله می گذرد: مرحلۀ پیش از آغاز گفت وگوها یا به سخن دیگر مرحلۀ آمادگی برای آغاز گفت وگوها؛ مرحلۀ دوم روند گفت وگوها و امضای موافقت نامۀ صلح و مرحلۀ سوم، مرحلۀ تطبیق موافقت نامۀ صلح است. همکاری کشورهای منطقه در هر سه مرحلۀ این روند ضرورت است واین همکاری بعد ازامضای موافقت نامۀ صلح اهمیت ویژه یی دارد. زیرا بعد از امضای  موافقت نامۀ صلح روند ادغام مجدد، بازگشت مهاجران به کشور، اشتغال زایی و استفاده از امکانات و ظرفیت های طبیعی و بشری افغانستان به خاطر توسعۀ اقتصادی آغاز می شود. این اهداف بدون همکاری  کشورهای  منطقه برآورده شده نمی تواند.
دیدگاه دولت افغانستان برای ایجاد و تقویت اجماع منطقه یی روشن است. افغانستان به عنوان یک کشور آزاد، مستقل ، دارای حاکمیت ملی و متعهد به اصول و ارزش های دموکراسی و حقوق بشر، می خواهد با همۀ همسایگانش و دیگر کشورهای منطقه بر مبنای اصول  حسن  همجواری  و زندگی  مسالمت آمیز، روابط حسنه داشته باشد؛ افغانستان می خواهد و می تواند به عنوان یک چهارراه  اقتصادی نقش مهی در اتصال منطقه یی ایفا کند. 
بسیاری ازکشورهای منطقه دیگر این واقعیت را پذیرفته اند و کشورهایی که تا هنوز این واقعیت را نپذیرفته اند، باید بپذیرند که تامین صلح در افغانستان به نفع همۀ آنان است، به نفع توسعۀ اقتصادی در منطقه است و همه باید در ایجاد و تقویت اجماع منطقه یی به خاطر تامین صلح در افغانستان نقش ایفاکنند.ن.ش.

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.