05 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

مزارشریف/۵عقرب/باختر کار ساخت سیصد ذخیرگاه‌ جدید پیاز در بلخ تا ۲۰...

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

مزارشریف/۵عقرب/باختر مسوولان بخش زراعت بلخ می‎گویند که کار ساخت هشتاد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲میزان/ باختر
هفتادوپنجمین مجمع سازمان ملل متحد درحالی برگزار شدکه نظم جهانی متزلزل است و این سازمان نتوانسته است به اهداف خود برسد.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛هفتاد وپنج سال  قبل از امروز زمانی که جنگ جهانی دوم٬ باگرفتن جان میلیون ها انسان پایان یافت ٬جهانیان به منظور تکرار نشدن فاجعۀ نظیر جنگ جهانی دوم سازمانی را ایجاد کردند که نظم جهانی را تامین و مدیریت کند.
۵۲ کشور جهان در سال ۱۹۴۵ گرد هم آمدند و اساس  سازمان ملل را گذاشتند که امروز تقریباً تمامی کشور های جهان عضو آن اند.
افزایش تعداد اعضای سازمان ملل٬ حکایه از جامع بودن آن می کند،کثرت اعضا و تمکین جهانی به آٖن در حقیقت تمکین به منشور و اساسنامۀ آن است که این سازمان را ارزش داده است.
سازمان ملل با دو هدف٬ حفظ و تقويت صلح جهاني و بستر سازي جهت افزايش همكاري هاي هر چه بيشتر ميان كشورهاي جهان در عرصۀ روابط بين الملل طراحي و تأسيس شده است مگر وضعیت کنونی جهان  نمایانگر آن است که این سازمان در رسیدن به اهدافش٬ کوتاه آمده است٬ نه تنها از نظم جهانی که هدف کلی این سازمان است خبری نیست بل جهان بیشتر از هر وقت دیگر به میدان خودکامگی ها٬زورگویی ها و رقابت ها مبدل شده است واین حقیقت را برملا می کند که سازمان ملل٬ کارنامۀ مطلوبی نشده است.
ازآغاز کار سازمان ملل تا امروز، جهان شاهد تحولات وتغییرات زیادی بوده است، با چالش ها و فرصت های زیادی مواجه شده است که سازمان ملل باید خود را با واقعیت آن وقف می داد در حالی که تاثیر پذیری این سازمان از قدرت و کشور ها٬ مانع آن شد که اهداف معین شده خود را یا فراموش کند و یا هم در رسیدن به آن کوتاه آید.
امید ها ازسازمان ملل از زمان ایجاد تا امروز این بود که این سازمان ملل نقش کشور های قدرتمند جهان را در معادلات جهانی کنترول کند٬ استعمار را مهار کند و از مبدل شدن جهان به کانون جنگ و رقابت جلوگیری شود که چنین نشد.
نقایص  زیادی است که از همان ابتدا دامن گیر ساختار این سازمان بوده است .
یکی از ماده های منشور سازمان ملل٬رعایت حقوق مساوی اعضا است درحالی که ساختار نوعضوی شورای امنیت که پنج عضو آن اعضای دایمی اند و حق ویتو دارند٬ از متساوی الحقوق بودن اعضا می کاهد .
این باعث شده است که برخورد سازمان ملل با کشور ها و قضایای جهانی سلیقه یی باشد٬ به گونۀ مثال امریکا همیشه قطعنامه های این سازمان در برابر جنایت های رژیم صهیونست راویتو کرده است و یا چین همیشه در شورای امنیت مدافع راهکار پاکستان در قبال افغانستان و کشمیر بوده است و اگر کشوری هم از سوی سازمان ملل تحریم   یا مجازات شده است٬بیشتر زاده برخورد سلیقه یی و منفعت طلبانۀ کشور های قدرتمند بوده است در حالی که هیچ قطعنامۀ این سازمان درقبال افغانستان٬فلسطین... رعایت نشده است و تنها در روی صفحه باقی مانده است٬حرف واضح این است که سازمان ملل در سال های اخیر بیشتر یک جانبه حرکت داشته است و این باعث شد که رهبران جهان در هفتاد و پنجمین سال تاسیس سازمان ملل متحد بر چند جانبه گرایی  این سازمان تاکیدکردندو گفتند که چندجانبه گرایی یک گزینه نیست بل یک ضرورت است.
کشور هایی چون  جاپان٬المان٬ هند٬برازیل...در کنار آن که کشور های ثروتمند و تاثیر گذار در معادلات جهانیاند، قدرت های مطرح نظامی نیز شمرده می شوند بر آوردن اصلاحات تاکید دارند در حالی کشور های شامل پنج عضو دایمی دربرابر آوردن اصلاحات ایستاده اند زیرا باآوردن اصلاحات درآن سازمان٬ از نقش مرکزی و مدیریتی آنان کاسته می شود.
در حالی که وضعیت جاری، جایگاۀ سازمان ملل را در منازعات بین المللی کوتاه و تنگ کرده است نیاز است که رهبری این سازمان٬ با درایت اقدام کنند و این سازمان را در مسیر اصلی و تعریف شده آن قرار دهند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.