22 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فروریزی دیواری درپکتیا جان چهارکودک را گرفت

فروریزی دیواری درپکتیا جان چهارکودک را گرفت

گردیز / ۲۱ اسد / باختر درپی فروریزی دیواری درپکتیا چهارکودک...

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسین کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسین کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

مسکو/ ایرنا/۲۱ اسد/ باختر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام کرد:...

دوماین گذار در لوگر کشته شدند

پل/ علم ۲۱ اسد/ باختر دو طالب مسلح عصر دیروز در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

افغانستان در آئینه رسانه ها

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

راديو آزادى ساعت ٣٠\٧ صبح ٢٣ ميزان

گزارش:

             به اساس گزارشات، در يک حمله طياره بى پيلوت امريکايى بالاى وزيرستان شمالى چهار تن کشته شدند. تفصيل موضوع چنين است:

             در يک حمله تازۀ طياره بى پيلوت امريکايى چهار تن در وزيرستان شمالى کشته شدند. طبق اطلاعات رسيده از محل، اين حمله شام پنجشنبه در منطقه نوى هده  در مربوطات دته خيل وزيرستان  شمالى هنگامى صورت گرفت که طياره بى پيلوت، دو راکت را بالاى يک عراده موتر پرتاب کرد. يک تن از مسوولين دولتى در محل که نخواست نامش افشا گردد، در هنگام صحبت با راديو آزادى خبر حمله ياد شده را تائيد نموده و کشته شده گان اين حمله را طالبان محلى وابسته به گروه حافظ گل بهادر خواند. اين در حاليست که بر اساس راپور هاى تائيد ناشده، کشته شده گان اتباع خارجى بوده که در وزيرستان شمالى فعاليت داشتند. اما يک تن از منابع با خبر در محل، در رابطه به راديو آزادى گفت، بعد از پرتاب راکت ها بالاى موتر هدف قرار داده شده، موتر  مذکور به کُلى آتش گرفت که در اثر آن اجساد کشته شده گان قابل شناخت نبوده و در مورد هويت آنها معلومات دقيق در دست نمى باشد. نا گفته نماند که اين دومين حمله ‌طياره بى پيلوت  در دو روز يکى پى ديگر بالاى  وزيرستان شمالى مى باشد. در حملۀ که به روز چارشنبه از سوى طياره بى پيلوت بالاى وزيرستان شمالى صورت گرفته بود سه تن کشته شدند. منابع استخباراتى در محل، کشته شده گان حمله روز چهارشنبه را اتباع خارجى خواندند. حملات طياره هاى بى پيلوت يک بار ديگر بعد از وقفۀ بيش از يک و نيم ماه بالاى وزيرستان شمالى در حالى آغاز گرديد که بر اساس ادعاى يک روزنامه خارجى، توقف حملات طياره هاى بى پيلوت بالاى مناطق قبايلى پاکستان، يک بار ديگر موقف جنگجويان را مستحکم نموده و آنها براى فعاليت هاى شان منظم تر از قبل گرديده اند.م* * *

 

راديو بى بى سى ساعت ٧ صبح ٢٣ جدى

گزارش:

             يک شهروند افغانستان در آلمان  منتظر آغاز محاکمه اش به اتهام پخش تبليغات جهادى در انترنت است. اتهامات عليه اين جوان بيست و دو ساله افغان که از او اميد نام برده شده است، بصورت رسمى در آغاز اين ماه وارد شد.

             مقامات آلمان گفته اند، او تلاش کرده تا افرادى را براى دو شبکه تروريستى بشمول تحريک اسلامى ازبکستان جذب کند. تفصيل موضوع چنين است:

             يک منبع څارنوالى فدرال آلمان ميگويد، اميد سايت اخوت اسلامى را راه اندازى و ده ها نوار ويديويى، عکس و مطلب را در آن پخش کرده و خواستار کشتار افراد غير مسلمان، جهاد و خشونت شده است. به گفته څارنوالى فدرال آلمان، فرد متهم با استفاده از بيست ويب لاک، عمداً سعى کرده، اعضاى گروه  القاعده   و نهضت اسلامى ازبکستان را جذب کند. اميد در جولاى  سال گذشته بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در حبس به سر مى برد. بر اساس گزارش هاى منتشر شده در رسانه هاى  چاپ آلمان، مطالبى مربوط به سايت انترنتى اخوت اسلامى در ساير شبکه هاى اجتماعى، مانند فيزبوک و يوتيوب نيز ديده شده است.

             اين سايت، شمارى از نوار هاى مربوط به نهضت اسلامى ازبکستان را در طى دوازده ماه گذشته منتشر کرده است که در آن جنگجويان به زبان آلمانى خواستار استخدام افراد به اين گروه به منظور انجام عمليات در مناطق مرزى بين افغانستان و پاکستان شده اند. سازمان هاى اطلاعاتى همواره سايت هاى تبليغاتى به فعاليت هاى افراطى جوانان آلمان را که به خارج  سفر مى کنند تحت نظارت داشته اند. در گزارش ها آمده است که ظرف چند سال گذشته، هر ماه پنج نفر آلمان را به قصد  کمپ هاى آموزشى  که از سوى اسلامگرايان در افغانستان و پاکستان اداره مى شوند ترک کرده اند. اعضاى جديد، گروهى  را به نام طالبان مجاهدين آلمان تشکيل داده اند و اين باور وجود دارد که ده ها جنگجوى  که در آلمان استخدام شده اند  در اين مناطق فعاليت مى کنند.م* * *

 

راديو آشنا صداى امريکا ساعت ٦ صبح ٢٣ جدى

افغانستان در آئينه مطبوعات جهان:

             روزنامه کمساسى ، دى ستارت تحت عنوان (( طالبان اميد شان به حکمروايى بر افغانستان را از دست نداده اند)) مطلبى را به نشر رسانده و نوشته است که تازه ترين گزارش استخباراتى ايالات متحده هوشدار ميدهد که رهبران طالبان نيت شان به حاکميت به افغانستان را کنار نگذاشته اند.

            روزنامه از گزارش اطلاعاتى نقل کرده که طالبان هنوز هم ادعاى قدرت و تحميل قانون شرعى به تعبير خود شانرا دارند. در مطلب آمده است که اين انکشافات ترديد هاى جدى را بر موفقيت گفتگو هاى صلحى که رئيس جمهور بارک اوباما دنبال مى کند بوجود آورده است. بر آورد هاى امنيت ملى که نام اين گزارش است، ماه گذشته به رئيس جمهور اوباما تحويل شد. در گزارش هوشدار داده شده که دستاورد هاى امنيتى که پس از استقرار سى هزار سرباز اضافى حاصل شده، قابل حفظ نيست.

            روزنامه از منابعى که از آنان نام نبرده، نقل کرده که فرماندهان نظامى و مقامات قصر سفيد روى اين موضوع موافق نيستند. در مطلب آمده است که رئيس جمهور اوباما بارها گفته است که طولانى ترين جنگ ايالات متحده تنها ميتواند از راه مذاکره دولت افغانستان با جنگجويان پايان يابد، نه از راه زور.

             طالبان با وجود موافقت با ايجاد نماينده گى تماس در قطر با اشتراک نماينده گان دولت افغانستان و حضور پاکستان مخالفت کرده. اما واشنگتن به کابل وعده داده است که نماينده دولت افغانستان در مذاکرات حضور خواهد داشت. در حاليکه واشنگتن تقاضاى طالبان مبنى بر رهايى پنج زندانى آنانرا که در گوانتانامو در بند هستند زير بررسى دارد، يک مقام آگاه اظهار ترديد کرده و گفته که معلوم نيست اين راه به کجا مى انجامد.

             يک مقام ناشناخته به اين روزنامه گفته است که بر آوردهاى  استخباراتى بسيار دل سرد کننده است. هيچ نشانۀ وجود ندارد که طالبان آماده پذيرش چيزى کمتر از حاکميت کامل بر کشور و تحميل شريعت اسلامى به تعبير خود شان باشد. بر آورد هاى استخباراتى امنيت ملى معتبر ترين بررسى از نوع خود است که توسط عاليرتبه ترين مقامات شانزده سازمان  استخباراتى ايالات متحده تهيه مى شود و توضيح آن محدود به رئيس جمهور ، دستياران نزديکش، کانگرس ايالات متحده است.

             روزنامه گولن ميل چاپ کانادا در مطلبى تحت عنوان (( بد رفتارى سربازان امريکايى با طالبان در افغانستان، وضع بد اين کشور را بد تر مى کند )) مطلبى به نشر رسانده.

             تصاوير ويديويى که در صفحه انترنتى يوتيوب  نشر شده ادعا مى شود که مربوط به سربازان امريکايى است. اين تصاوير نشان ميدهد که چار سرباز بحرى ايالات متحده در حال شاشيدن بالاى اجساد به خون آغشته طالبان اند. اين ويديو که به ظاهر سال گذشته در هلمند گرفته شده، چهار سرباز امريکايى را در لباس هاى نظامى نشان ميدهد که بالاى سه جسد مى شاشند.

             روزنامه نوشته است که سربازان بحرى اطلاع دارند  که از آنان تصوير ويديويى گرفته مى شود.

            روزنامه نوشته است که ناتو اين عمل سربازان امريکايى را تقبيح کرده و وزارت دفاع و قول اردوى بحرى ايالات متحده گفته است که در مورد آن تحقيق خواهند کرد.

             کندکى که سربازانش متهم به اين عمل است، سال گذشته افغانستان را ترک کرده. اما به باور نويسنده، بيرون شدن آنان از افغانستان تفاوتى در قهر مردم ايجاد نمى کند.م* * *

 

راديو صداى آلمان ساعت يک بعد از ظهر ٢٣ جدى

مجله راديويى:

             روز گذشته ليون پنيتا وزير دفاع امريکا و حامدکرزى رئيس جمهور افغانستان ويديويى را که ظاهراً نشان ميدهد سربازان امريکايى بر اجساد طالبان هتک حرمت مى کنند به شدت محکوم کردند. امريکا گفته که در مورد صحت اين ويديو تحقيق مى کند. همکارم عارف فرهمند که اين موضوع را پيگيرى نموده با ماست.

_ آقاى فرهمند، آخرين معلومات شما در اين رابطه چه است؟

ج_ امريکا به نحوى تائيد کرده افرادى که در واقع در اين ويديو ديده مى شوند، آنها شناسايى شده. اما نام هاى آنانرا افشا نکرده البته خبرگزارى ها به نقل از مقام ها، اين مساله را بيان کردند و نام هاى مقام ها را ذکر نکردند و سخنگوى نيرو هاى بحرى ايالات متحده امريکا گفته واحدى که اين سربازان امريکايى مربوط به  آن واحد مى شوند، شناسايى شده، اما هنوز در مورد نام هاى اين سرباز ها و مشخصات ديگر سرباز هاى که در اين  تصوير ديده مى شوند، جزئيات ارائه نکرده. البته هنوز امريکا نتايج تحقيقات خود را به صورت رسمى بيان نکرده و همچنان بصورت رسمى تا هنوز بيان نشده که تصاويرى و يا افرادى که در اين ويديو  ديده مى شوند، سربازان امريکايى هستند.

س_ آقاى فرهمند، واکنش ها در اين رابطه چه بوده و  چرا اين ويديو در اين زمان به نشر رسيده؟

ج_ تا هنوز هر آنچه بوده، واکنش هاى رسمى بوده، در افغانستان هم هيچگونه واکنشى که تصور رفت احتمالاً ديده نشده اما مقام هاى امريکايى و مقام هاى افغانستان اين حادثه را محکوم کردند و همچنان تحليلگران افغانى که ما همراى شان  صحبت کرديم به اين باور هستند که نشر اين ويديو در چنين يک زمانى از يک طرف ممکن است روند مصالحه با طالبان را صدمه بزند و از سوى ديگر ممکن است به طالبان انگيزه بيشترى  براى جنگ عليه نيرو هاى خارجى و دولت افغانستان بدهد. اما آنچه جالب است، اينکه گروه طالبان گفته که نشر اين ويديو،  برنامه گفتگو با جامعه جهانى را صدمه نمى رساند.

             ذبيح الله مجاهد که تحت عنوان سخنگوى طالبان سخن  ميگويد در ايميلى که به رسانه ها فرستاده ، مدعى شده که آنچه در اين ويديو ديده مى شوند، تاثيرى بر گفتگو هاى صلح يا گفتگو هاى مقدماتى صلح ميان طالبان و جامعه جهانى ندارد.م* * *

 

 

 

راديو آزادى ساعت ٣ بعد از ظهر ٢٣ جدى

گزارش:

             مقامات محلى هرات ميگويند، مانور نظامى ايران در سرحدات غربى با افغانستان تهديدى به کشور و بخصوص به ولايت هرات بار آورده نميتواند. والى اين ولايت گفته است، قواى نظامى افغانستان توانايى دفاع از خاک خود را دارند. تفصيل موضوع چنين است:

             داکتر داوُد صبا والى هرات گفت، مانور نظامى ايران در سرحدات غربى با افغانستان تهديدى به کشور نيست و ملت افغانستان نبايد از اين حرکات هراس داشته باشند.

             آقاى صبا هوشدار داد نيرو هاى نظامى افغان آماده گى دفاع از کوچکترين نقاط کشور خود را دارند.

             شمارى از تحليلگران مانور نظامى اخير کشور ايران در سرحدات غربى با افغانستان را هوشدارى  به امريکا مى دانند.

             بصير بيگزاد خبرنگار و آگاه مسايل سياسى در هرات به اين باور است، انجام مانور هاى نظامى  در سرحدات غربى افغانستان هوشدارى به کشور هاى غربى به ويژه امريکا است.

            محمد رفيق شهير تحليلگر مسايل سياسى در هرات به اين باور است، در صورت حمله نظامى امريکا بالاى ايران، ولايات غربى بخصوص  هرات بيشترين خسارات را متحمل خواهد شد.

             اين در حاليست که ظاهر عظيمى سخنگوى وزارت دفاع، در يک نشست خبرى در کابل به خبرنگاران گفته است، ايران بدون اينکه حکومت افغانستان را در جريان بگذارد، مانور نظامى خود را در سرحدات غربى با افغانستان به اجرا گذاشته است.***

 

گزارش:

            رهبران اقليت هاى قومى مخالف حکومت افغانستان بعد از بازگشت از کنفرانس برلين، جائيکه با يک تعداد از سناتوران امريکايى ملاقات و مذاکره داشتند، به روز جمعه گفتند، آنها از روند گفتگو هاى ايالات متحده امريکا با طالبان حمايت مى کنند. اما مى خواهند بخشى از هرگونه معامله صلح براى آينده افغانستان باشند.

            در اين مورد روزنامه واشنگتن پست مطلبى دارد که فشرده آن تقديم ميگردد:

             رهبران اقليت هاى مخالف، بعد از بازگشت از کنفرانس برلين، جائيکه آنها با يک تعداد از اعضاى کانگرس امريکا ملاقات نمودند، به روز  جمعه گفتند، از گفتگو هاى صلح امريکا با طالبان حمايت دارند. اما مى خواهند بخشى از هرگونه گفتگو ها باشند.

             اکثريت اين هيئت، در چارچوب نيرو هاى ائتلاف شمال در سال هاى ١٩٩٠ ميلادى عليه حکومت طالبان جنگيده بودند.

             به نوشته روزنامه واشنگتن پست، حمايت اقليت هاى قومى از هر نوع گفتگو هاى صلح مهم است و در صورتيکه آنها معامله صلح را با دشمن قديم شان تائيد يا تصويب نکنند، امکان بروز جنگ هاى داخلى وجود خواهد داشت. طالبان اخيراً گفتند، آنها يک دفتر سياسى در قطر باز مى نمايند و علاقمند مذاکره با ايالات متحده امريکا مى باشند، اما تا هنوز روشن نيست که نقش اقليت هاى قومى در اين مذاکرات چه خواهد بود.

             طالبان مکرراً گفتند که حکومت رئيس جمهور کرزى يک حکومت دست نشانده قدرت هاى خارجى مى باشد.

             احمد ضيا مسعود برادر احمد شاه مسعود ميگويد، او از روند مذاکرات صلح حمايت دارد. اما افزود، حکومت افغانستان بايد کاملاً متوجه باشد که نبايد بمنظور ختم جنگ ، تمام پيشرفت هاى ده ساله را از دست داد.

             محمد محقق يک رهبر ديگر مخالف ميگويد، بايد رهبران اقليت هاى قومى در مذاکرات سهم داشته باشند. او همچنان گفت، اگر حکومت افغانستان روند مذاکرات صلح را آغاز مى نمايد، ما نيز بايد در اين روند حضور داشته باشيم، زيرا ما بخشى از اين ملت هستيم. محقق ميگويد، اگر روند صلح  روشن نباشد، مذاکرات صلح هم موفق بوده نميتواند. اين در حاليست که حکومت افغانستان بار ها گفته است، در مذاکرات صلح، سهم ندارد و اگر حکومت افغانستان رهبرى مذاکرات صلح با طالبان را به عهده نداشته باشد، اين مذاکرات نتيجه نخواهد داشت.

             ايمل فيضى سخنگوى رئيس جمهور کرزى ميگويد: ((  در تماس هاى که ما قبلاً با مقامات امريکايى داشتيم، موقف دولت ايالات متحده امريکا يا موقف حکومت  ايالات متحده امريکا در ارتباط به موضوع مذاکره با مخالفين مسلح افغانستان همين چيزى بوده که اخيراً از سوى وزير خارجه ايالات متحده امريکا اظهار شده، يعنى آنها هم بار ها گفتند که مذاکرات را به رهبرى حکومت افغانستان مى خواهد با مخالفين افغانستان. به ما چينن گفته شده تا به حال که اين مذاکرات در چند مرحله صورت بگيرد، در مراحل ابتدايى که مخالفين مسلح افغانستان حاضر مى شوند که ايجاد يک دفترى را بپذيرند و اگر بگويند مذاکرات واقعى در ارتباط به افغانستان آغاز مى شود، اين مرحله يا اين مذاکرات به  رهبرى افغانها صورت خواهد گرفت و حکومت جمهورى اسلامى افغانستان رهبرى اين مذاکرات را بدست خواهد داشت.))

            جنرال عبدالرشيد دوستم که بعد از اشغال افغانستان توسط نيرو هاى خارجى به رهبرى امريکا در سال ٢٠٠١ ميلادى ، متهم به قتل دو هزار طالب مى باشد، در برلين گفته بود، خام خواهد بود، اگر اين امکانات از نظر دور نگهداشته شود که طالبان براى آرام ساختن ايالات متحده امريکا مى خواهند مذاکره کنند. در حاليکه آنها در نظر دارند تا بعد از خروج نيرو هاى امريکايى از افغانستان دوباره ظهور کنند.

             فيض الله ذکى سخنگوى دوستم به خبرنگاران گفت، در باره اظهارات قبلى دوستم مبالغه شده و به اصطلاح اين بيانات او پرداز داده شده است. در حاليکه جنرال دوستم ، از مذاکرات حمايت دارد و مذاکرات صلح را رد نمى نمايد.م* * *

 

راديو بى بى سى ساعت ٣٠\٦ شام ٢٣ جدى

از اخبار:

             پارلمان پاکستان اعلام کرده که روز دوشنبه اجلاس راى اعتماد را براى رهبرى سياسى و نظام پارلمانى اين کشور برگزار خواهد کرد. اين خبر همزمان با بازگشت آصف على زردارى رئيس جمهور پاکستان از يک سفر کوتاه خصوصى از دوبى منتشر مى شود.

             سفر روز پنجشنبه او همزمان با تنش فزاينده ميان حکومت او و ارتش قدرتمند پاکستان حدس و گمان هاى را در بسيارى از مطالب رسانه ها بر انگيخته بود. همچنان انتظار ميرود روز دوشنبه دادگاه عالى اين کشور يک اجلاسى  را در مورد يک قضيه بسيار حساس که به ادعا هاى فشار عليه رئيس جمهور زردارى و برخى ديگر ارتباط دارد برگزار کند. رحمان ملک وزير داخله پاکستان در صحبت با بى بى سى گفت، حکومت به گونۀ غير منصفانه از سوى مخالفانش  هدف قرار گرفته است.

            (( من فکر مى کنم يک تبليغات غير ضرورى جريان دارد. اختيارى که  از سوى مردم پاکستان داده شده براى پنج سال است. ما در حال گذار به دموکراسى هستيم، از اينرو فرازو نشيب وجود خواهد داشت. فکر ميکنم اين کاملاً نا موجه و تبليغات عليه حکومت است. اين حکومت نه تنها باقى خواهد ماند، بلکه ما انتخابات به موقع را در ماه مارچ نيز برگزار خواهيم کرد.* * *

 

گزارش:

             رهبران جبهه ملى افغانستان دستيابى به صلح بدون مشارکت اعضاى  سابق اتحاد ضد طالبان را دشوار توصيف کرده و گفته اند که اپوزسيون اين کشور بايد در گفتگو هاى صلح شامل باشند. برخى از رهبران اپوزسيون اخيراً در نشستى در برلين با شمارى از اعضاى کانگرس امريکا در باره تشکيل نظام پارلمانى و مذاکرات صلح با طالبان گفتگو کردند.

             آنها در بازگشت از آلمان، خود را طرف اصلى مذاکره خوانده و خواستار نقش برجسته مخالفين در گفتگو هاى صلح با گروه طالبان شدند. اشتراک کننده گان اجلاس آلمان خواستار  بازنگرى برخى از مواد قانون اساسى افغانستان، تغيير در  ساختار قدرت فعلى، ايجاد يک سيستم نا متمرکز و نظام پارلمانى به جاى نظام رياستى در افغانستان شدند.

             هر چند نشست برلين با واکنش تند دولت افغانستان مواجه شد، اما رهبران اپوزسيون تاکيد دارند که حق دارند نظريات و نگرانى هاى شانرا در باره آينده افغانستان با جامعه جهانى  در ميان بگذارند. تفصيل موضوع چنين است.

             گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان، روندى که مدت ها است دولت اين کشور و جامعه بين المللى را مشغول نگهداشته است و اخيراً پس از توافق بر سر گشايش نماينده گى طالبان در قطر، وارد مرحله جدى شده است، با اعلام موافقت گروه طالبان براى تفاهم با جامعه جهانى در مورد مصالحه، اپوزسيون افغانستان تاکيد کرده اند که بايد در روند گفتگو هاى صلح با اين گروه شامل باشند.

             رهبران اپوزسيون در ديدار با شمارى از اعضاى کنگره امريکا و پارلمان آن در شهر برلين، بر ضرورت مصالحه با طالبان تاکيد کرده، اما گفته اند که اعضاى سابق اتحاد ضد طالبان هم در اين روند بايد نقش قابل توجهى داشته باشند. آنها در برگشت از آلمان در يک نشست خبرى در ميدان هوايى کابل، دولت را متهم کردند که تلاش دارد گفتگو با طالبان را  به گونه پنهانى و بدون مشارکت جناح هاى سياسى انجام دهد.

            محمد محقق يکى از رهبران جبهه ملى بر نقش اپوزسيون در روند صلح تاکيد مى کند و ميگويد، آنان حق دارند نظريات و نگرانى هاى خود را در اين باره با جامعه جهانى در ميان بگذارند.

             (( ما حق داريم بفهميم که بعد از ٢٠١٤  چه مى شود. ما مردم خود را در يک قربانگاه نمى فرستيم. ما حق داريم با امريکايى ها گپ بزنيم، با آلمانى ها گپ بزنيم،  با جامعه جهانى گپ بزنيم که اگر قرار است مصالحۀ صورت بگيرد، مصالحه يک طرفه نمى شود، آقاى کرزى متاسفانه نه از طالب ها نماينده گى ميتواند و نه از ما.

             ما يک بخش کلانى از مردم افغانستان هستيم، بايد در مذاکرات صلح باشيم و بفهميم که چه مى شود.))

             احمد ضيا مسعود  رئيس جبهه ملى هم اپوزسيون را طرف اصلى گروه طالبان در افغانستان مى خواند و تاکيد مى کند که بدون حضور آنها، تلاش هاى دولت افغانستان براى رسيدن به صلح پايدار تحقق نخواهد يافت.       

            ((  در مسايل صلح با طالب ها، تا وقتيکه طرف هاى اصلى قضيه که او کسانى  است که در زمان مقاومت در مقابل طالب ها مى جنگيدند که اينها در پروسه صلح  افغانستان اگر شامل نشوند، صلح در افغانستان  بسيار مشکل است که بتواند واقعيت پيدا کند. بخصوص جبهه ملى افغانستان که نماينده گى از مليون ها انسان کشور مى کند و احزاب سياسى کشور و نهاد هاى مدنى تا وقتيکه نقش اينها در مذاکرات صلح با طالبان برازنده نبوده باشد، بر جسته نباشد صلح در افغانستان واقعيت پيدا نمى کند.))

             رهبران جبهه ملى ، نشست برلين را هم تلاشى براى بيرون رفت از بحران جارى افغانستان توصيف کردند و گفتند در اين نشست راه هاى را جستجو کرده اند تا بتوانند از دستاورد هاى ده سال  اخير به درستى حفاظت کرده و نگذارند تا اين دستاورد ها دست خوش معاملات سياسى شود. اما بر گزارى اين نشست برلين با حضور شمارى از رهبران اپوزسيون دولت افغانستان درست در شرايطى که تلاش هاى صلح از سوى دولت اين کشور و جامعه بين المللى ادامه دارد، با واکنش هاى همراه بوده است.  وزارت خارجه افغانستان برگزارى اين نشست را مداخله نهاد ها و افراد خارجى در امور اين کشور عنوان کرده، دولت آلمان گفته که هيچ نقشى در برگزارى آن نداشته است و شمارى از سران قومى در ولايت  پکتيا نيز اين نشست را محکوم کرده اند.

             احمد ضيا مسعود رئيس جبهه ملى مخالف حکومت افغانستان اين گزارش ها را رد کرده که رهبران اپوزسيون در برلين در مورد چند پارچه شدن افغانستان و روى کار آمدن نظام فدرالى در اين کشور نيز بحث هاى داشته اند.

             آقاى مسعود، دولت را متهم کرد که با شايعه پراگنى تلاش دارند، مردم را از واقعيت ها دو نگهدارد.م* * *

 

راديو آشنا صداى امريکا ساعت ٦ صبح ٢٤ جدى

گزارش:

             مقامات قواى مسلح ايالات متحده ميگويند چهار عسکر قواى بحرى پياده ايالات متحده را شناسايى کردند که در يک ويديد بر اجساد طالبان افغان مى شاشند. تفصيل موضوع چنين است:

            گزارش مى شود که بخش تحقيقاتى قواى  بحرى ايالات متحده دو تن از چهار عسکر را مورد استجواب قرار داده است. ناهيد هيواد يکى از مسوولان شوراى مسلمانان امريکايى اين عمل را محکوم کرد و آنرا غير امريکايى عنوان نمود.

             وى ميگويد، اعمالى که در ويديو ديده مى شود، زننده و شايسته عساکر قواى پياده بحرى ايالات متحده نيست. با ديدن آن خمشگين شده بودم، زيرا توقع شما از امريکا و  آنانى که منسوب قواى  نظامى ايالات متحده اند، چنين چيزى نمى باشد. ليون پنيتا وزير دفاع ايالات متحده با حامدکرزى رئيس جمهور افغانستان از طريق تلفون صحبت کرده است و  تعهد سپرده که تحقيقات مکمل راه اندازى خواهد شد.* * *

 

خبر:

             صدراعظم پاکستان  در جريان بحرانات رو به افزايش بين قواى نظامى و ملکى آنکشور به قانونگذاران گفت، آنها بايد بين دموکراسى و ديکتاتورى يکى را انتخاب کنند.

            يوسف رضا گيلانى روز جمعه در پارلمان صحبت کرد. او به قانونگذاران گفت، بدون در نظر داشت نتايج تحقيقات يادداشتى که در آن از ايالات متحده کمک خواسته شده بود، دموکراسى بايد بقا يابد. يکى از طرفداران آصف على زردارى رئيس  جمهور پاکستان قطعنامۀ را به پارلمان پيشنهاد کرد که هدف آن دريافت حمايت و اعتماد کامل از رهبرى سياسى پاکستان مى باشد.

             قرار است راى گيرى در مورد آن به روز دوشنبه صورت گيرد.

             آقاى گيلانى گفت، فيصله نامه عليه هيچ ارگانى مانند قواى قضايى  و يا قواى مسلح نيست. او گفت هدف فيصله نامه تقويت از روند دموکراتيک و تداوم نظام پارلمانى در پاکستان مى باشد.م* * *

 

افغانستان در آئينه مطبوعات جهان:

             لاس انجلس تايمز در سرمقاله اخيرش مطلبى تحت عنوان آينده افغانستان نوشته است، حال که جنگ به بن بست رسيده  مطمين ترين راه براى رسيدن به صلح، گفتگو با طالبان است.

            لاس انجلس تايمز نوشته است که درگير دار  رقابت  هاى انتخاباتى جمهوريخواهان بايد درگيرى شديدى در جريان باشد که خبر سر خط اخبار در ايالات متحده را به خود اختصاص دهد. اما انکشافات اخير در افغانستان حتى بحث هاى نامزد هاى رياست جمهورى رامنى و گمريج را نيز کم اهميت تر ساخته است. از همه اولتر ، بر آورد هاى استخباراتى امنيت ملى نشان ميدهد که در يک سال گذشته پيشرفت هاى چندانى  در قسمت بهبود وضع امنيت و بهتر شدن توانايى هاى دولت افغانستان صورت نگرفته. تصوير ويديويى که چار سرباز بحرى امريکايى را در حال ادرار روى اجساد طالبان نشان ميدهد تاسف آور است و در آخر هم گزارش هاى درز کرده است، تغييرات ديپلوماتيک ميتواند راه را براى صلح با طالبان هموار سازد. انکشافات اول و دوم نشان ميدهد که  چرا نکته سوم حياتى است.

             درسال ٢٠١٤ نيرو هاى بين المللى از افغانستان بيرون مى شوند در آن حال،دو امکان وجود دارد، يا اينکه يک حکومت مرکزى نيرومند را پشت سر مى گذارند که به پاى خود ايستاده شده ميتواند. امکان دوم هم اينست که يک اداره ضعيف و ناقص را بجا خواهد گذاشت که امکان سقوط آن هر آن وجود داشته ميتواند.

             سقوط دولت در افغانستان بدست جنگجو هاى اسلامگرا ، همه دستآورد ها و تلاش هاى جامعه جهانى در سيزده سال را خنثى خواهد کرد.

             نويسنده گان لاس انحلس تايمز باور دارند که سياستمداران فرصت طلب ، بر آورد هاى اخير استخبارات ملى را مبنا قرار داده، استدلال خواهند کرد که بيرون شدن نيرو ها  پيش از ٢٠١٤ نظر خوبى نيست و تعهد نظامى بين المللى  براى افغانستان بايد از آن تاريخ فراتر رود. اما ديده شده که نه افزايش نيرو ها و نه پول موفقيت مى آورد.

             زمانيکه پناه گاه هاى جنگجويان در آن طرف مرز در پاکستان است و افغانها خصومت عميق با خارجى ها دارند، افغانستان کشور مناسب براى تمرين ملت سازى نيست. خشونت ها زمانى پايان يافته ميتواند که جنگجويان وادار شوند سلاح شانرا به زمين گذاشته و دهشت افگنى بين المللى را تقبيح کنند. در عوض  آنان در زنده گى سياسى شريک ساخته شوند.

             صفحه انترنتى ايشيا تايمز آنلايند در مطلبى  به رقابت هاى منطقه يى در افغانستان پرداخته و نوشته است که اميد وارى ها براى پايان منازعه در افغانستان باز ميگردد.

نويسنده بدين باور است که رقابت ها در اين کشور حال دو جانبه مانند قرن نزده نيست که بين روس ها و انگليس ها بود و نه به ساده گى اينست که گفته شود، نيرو هاى بين المللى کمک به امنيت در مقابل طالبان قرار دارند.

            جنگ در افغانستان شامل بازيگرانى مانند پاکستان در مقابل هند، چين در مقابل هند، اقوام مختلفى که ملت افغانستان را مى سازند در مقابل هم، عربستان سعودى در برابر ايران و روس در برابر چين قرار دارند. اين رقابت ها چنان پنهانى است که ايالات متحده مجبور شده که با دشمنان دوستان خود متحد شود.م* * *

 

راديو بى بى سى ساعت ٦ صبح ٢٤ جدى

گزارش:

            کميسيونى که در مورد قتل يک خبرنگار مشهور در پاکستان تحقيق  مى کند گفته از شناسايى  قاتلان او عاجز است. اين خبرنگار که تسليم  شهزاد نام داشت سال گذشته پس از آن کشته شد که در گزارشى به صراحت گفت، بين شورشيان و سازمان جاسوسى آى ، اس ، آى ارتباط  وجود دارد.

             سليم شهزاد که چهل سال سن داشت در بهار سال گذشته پس از برآمدن از خانه اش  در اسلام آباد  ناپديد شد و چند  روز پس، جسدش در حالى پيدا شد که نشانه هاى از شکنجه در آن ديده مى شد. در همان روز او قرار بود در يک نمايش  تلويزيونى ظاهر شود. چند روز پيش از ناپديد شدنش، او مطلبى را نوشته و گفته بود که شمارى از عناصر در نيروى دريايى پاکستان با القاعده پيوند دارند.      

            شهزاد که براى يک آژانس خبر رسانى ايتاليايى و يک رسانه مطبوعاتى هانک کانگ کار ميکرد و سازمان  ديده بان حقوق بشر گفته بود که ماموران آى ، اس ، آى او را تهديد به مرگ کرده اند.

             آى ، اس ، آى  اتهامات دست داشتن در قتل سليم شهزاد را رد کرده است. اما هيئتى که با ترکيبى از قضات ارشد، مامورين بلند پايه پوليس و يک نماينده خبرنگاران براى بازجويى در مورد قتل سليم شهزاد تعيين شده بود، گفته نتوانسته قاتلان او را رديابى کند. در گزارش اين هيئت آمده است که قتل شهزاد بايد در چارچوب جنگ با تروريزم بررسى شود. چون به گفته اين هيئت، دولت پاکستان ، عناصر ضد دولتى مانند القاعده و طالبان و بازيگران خارجى همه ميتوانند براى قتل شهزاد انگيزه هاى خود شانرا داشته باشد.م

 

* * *                                                                              ختم

 


 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.