07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره روز

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل/15/جدی/باختر

جمهوری اسلامی افغانستان از مذاکرات صلح ایالات متحده امریکا با طالبان حمایت ولی متعهد بر حفظ دست آوردهای ده سال اخیر، ارزش های قانون اساسی، حراست از وحدت ملی و نظام سیاسی در هر معامله در مورد افغانستان گردیده است.

مبصر سیاسی آژانس اطلاعاتی باختر مینویسد، از گذشته های دور رسانه ها از مذاکرات نهایی امریکا و آلمان در قطر با طالبان گزارش داده بودند، اما این موضوع پس از سرخط اخبار و رسانه های شد که گفته شد برای طالبان دفتر سیاسی در قطر ایجاد می گردد.

علی رغم آن در اعلامیه ریاست جمهوری به صراحت گفته شده که افغانستان از مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و طالبان که منجر به تاسیس دفتری برای طالبان در قطر خواهد شد، برای نجات افغانستان از جنگ، توطیه و کشتن مردم بی گناه و به منظور رسیدن به صلح موافق می باشد، تا باشد که کشور و مردم ما از بهانه های خارجی ها و عمال شان که برای ادامه جنگ و خونریزی در افغانستان استفاده میکنند نجات یابند.

این موقف سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان در قبال این مذاکرات می باشد اما آنچه که باید پرداخته شود، این که شورای عالی سراسری صلح افغانستان اشتراک کننده گان لویه جرگه عنعنه ای پیوسته به روند افغانی این مذاکرات تاکید داشته اند، این اصرارها هم از لحاظ سیاسی و از لحاظ منطقه ای و ملی با ارزش تلقی می گردند، زیرا به گفته معروف بیشتر از هر کسی دیگر افغانان زبان هم دیگر می فهمند و گذشته از آن هر نسخه ای که به خاطر نجات از جانب دیگران در هر برهه و زمانی تجویز شده اثر گذار نبوده و نمیتواند باشد.

اگر از زاویه دیگر به این مساله نگاه گردد مخالفان مسلح مردم و نظام تنها در وجود طالبان خلاصه نمی شوند، بلکه گروه ها و دسته های دیگری هم وجود دارند که یا خواسته و یا نا خواسته وارد معرکه شده اند.

به باور آگاهان هرگاه این دفتر بجای دفتر نماینده گی طالبان در قطر دفتر نماینده گی مخالفان نام گذاری می شد و تمام مخالفان درین آدرس نماینده گان شانرا می داشتند، در آن صورت قیوان امید را به خاطر صلح می داشت.

به هر حال آگاهان سیاسی با آنکه درین بازی دستان را دخیل می دانند، تاکید داشته اند که تا زمانیکه به لانه های اصلی تروریستان توجه نگردد، مراکز آموزشی و عقب جبهه آنان که مسلماً" در افغانستان نمی باشند، مسدود نگردد، صلح صرف در قالب یک آرمان باقی خواهد ماند.

تروریستان، دهشت افگنان و آدم کشان قرن در دهات افغانستان و خانه های مردم ما نمی باشد، همه میدانند لانه های آنان در کجاست، نپرداختن به لانه های تروریستان در اصل بیان بازی سیاسی می باشد، که بازیگران اصلی آن در عقب قرار دارند.

به باور آگاهان هرگاه این دفتر بجای دفتر نماینده گی طالبان در قطر نماینده گی مخالفان نام گذاری می شد و تمام مخالفان دراین آدرس نماینده گی شانرا می داشتند ، در آن صورت میتوان پنداشت که با تمام کاستی ها صلح ممکن در راه باشد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.