16 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنازۀ شهید دکتورمحمد ایازنیازی درکابل به خاک سپرده شد

جنازۀ شهید دکتورمحمد ایازنیازی درکابل به خاک سپرده شد

کابل 15 جدی باختر جنازۀ شهید پوهندوی دکتورمحمد ایاز نیازی استاد...

انفجاری درقرباغ کابل جان یک تن راگرفت

انفجاری درقرباغ کابل جان یک تن راگرفت

کابل 15 جوزا باختر انفجاری عصرامروز در بازار ولسوالی قره باغ...

صدها تن دراعتراض به قتل دکتور نیازی درتخار راه پیمایی کردند

صدها تن دراعتراض به قتل دکتور نیازی درتخار راه پیمایی کردند

تالقان 15 جوزا باختر صدها باشندۀ تخار دراعتراض به قتل دکتورمحمد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت چهارشنبه

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

شماری از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت كه بدسترس قرار گرفته اند در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در كشور پرداخته و نیز اخبار و گزارش های را در مورد رویداد های جاری كشور و منطقه نشر كرده اند.

روزنامه سرنوشت در برگ نخست از قول خانم حنا ربانی كهر وزیر خارجه پاكستان نوشته كه میتوانند طالبان را در مورد مذاكرات صلح با حكومت افغان قرار دهند.

سرنوشت در مطلب دیگر از قول حامد كرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان آورده است كه در مذاكرات پیمان راهبردی با ایالات متحده امریكا پیشرفت رونما گردیده و تلاش می گردد كه این مذاكرات به نفع افغانستان تمام گردد و پایان خوشی برای ما داشته باشد. سرنوشت همچنان در صفحه اول شماره امروزی خبر داده است كه برای دو زن افغان جایزه شجاعت داده شده است.

به نوشته این روزنامه راسموسن گفته كه در مساله افغانستان آرزوی دوام همكاری های روسیه رادارند. این روزنامه در مطلب دیگر پرسشی را مطرح ساخته  كه آزادی بلوچستان خواهش كیست؟

سرنوشت در صفحه اخیر بازهم از قول رییس جمهوری اسلامی افغانستان آروده است قطعنامهء شورای سراسری علما افغانستان در مورد زنان نظر تمامی مردم افغانستان است.

سرنوشت همچنان درهمین صفحه به نتایج نظر سنجی توجه كرده كه در آن گفته شده شصت وشش در صد امریكایی ها خواهان خروج هرچه زود ترنیروهای آن كشورازافغانستان می باشد.

اما روزنامه آرمان ملی، سر مقاله یی شماره امروزی را زیر عنوان پاكستان شیرین نمی شود نوشته و در مطلب دیگر خبر داده كه شش ملیون دالر از كمك های امریكا در غزنی لادرك شده است.

به نوشته این روزنامه شش ملیون دالر از كمكهای اداره انكشافی ایالات متحده امریكا‌، ‌برای اعمار دو پروژه در غزنی لادرك شده است.

این روزنامه در مطلب دیگر از قول یك عضو سنا كشور نوشته كه ولسوالی آقچه راتروریستان نه،‌ بل دزدان تهدید می كنند.

كرزی از اعلامیه شورای علما درمورد زنان حمایت كرد مطلب دیگری است كه این روزنامه در برگ نخست نشر كرده است اما درصفحات دیگر مطالب بیشتری را نشر كرده است .

روزنامه هشت صبح در برگ اول شماره امروزی زیر عنوان تاریخ تكرار میشود نوشته : دراین گزارش كه تحت عنوان " زنان افغان درعصر بعداز طالبان : تاریخ تكرار میشود ؟ " آمده است : باوجود

پیشرفت ها ، تحولات اخیر در افغانستان برای زنان بسیار نگران كننده و چالش برانگیز میباشد . با خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال 2013 احتمال كاهش كمك های جامعه جهانی و شدت یافتن امكان سازش سیاسی حكومت افغانستان وجامعه جهانی با گروه های تندروان هم چون طالبان ، شبكه حقانی و جناح جنگی حزب اسلامی اكثریت دست آورد های حقوق زنان با خطرمواجه خواهند شد."

به نوشته هشت صبح برف كوچ در بدخشان جان 37 تن را گرفته است .

 این روزنامه نیز در صفحه اول از پیشرفت های تازه ای در مورد پیمان استراتی‍ژیك خبرداده است .

هشت صبح سرمقاله ای شماره امروزی را زیر عنوان ، بیم و امید زنان در آستانه ای هشت مارچ نوشته و درصفحه دوم از عروسی دسته جمعی هجده جوان درقندز خبرداده است .

 این روزنامه در صفحه سوم از قول رییس شورای صلح بدخشان آورده است كه نزددولت و طالبان بی اعتماد شده ایم هشت صبح در برگهای دیگر شماره امروزی به سایر مسایل پرداخته مطالب زیادی را نشر كرده است.

روزنامه سخن جدید درصفحه اول از قول مردم امریكا نوشته : سربازان مارا از افغانستان بازگردانید . به نوشته این روزنامه طبق نظر سنجی رویترز ، 56 درصد مردم امریكا از معذرت خواهی اوباما به خاطر سوزانده شدن قرآن كریم توسط سربازان امریكایی در افغانستان حمایت كرد ، و نامزد های جمهوری خواه ، اوباما را به خاطر این اقدام سرزنش كرده اند البته 32 درصد هم مخالف این اقدام اوباما بوده اند.

به نوشته سخن جدید دراین گزارش نگاشته است ، این نظر سنجی همچنان نشان داده است 66 درصد مردم امریكا معتقدند كه واشنگتن باید اردوی امریكا را از افغانستان خارج كرده به امریكا بازگرداند.

سخن جدید درصفحه اول همچنان از قول حامدكرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان نوشته ، افغانستان برای امضای پیمان راهبردی با امریكا شرایط دارد.

توقف چهارملیون جلد كتاب درسی افغانستان در پاكستان مطلبی دیگر است كه این روز نامه در صفحه اول نگاشته و درهمین صفحه به آماده گی پاكستان در همكاری بامذاكرات صلح مطلبی را زیر عنوان ، اعلام آماده گی پاكستان برای همكاری با افغانستان درمذاكره با طالبان مطلبی را نشر نموده است .

نیازشدید آسیب دیدگان برفكوچ به كمك های عاجل در بدخشان موضوع دیگری است كه سخن جدید درصفحه اول به آن توجه كرده است به همین ترتیب روزنامه ها شاخص ، انصاف ، ماندگار ووحدت در شماره های امروزی یا با نشر مطالب مشابه یی پرداخته اند و یا دنبال سایر مطالب شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.