07 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شورای‌عالی اقتصادی: قرارداد اعمار فابریکۀ سمنت جبل‌السراج دوباره به اعلان سپرده‌شود

کابل باختر 6 ثور جلسۀ شورای‌عالی اقتصادی امروز به ریاست محمداشرف...

پروسه صلح افغانستان و افزایش نیرو در این کشور محور بحث نشست ناتو!

صدای امریکا – باختر6 ثور افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث...

تیم کریکت افغانستان با تیم کریکت ویست اندیز مسابقه می دهد

صدای آزادی – باختر6 ثور شورای بین‌المللی کریکت امروز در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 19 جدی
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومت درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی درکشور پرداخته اند  ونیز اخبار وگزارشهای را در باره رویداد های جاری منطقه وجهان رانشر کرده اند.
روزنامه مدنیت دربرگ نخست به نتایج نظر سنجی خانه آزادی توجه کرده وزیرعنوان77 در صد مردم عملکرد نیروهای امنیتی در برابر طالبان موفق دانسته اند ، نوشته : خانه آزاری افغانستان ، طبق سلسله فعالیت های گذشته که در راستای تهیه گزارش های تحقیقی وانجام نظر سنجی فعالیت  می کرد ، این بار نیز نظرسنجی درمورد عملکرد حکومت و حدت ملی از دیدگاه مردم را در شش زون کشور انجام داده است .
نتیجه این نظر سنجی روز شنبه 18 جدی ساعت 10 وتیم طی کنفرانسی خبری بارسانه ها شریک شد .
تعداد کل افراد شرکت کننده در این نظر سنجی 3011 نفر بوده اند که 59 درصد آن ها را مردان و 9/40 درصد را زنان شامل می شو ند به لحاظ سن 1/69 درصد پاسخ دهندگان در رده سنی بین 18 تا 30 سال و 9/22 در صدهم در رده سنی 30 الی 50 سال بودند . بیشترین پاسخ دهندگان را افرادی دارای مدرک لیسانس تشکیل میدهد ، یعنی 8/33 درصد اشتراک کنندهگان دارای مدرک لیسانس اند .
روزنامه  به همین ترتیب ادامه داده وبازهم این روزنامه درمطلب دیگر زیر عنوان ؛ مردم و امید به آینده بهتر ، به این مساله پرداخته ونوشته ، درنظر سنجی که از سوی خانه آزاد صورت گرفته ،مردم  از کار کردنیروهای امنیتی تجهیز این  نیرو ، تلاش های اقتصادی درجهت توسعه چون احداث بندسلما درغرب کشور وهمچنین از عقد تفاهم نامه های  مربوط به ترانزیت حمایت کرده اند این حمایت نشان میدهد که مردم از تلاش ها وبرنامه های دولت در راستای ترسیم یک آینده بهتر برای این سرزمین حمایت می کند.
نکته جالب این نظر سنجی از سوی خانه آزادی افغانستان یک نهاد تحقیق کننده است این می باشد که شرکت کنندگان به صورت بسیار واضح در رابطه به بسیاری از کارکرد دولت درعرصه های مختلف نظر داده اند.
نبود اقناع نظر یه دهندگان به برخی از سیاست گذار های دولت درعرصه های دیپلماتیک و به خصوص درعرصه تامین روابط با برخی از کشور های  همسایه نشان میدهد  که نظر دهندگان  تلاش کرده اند حرف اول خویش را با پرسش کنندگان واز طریق پرسش کننده گان با جامعه  درمیان بگذارند.
روزنامه به همین ترتیب ادامه داده و درهمین صفحه خبرداده که فروش مرگ موش درغور منع شد .
روزنامه مدنیت درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
اما روزنامه  درصفحه اول عنوان کرده : محکومیت یک پارچه کشتار هزاره های معدنچی ، محقق : مردم هوشیار اند را نشر کرده ودرهمین صفحه این روزنامه  نیز به نتایج نظر سنجی تازه خانه آزادی زیرعنوان ، خیانت مردم از حکومت وحدت ملی بیشتر از حکومت پیشین است توجه کرده مطلبی را نشر کرده است .
ماندگار  درصفحه دو زیرعنوان افغانستان وجنجال های تازه نوشته : در حالی که کابل درگیر جنجال های داخلی خود است رئیس جمهوری و وزیر خارجه امریکا در آخرین روزهای کاری خود یک بار دیگر به مسایل افغانستان توجه نشان داده اند بارک اوباما رئیس جمهور فعلی امریکا در دیدار با نظامیان کشوز از افغانستان به عنوان ماموریت استراتیژیک یاد کرد و گفت تهدید تروریزم از این کشور هنوزهم پابرجاست .
درهمین حال  وزیرخارجه امریکا در آخرین سخنانش درین سمت گفته است که امریکا با پادرمیانی میان تیم های انتخاباتی در افغانستان وکمک در ایجاد دولت و حدت ملی از به و جود آمدن یک بحران دیگر دراین کشور جلوگیری کرده است .
روز نامه   به همین ترتیب ادامه داده ودرصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
اما روزنامه  آرمان ملی درصفحه اول از تکمیل 27 پروژه توسعه یی درولایت بادغیس خبرداده درهمین صفحه ازقول فوزیه کوفی عضو مجلس نماینده گان آورده است : قانون اساسی زمینه را برای  اعضا قدرت فراهم کرده است .
داعش ! در ا فغانستان  شعیه وسنی باهم  برادر اند عنوان  مطلب دیگری می باشد این روزنامه  درصفحه اول نشر کرده است .
آرمان ملی درصفحه های دیگر دنبال مطالب بشتر شده است .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.