07 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شورای‌عالی اقتصادی: قرارداد اعمار فابریکۀ سمنت جبل‌السراج دوباره به اعلان سپرده‌شود

کابل باختر 6 ثور جلسۀ شورای‌عالی اقتصادی امروز به ریاست محمداشرف...

پروسه صلح افغانستان و افزایش نیرو در این کشور محور بحث نشست ناتو!

صدای امریکا – باختر6 ثور افغانستان از مسایل کلیدی مورد بحث...

تیم کریکت افغانستان با تیم کریکت ویست اندیز مسابقه می دهد

صدای آزادی – باختر6 ثور شورای بین‌المللی کریکت امروز در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

هیولای نا امنی درهرات ؟
کابل باختر/ 29/ جوزا
معضل امنیتی درکشور با گذشت هرروزپیچیده تر شده و هرگاه دربرابر آن به گونه یی منظم و هماهنگ اقدام نشود ، مشکلات جاری به یک بحران فراگیر مبدل خواهد شد.
مفسر آژانس باخترمینگارد: معضل امنیتی امروز درکشور یک حالت پیچیده دارد، این معضل نه تنها کابل بل امروز شهر های دیگر کشور را نیز تهدید میکند درکنار فعالیت های هراس افگنانه ، فعالیت باندهای تبهکار جنایی و مافیای ، قاچاق و استفاده از مواد مخدر ، اعتیاد ، فقر و سقوط اقتصادی مشکلات اند که به پیمانه تروریزم و هراس افگنی جامعه افغانی را تهدیدمیکند . در حالیکه به همچو مشکلات درکشور کمتر رسیدگی شده وبه پیامد های آن کمتر بها داده میشود.
امروز اگر کابل با تهدید های تروریستی و فعالیت های گروه های هراس افگن مواجه است سایر شهر های بزرگ کشور مزارشریف ، قندهار ، هرات ... نیز با تهدید های مشخص مواجه اند.
مردم ما حادثه اسفبار تروریستی درقول اردوی شاهین بلخ را فراموش نکرده اند به تازه گی نیز این قول اردو ، شاهد یک حادثه دیگر تروریستی بود . به همینسان شهر های دیگر معضل های خود را دارند.
مگر دراین میان هرات ، وضعیت پیچیده وبغرنج دارد تنها گروه های هراس افگن وزورگویان محلی که عمدتاً به قوماندانان مسلح وابسته اند مشکل این شهر بزرگ نیست . شهریان هرات از فعالیت باند های تبهکار و مافیایی ، سرقت های مسلحانه ، آدم ربایی ، قتل های عمد و دهها مورد دیگر از فعالیت های جنایی به ستوه آمده اند و از حکومت برای حل این مشکلات طلب کمک و اقدامات آتی اند.
این نگرانی ها بعداز آن جدی شد که روز گذشته دزدان تفنگ دار در روز روشن هشت دوکان را دریک مارکیت تجارتی در مصئون ترین نقطه شهر تاراج نمودند ، یک افسر نظامی هم درنقاط مرکزی شهر هرات درروز روشن به گلوله بسته شد و حکایات دیگر از جنایات دیگر وضعیت پیچیده امنیتی درشهر هرات باعث گردید این شهر که زمانی مالک کارخانه های متعدد صنعتی بود و شاهرگ اقتصاد افغانستان را تشکیل میداد اکنون رکود اقتصادی را شاهد باشد . امروز گریز سرمایه وسرمایه داران درهرات به یک ضرورت تبدیل شده زیرا تجار و سرمایه گذاران هراتی شاهد وقایع اسفبار چون ربودن فرزندان وعزیزان شان بوده اندکه درحالاتی به مرگ و قتل ربوده شدگان تمام شده است .
ازطرف دیگر انتخاب هرات به  عنوان مرکز از سوی یک جناح طالبان بر بدترشدن وضعیت امنیتی شهر وولایت هرات وولایت های اطراف آن اثر گذار بوده است.
شماری از شهروندان هرات کشور های همسایه را در ترویج ناامنی وقایع جرمی درهرات دخیل میدانند و حتا ادعا میکنندکه کشور همسایه درفرار سرمایه ها از هرات ، سرباز گیری به نفع طالبان دست دارد.
درکنار آن ، شهروندان هرات مقامات ومسوولان محلی را به کم کاری حتا بی پروایی متهم میکند نبود. هماهنگی میان نهادهای امنیتی ، قضایی و مقامات رهبری ، کم توجوی حکومت مرکزی به حل معضل هرات ، ادعا های دیگری است که ازسوی شهروندان هراتی مطرح میگردد.
آنچه مهم است این است که هرات با هیولای نا امنی مواجه است و مردم از مقامات محلی و حکومت مرکزی برای حل مشکلات شان تدبیروعمل میخواهند . ختم/ تحلیل سیاسی ...ک..م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.