29 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اسناد تحصیلی بیرونی با سیستم جدید بررسی میشود

اسناد تحصیلی بیرونی با سیستم جدید بررسی میشود

کابل باختر 29 حوت با ایجاد یک سیستم جدید، ارزیابی اسناد...

امنیت شاهراه های بغلان تامین است

پلخمری / باختر/ 29/ حوت نظامیان افغان به منظور آرامش...

سطح آب درپلخمری پائین رفته است

سطح آب درپلخمری پائین رفته است

پلخمری / باختر/ 29/ حوت شبکه آبرسانی شهر پلخمری بغلان توسعه...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره // وضعیت اسفبار موسسات تحصیلات عالی خصوصی٬نیاز به مدیرت مسوولانه دارد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 28 دلو
موسسات تحصیلات عالی در کشور وضیعت اسفبار داشته ٬بهبود امور کمی وکیفی این نهادها نیاز به مدیریت ونظارت داشته که باید دراین خصوص بیشتر مسوولیت پذیر باشند.
مفسرآژانس باختر مینگارد! موسسات تحصیلات عالی خصوصی در کشور وضعیت اسفبار دارد با آنکه این موسسات ٬از لحاظ کمی در کشور رشد قابل ملاحظه دارند وتوانسته اند که شماری زیادی از جوانان راکه به دلایلی جذب موسسات  تحصیلی دولتی ورسمی نشده اند تحت پوشش قرار دهد  مگر وضیعت  موسسات تحصیلات خصوصی  از لحاظ کیفی مشکلات معین وجدی خود را دارد.
مشکل دراین است که در بسیاری از این موسسات کار به اساس انگیزه مالی و منفعت طالبانه صورت میگیرد ضمناً و مشکل کادر علمی نیز یک چالش جدی است  این گونه  مشکلات  باعث شده تا کیفیت درس وتدریس پایان آید.
مشکل در موسسات خصوصی تا اندازه  جدی ومحسوس است که مسوولان در وزارت تحصیلات عالی خود به ان اعتراف میکنند.  چنانچه دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحیصلات عالی اخیرا" ضمن توزیع دیپلوم برای فارغان یک دانشگاه خصوصی در کابل اعتراف نمود که کیفیت درس وتدریس در موسسات تحصیلات عالی خصوصی قناعت بخش نیست او بر بهبود کیفیت تدریس دراین موسسات تاکید نمود .
مگر میشود که یک مقام مسول که خود مدیر واداره کننده موسسات تحصیلات عالی در کشور است ٬پالیسی میسازد ٬برنامه وپروگرام میدهد . به جای برنامه ریزی برای بهبود امور خود زبان به شکوه باز میکند .از وضعیت جاری در موسسات تحصیلات عالی خصوصی گلایه میدارد.؟
حرف مردم به آدرس اولیا امور این است برای تثبیت جایگاه موسسات تحصیلات عالی کشور بیشتر ومسولانه تر فکر کنند.
تحصیل حق هر شهروند کشور است وقانون اساسی بر آن صحه گذاشته است مگر با تاسف به دلیل کمبود ظرفیت بخش اعظمی از فارغان مکاتب از ادامه  تحصیل در موسسات تحصیلات عالی باز مانده اند با وجود چنین یک مشکل ٬برای ظرفیت سازی در موسسات تحصیلات عالی دولتی ٬کمتر برنامه ریزی شده وکمتر کار صورت گرفته وبر خلاف با تقلیدوالگوی برداری از کشور های بیرونی بخصوص کشور های غربی  که افغانستان از هر لحاظ با آنها در تفاوت قرار دارند به ایجاد وتشکیل موسسات تحصیلات عالی خصوصی توجه شد.
رشد موسسات تحصیلات عالی کار نیک است مگر نیاز به مدیریت واداره دارد
هستند موسسات که تنها برای در یافت منافع پولی فکر میکنند محتوای درسی آنها نهایت ضعیف وشیوه مدیدت درآن سوال بر انگیز است .
دانش آموزکه  در کانکور موسسات تحصیلات عالی دولتی ناکام میماند به  سادگی  جذب موسسات تحصیلات عالی خصوصی میشود  طب می خواند ویا در بخش فارمسی، اقتصاد وحقوق به تحصیل خود ادامه میدهد ناکامی و کامیابی هم معیاری ودر اخیر هم توقع دریافت دیپلوم را داشته انتظار دارد تا به عنوان یک کادر علمی در جامعه پذیرفته شود این یک مثال کوچک است در حالیکه مشکلات در موسسات تحصیلات عالی خصوصی ودولتی به مراتب پیشتر از آن است که گفته میشود.
از طرف دیگر اکثریت مطلق این موسسات یک نواخت عمل  میکنند  در حالیکه جامعه به افراد تحصیل کرده در همه بخش ها نیاز دارد مگر در موسسات خصوصی ما طب ، حقوق  اقتصاد  مضامین متحد المال اند  و برای بخش های تخنیکی و تخصصی چون وترنری  زراعت تخنیک ... که نیاز اولی اند کمتر بستر سازی شده است.
ظرفیت  وکیفیت  پائین آموزش در افغانستان سبب شده تا اسناد فراغت از موسسات تحصیلات عالی در کشور شامل هر دوبخش خصوصی ودولتی در میان کشور های بیرونی قابل اعتبار نباشد همه اینها میرساند که برای بهبود کیفیت درسی، محتوا وشکل در موسسات تحصیلات عالی کمتر کار شده است
این به رهبری وزارت تحصیلات عالی برمیگردد که وضعیت اسفبار کنونی را چگونه مدیریت  میکنند  تنها شکوه کردن کافی نیست مردم میگویند مسوول که کار در حیطه صلاحیت خود را نقد می نماید در حقیقت به سوی خود انگشت میگیرد.
پس وزارت تحصلات عالی برای بهبود امورباید  با یک بر نامه جامع ومدیریت کار داخل اقدام شود. متخصصین  امور تحصیلی وافراد اکادمیک به وزارت تحصیلات عالی  مشوره میدهند که باید در توزیع  دیپلوم به فارغان  موسسات تحصیلی خصوصی و یا دولتی عجله نکنند. باید آنها در زمان فراغت  امتحان دولتی را دور از نهاد تحصیلی خود تحت نظر یک هیئت مختلط سپری نمایند نظارت به شیوه  آموزش در این موسسات جدی تر گرددو در صدور جواز برای  فعالیت نهاد های تحصیلی خصوصی آنها از احتیاط و دقت بیشتر کار گرفته شود.  تحلیل  سیاسی    

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.