06 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو تن در همکاری با تروریستان باز داشت شدند

دو تن در همکاری با تروریستان باز داشت شدند

کابل / ۶عقرب / باختر قطعات خاص پولیس، در دو عملیات...

رهبر مخالفان در بلاروس خواستار اعتصاب سراسری شد

مینسک/ منابع خبری بین المللی/6 عقرب/باختر نامزد مخالفان بلاروس در انتخابات...

چهار عضو گروه طالبان در فاریاب کشته شدند

کابل/ ۶عقرب /باختر چهار طالب ، دیشب در درگیری با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۵  میزان/ باختر
پنج میزان٬سالروز تسلط طالبان برکابل است٬ تداعی کنندۀ واقعۀ زشت که٬ پیامد فاجعه بار و بحران ساز برای افغانستان داشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد؛ ناوقت پنجم میزان سال ۱۳۷۵هجری خرشیدی٬طالبان که تحرک شان را به نام «تحریک طلبای کرام» در میزان سال ۱۳۷۳ از بولدک قندهاربا شعار مبارزه با شر و فساد آغاز کرده بودند تقریبا بدون کدام مقاومت ویا ممانعت وارد شهر کابل شدند.
مردم افغانستان به خصوص ساکنان کابل که از جنگ های تنظیمی سخت به ستوه آمده بودند٬به سوی طالبان به عنوان نجات دهند گان شان نگاه می کردند٬طالبان که قرآن در دست داشتند٬ شعار انفاذ شریعت و جمع آوری اسلحه را سر داده بودند٬توانستند زودتر قلوب مردم خسته از جنگ را از خود کنند و با حمایت مردمی٬به پیروزی های پیهم دست یابند.
مردم فکرمی کردند که با تسخیرپایتخت توسط طالبان٬ کشمکش گروه های مختلف و متخاصم مجاهدین برسرقدرت پایان خواهد یافت و دیگر حرفی از جنگ داخلی نخواهد بود.
اما با ورود طالبان به کابل و تسلط این گروه بر مرکز قدرت و هویت سیاسی افغانستان٬ماهیت و هویت  طالبان  آشکار شد.
اولین کار این گروه در کابل٬ حمله برنمایندگی سازمان ملل  بود٬جایی که داکتر نجیب الله رییس جمهوری پیشین افغانستان پناه گرفته بود٬این مکان از مصونیت سیاسی برخودارد بود و آنانی که در داخل آن بودند نیزاز دید عرف دیپلماتیک مصونیت داشتند٬اما طالبان تمامی  معاهدات و کنوانسیون های جهانی را نادیده گرفتند٬ داخل این مکان دیپلماتیک شدند و دست به محکمأ صحرایی رییس جمهوری پیشین و برادر او زدند.
با این کار و بعد هم با انجام برنامه های مقید و تنگ که بیشتر با نام تحریف شده ازآدرس شریعت برمردم تحمیل  شد٬همه به این نتیجه رسیدند که طالبان٬فرشتگان نجات نه؛ بل بلایی اند که در چوکات یک پروژۀ استخباراتی بر مردم افغانستان تحمیل شده اند.
طالبان از همان ابتدای تسخیر کابل، بلافاصله محدودیت های فراوانی بر زندگی عادی شهروندان به مرحلۀ اجرا گذاشتند. به جوانان دستور داده شد، موهای شان را کوتاه کنند، ریش های شان را نتراشند. از پوشیدن لباس های غیر از لباس وطنی اجتناب کنند. به موسیقی گوش ندهند و در هنگام اذان در هر موقعیتی که هستند باید به نماز بایستند و...
زنان نیز با محدودیت های فراوانی مواجه شدند. آنان باید سراپا و حتی صورت خود را می پوشاندند. از کار در ادارات دولتی و دفاتر منع شدند٬در خانه ماندند. حق تحصیل در مکاتب و پوهنتون ها را نداشتند.
محاکم صحرایی ٬دست بریدن ها و سربریدن ها٬ شلاق زدن ها و جمع آوری مردم و زندانی کردن آنان به نام های مختل، و چسپیدن به سیاست زمین سوخته٬ کارنامه های زشتی از زمان حاکمیت پر از اختناق ووحشت طالبان است که هر وجدان بیدار و هر افغان آزاده را رنج می دهد.
طالبان با دیدگاه بسته و افکار متفاوت با محیط و جهان برخورد کردند. و دیری نه پاید که افغانستان بهشت هراس افگنان بین المللی شد و بسیاری از سازمان های تروریستی بین المللی٬منجمله القاعده٬ افغانستان مرکز فعالیت شان انتخاب کردند٬که این کار پسان ها پیامد زشت و بحران سازی را برای افغانستان شکل داد و اگر عادلانه بگویم و دقیق بگویم این طالبان بودند که با ماجرا و برنامه های شان٬ پای نیروهای خارجی در افغانستان را باز کردند که بعد خود شان به نام جهاد در برابر آنان برخاستند.
با آن که ماهیت ٬خواست٬ گذشتأ زشت و متحجر طالبان واضح و معلوم است و این گروه با آن که نوزده سال است از قدرت دور است مگر همچنان متحجر و عقب گرا باقی مانده اند٬باآنهم کشور ها و جریان هایی اند که برای بازگشت طالبان تلاش و تقلا دارند و این نشان می دهد که طالبان همچنان شامل برنامه های بزرگ استخباراتی  در منطقه اند و همچنان برای همین اهداف به کار می روند.
مگر این حرف واضح و تعریف شده است که وضعیت کنونی افغانستان با وضعیت و شرایط دهۀ هفتاد خرشیدی فرق می کند، افغانستان  ومردم آن عقب گرد نیستند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.