02 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حمله های مرگبار موشکی طالبان برغیرنظامیان درمیدان وردگ

حمله های مرگبار موشکی طالبان برغیرنظامیان درمیدان وردگ

میدان شهر2 سرطان باختر دوغیرنظامی درحمله های موشکی گروه طالبان درولایت...

شش تروریست در منطقه قبایلی وزیرستان جنوبی کشته شدند

شش تروریست در منطقه قبایلی وزیرستان جنوبی کشته شدند

وانه – دی دان – ۲ سرطان – باختر در عملیاتی...

شمار کشته شدگان ناآرامی های نیکاراگوئا به 212 نفر رسید

– فرانسپرس – ۲ سرطان –باختر همزمان با ادامه ناآرامی های...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبرخورد با قضایای افغانستان باید دولت محور باشد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 1/ ثور
هر آن کشور خارجی و یا حلقه سیاسی داخلی که طالبان را یک جریان سیاسی میدانند درحق مردم افغانستان و خون هزاران شهید این کشور که در دفاع از ارزش های ملی و حملات متحجرانه طالبان جان شان را ازدست داده اند جفا بزرگی مرتکب میشوند.
مفسر آژانس باختر مینگارد : اخیراً شماری از حلقات دیپلوماتیک درکابل و بیرون از افغانستان و بعضی از چهره های سیاسی کشور ما طالبان را یک جریان سیاسی و یک حقیقت سیاسی در افغانستان دانسته و به این ترتیب همگرایی و همسویی شان را با این گروه ابراز داشته اند.
این گونه تعریف و تعبیر از طالبان نمایانگر این است که هر روز به شمار آن کشورها وحلقه های سیاسی افزود میشود که درصدد بهره گیری از طالبان در بازی های بزرگ منطقه یی و تثبیت جایگاه شان دراین گونه بازی ها و پروژه های استخباراتی اند.
با درنظر داشت کشیدگی های جدی نظامی و تقابل و رقابت های که میان کشورهای بزرگ جهان ومنطقه وجود دارد استفاده افزاری از طالبان بیشتر گردیده و هرکشور و سازمان استخباراتی تلاش دارد تا آنان را به سوی خود بکشاند و آنان را مامور برآوردن شدن اهداف شان سازند چندپارچگی طالبان و کشته شدن دو رهبر آنها ملا محمد عمر و ملااختر محمد منصور متاثر از همین بازی ها و رقابت ها بوده است.
با آنکه عملکرد شنیع ، خشن و زشت طالبان که با هیچ قاموس بشری وفرهنگ انسانی مطابقت ندارد برخی ها این گروه را یک جریان سیاسی معرفی میکنند و برخی حلقات در داخل افغانستان آنان را یک حقیقت در فضای موجود سیاسی افغانستان میدانند.
که این گونه طرز دید و اندیشه میتواند یک جفا بزرگ درحق مردم افغانستان باشد.
قانون اساسی افغانستان که وثیقه ملی این کشور است و به اساس آن نظام کنونی شکل گرفته و برخی چهره های سیاسی که در تدوین و ایجاد این قانون خود نقش اساسی داشته اند فعالیت سیاسی و آزادی بیان و فعالیت های مدنی را درافغانستان تعریف و توضیح نموده است و نسبت به فعالیت سیاسی احزاب و افراد درچوکات قانون نه تنها تحمل بل همکاری وجود دارد و امروز موجودیت دهها حزب سیاسی و موجود دهها رسانه که اکثریت منتقدان نظام اند نمونه یی از تحمل پذیری و فعالیت آزادانه احزاب سیاسی درکشور است . درحالیکه طالبان بر شفاخانه ها حمله میکنند ، مکتب را آتش میزنند ، مامور دولت ، معلم و دانش آموز را میکشند درمحلات مزدحم شهر و قصبه ها دست به حملات انتحاری و تروریستی میزنند نظامیان کشور را که حافظ منافع و ارزش های ملی سرزمین شان اند به قتل میرسانند معادن و بیت المال را تاراج میکنند و عامل هزاران جنایت درافغانستان اند و قانون اساسی افغانستان را نفیه میکنند چگونه میتوان آنها را یک جریان سیاسی خواند درحالیکه به جز از خود با اعمال متحجرانه شان تحمل دیگران را ندارند مردم افغانستان از کشورهای بیرونی آنانیکه دولت این کشور را به رسمیت شناخته و روابط باز و کلان دیپلوماتیک با ما دارند میخواهند تا رابطه شان دولت محوری باشد بخصوص آن کشورها و حلقات که با سبک اندیشی و عاقب نااندیشی در حدود چهل سال گذشته عامل وقایع جاری و شکل گیری گروه های افراطی درافغانستان شده اند باید مسوولیت های اخلاقی شان را درک نمایند وبیشتر از این عامل تشدد و تشنج درافغانستان نشوند . ضمناً به آن حلقات داخلی کشور که به اساس منافع وسلیقه های خاص دارند، لازمی است که منتقد سالم نظام باقی بمانند و نظام موجود را در رفع کاستی و مشکلات یاری رسانند نه آنکه نیک اندیش باقی بمانند و باتخیل رسیدن به قدرت از راه ماجراجویی ها فکر کنند.
نظام موجود درافغانستان دربرابر هراس افگنان چون طالب و داعش نیاز به حمایت و همکاری داشته ، اندیشه کردن برای تخریب این نظام سودی ندارد مگر آنکه بار مشکلات را زیاد سازد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.