11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

تظاهرات برای بازگشایی کلینیک سبحان در شهر کابل

کابل/ ۱۱جوزا/ باختر شماری از باشندگان كابل امروز در پيش روى...

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

دو مرد در پیوند به انتقال مشروبات الکولی در بلخ بازداشت شدند

مزارشریف/ 11جوزا/ باختر پولیس دو مرد را در پیوند به انتقال...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت چهارشنبه 24حوت

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 24/ حوت

شماری از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارشهای را درمورد رویداد های جاری کشور و منطقه نشر کرده اند.

روزنامه سرنوشت برگ نخست را به نقل قول از بارک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده امریکا آغاز کرده و از قول وی نوشته که در خروج نیروها ازافغانستان عجله نمی کنیم .

این روزنامه همچنان درهمین صفحه از قول بزرگان قومی نوشته حادثه پنجوایی انتقام جویی پلان شده بود. به نوشته این روزنامه سه روز پیش از حادثه در منطقه زنگ آباد بالای خارجی ها انفجاری بزرگ صورت گرفته بود.

 سرنوشت از قول سخنگوی وزارت خارجه چین درهمین صفحه نوشته که کشتار افراد بیگناه ملکی توسط سربازامریکایی وحشتناک و درد آوربود.

به نوشته سرنوشت از قول وزیر دفاع امریکا ممکن سرباز قاتل امریکایی اعدام گردد.

بیشترین مطالب صفحه اول سرنوشت به مساله پنجوایی و سرباز جنایت کار امریکایی اختصاص یافته است.

اما روزنامه سروش در برگ نخست زیرعنوان توافق اسرائیل و جنگ جویان غزه با آتش مطلبی رانشر کرده و درمطلب دیگر زیر عنوان تبعات زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان نوشته و به دنبال کشته شدن 16 غیر نظامی توسط یک سرباز امریکایی در قندهار ، بحث خروج نیروهای امریکایی و خارجی بازهم سرزبان ها افتاده است .

برمبنای برخی گزارش ها به دنبال وقوع رویداد قندهار بی حرمتی نیروهای خارجی به قرآنکریم دربگرام وواکنش های که این رویداد ها درپی داشت طرفداران خروج نیروهای امریکایی از این کشور هم درافغانستان و هم در امریکا افزایش یافته است .

سروش ملت خبرداده که وزارت معارف برای سال تعلیمی جدید یازده هزار معلم را استخدام میکند.

سروش ملت زیر عنوان یک گزارش جدید درمورد زنان به نشر رسید . نوشته وزارت خارجه گزارش تازه را تحت عنوان گزارش مقدماتی و دوم دوره یی محوتبعیض علیه زنان "به نشر رسانده . این گزارش ها به کمک مالی هالند ، ناروی ، دنمارک و به همکاری تخنیکی بخش زنان سازمان ملل متحد در دوسال تکمیل گردیده است .

 دراین گزارش درکنار یاد آوری از دستاورد های زنان دردهه اخیر ، فقر ، خشونت های خانواده گی ، نا امنی و عدم آگاهی زنان از حقوق شان از مشکلات عمده در برابر آنها خوانده شده اند.

 سروش ملت درصفحه اخیر ازقول بارک اوباما نوشته برای خروج از افغانستان عجله صورت نخواهد گرفت .

این روزنامه همچنان نوشته که شاروالی کابل درقسمت بازسازی و قیرریزی سرکهاتوجه نکرده است.

روزنامه ماندگار شماره امروزی را با مطلبی زیر عنوان خطوط اساسی حکومت " تناقض " و " مغایر " با قانون اساسی است آغاز کرده و آورده است.

 حکومت در پایان عمر خود به اثر فشار های مکرر مجلس نماینده گان مصوبه یی را به نام خطوط اساسی سیاست جمهوری اسلامی افغانستان به مجلس فرستاده است .

 این روزنامه درمطلب دیگر از قول سفیر امریکا درصفحه اول نوشته : اگر خارج شویم طالبان احیا میشوند این روزنامه همچنان در صفحه اول ازقول وزارت زنان خبرداده که سالانه 2300 زن دست به خودکشی می زنند.

نماینده گان قندهار به نقل از شاهدان عینی ، رویداد قندهار توسط هشت امریکایی صورت گرفته است ، برای خروج عجله یی نداریم مطالبی دیگری می باشد که این روزنامه در صفحه اول نشر کرده است.

این روزنامه درصفحه اخیر از قول مجلس سنانوشته که پوزش درد مردم را دوا نمی کند.

اما روزنامه وحدت در برگ نخست نوشته که شورشیان به هیات دولتی حقیقت یاب در قندهار حمله کردند.

 به نوشته این روزنامه مجلس سنا خواستار قانون شدنی حضور نیروهای خارجی در کشور شده است .

کمبود معلم زن با چالش جدی در برابر وزارت معارف و هلاک شدن دو نفر در برفکوچ های ولایت نورستان مطالب دیگری میباشدکه این روزنامه در صفحه اول نشر کرده است.

به همینگونه روزنامه باور درصفحه اول از قول شورای علما کشور نوشته : امریکا باید عاملین قضیه قندهار را علنی محاکمه و مجازات نماید.

 این روزنامه درهمین صفحه از قول مشرانوجرگه نوشته که سربازان امریکایی به سان روسها روش نادرست را آغازکرده اند.

 این روزنامه نیز در صفحه اخیر از قول بزرگان قومی نوشته که حادثه پنجوایی به اساس پلان سنجیده شده و منظم صورت گرفته است.

 به همین ترتیب روزنامه های هشت صبح ، سخن جدید شاخص و دیگران در شماره های امروزی را مطالب مشابه یی نشر کرده اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.