07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت یکشنبه11 جدی

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

شماری از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند.

در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی- نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارشهای را در مورد  رویداد های جاری کشور و منطقه نشر کرده اند.

روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با خبری زیر عنوان برخی از شرکت های امنیتی هنوز هم غیر قانونی فعالیت دارند،آغاز کرده و نیز در همین صفحه از قول احمد ضیا مسعود رییس جبهه ملی افغانستان نوشته که در خطاب به مجاهدین گفته،برای حوادث غیر پیش بینی شده در کشور آماده باشد.

به نوشته این روزنامه احمد ضیا مسعود این اظهارات را در گردهمایی  مجاهدین در ولایت کاپیسا ابراز داشته و نیزحکومت حامد کرزی را متهم به حمایت از طالبان کرده است.

به نوشته آرمان ملی، امریکا برای مصارف دفتر طالبان در قطر یک صد ملیون دالر کمک می کند.

به نوشته این روزنامه، رسانه های امریکایی خبر داده اند که بارک اوباما رییس جمهور امریکا یک صد ملیون دالر را برای دفتر طالبان که در کشور قطر ایجاد شده تخصیص داده است.

آرمان ملی سرمقاله ای شماره امروزی را زیر عنوان، معامله با قاتلان مردم پذیرفتنی نیست نوشته و آورده است " گزارشاتی مبنی بر بازگشت زندانیان طالب از زندان گوانتانامو به قطر در دست است. همچنان گزارش شده است که امریکایی ها برای برقراری مذاکرات صلح و تمویل دفتر طالبان در قطر مبلغ یکصد ملیون دالر را اختصاص داده اند.

این کار دارای چند پهلوی خاص می باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و رسانه های کشور و نهادهای جامعه مدنی در مورد خاموش نه مانند.

امریکا در قدم اول پنج تن از طالبانی را رها می کند که دست های شان به خون مردم بیگناه کشور ما آلوده است."

به نوشته این روزنامه اگر امریکا این زنداینان خطرناک را از حبس آزاد کند، به عنوان کشوری که در جهان دم از دموکراسی و دفاع از حقوق بشر میزند،در واقع پرسیتژ  و موقف نیک جهانی خود را به خاک یکسان میکند.

به نوشته این روزنامه اگر گزارش مبنی بر اختصاص مبلغ یکصد ملیون دالر برای طالبان در قطر واقعیت داشته باشد، نشان میدهد که امریکا هم به میخ زند و هم به نعل.

به نوشته آرمان ملی کشور المان نیز آماده گی خود را برای کمک به طالبان اعلان کرده است.

روزنامه ماندگار برگ نخست شماره امروزی رابا مطلب زیر عنوان طرح گفتگو ها با طالبان و نقش اپوزیسیون آغاز کرده و نیز در مطلب دیگر خبر داده است که امنیت سه ولسوالی هلمند به نیروهای داخلی واگذار شد.

ماند گار در مطلب دیگر ازقول حامد کرزی نوشته که خوشحالیم که امریکا طالبان را دشمن نمی داند.

به نوشته این روزنامه، رییس جمهور کرزی با اشاره به سخنان اخیر جوبایدن معاون رییس جمهور امریکا که گفته بود طالبان دشمنان ما نیستند، گفته است ازین که امریکا دیگر طالبان را دشمن خود نمی داند خوشحال است وی در ادامه آورده است " حامد کرزی که در مراسم چهلمین سالگرد درگذشت عبدالصمد خان اچکزی، در کابل سخنرانی می کرد ازاظهارات معاون رییس جمهور امریکا ابراز خرسندی کرد.

او گفت، بسیار خوشحال هستیم که حکومت امریکا اعلان کرد که طالبان دشمن آنها نیستند. ما در مورد این بسیار خوشحال هستیم که دیگر بهانه اذیت، درد و کشتن مردم افغانستان کم خواهد شد."

ماندگار در مطلب دیگر خبر داده که ماه آینده پیمان استراتیژیک با فرانسه امضا میشود.

روزنامه وحدت نیز به این موضوع پرداخته ولی برگ نخست را با مطلبی زیر عنوان رییس و معاونین اداره کنترول و تفتیش معاشات دو امتیازه می گیرند آغاز کرده است.

وحدت همچنان در مطلب دیگر نوشته تامین امنیت مارجه، ناوه و نادعلی هلمند به نیروهای افغان واگذار شد.

به همین ترتیب سایر روزنامه ها یا مطالب مشابه ای نشر کرده اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.