03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

کابل / ۲ میزان /باختر مراکزآموزش زبان انگلیسی درشماری ازپوهنتون...

 سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

کابل / ۲ میزان /باختر رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف...

 هفتمین نمایشگاه ملی ساخت زنان افغانستان گشایش یافت

هفتمین نمایشگاه ملی ساخت زنان افغانستان گشایش یافت

کابل / ۲ میزان /باختر هفتمین نمایشگاه‌‌ ملی ساخت زنان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۵ اسد/ باختر
با آنکه وضعیت کرونا در افغانستان مشخص نیست٬ آغاز دروس موسسات تحصیلات عالی  و بازگشت رژیم کاری ادارات دولتی به حالت عادی٬ چگونه توجیه شده می تواند؟
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلام داشته است: «شرایط حضور کارکنان خدمات ملکی در اداره‌های دولتی از روز چهارشنبه، پانزدهم اسد، به حالت عادی بر می‌گردد و کارکنان نهادهای دولتی٬ در مرکز و ولایت ها به صورت همه‌روزه به وظایف‌شان حاضر شوند.»
همچنان برنامه آغاز مجدد دروس پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی بعد از تاریخ پانزدهم اسد روی دست است.
رژیم کاری ادارات دولتی پس از شیوع ویروس کرونا دست‌خوش تغییرات شد. ابتدا کارمندان دولتی به جز در موارد استثنایی برای مدتی مرخص شدند و سپس رژیم کاری به روزهای تاق و جفت تغییر کرد و ساعات کاری محدود شد.
و از پنج ماه به این طرف٬ دروس در موسسات تحصیلات عالی و مکاتب هم به حالت تعلیق در آمده است. 
با آنکه کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفته است: «کارمندان دولتی مکلف اند که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تدابیر بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک، فاصله‌گیری اجتماعی و سایر سفارش‌های وزارت صحت عامه را در نظر بگیرند و ادارات دولتی نیز مکلف ‌اند که در صورت امکان برای کارمندان خود سهولت‌های لازم فراهم کنند.» مگر در شرایطی که وضعیت کرونا در افغانستان مشخص نیست٬ رقم دقیق مبتلایان معلوم نیست٬ تدابیر و امکانات مقابله و وقایه در برابر کرونا محدود است٬ چگونه می توان در چنین یک وضعیت٬ خطر را قبول کرد و همه چیز را به حالت عادی و اولی بازگشت داد.
مردم و خانواده ها می پرسند که با کدام تدابیر و کدام اقدامات پیشگیرانه٬ کار دفاتر و ادارات دولتی که روزانه٬ هزاران مراجعه کننده خواهند داشت به حالت عادی بر گشتانده می شود و با کدام تدابیر و اقدامات دروازه موسسات تحصیلات عالی به روی دانش آموزان باز می شود؟
وزارت صحت عامه٬ برای بازگشایی مکاتب و موسسات تحصیلات عالی٬ طرح مشروط داشته است و آن را منوط به ارزیابی های آن وزارت دانسته است.
طرح وزارت صحت عامه برای باز شدن مکاتب و پوهنتون ها این است که این نهادها به شکل تدریجی و با در نظر داشت فاصله های اجتماعی٬ موضوع شستن دست ها و پوشیدن ماسک بازگشایی شوند.
مقام های وزارت صحت عامه گفته اند که برای برگشت به حالت عادی٬ باید رویدادهای ابتلا به کرونا به حداقل آن برسد٬ در حالی این نهاد ملی خود از احتمال بروز موج دوم کرونا در کشور هشدار داده است.
شماری از کاهش کرونا در افغانستان سخن می گویند؛ در حالی که ارقام ارائه شده از سوی وزارت صحت عامه بیشتر برگرفته شده از گزارش های شفاخانه ها و لابرتوار های دولتی است و این در حالی است که با اجازه یافتن برخی شفاخانه ها و کلینیک های خصوصی و رجوع مردم به آنان٬ در ارائه ارقام تغییراتی به میان آمده است.
با این هم اگر ما نسبت به کاهش کرونا خوشبین هستیم٬ به این مفهوم نیست که ما در ختم‌ بحران هستیم بل فقط از حالت دشوار و خطرناک بیرون شده ایم٬ مگر راه مبارزه با کرونا همچنان سخت و پیچیده است.
این گفته ها درست است که ختم کرونا معلوم نیست و ما باید با کرونا زندگی کنیم٬ مگر نیاز است که زندگی در شرایط کرونایی را برای مردم یاد بدهیم. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.