06 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

کابل/ ۵حوت/ باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

تبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 10 حوت
مقام ها در کمیسیون مستقل انتخابات گفته اند شش هزار وهفتصدوهفتاد وپنج مرکز رای دهی درکشور فعال بوده وسه صد ونود وشش مرکز دیگر روی تهدید های امنیتی فعال نخواهد شد .
مبصر آژانس باختر مینویسد : اخیراً یک مقام  بلندپایه کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که شش هزار و هفتصد وهفتادوپنج مرکز رای دهی  درسطح کشور که برگیرنده بیست و یک هزار و ششصد وشصت و سه محل رایدهی است فعال خواهد بود درحالیکه سه صدونودوشش مرکز دیگر به دلایل امنیتی مسدود خواهد ماند و تدابیری وجود ندارد که این مراکز فعال شوند . هرگاه به زمان باقی مانده الی برگزاری انتخابات و تعهدات که ازسوی مسوولان نهادهای امنیتی غرض تامین امنیت مراکز رای دهی ، شوق و علاقه مردم غرض شرکت در پروسه انتخابات و تعیین سرنوشت سیاسی شان دیده شود میتوان آن را فرصت برای فعال سازی مراکز  بیشتری رای دهی تلقی کرد.
تلاش برای فعال سازی مراکز بیشتر رای دهی یک مکلفیت اخلاقی مسوولان است درغیر آن کتله عظیم از مردم از حق طبیعی که رای دادن و سهم گیری درتعیین سرنوشت سیاسی شان است محروم خواهند شد با درنظر داشت ظرفیت های موجود درنهادهای امنیتی و تعهدات و انکشافات سیاسی و امنیتی، مدت زمان باقی مانده تا برگزاری انتخابات می تواند فرصت خوب و مناسب برای بازگشایی مراکز بیشتر رای دهی باشد و زمینه را برای کشاندن بیشتر مردم به سوی صندوق های رای مساعد سازد دراینجا درکنار نیروهای امنیتی نهادهای دیگر نیز میتوانند موثر عمل نمایند.
شورای عالی صلح باید بیشتر فعال گردد و برای مخالفان مسلح این نکته را تفهیم نماید که با پروسه انتخابات به عنوان یک پروسه ملی برخورد بدارند.
آنچنانکه حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به این پروسۀ مشروعیت هر چه بیشتر بخشید، طالبان نیز به این پروسۀ احترام بگذارند زیرا احترام گذاشتن به این پروسه احترام گذاشتن به اراده ونیت مردم است. آنها نباید دربرابر ارادۀ مردم لجاجت نمایند و آن را سبوتاژ نموده و با مزاحمت های امنیتی این پروسه را مختل سازند بدون شک مردم با انتخاب یک زعیم مردمی،ثبات سیاسی و اقتصادی را تضمین میکند و گروه های مسلح مخالف با ادامه لجاجت نباید در برابر مردم قرار گیرند، همچنان بزرگان اقوام و روحانیون نیز درتامین امنیت و بازگشایی مراکز رای دهی موثر عمل کرده میتوانند که باید کمیسیون مستقل انتخابات و نهادهای امنیتی از نفوذ معنوی و مردمی این حلقه ها نیز استفاده کنند.
مردم افغانستان آرزو دارند تا انتخابات به گونۀ سراسری، شفاف و عادلانه برگزار گردد و آنچنانکه که مقامات دولت افغانستان گفته اند که حق شهروندی تمامی اتباع کشوردر این پروسه رعایت گردد در این جای شک نیست که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با درایت عمل کرده و کوشیده تا از آخرین امکانات استفاده کنند.
مگر گفته های اخیر نمی تواند قناعت بخش باشد و نمی تواند به عنوان آخرین گزینۀ در نظر گرفته شود. باید از آخرین امکانات آنهم تا آخرین روز که برای برگزاری انتخابات باقی می ماند کار گرفت تا زمینه مشارکت همگانی در انتخابات تامین شود.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.