09 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بیست وهفت مورد جدیدویروس کرونا درپنجشیربه ثبت رسید

بازارک ۸جوزا باختر با ثبت بیست وهفت مورد جدید مبتلا به...

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان پوهنتون های افغانستان

کابل/ 8 جوزا/ باختر پیام تسلیت و همدردی اتحادیه سرتاسری استادان...

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

باشندگان نادارشهرکابل، از پرداخت یک دوره از بل های برق وآب آشامیدنی، معاف می شوند

کابل/ 8 جوزا/ باختر کمیته اضطرار کابل، یک دوره میترخوانی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت یكشنبه 20/ حمل

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

كابل باختر/ 20/ حمل

شماری از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت كه بدسترس قرارگرفته اند ، در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی دركشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارشهایی را درمورد رویداد های جاری كشور و منطقه نشر كرده اند.

 روزنامه ویسا دربرگ اول شماره امروزی از قول رحمت الله نظری معاون لوی سارنوالی نوشته كه فوزیه سادات در چندین قضیه اختطاف و قتل دخیل میباشد .

 ویسا همچنان در صفحه اول از قول سازمان ملل متحد نوشته كه تریاك درافغانستان ارزش طلا سرخ را پیدا كرده است به نوشته این روزنامه مسوول اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته سازمان ملل متحد درافغانستان گفته است كه تریاك درافغانستان ارزش طلاسرخ را پیدا كرده است.

كاپیسا شامل مرحله سوم انتقال مسوولیتهای امنیتی میشود مطلب دیگر است كه روزنامه ویسا در صفحه اول از قول داكتر اشرف غنی احمدزی رییس كمیسیون مستقل انتقال مسوولیتهای امنیتی نوشته است.

فهرست اعضای غیر حاضر ولسی جرگه اعلام شد موضوع دیگری است كه روزنامه ویسا به آن دربرگ نخست پرداخته و نوشته كه ولسی جرگه فهرست 43 تن از اعضایش را كه طی یك ماه گذشته به جلسات جرگه حاضر نشده اند اعلام كرد.

 ویسا در برگهای دیگر شماره امروزی مطالب بیشتری را نشر كرده است.

 اما روزنامه آرمان ملی شماره امروزی زیر عنوان محكمه خاص چه كاری را پیش خواهد برد ؟ نوشته فزونی نهادهایی كه برای بررسی جرم و جنایت دركشور ایجاد شده اند از یك سو خبر از افزایش فساد دركشور را میدهند و از جانبی هم از ره گمی متولیان امور حكایه میكند . درافغانستان قصه از همین قراراست كه گفتیم در حالی كه درمیان دم و دستگاه دولت نهادهایی برای تعضیف عدلی و قضایی وجود دارند ولی ریس جمهور در ده ها مورد متوكل به راه هایی شده است كه جز سرگردانی و بی حاصلی برای خود ، دولت و مسوولان امور ثمره دیگری را به بار نیاورده است.

آرمان ملی از قول سازمان ملل متحد نوشت كه افغانها و جامعه جهانی نگران آینده افغانستان پس از سال 2014 میباشد . احمد سعیدی تهدید به ترك افغانستان شد مطلبی دیگری است كه روزنامه آرمان ملی در برگ نخست عنوان كرده و نوشته : احمدسعیدی تحلیلگر مسایل سیاسی و یكی از همكاران قلمی روزنامه آرمان ملی به ترك خانه خود شد به گزارش خبرنگار ما،  صبح دیروز شنبه سه ارتباط تیلفونی به ادرس روزنامه آرمان ملی صورت گرفت و آنها جویای آدرس و وضعیت سعیدی شدند به گفته یكی از این افراد احمد سعیدی از سوی نهادهای مربوط به شبكه های پاكستانی تهدید به ترك كشور شده است . اما اقای سعیدی این رویداد را حقیقت دانست و به آرمان ملی گفت كه از چندی به این سو مجبور گردیدم تا خانه ام در مكروریان سوم را ترك نموده و در جای دیگر مسكن گزین شوم .

وی افزود در حالی كه بیش از این برخی از مسوولان امنیتی را ازاین موضوع آگاه ساخته بودم اما تا حال هیچ كاری صورت نگرفته است .

 آرمان ملی در شماره امروز در صفحه های دیگر به نشر مطالب دگر پرداخته است.

روزنامه انصاف در صفحه اولی شماره امروزی از قول داكتر زلمی رسول عنوان كرده است : افغانستان پایگاهی برای حمله به كشورهای دیگرنیست روز نامه انصاف زیر كلیشه یاد داشت به انتخابات ریاست جمهوری آینده توجه كرده و زیر عنوان انتخابات آینده ، بزرگترین آزمون افغانستان مستقل نوشته تردیدی نیست كه افغانستان آینده كه انتظارمیرود بدون حضور نیروهای خارجی باشد ، سخت ترین آزمون های تمرین استقلال خود را در پیش رو خواهد داشت.

 درانتخابات آینده ریاست جمهوری كه انتظار میرود بدون حضور دخالت جامعه جهانی بر گزار شود یكی از مهم ترین نگرانی های برگزاری سالم و به دور از هرگونه دسیسه و اعمال نفوذ و تقلب این انتخابات است .

 انصاف از قوم امام جمعه شهر مزارشریف آورده است امروز درافغانستان جنگ فرهنگی درداخل خانواده ها در حال شكل گیری است.

 هیچ نیازی برای ایجاد پایگاه های دایمی امریكا درافغانستان نیست عنوان مطلب دیگری می باشد كه روز نامه انصاف در شماره امروزی روی آن بحث كرده است.

 انصاف در صفحه های دگر شماره امروزی مطلب بیشتری را نشر كرده است.

اما روزنامه ماندگار شماره امروزی را با مطلبی زیرعنوان درقانون انتخابات 50 درصد تغییر می آید آغاز كرده و ازقول نورمحمد نور سخنگوی كمیسیون مستقل انتخابات آورده است كه آنها تصمیم گرفته اند به خاطر برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری آینده در قانون انتخابات 50 در صد تغییر به وجود آورند كه مصوبه تغییر در قانون انتخابات را در هفته آینده به وزارت عدلیه خواهند سپرد .

 این روزنامه این مطلب را در صفحه ششم شماره امروزی دنبال كرده اما درصفحه اول از قول داكتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه نوشته كه طول عمر مردم افغانستان افزایش یافته است.

 بودجه برای سومین بار رد شد عنوان مطلب دیگری میباشد كه ماندگار در صفحه اول شماره امروز عنوان كرده است.

ماندگار همچنان درصفحه اول از قول لوی سارنوالی نوشته كه سناتور فوزیه سادات بازداشت شود. جوانان كشور به كدام سو روی آورند؟

جلالی نامزد ریاست جمهوری شد و احمد سعیدی مورد تهدید حلقات وابسته به پاكستان قراردارد ، مطالب دیگری میباشندكه در صفحه اخیر روزنامه ماندگار آنان را نشر كرده است.

 واشنگتن در پی ایجاد پایگاه نظامی در افغانستان نیست عنوان مطلبی است كه سخن جدید در صفحه اول شماره امروزی از قول وزیر خارجه امریكا نوشته سخن جدید همچنان درصفحه اول از قول مجلس نماینده گان آورده است كه تغییرات شفاهی در بودجه قابل قبول نیست به همینگونه روزنامه ها در شماره های امروزی یا به نشر مطالب مشابه ای پرداخته اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.