16 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های کادری اکادمی علوم برگزار شد

کابل/ 16 سرطان/ باختر جلسه کمیته ارزیابی اجراآت، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های...

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

بل های برق به شکل یک ماهه تنظیم می شود

کابل/۱۶سرطان/ باختر شرکت برشنا تصمیم دارد که منبعد کارمندان فنی و...

موضع گیری ها میان مسکو و واشنگتن تندتر می شود

رییس مجلس نمایندگان امریکا خواستار تحریم سازمان های استخباراتی روسیه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بازهم قتل افرادملکی ، بازهم عذرخواهی و بازهم واکنش

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 22/ حوت

حادثه روز یکشنبه درمنطقه زنگ آباد ولسوالی پنجوایی قندهار نه تنها جنگ امریکا و متحدین آن را در افغانستان بدنام تر ساخت بلکه روابط کابل وواشنگتن را که همیشه روی وارد شدن تلفات به افراد ملکی سوال برانگیز بود، با چالش دیگری مواجه ساخت .

بامداد روز یکشنبه یک عسکر امریکایی به دو محله در ساحه زنگ آباد پنجوایی با مسلسل حمله کرد، حمله بر کسانی صورت گرفت که همه درخواب بودند.

 مردم میگویند که هژده تن از افراد ملکی دراین حادثه کشته شدند و نه نفر دیگر زخم برداشتند مگر اسدالله خالد وزیر سرحدات افغانستان که درعین حال به عنوان رییس تنظیمیه قندهار ایفای وظیفه میکند درمحل حادثه مرگ شانزده تن را تائید کرد که نه تن آنان را اطفال تشکیل میداد که از سیاست و خشونت چیزی نمیدانند این حادثه چنان که واکنش سریع مردم و مقامات افغانی را سبب شد مقامات نظامی ناتو و امریکا را نیز به عمل واداشت.

 آیساف قبل از آنکه خبرکشته شدن افرادملکی منتشر گردد خبر بازداشت عامل قضیه را انتشار داد و به این ترتیب کوشیدند تا نشان دهند که نسبت به این رویداد خونین جدی اند.

 کریستن جاکوبسن، سخنگوی آیساف درکابل برای مطبوعات افغانی گفت:" عمل این عسکر امریکایی به هیچ عنوان قابل تحمل نیست عامل این خشونت در قبال عملکرد خود پاسخ خواهد داد او از وارثان و خانواده های قربانیان این حادثه عذر خواهی کرد ."

 بارک اوباما رییس جمهوری امریکا نیز حمله بر جان غیر نظامیان را محکوم کرده و از مجازات عامل این رویداد سخن گفته است.

 لیون پنیتا وزیر دفاع امریکا نیز نسبت به این حادثه اظهار تاسف کرده و عملکرد عسکر امریکایی را عدول ازوظیفه اصلی دانسته است .

 یک مقام دیگر امریکایی گفته است که عسکر مهاجم از یک تکلیف روانی رنج میبرد.

مگرآیا چنین تعهدات ، معذرت خواهی و بالاخره قول دادن به مجازات عاملین این گونه وقایع غیر انسانی میتواند احساسات مردم افغانستان را که درجریان سی سال گذشته فقط به خاطر منافع قدرت های بیرونی قربانی داده اند کنترول کند.

 یکتن از نماینده گان مردم قندهار درولسی جرگه میگوید:" نه به هیچ عنوان ، حمله غافلگیرکننده به خانواده های که همه درخواب بودند، تنها میتواند احساسات ضد بیگانگان را تشدید بخشد، این نماینده مردم قندهار تاکید دارد که حمله به گونه گروهی صورت گرفته است زیرا یک عسکر نمیتواند دریک زمان معین به چند خانه داخل شود و برکسانی گلوله باری کندکه بی اسلحه و بی دفاع بوده اند ."

 او گفت که این اولین حادثه در زنگ آباد پنجوایی نیست درگذشته نیز این منطقه شاهد قتل افرادملکی بوده است.

فوزیه کوفی نماینده مردم بدخشان درولسی جرگه قتل افراد بیگناه و اطفالی را به هیچ عنوان قابل توجیه نمیداند و میگوید:" این عسکر امریکایی به کدام دلیل علیه آنانی دست به اسلحه برده که خود بی دفاع اند و به حمایت ضرورت دارند. این گونه حوادث احساسات مردم افغانستان را جریحه دار میسازد."

وزارت دفاع افغانستان نیز خبر کشته شدن افراد ملکی را درزنگ آباد پنجوایی به دست عساکر ائتلاف یک خبرتکان دهنده برای وزیر دفاع ملی و منسوبان آن وزارت دانسته است و از آن به عنوان یک عمل فجیع یاد کرده و خواستار مجازات فوری عاملان این رویداد گردیده است.

 وزارت داخله افغانستان نیز این حادثه را با الفاظ شدید محکوم کرده و هیئتی را غرض روشن شدن قضیه فرستاده است .

 حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان این عمل را یک انسان کشی عمدی خوانده و گفته است این یک عمل قتل عمدی ، ترور و یک عمل نا بخشودنی است.

داکترنجیب الله عتیق امرخیل عضوهیئت رهبری انجمن استادان پوهنتون طبی کابل این ادعا را گویا که عسکر امریکایی دچار تکلیف روانی بوده رد میکند ومیگوید پروسه استخدام در نظام و ارتش امریکا یک پروسهء دقیق و همه جانبه است هیچ مریضی و دیوانه نمیتواند وارد ارتش شود نظامیان امریکایی معاینات دقیق طبی را سپری میکنند و درزمان عضویت در نظام نیز از تسهیلات لازم طبی برخوردار اند این که میگویند مهاجم حالت خوب روانی نداشت فقط یک پرده پوشی روی یک جنایت است .

اکنون سوال دراینجاست که چگونه قتل چند فرد ملکی را که تنها نه تن آنان را اطفال تشکیل میدهد، توجیه کرد.

آنچه را مقامات امریکایی به عنوان عذرخواهی مطرح میکنند و آنچه را که مقامات افغانی به عنوان واکنش ابراز میدارند نمیتواند درد مردم افغانستان را دواکند این حادثه برهردلیل که بود بی سابقه و غیر قابل انتظار است وافغانستان را درلبه تیغ قرار داده است و پیش از آنکه این تیغ جان های بیشتری را بگیرد بهتر است به علاج آن فکرکرد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.