13 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

هیئت دولتی بامردم سپین بولدک دیدن کرد

کابل/ ۱۳ اسد/ باختر هیئت بلند پایۀ دولتی...

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

سازمان صحی جهان از شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد

کابل/ 13 اسد/ باختر سازمان صحی جهان ازاحتمال نبود هیچ چاره...

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

مشاور امنیت ملی با سفیر هند دیدار کرد

کابل / ۱۳ اسد / باختر داکتر حمدالله محب مشاور امنیت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

شنبه 17 جدی

شماری از روزنامه چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی  مسایل مختلف سیاسی و نظامی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را در مورد رویداد های جاری کشور و منطقه نشر کرده اند.

روزنامه وحدت ملی برگ نخست را با مطلبی پیرامون مساله قطر آغاز کرده و زیر عنوان، سناریوی قطر پیچیده تر می شود حامد کرزی نگران است به این موضوع پرداخته و نوشته " آنچه طالبان تاکید می کنند ظاهراً این گروه به منظور رهایی زندانیان شان از زندان های امریکا حاضر به گفتگو شده اند و هیچ گونه علاقه ای تا حالا به خاتمه دادن جنگ در افغانستان نشان ندادند.طالبان می گویند شرایط افغانستان را نمی پذیرند، دلایل منطقی هم به گفته ای خودشان دارند. طالبان بیشتر مدعی اند که شرایط دولت افغانستان شرایط صلح نیست، شرایط  تسلیم شدن است.

و طالبان نمی خواهند تسلیم شوند، ادامه جنگ در افغانستان همین موضوع را ثابت می سازد که طالبان به قول خود شان ازجنگ خسته نشده اند."

وحدت در مطلب دیگر نوشته که انتقال مسوولیت زندان بگرام به گفتگو با طالبان ارتباط دارد. این روزنامه در مطلب دیگر نوشته که کرزی از مذاکره طالبان و امریکا حمایت کرد.

اما روزنامه ماندگار برگ نخست را با اظهارات یک عضو شورای عالی صلح افغانستان آغاز کرد، و از قول وی نوشته که حکومت افغانستان آماده واگذاری برخی ولایت ها به طالبان است.

این روزنامه این مطلب را در صفحه ششم دنبال کرده و نوشته " یک عضو شورای عالی صلح می گوید که حکومت افغانستان آماده است برخی از ولایت های کشور را در نتیجه مذاکرات صلح، به طالبان واگذار کند، اما طالبان به این طرح موافق نیستند.

بر اساس برخی از گزارش ها، یکی از موضوعاتمورد بحث در مذاکرات صلح امریکا با طالبان واگذاری برخی از ولایات جنوبی افغانستان به طالبان است.

اما ارسلا رحمانی عضو شورای عالی  و وزیر تحصیلات عالی رژیم طالبان به روزنامه ماندگار گفت که طالبان

با  گرفتن شماری از ولایت ها، حاضر نیستند افغانستان را تجزیه شود."

به نوشته ماندگار مقام های امریکایی در صدد گفتگو های شان با طالبان مساله آتش بس با این گروه را قرار داده اند.اما تاکنون نتیجه مذاکرات درین خصوص، روشن نشده است.

گفته میشود که طالبان با این طرح " آتش بس " موافقت کرده اند.

ماندگار همچنان در برگ نخست از قول جنرال حمیدگل نوشته که جنگ طالبان ایدیولوژیک است. به نوشته این روزنامه رییس سابق سازمان استخبارات پاکستان می گوید که نبرد طالبان یک جنگ ایدیولوژیک است و این گروه از مواضع خود بر نمی گردد.

جنرال حمید گل د رمورد اهداف افتتاح دفتر طالبان در قطر و نقش پاکستان و یا آی اس آی در ین امر اظهار داشت: ملا عمر سه شرط را برای مقامات امریکایی بیان کرده است.

که عبارتند از خروج نام وی از لیست تروریستان، فراهم شدن بستن  زندان طالبان و خروج امریکا از افغانستان.

به گفته رییس سابق استخبارات، پاکتسان، شرایط ذکر شده، یکسال بیش مطرح شده بود و هدف از آن اعتماد سازی بود که آی اس آی نیز در آن نقش داشت.

ماند گار در برگ نخست همچنان زیر عنوان، اقدامات عجولانه امریکا در مذاکرات با طالبان نوشته که دولت اوباما بر آن امید است تا ماه بهار مذاکرات با طالبان آغاز شود و این مذاکرات تا بیش از خروج کامل نیروهای امریکایی به نتیجه مطلوب برسد.

روزنامه آرمان ملی برگ نخست را با مطلبی زیر عنوان فرمان رییس جمهورکرزی در شعبات دولتی ارزشی ندارد آغا زکرده و در ادامه آورده است " اعضای خانواده سه شهیدی که به تاریخ 22 سنبله با قربان نمودن جان های شان از انجام حمله انتحاری در شهر کابل جلوگیری نمودند می گویند که با آنها هیچ نوع کمکی صورت نگرفته و اپارتمان های که از سوی آقای کرزی برای آنان وعده داده شده بود دریافت نکرده اند."

آرمان ملی همچنان خبرداده است که سه پولیس فریبکار بازداشت شده است.

آرمان ملی سر مقاله ای شماره امروزی را زیر عنوان، امریکایی ها طالبان را توبه خواهد داد؟ به گفتگو های طالبان و امریکا پرداخته است.

آرمان ملی در کنار آنکه مطالب فراوانی در برگ های دیگر این شماره نشر کرده است در صفحه اخیر نوشته که چند تن از فرماندهان گروه طالبان در شمال گرفتار شده اند.

به همینگونه سایر روزنامه نیز یا به این مسایل پرداخته اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند.


 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.