24 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

مرکز خدمات مشتریان افتتاح شد.

کابل باختر 23 عقرب وزارت ترانسپورت ، مرکز خدمات مشتریان (عرضه...

سه پولیس درتخار شهید شدند

سه پولیس درتخار شهید شدند

کابل باختر/ 23/ عقرب سه پولیس محلی دیشب دردرگیری با طالبان...

اخبارکوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 23/ عقرب فدراسیون فوتبال ولز اعلام کرده است مصدومیت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنشست روسای ارتش پنج کشور در کابل ٬ گامی به سوی ایجاد یک اجماع منطقه یی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۲۵ دلو
کابل روز گذشته شاهد یک اجلاس از مقامات ارشد نظامی امریکا، افغاستان، قزاقستان، ازبکستان وپاکستان بود. روسای ارتش این پنج کشور غرض هماهنگی در امر مباره با هراس افگنی گرد هم آمده بودند.
مفسرآژانس باختر مینگارد! دراین نشست که به درخواست جوزف دانفورد رییس عمومی ستاد اردش امریکا در کابل برگزار شد روی هماهنگی در امر مبارزه با هراس افگنی ومبارزه با مواد مخدر بحث شد.
باآنکه اجندا کاری نشست متذکره با یک جمله کوتاه خلاصه میشود مگر این جمله مفهوم وابعاد گسترده دارد زیرا هراس افگنی ومواد مخدر دو پدیده زشت وناهنجار است  که منطقه وجهان را رنج میدهد ٬در عدم هماهنگی ٬ دوری دیگاه ونظر٬ نه تنها معضل هراس افگنی  مهار نگردیده  بل این پدیده و پدیده ناهنجار مواد مخدر واعتیاد در منطقه گسترده تر گردیده است
از طرف دیگر نشست روسای ارتش پنج کشور یاد شده در کابل درست زمانی  بر نامه ریزی شده است که کابل در طول سی روز گذشته اسفبار ترین حوادث ترورستی را پشت سر گذاشته است، شهروندان کابل و شهر های دیگر همچنان نگران وضعیت امنیتی شان اند وهمچنان از گسترش فعالیت هراس افگنان بیم دارند واحساس خطر میکنند.
دیگاه مردم افغانستان این است که این دو پدیده ٬ هراس افگنی و مواد مخدر ٬ هر دو پدیده های تحمیلی بر مردم افغانستان  است که  قربانی را مردم ما میدهد در حالیکه در وجود هراس افگنی و مواد مخدر ٬ بر نامه های کشور های دیگر بر آورده میشود.
پس نشست  اخیر میتواند یک اجتماع منطقه وفراتر از آن در امر مبارزه با هراس افگنی باشد.
به باور آگاهان سیاسی افغان اکنون جهان متوجه شده که هراس افگنی در افغانستان یک خطر در محدوده جغرافیای افغانستان نیست. بل این معضل یک معضل منطقه یی و فراتر از آن است به همین دلیل روسای ارتش قزاقستان ازبکستان امریکا وپاکستان در کنار همتای افغان  شان  از هماهنگی منطقه یی در امر مبارزه با هراس افگنی سخن میگویند.
با آنکه برای جهان معلوم است که هراس افگنان در کجا پایگاه  دارند ؟ در کدام کشور مخفی اند و کی ها از آنها حمایت ودر  جنگ های  نیابتی در افغانستان استفاده میکنند پس حضور جنرال قمر  جاوید باجوه لوی درستیز ارتش پاکستان در این نشست چگونه  توجیه شده میتواند ؟ پاکستان کشور که نه تنها از سوی افغانستان بل از سوی هند ٬ امریکا ٬ غرب متهم به تروریست پروری است.
برخی را باور به این است که شرکت  جنرال باجوه دراین نشست٬ یک نشست نمادین بوده تا نشان دهد که کشورش در امر مبارزه باهراس افگنی فعال است.
نشست روسای ارتش این پنج کشور درست پنج روز بعد از نشست معینان وزارت های خارجه افغانستان وپاکستان که در اسلام اباد برگزار شده  بود تدویر میابد.
در آن  نشست هیچ پیشرفتی در حل مشکلات جاری که دامنگیر افغانستان پاکستان ومنطقه است صورت نگرفت. پس از  حضور جنرال  با جوه ٬ در این نشست نظامیان ارشد نیز امیدی نیست . 
به باور آگاهان سیاسی افغان این نشست این پیام را به مقامات ارشد نظامی پاکستان داد که معضل افغانستان فراتر از این کشور است معضل که از پاکستان  منشا میگیرد از مسیر افغانستان میگذرد  و کشورهای آنها را متضررمیسازد پس این پاکستان است که مسیربی ثبات ساختن منطقه را خوب بلد است پس ترفنند ها ٬ همدردی های کاذب وجا زدن در قالب قربانی  و متضرر سودی برای پاکستان ندارد مگر آنکه همگام با  منافع منطقه و جامعه جهانی گام بردارد. هراس افگنی را به مهفوم واقعی ان تعریف و مسیر خود را دراین کار زار مشخص سازد.  تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.