06 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

مزارشریف/۵عقرب/باختر کار ساخت سیصد ذخیرگاه‌ جدید پیاز در بلخ تا ۲۰...

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

مزارشریف/۵عقرب/باختر مسوولان بخش زراعت بلخ می‎گویند که کار ساخت هشتاد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۹  سنبله/ باختر
درج نام مادر در تذکره٬نه تنها در تضاد با ارزش های اسلامی و ملی نیست٬بل رعایت حق  زنان و مادران است که نمی توان از آن انکار کرد.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛دوهفته پس از تأیید طرح تعدیل و ایزاد در برخی از ماده‌های قانون ثبت احوال نفوس از جمله درج نام مادر در تذکره ، محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان در فرمانی، این طرح تعدیل را توشیح کرده است.
رییس جمهوری با این کار،نه تنها به خواست های نهاد های حراست از حقوق زنان و فعالان حقوق بشری پاسخ مثبت داد٬بل برحق و حقوق غیر قابل انکار یک مادر بر فرزندش صحه گذاشت.
این در حالی است که درجامعۀ تنگ و سخت سنتی افغانستان٬ حقوق زنان٬بیشتر با تعریف مرد سالارانه بیان شده است ونابرابری زن و مرد در افغانستان وضاحت دارد که نمی توان از آن سرسری گذشت.
بسیاری ها از این اقدام حکومت و تعدیل قانون ثبت احوال نفوس استقبال کردند مگر مخالفان این اقدام٬نیز کم نیستند و تا اندازه یی در برابرآن واکنش نشان دادندکه بعضی ها٬درج نام مادر در تذکره تابعیت را٬ بی ننگی و بی ناموسی خواندند .
چنین گفته ها٬ بیشتر مایه درتحجر دارد و حتا می توان گفت آنانی که چنین مطرح کرده اند٬سواد کافی دینی ندارند و بیشتر با دید تنگ نظرانه و تحریف شده که از اسلام دارند، چنین گفته ها را مطرح کرده اند.
در حالی که٬ قرآن کریم ارزش انسانی و زندگی بشری را چوکات بندی کرده است ٬به عنوان کامل ترین کتاب آسمانی خیر وشر٬بندگان خداوند حکیم را بیان کرده است٬تعریف جامع از حقوق زنان دارد و موقف اجتماعی آنان را مشخص کرده است٬این قرآن بود که ما را با نام مادران شماری از پیامبران آشنا کرده است.
اسلام در قرآن٬ ارزش والایی برای زنان قایل شده است حتا مسئلۀ شیر دادن به کودک را برای زنان اختیاری کرده است.
اگر نام گرفتن از مادر حرام است و مغایر ارزش های دینی است٬ چرا در قرآن کریم ٬ نام حضرت بی بی مریم٬مادر حضرت عیسای‹ع› گرفته شده است ٬چرا در خصوص پاکی حضرت بی بی عایشه آیت نازل شده است٬اگر گرفتن نام مادر حرف زشت و یا به تعبیر متحجران قرن٬ بی ننگی و بی ناموسی است٬پس چرا ما از نام مادر بزرگوار پیامبراسلام‹ص› یاد می کنیم و چرا آن بزرگوارما را از نام گرفتن بی بی آمنه بازنداشته است؟ و چرا ما را از نام گرفتن ازواج مبارک شان منع نکرده است٬ مشکل در این است که ما خود قانون سازی و تعبیر سازی می کنیم.
فراموش نشودکه در دایرۀ قدرت، سیاست، اقتصاد و فرهنگ زنانی زیادی بودند که به نمونه هایی از شجاعت٬کار وزحمت برای بشریت مبدل شده اند.
اگر به زندگی شخصی وخانوادگی پیامبر بزرگوار اسلام دقیق شویم٬هر زوج آن مبارک الگوی خدمت به جامعه بوده اند و پیامبر بزرگ اسلام هیچ نام٬هویت و کار ازواج شان را کتمان نکرده اند  و مانع حضور زنان شان در جامعه و اجتماع نشدند.
مگر در افغانستان٬نام و سرنوشت زن افغان محصول ساختار هایی است٬که به عنوان قانون٬عرف و عنعنه ٬سنن وفرهنگ ٬ با تعریف های  نا بجا و تحریف شده بر مردم ما تحمیل شده است.
این یک واقعیت است که از قانون تا فرهنگ و از فرهنگ تا برداشت‌های دینی‌ در این کشور زن ستیزانه بوده است٬در حالی که اسلام٬هرنوع تبعیض را در برابر زنان مردود دانسته است و درتمام شئون زندگی به جز در مواردی که معنا و فلسفه خود را دارد حقوق زن و مرد را مساوی گفته است.
زنان نقش انکار نا پذیر در پیشرفت و تحول در افغانستان و کشور های دیگر داشته اند٬ چیزی که زنان درافغانستان در آن نقش نداشته اند جنگ است. در حالی که خود قربانی جنگ اند٬قربانی تحجر و بی مهری اند و این زمانی برطرف شده می تواند که حقوق انسان و زن این سرزمین باارزش های اسلامی و ملی تعریف شود نه با دیدگاه های تحجر آمیز و تحریف شده.  صائم

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.