20 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

واشنگتن/ وی او ای / ۱۹اسد/ باختر وزیر دفاع ایالات متحدۀ...

 انفجاری درقندهارجان هشت فرد ملکی را گرفت

انفجاری درقندهارجان هشت فرد ملکی را گرفت

کابل/۱۹ اسد /باختر درپی انفجاری درقندهارامروز هشت فرد ملکی جان باختند طارق...

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

بازارک/۱۹ اسد /باختر سه پالسی جدید وزارت امور زنان امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۱۱ اسد / باختر
حادثه اخیر در ولسوالی بولدک قندهار بار دیگر ثابت کرد که پاکستان همسایه خوب نیست . مفسرآژانس باختر می نگارد؛ درحملات راکتی و هاوان اردوی پاکستان که دو روز قبل بر مناطق مسکونی ولسوالی سپین بولدک رخ داد۹ غیرنظامی کشته شدند و ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند.
اردوی پاکستان بعد از آن بر مناطق مسکونی و مردم عام در بولدک قندهار آتش گشود که صدها نفر از مسافران گیرمانده در دوطرف خط دیورند تلاش کردند که به سرگردانی های چند روزه شان در مرز خاتمه بخشند. نظامیان پاکستان دروازه مرز را بسته اند آنان وعده کرده بودند که تا عصر روز پنجشنبه دروازه به روی مسافرانی که در میان شان افراد بیمار زنان و کودکان هم وجود داشتتند باز می کنند مگر این کار نشد تا بالاخره مسافران واکنش نشان دادند و مرزبانان پاکستان هم با پرتاب هاوان و شلیک بر مردمان غیر نظامی در برابراین حرکت مسافران پاسخ دادند ،نه مسافر و افراد ملکی را کشتند و شمار دیگری را زخمی کردند. آنچه دو روز قبل در بولدک قندهار اتفاق افتاد خبر نو نیست پاکستان همیشه در رفت و آمد مسافران و تردد مرزی میان دو کشور موانع ایجاد کرده است که دولت افغانستان را در تنگنا قرار دهد و بیشتر از مساله مهاجرین، مساله تجارت و ترانزیت استفاده ابزاری کرده است. ورنه حمله بر چند مسافر بی گناه و بی پناه توجیه شده نمی تواند. آنانی که روز پنجشنبه درساحه سپین بولدک هدف قرار گرفتند کدام لشکر نظامی و یا نیروی جنگی نبودند، افرادی بودند که یا بعد از تداوی و یا هم بعد ازدیدن خویشاوندان و یا هم بعد از انجام کسب و کاری تجاری قصد برگشت به کشور را داشتند، و یا آنانی بودند که برای تداوی و یا انجام کاری به پاکستان می رفتند مگر نظامیان پاکستان بدون هیچ دلیلی،آنان را در دو طرف خط مرزی منتظر نگهداشته بودند. حادثه روز پنجشنبه در بولدک قندهار، یک فاجعه در برابر افراد ملکی است، در حالی مساله مهاجرت و رفت و آمد های مرزی يک مساله عاطفی است و تردد های مرزی هم یک اصل پذیرفته شده در روابط کشور ها است. ممکن در این گونه تعاملات، مشکلات وجود داشته باشد و کشور های زیادی در بخش های مختلف جهان با مشکل تردد های مرزی و یا مساله مهاجرین مواجه اند مگر هیچ اردوی یی در هیج نقطه یی از جهان بر مهاجرین و آنانی که قصد تردد قانونی از مرز ها را دارند با گلوله و هاوان پاسخ نداده اند ولی نظامیان عقده یی پاکستان بار دیگر در برابر مهاجرین افغان خشونت و بالاتر از خشونت مرتکب جنایت شده اند. در حالی که کنوانسیون های جهانی،توافقات بین المللی و قرار دادهای دو جانبه، در خصوص مهاجرت، رفت و آمد اتباع و مسایل سرحدی وجود دارد، پاکستان باید برای رفت و آمد های مرزی تسهیلات ایجاد کند،که نه تنها این کار را نکرده است بل در برابر شهروندان افغان که اسناد قانونی برای رفت و آمد داشته اند ازمرمی و هاوان کار گرفته است وبه این ترتیب اصول پذیرفته ‌شدۀ‌ دیپلماتیک و توافقات موجود میان دو کشوررا زیر پا کرده است. 
واکنش وزارت دفاع ملی در برابر جنایت های اخیر نظامیان پاکستان به جا و قابل حمایت است،بسیج نیروهای بیشتر و هشدار به انجام حرکت بالمثل واکنش قابل قدر از سوی وزارت دفاع ملی است. وزارت خارجه افغانستان حمله های اخیر نظامیان پاکستان در بولدک قندهار را تقبیح کرده است. این گفته های وزارت خارجه که می گوید ( تمام عوامل و ابعادی که سبب مشکلات میان افغانستان و پاکستان شده است باید به شکل بسیار موثر و به شکل قابل قبول حل شود و بدون کانال های دیپلماتیک مشکلات افغانستان راه های دیگر حل ندارد) یک حرف دقیق است اما پاکستان به تعهداتی که در سطوح مختلف و نشست های مختلف داده است متعهد باقی نمانده است امید است که دستگاه دیپلماسی کشور مساله تخطی های مرزی پاکستان را با سازمان های معتبر جهانی مطرح کند. همچنان به مسوولان نظام لازمی است که در برابر پاکستان اقدامات بالمثل انجام دهند ودر قسمت برخورد با مساله تجارت و ترانزیت پاکستان با آسیای میانه برخورد جدی تر و مطابق به منافع کشور،شرایط ووضعیت موجود انجام شود. ادامه تحرکات نظامی پاکستان و کشتار مسافر، مهاجر، احساسات ملی گرایانه را در میان افغانان به میزان خطرناكی برانگیخته است و ارزش هایی مانند همسایگی، همزبانی و هم دین بودن كم رنگ می شود.
ادامه چنین یک موضع گیری از سوی پاکستان، تحرکات خود جوش ملی در کشور به بار خواهد آورد و مردم افغانستان بیشتر بر پاکستان بی اعتماد خواهند شد .تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.