31 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک پولیس در پیوند به اخاذی بازداشت شد

یک پولیس در پیوند به اخاذی بازداشت شد

کابل/ ۳۱ سنبله/ باختر یک ساتنمن پولیس به ارتکاب اخاذی، توسط...

کمربند امنیتی کابل توسعه پیدا می کند

کمربند امنیتی کابل توسعه پیدا می کند

کابل/ ۳۱سنبله/ باختر با تشدید فعالیت های تروریستی و ازدیاد...

حملۀ طالبان در بامیان عقب زده شد

حملۀ طالبان در بامیان عقب زده شد

بامیان/ 31سنبله/ باختر حملۀ طالبان در ولسوالی شیبر بامیان امروز عقب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۲۵  اسد/ باختر
طالبان با ادامه خشونت در برابر مردم افغانستان راه رسیدن به صلح را دشوار می کنند.
مفسر آژانس باختر می نگارد؛ شرکت کنندگان لویه جرگۀ مشورتی که کار آن هفتۀ گدشته در کابل خاتمه یافت در یک تصمیم دشوار به رهایی چهار صد زندانی طالبان که هم دولت افغانستان و هم شماری از کشور های جهان در برابر آنان ملاحظاتی داشتند رای داد.
اعضای این جرگه ملی در برابر انتقاد ها و ایراد های که در برابر شان وجود داشت پاسخ دادند و گفتند: ما با رهایی این چهارصد زندانی،به تامین  به صلح در کشور رای دادیم.
باور ها بر این بود که طالبان با آزادی چهارصد زندانی باقی ماندۀشان دست از خشونت بر می دارند و برای صلح دایمی در کشور با مردم همگام می شوند  و یک راه حل سیاسی را می پذیرند.
خبر رهایی زندانیان طالبان،مردم را به اعادۀ صلح دوامدار امید وار کرده بود مگر وقایع اخیر در بخش های مختلف کشور این امید را به یاس و ناامیدی مبدل کرده است،و با چنین رویکردی،اعاده صلح دشوار و زمان‌گیر خواهد بود و بازهم مردم خواهند بود که بهای بلند و سنگین چنین یک ناهنجاری خواهند پرداخت .
به تاز گی وزارت داخله اعلام کرده است«در دو هفته اخیر۴۵۷غیرنظامی توسط افراد مربوط به گروه طالبان، کشته و زخمی شده‌اند که شامل ۱۲۱ کشته و ۳۳۶ زخمی می‌شوند.»
در این مدت طالبان در بیست و نه ولایت کشور علیه مردم و نیروهای امنیتی قر ار گرفته اند .
ادامۀ چنین یک وضعیت مردم و دولت افغانستان را نسبت به طالبان بی اعتماد خواهند کرد و این اتهام را یقینی خواهد کرد که تلاش ها ی طالبان فقط برای رهایی زندانیان شان بوده است و آنان برنامه یی برای صلح در کشور ندارند.
طالبان نباید برای آغاز مذاکرات خط و نشان بکشند.
دولت برای آغاز مذاکرات حدود و چوکات نشانی شده دارد و آجندای خود را هم واضح کرده است در حالی که رویکرد طالبان منطقی نیست.
مردم به این باور اند که طرفین درگیر برای از میان برداشتن بی  اعتمادی  کاربیشتری کنند،یکی از شیوه های اصلی و اساسی  یی که می تواند بی اعتمادی را کاهش دهد، اعلام آتش بس است فراخوانی که طالبان چندان علاقه به آن نداشته اند .
مردم افغانستان چنانکه محمد اشرف غنی می گوید با رهایی چهار صد زندانی طالبان بهای سنگین پرداختند.
«قیمت بزرگی را به خاطر برقراری صلح پرداختیم و برنامه اصلی ما این است که آتش بس برقرار شود و خشونت‌ها پایان یابد و این کار  از اهداف عمدۀ هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان است.»
رهایی زندانیان طالبان به خصوص چهارصد نفر آنان  کار ساده نبود، تصمیمی بود  برای تسریع روند گفت وگو ها ، نه امتیازی برای طالبان.
نمایندگان مردم افغانستان با رهایی زندانیان طالبان به صلح و تسریع روند سیاسی حل معضل افغانستان رای دادند  مگر با تاسف پیامد این تصمیم دشوار تمام شد.
طالبان امروز در یک آزمون ملی قرار گرفته اند، آنان با دو گزینۀ صلح و جنگ مواجه اند،گزینۀ اول مردمی و ملی است مگر جنگ اهداف بیگانگان را در کشورمیسر می کند فراموش نشود که قضوت مردم و تاریخ حتمی  است بهتر است طالبان رویکرد فعال و مثبت در برابر مردم و کشورداشته باشند. تحلیل سیاسی

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.