01 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تحقیق:  نیم میلیون نوزاد در سال ۲۰۱۹ در اثر آلودگی هوا جان باخته اند

تحقیق: نیم میلیون نوزاد در سال ۲۰۱۹ در اثر آلودگی هوا جان باخته اند

برلین/دویچوله/1 عقرب/باختر طبق یک تحقیق، سال گذشته نزدیک به نیم میلیون...

ولسوالی مایمی بدخشان از وجود طالبان پاک شد

ولسوالی مایمی بدخشان از وجود طالبان پاک شد

فیض آباد/ اول عقرب/باختر روستاهای ولسوالی مایمی از وجود طالبان پاک...

کار ساخت یک دیوار محافظتی در بغلان تکمیل شد

کار ساخت یک دیوار محافظتی در بغلان تکمیل شد

پلخمری/ اول عقرب/ باختر کار ساخت ۲۳۳ متر دیوار محافظتی در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۳  میزان/ باختر
وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید دارد که رسانه‌ها نباید از آنچه که میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ صلح در دوحه می‌گذرد، به دور نگه داشته شود.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛نشست دوحه یک رویداد تاریخی برای مردم افغانستان است٬چشم مردم افغانستان به سوی دوحه است،دو طرف‹هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان› که برای حل بحران چهل سالۀ افغانستان٬ آستین برزده اند برای اعادۀ ثبات در کشور چه می کنند،چه دیدگاه و چه برنامه یی دارند؟به خصوص این که این گفت گو ها پر از چالش و پراز بگو مگو ها است ، توجه مردم را بیشتر به خود جلب کرده است.
مردم انتظار دارند که از هر پیشرفت و یا تاخیر یی که در دوحه اتفاق می افتد آگاه شوند و این زمانی امکان پذیر است که رسانه هاحضور فعال در دوحه داشته باشند و این نشست را پوشش خبری دهند.
مگر با تاسف٬ وضعیت به گونۀ دیگر است٬نمایندگان شماری از رسانه که برای پوشش خبری دوحه رفته بودند با آن که ویزه یک ماهه  قطر را داشتند ٬ دوباره به کشورفرستاده شدند٬نمایندگان  شمار دیگری از رسانه که دردوحه باقی ماندند با محدودیت و حتا با بی مهری مواجه شده اند و کمتر توانسته اند که به ماجرای جاری در دوحه برسند و با این ترتیب رسانه ها نتوانسته اند که جایگاه شان را در دوحه پیدا کنند و این سبب شده است که مردم در خلای معلوماتی قرار گیرند.
وزارت اطلاعات‌و فرهنگ از مشخص نبودن جایگاۀ رسانه‌های کشور در مذاکرات دوحه انتقاد می‌‌کند و می‎گوید که حکومت و نمایند‌گان دو طرف در دوحه٬باید جایگاه رسانه‌ها را،مشخص کنند.
عبدالمنان شیوای شرق، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ و شماری از مسوولان رسانه‎ها حکومت و هیئت‌‎های مذاکره کنندۀ صلح افغانستان را در دوحه به پنهان کاری اطلاعات در مذاکرات دوحه متهم کرده اند و گفته اند:رسانه‌ها باید به آنچه که در دوحه می‌گذرد، دسترسی داشته باشندونباید از آنچه که میان هیئت‌های مذاکره کنندۀ صلح در دوحه می‌گذرد، به دور نگه داشته شوند.
انتظار از دولت افغانستان و هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه این است٬همانگونه که آزادی بیان بزرگترین دستآورد در نوزده سال گذشته دانسته می شود٬ باید جایگاه رسانه ها را در گفت وگو های دوحه مشخص کنند و آن را حمایت کنند ٬مبتنی بر قانون رسانه‌‌های همه‌گانی٬ سانسور و سانسورگرایی یک عمل ضد قانون است، در حالی که رسانه ها در خصوص گفت وگو های دوحه ٬با سانسورو مشکل مواجه شده اند.
همچنان نشست دوحه و چگونگی برخورد با رسانه ها٬طالبان را که می کوشند خود را برتر از گذشته نشان دهند در یک آزمون قرار داده است و این را مشخص خواهد کرد که طالبان در برابر آزادی بیان و مطبوعات کثرت گرا چه می کنند؟
دوحه یک رویدادویک فرصت تاریخی برای افغانستان ومردم آن است حتا می توان گفت که دوحه سرنوشت و آیندۀ افغانستان را تعیین می کند و برای سرنوشت شان بسیار مهم است  و روی همین اصل است که مردم تأکید می‌ورزند ٬دو طرف باید مانع روند اطلاع رسانی به مردم نشوند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.