16 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

کابل/ 16 سرطان/ باختر جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های...

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

کابل/۱۶سرطان/ باختر شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و...

موضع گیری ها میان مسکو و واشنگتن تندتر می شود

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

شنبه 20 حوت

كابل/20/حوت/باختر

شماری از روزنامه های چاپی غیر حكومتی كه به دسترس قرار گرفته اند، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در كشور پرداخته و نیز اخبار و گزارشهایی را در مورد رویداد های جاری كشور و منطقه نشر كرده اند.

روزنامه هشت صبح در برگ نخست نوشته كه مریم درانی جایزه بین المللی زن شجاع را به دست آورد.

این روزنامه در ادامه از قول خانم رضایی در مورد این موفقیت مریم آورده است: جایزه ای كه خانم درانی به دست آورده بیانگر این مساله است كه زنان در هر نقطه افغانستان در سخت ترین شرایط به مبارزات معقول خود ادامه داده و امروز شایستگی این را یافته اند كه توسط یكی از نهادهای معتبر بین المللی جایزه بگیرند.

هشت صبح همچنان در صفحه اول نوشته كه نیروهای هوایی دست داشتن در تجارت مواد مخدر را تكذیب كردند.

به نوشته این روزنامه، وزارت دفاع گزارش ها در مورد دست داشتن نیروهای هوایی كشور در تجارت مواد مخدر و اسلحه را بی اساس خوانده است.

هشت صبح از قول محمد كریم خلیلی معاون ریاست جمهوری در مراسم یاد بود از هفدهمین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری آورده است: ‌از ارزش های ده ساله دفاع كنیم.

این روزنامه همچنان دربرگ نخست خبر داده كه امریكا با واگذاری كنترول زندان بگرام توافق كرد.

روزنامه ماندگار در صفحه اول شماره امروزی نوشته كه دروازه های اداره مبارزه با فساد اداری بسته شود!. این روزنامه نیز نوشته كه زندان ها به حكومت افغانستان وگذار می شوند به نوشته این روزنامه امریكا و ا فغانستان موافقت نامه واگذاری كنترول زندان بگرام به حكومت افغانستان را امضا كرده اند. امضای این  توافقنامه، نزدیكی دو كشور در امضای سند مشاركت استراتیزیك دانسته می شود.

ماندگار همچنان نوشته كه خشونت علیه زنان در بلخ كاهش یافته است.

اما روزنامه سخن جدید در برگ نخست نوشته كه زنان بامیان خواهان تامین عدالت در جامعه شدند.

سخن جدید همچنان در برگ نخست به گفتگوی ویدیویی حامدكرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با بارك اوباما رییس جمهور كشور توجه كرده و زیر عنوانی، در گفتگو ویدیویی كرزی با اوباما مطرح شد: تاكید رییس جمهور بر پیش شرط های امضای پیمان راهبردی، این موضوع را دنبال كرده است واگذاری مسوولیت زندان ها به افغانها به زودی مطلب دیگری است كه این روزنامه در برگ نخست چاپ كرده است.

سخن جدید در صفحه اخیر مطلبی را زیر عنوان، ‌پایان عصر ابر قدرتی امریكا نشر كرده و آورده است: به دلیل بوجود بحران مالی و اقتصادی و جنگ مستمر در افغانستان و ترس از عملیات تروریستی و بالا رفتن نرخ بیكاری، درک بسیار بدبینانه در ایالات متحده امریكا به وجود آمده است. حقایق موجود را نمی توان تنها دلایلی سراشیبی سقوط قرار گرفتن امریكا دانست. نگرانی های مردم امریكا دلایل عمیق تری دارد زیرا امریكایی ها بر این باور بودند که در قرن بیست و یكم تنها ابر قدرت جهان خواهند بود، متوجه قدرت های دیگری شده اند كه با قدرت در جهان حضور دارند،‌ سلطه آنها كاهش یافته و در امور سیاسی به بروز از آنها تصمیم گیری می شود.

ولی روزنامه تك در برگ نخست به وضعیت كودكان توجه كرده زیر عنوان، 50 درصد كودكان زیر پنج سال ، رنجور از گرسنگی، این موضوع را دنبال كرده است.

این روزنامه همچنان در برگ نخست زیر ستون خبر نوشته كه زن بنده ای خداست نه از مرد، تك به اعلامیه شورای سراسر علمای افغانستان نیز توجه كرده مطلبی نشر نموده،‌ این روزنامه در برگ نخست از قول رییس جمهور نوشته كه معامله با امریكا فرق دارد.

تك در شماره های امروزی در برگ های دیگر مطالب بیشتر را نشر كرده است.

روزنامه انصاف در برگ نخست نوشته : در پیام رییس جمهور به مناسبت سالروز شهادت استاد شهید مزاری تاكید شد: مردم، ‌راه شهید مزاری را تعقیب نمایند و برادرانه در كنار همدیگر زندگی كنند."

انصاف در ستون یاداشت نوشته، ترس از آینده مواضع تازه امریكا در قبال مصالحه.

این روزنامه همچنان در برگ نخست نوشته كه سازمان های منطقه در شهادت استاد مزاری دخیل بودند.

به همین ترتیب روزنامه سروش ملت، وحدت و دیگران یا مطالب مشابه ای نشر كرده اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.