16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دهقانی درکندزمی گویدکه کشت رومی به شیوۀ جدید، حاصلاتش را دو برابر کرده است

دهقانی درکندزمی گویدکه کشت رومی به شیوۀ جدید، حاصلاتش را دو برابر کرده است

کابل /۱۵ اسد/ کابل غلام حیدردهقان ولسوالی امام‌ صاحب کندز، می‌گوید...

انفجارماینی درنیمروزجان هفت فرد ملکی راگرفت

انفجارماینی درنیمروزجان هفت فرد ملکی راگرفت

زرنج /۱۵ اسد / باختر هفت فردملکی درانفجار ماینی پس از...

وزارت صحت عامه تیم های صحی رادر تالار لويه جرگه توظیف کرده است

وزارت صحت عامه تیم های صحی رادر تالار لويه جرگه توظیف کرده است

کابل / ١٥ اسد / باختر داكتر احمد جواد عثماني سرپرست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تفسیر برخبر :

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

كابل 2 اسد باختر

شماری از آگاهان سیاسی درپاکستان اعتراف می نمایند که برخی از اتهام های دولت افغانستان در برابر پاکستان واقعیت های تلخ است که وجود داشته واسلام آبادباید خود را در برابر آن مسوول بداند .

به گزارش آژانس باختر، با آنکه سرتاج عزیز مشاور امور امنیتی وبین المللی  نخست وزیر پاکستان سفر اخیر خود برکابل  را پردستاورد خوانده است  مگر مقامات افغان میگویند که محتوای سفر سرتاج عزیز بیشتر بر دعوت از حامدکرزی  میچرخید تا به پاکستان سفر نموده و بامقامات آن کشور روی مسایل بنیادی به بحث بپردازد.

 درحالیکه حامدکرزی  سفر احتمالی خود را به آن کشور مشروط به برخی مسایل دانسته که باید  اسلام آباد آن را مدنظر داشت باشد  تاکید عمده  رئیس جمهوری افغانستان  براین نکته است که سفر بعدی به پاکستان با دستاورد همراه ونتایج عملی آن محسوس باشد .

نگرانی های زیادی  وجود دارد  که کابل را  واداشته است تا در مناسبات با پاکستان راه احتیاط در پیش گیرد .حرف عمده برحمایت پاکستان ازطالبان برمیگردد که در پاکستان مصوون اند  و غرض تخریب وکشتار درافغانستان برنامه ریزی می نمایند .

کابل به سوی اسلام آباد به عنوان یک کشور اثر گذار  برطالبان نگاه میکند ومیخواهد آن کشور ازنفوذ خود بر این گروه  درجهت مثبت که همانا ثبات درافغانستان ومنطقه است استفاده کند .

مقامات پاکستانی منجمله سرتاج عزیز پزیرفته اندکه اسلام آباد  برگروه طالبان  نفوذ دارد  مگر نمیتواند روند صلح  رادر افغانستان تضمین کند ضمنا پاکستان  همیشه از موقف ترانزیتی خود در برابر افغانستان به عنوان  یک حربه استفاده کرده  وکوشیده تا اقتصاد افغانستان را در کنترول خود داشته باشد وکار های دیگر .

اسلام آباد همیشه اتهامات وارده علیه پاکستان را که از آن به عنوان حامی حلقه هاي افراطی وتروریستی یاد میشود رد کرده وتاکید داشته در انکشافات افغانستان وقایع که از طالبان سرمیزند سروکار ندارد .

مگر دراین اواخر شماری از آگاهان سیاسی در پاکستان لب گشوده  واعتراف کرده که برخی  از اتهام های دولت افغانستان در برابر پاکستان واقعیت های تلخ است که میتواند آیندهء مناسبات میان این دوکشور همسایه را زیر سوال برد .

عقیل  یوسفزی نویسنده وکارشناس سیاسی  پاکستان یکی از همین اشخاص است که اتهام های دولت افغانستان راعلیه پاکستان بنیادی  میداند  او میگوید ،حکومت جدید پاكستان به این  واقعیت ها پی برده ودر صدد اصلاح مناسبات با کابل اند وسفر سرتاج عزیز به همین منظور صورت گرفته است.

 عقیل سفر سرتاج عزیز رابه این گونه تعبیر می نماید  که حکومت  پاکستان از حکومت حامدکرزی  میخواهد تا یک فرصت  دیگر برای پاکستان داده شود تا اسلام آباد همکاری اش را با افغانستان به اثبات برساند .

احمد رشید تحلیلگر سرشناس پاکستان ومنطقه نیز پاکستان را در کشیدگی وگسترش بحران درافغانستان مقصر دانسته از مسوولان حکومتی ونظامی پاکستان میخواهدتا با  بدترشدن اوضاع درافغانستان خود را دچار مشکل  نسازند. به همین ترتیب یک سیاستمدار وابسته به حزب عوامل نشنل پارتی پاکستان گفته است زمانیکه ما برای مردم  افغانستان گلوله وباروت میدهیم  نباید  توقع دریافت دستهء گل را داشته باشیم ، هرگاه ما به پیچیده شدن  اوضاع وگسترش آتش جنگ درافغانستان برنامه ریزی کنیم باید متوجه دامن خودنیز باشیم که این آتش بالاخره دامن ما رانیز خواهد گرفت .

مختار یوسفزی یکتن از رهبران ملیت پال حزب پشتونخواه ، پاکستان را لانه امن برای  تروریستان دانسته است  که افغانستان را ویران میکند وتازمانیکه  این  پایگاه ها درخاک پاکستان فعال باشد  نباید  از همکاری صادقانه  با افغانستان سخن گفت .

مختار یوسف زی  پاکستان را بستر ساز  وقایع خونین  سی سال اخیر درافغانستان دانسته وتاکید داشته ، آنانیکه  به عنوان مخالف مسلح علیه  دولت افغانستان جنگ میکنند یا خود پاکستانی اند که ازنام یک افغان وارد جنگ شده اند  ویااین كه از سوی  سازمان های استخباراتی پاکستان خلق گردیده اند  . فعالان حقوق زن  دراسلام آباد  ،لاهور وجای های دیگر پاکستان نیز نقش پاکستان را در نا آرامی  های افغانستان غیر قابل انکار دانسته اند و دوری پنج ساله زنان افغان را ازکار  وآموزش دردوره طالبان  یک لکه ننگ به آدرس نظامیان پاکستان میدانند که گروه طالبان را ایجاد ،رهبری وهدایت کرده است .

این آگاهان از حکومت پاکستان میخواهند که سفر سرتاج عزیز وبرنامه های بعدی  که از مجرای دیپلوماتیک  به آدرس افغانستان انجام میشود  نباید  برای پنهان نمودن جنایات گذشته باشد بل حرکت برای آینده  باشد که مردمان هردو کشور درکنار هم باهم قرار گیرند وبرای بهبود اقتصاد وعمران کشورهای شان فکر نمایند .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.