01 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حفاظت محیط زیست وظیفه هرفرد جامعه است

کابل اول میزان باختر کنفرانس علمی تأثیرمحیط زیست بر سرمایه گذاری...

ساختمان یک مکتب در ایبک افتتاح شد

ایبک/ اول میزان/ باختر تعمیر مکتب متوسطه خواجه اسماعیل درشهر...

یک معلم سواد آموزی درغوربه شهادت رسید

فیروزکوه / اول میزان/ باختر افراد مسلح یک معلم سواد آموزی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره روز

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 13/ دلو

سفرخانم حناربانی کهر، وزیرخارجه پاکستان به افغانستان وانجام مذاکرات با مقامات کشور، مبین این حقیقت است که دارد روابط افغانستان و پاکستان مجدداً" درمسیری قرارمیگیرد که منافع ملت های دوکشور درآن تبلورمی یابد

مبصر سیاسی آژانس اطلاعاتی باختر مینویسد .

 افغانستان و پاکستان ازجمله کشورهای می باشند که بیشتر آسیب های ناشی از افراطیت و بنیادگرایی را متحمل شده اند ، دوستی صادقانه و بدون ریا میان این دوملت بزرگ و دارای روابط عمیق تاریخی مستلزم کنار گذاری سوء تفاهماتی میباشد که براساس آن این روابط خدشه دار میگردد.

 روابط سیاسی میان افغانستان و پاکستان ازبرهه های فراز و نشیب فراوان گذشته اما آنچه بیشتر این روابط به سردی گراید توطیه ای بودکه به شهادت پروفیسور برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان انجامید .

بیش از آن نیز تروریستان شماری از نخبه گان و شخصیت های متنفذ را اماج قرارداده بودند ، اما زمانیکه  تروریستان در لباس پیام آوران صلح استاد فقید را به شهادت رسانیدند این روابط شدیداً" آسیب پذیر گردید، زیرا فشارهای مردمی و حلقه های سیاسی درکشور مبین این حقیقت تلخ بودکه تروریستان از کویته به خاطر انجام چنین جنایتی به کابل آمده بودند.

موجودیت پناهگاه های تروریستان در پاکستان ، مراکز آموزشی و تجهیز آنها ازجمله مسایل دیگری بودندکه فشار را بالای نظام بیشتر ساخت تا برروابط اش با پاکستان تجدید نظر کند.

رهبری جمهوری اسلامی افغانستان با تعمق و تدبر سیاسی برمسایل برخورد کرد و با تاکید بیان داشت که تروریستان ، دوست و دشمن ندارند.

 حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان بارها درمذاکرات با مقامات پاکستانی مطرح ساخته که افغانستان با ثبات به نفع پاکستان و کشورهای منطقه میباشد ، آنچه که دراین روز ها صدراعظم پاکستان آنرا به گونه ای دیگر بیان داشته است و گفته است که ثبات درافغانستان ، ثبات درپاکستان میباشد.

عمق سیاست جمهوری اسلامی افغانستان دررابطه به حل معضلات منطقه وابسته به امروز نیست، از ایجاد اداره موقت تاکنون رهبری افغانستان بر صلح ، ثبات ، تقویت روابط تجارتی و همکاری های متقابل تاکید داشته اند.

 به هر حال ناظران سیاسی سفر خانم حنا ربانی را دربرهه ای که مساله جنگ و صلح در ابعاد پیچده آن مطرح میباشد، در تقویت و از سرگیری مناسبات میان افغانستان و پاکستان دوراز مفاد نمی دانند.

 آنچه از مذاکرات و توافقات صورت گرفته حاصل شده این است که هردو جانب یکباردیگر بر توسعه ای روابط تاریخی ، فرهنگی ، اقتصادی ، تجارتی و ترانزیتی میان دوکشور تاکید کرده اند.

 تروریزم و بنیاد گرایی را چالش مشترک دانسته اند و به رهبری افغانی روند مذاکره با مخالفان همسویی داشته اند.

آگاهان سیاسی به این باور اندکه صلح بدون تشریک مساعی و همدیگر پذیری کابل و اسلام آباد ممکن نخواهد بود.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.