07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ترامپ مسافرت از برازیل به امریکا را منع کرد

ترامپ مسافرت از برازیل به امریکا را منع کرد

واشنگتن/ وی او ای / ۷ جوزا/ باختر با افزایش گسترش...

ترامپ: تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کنیم

ترامپ: تمام قوای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کنیم

واشنگتن/ وی او ای / ۷ جوزا/ باختر دونالد ترمپ، رییس...

مسوول نظامی و مسوول نامنهاد صحت‌عامه‌ طالبان در هرات بازداشت شد

کابل / 7 جوزا / باختر نیرو‌های قطعات خاص ریاست عمومی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت دوشنبه 21 حمل

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

كابل/21/حمل/باختر

شماری از روزنامه های چاپی غیر حكومتی در پایتخت كه به دسترس قرار گرفته اند،‌در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی در كشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارشهای را در مورد رویداد های جاری كشور و منطقه نشر كرده اند.

روزنامه سخن جدید صفحه اول شماره امروزی را با مطلب زیر عنوان، عملیات خاص در خاك افغانستان به نیروهای افغان سپرده شد آغاز كرده و نوشته: عملیات خاص در خاك افغانستان روز گذشته طی امضای یك توافقنامه توسط سترجنرال عبدالرحیم وردك وزیر دفاع كشور و جنرال جان آلن با قوماندان عمومی نیروهای ناتو درافغانستان به صورت رسمی به نیروهای افغان سپرده شد.

سخن جدید در مطلب دیگر از قول شهروندان آلمانی عنوان كرده كه نظامیان آلمانی را از افغانستان خارج كنید به نوشته این روزنامه شماری از شهروندان آلمان با راه اندازی تظاهرات،‌ خواهان خروج نیروهای آلمانی از افغانستان شدند.

سخن جدید همچنان در صفحه اول به كاهش جرایم مواد مخدر در یك سال گذشته توجه كرده مطلبی را نشر نموده است.

اما روزنامه انصاف برگ نخست شماره امروزی با نقل قول از جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه آغاز كرده و نوشته: نقش كشورهای همسایه در برقراری صلح درافغانستان مهم و حیاتی می باشد.

انصاف همچنان نوشته كه تفاهم میان كابل و واشنگتن در مورد افغانی ساختن عملیات خاص در خاك افغانستان امضا شد.

انصاف در مطلبی زیر كلیشه سخن سر دبیر نوشته كه تا استقلال نباشد تغییر 50 درصدی نیز كار ساز نیست:

به  نوشته این روزنامه در ادامه تلاش های انتخاباتی نهادها و مراكز مختلف كشور، كمیسیون  انتخابات از تغییر 50 درصدی قانون انتخابات در كشور خبری دهد. نورمحمد نور سخنگوی كمیسیون مستقل انتخابات می گوید:‌ ما تصمیم گرفته ایم برای برگزاری یك انتخابات شفاف ریاست جمهوری آینده، در قانون انتخابات تا پنجاه درصد تغییر به وجود آوریم و مصوبه تغییر در قانون انتخابات را در هفته جاری به وزارت عدلیه خواهیم سپرد به نوشته این روزنامه برخی از آگاهان نسبت به برگزاری شفاف انتخابات ریاست جمهوری آینده كشور چندان خوشبین نیستند.

روزنامه شاخص نیز درصفحه اول شماره امروزی نوشته كه عملیات شبانه به نیروهای داخلی واگذار شد. ولی زیر كلیشه سخن شاخص عنوان آمده انصراف از تاسیس پایگاه های دایمی نظامی،  ثمرهء مقاومت مردم و نوشته،‌غرب و به ویژه امریكا با شعار مبارزه با تروریزم حاكمیت قانون و دموكراسی و بازسازی افغانستان به كشور ما هجوم آوردند،‌ سال گذشته میلادی همزمان با اعلان جدول زمانی خروج نیروهای امریكایی درافغانستان در حالی كه هیچ یك از این شعار محقق نگشته است، انگیزه اصلی غرب و امریكا از پرده بیرون افتاد و اهداف ناتو برای لشكر كشی به افغانستان روشن شد. تاسیس پایگاه های دایمی نظامی امریكا درافغانستان در قالب پیمان استراتیژیك مطرح شد.

دقیقا"ً پس از طرح این موضوع بود كه جنگ روانی برای تحمل اهداف سلطه جویانه غرب بر ملت مسلمان افغانستان شدت یافت.

به نوشته این روزنامه رییس جمهور كرزی در سال جدید خورشیدی تصمیم گیری در مورد پایگاه دایمی نظامی را به یكسال بعد موكول كرد و اكنون هیلاری كلنتن وزیر خارجه امریكا در یك عقب نشینی آشكار اعلان كرده است كه مقامات آن كشور خواستار ایجاد پایگاه های دایمی نظامی در افغانستان نیستند.

اولین نامزد انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد عنوان مطلب دیگری است كه شاخص در صفحه اول نشر كرده است به نوشته این روزنامه علی احمد جلالی اعلام كرده است،‌روزنامه شاخص نیزدر صفحه اخیر نیز به تظاهرات در آلمان توجه و از قول آنها آورده است كه نظامیان آلمانی را از افغانستان خارج كنید.

ولی روزنامه ماندگار برگ نخست شماره امروزی را با مطلب پیرامون نا امیدی جامعه جهانی از افغانستان آغاز كرده و نوشته تیوری پردازن ارگ به این نتیجه خارق العاده از وضعیت افغانستان است یافته اند كه هر قدر از جامعه جهانی فاصله بگیرند به همان اندازه می توانند كشورهای همسایه را به خود نزدیك كنند و آن جایی كه مشكل افغانستان یك مشكل منطقه یی است، راه بیرون رفت از آن نیز به ساده گی در همكاری با كشورهای منطقه می تواند میسر شود. ارگ ریاست جمهوری درمیان كشورهای هسمایه، بیشتر از همه به كشور پاكستان تمایل‌دارد و فكر می كند از آن جایی كه تروریزم و بنیاد گرایی نیز درین كشور ریشه دو انده و عمدتاً" نیروهای شورشی مخالف دولت از آن سوی مرز ها وارد افغانستان می شوند،‌ پس به ساده گی در تبانی با این كشور می توان صلح و امنیت را به افغانستان بازگشتاند.

عملیات های ویژه به نیروهای داخلی واگذار شد عنوان مطلب دگری است كه ماندگار در صفحه اول نشر كرده است.

هشدار در مورد گسترش روز افزون جنگ درولایات شرقی صد ها پاكستانی مسلح به ولایات شرقی آورده اند، پاكستان و عربستان به روند صلح شتاب بخشند و پروژه های جاده سازی متوقف گردید از مطالب دیگری می باشد كه ماند گار در صفحه اول شماره امروزی عنوان كرده است.

به همین ترتیب روزنامه سرنوشت در برگ نخست از قول انجنیر یوسف پشتون در پروژه ها هشتاد فیصد اختلاس را خارجی و بیست فیصد اختلاس را افغانها انجام میدهند سرنوشت نیز بر امضای سند تفاهم میان افغانستان و امریكا پیرامون سر انجام عملیات ویژه توسط نیروهای افغان توجه كرده مطلبی را در صفحه اول نشر كرده سرنوشت در صفحه های دیگری شماره امروزی مطالب بیشتری را نشر كرده است.

به همین ترتیب روزنامه های باور، محور هشت صبح و دیگران یا با نشر مطالب مشابه ای پرداخته اند و یا دنبال سایر مسایل شده اند

More in this category: « تبصره تبصره »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.