04 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

چاریکار/۳میزان/باختر برای بیش ازدوصدوپنجاه خانواده درپروان امروزمواد خوراکی توزیع شد. به...

 خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

تالقان/۳میزان/باختر برای بیش ازچهارصد خانواده درتخار پول نقدومواد امروز توزیع...

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

غزنی/۳میزان/باختر ریاست زراعت غزنی می‎گوید که حاصلات آلوبخارادرآن ولایت به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۱۶ اسد/  باختر
نتیجه سروی اخیر در مورد شیوع کرونا در افغانستان نمایانگر آن است که رقم مبتلایان در کشور بیشتر از آن است که نهاد های رسمی گزارش داده اند.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه روز گذشته نتیجه سروی اخیر در مورد  شیوع ویروس کرونا را در افغانستان بیان کرد.
به گفته عثمانی٬ در افغانستان تا ده ملیون مصاب به ویروس کرونا وجود دارند که سی و یک ٬اعشاریه پنج فیصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند ٬ کابل بیشترین مصاب شدگان را دارد و ۵۳ در صد از رقم مبتلایان را به خود اختصاص داده است.
گفته های سرپرست وزیرنمایانگر آن است که رقم واقعی مبتلایان به ویروس کرونا به مراتب بیش‌تر از ارقامی است که وزارت صحت عامه در گذشته اعلام کرده است
این وزارت تا دو روز قبل شمار مبتلایان  را  بیش از ۳۶ هزار و ۷۸۲ تن گفته بود اما نتیجه سروی چیزی دیگری است.
مصاب شدن ده ملیون نفر که حدود سی و دو در صد جمعیت کشور را تشکیل می دهد، یک خبر نگران کننده برای کشوری است که ارائه خدمات صحی در آن معیاری نیست ٬سطح سواد میان شهروندان آن پائین است ٬ فقر بیداد می کند و مردم بیشتر زندگی  بدوی با باور های سنتی دارند .
نتیجه سروی تنها باز گو کنندۀ یک رقم نیست ٬ بیان کنندۀ بی پروایی مردم٬ ضعف مدیریت برای مهار یک بیماری واگیراست که در عین حال می تواندخلا های زیادی که در نظام بهداشتی کشور وجود دارد، به رخ مسوولان بکشد.
حالا که نگرانی از شکل گیری موج دوم کرونا در جهان منجمله افغانستان وجود دارد، دغدغه عمومی این است  که ادامه چنین وضعیت و شیوع بیشتر کرونا در افغانستان٬فاجعه بار نخواهد بود.؟
گفته های مسوولان در این مورد خوشبینانه است مگر با در نظر داشت  این که ٬نهاد های مسوول در جریان چند ماه کار در برابر کرونا و هزینه کردن ملیون ها  دالر در این راستا٬از رقم مبتلایان به این ویروس آگاه نبودند چگونه وضعیت را در آینده مدیریت ومهار خواهند کرد.
یکی از مواردی که باعث رشد سریع کرونا در افغانستان شد، بی‌پروایی مردم نسبت به رعایت شرایط قرنطین و بی‌توجهی آنان به رهنمودهای صحی بوده است٬مگر بی مدیریتی و ناهماهنگی میان نهاد های مسوول هم در شکل گیری چنین یک وضعیت بی اثر نبوده است.
با آن که خطر شیوع کرونا هنوز هم به قوت آن باقی است و موجودیت ده ملیون مصاب در کشور٬خود یک خبر نگران کننده است٬موارد وضع شده  قرنطین در کشور با سرعت برچیده شده است و حتا نهاد های دولتی هم در این خصوص با عجله عمل کرده اند که با چنین یک موضع گیری مشکل است از مدیریت و مهار ویروس کرونا در افغانستان سخن گفت.
افغانستان یک نظام به شدت ناتوان و آسیب پذیرصحی دارد وارائه خدمات صحی در آن معیاری نیست چگونه خواهد توانست ازشیوع بیشتر کرونا جلوگیری کند.
وجود فساد گسترده اداری در وزارت صحت عامه که در گزارش بازرس ویژۀ ریاست جمهوری انعکاس یافته است و نامزد وزیر صحت عامه هم به آن معترف است٬کمبود تجهیزات ووسایل طبی٬ کمبود ظرفیت های کادری و تخنیکی٬موجودیت ادویه بی کیفیت... مواردی است که می تواند روند مبارزه با کرونا را بیشتر متاثر کند.
کرونا یک بیماری به شدت ساری است همین گونه که ده ملیون جمعیت این کشور به سادگی به این بیماری مصاب شدند٬ خطر ابتلا بیشتر شهروندان به آن وجود دارد.
بهتر است رهبری  جدید وزارت صحت عامه برنامه های متنوع تر روی دست گیرند و قاطع تر عمل کنند.
کرونا یک واقعیت تلخ و یک خطر جدی در برابر بشریت منجمله مردم افغانستان است که نمی توان آن را نادیده گرفت و از آن سرسری گذشت وآن را کم اهمیت جلوه داد.
لازم است که هم مردم و هم نظام مکلفیت های شان در برابر بیماری واگیر کرونا را جدی بگیرند ورنه ما با مرز فاجعه فاصلۀ چندانی نداریم.#/ صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.