28 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/باختر/ 27 جوزا بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز...

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

کابل ۲۷ جوزا باختر وزارت صحت‌عامۀ امروز از روز جهانی اهدای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 31/ثور
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارشهای را در باره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
روزنامه ماندگار دربرگ نخست از قول مجلس سنا ، عنوان کرده است نیروهای امنیتی درتکتیک جنگی شان بازنگری کنند این روزنامه همچنان در صفحه اول عنوان کرده است امروز آخرین روز کار قانونی رییس جمهور ماندگار درپیوند به عنوان فوق درصفحه دوم جزئیات ارائه کرده است.
اما درصفحه اول از قول نماینده ویژه روسیه درافغانستان آورده است تصویر مشابهی با دوران جنگ شوروی در افغانستان وجود دارد.
به نوشته این روزنامه روسیه اعلام کرد امریکا یا مذاکره مستقیم با طالبان کند و یا درسال های پیش رو با جنگ خسته کننده و خونین در افغانستان مواجه میشود.
به نوشته این روزنامه ضمیر کابلوف نماینده ویژه رییس جمهور روسیه درافغانستان اعلام کرد خود داری امریکا برای به سوی شرق حرکت کرد و از راه نورستان و کنر به چترال رسید درجنگ با یوسفزای های کنر اسکندر درناحیه پا زخم برداشت وحدت پنج سال تمام درنقاط مختلف افغانستان جنگید.
به نوشته این روزنامه با آنکه این کتاب به زبان فارسی نوشته شده است اما با یک چشم زدن به ورق های نخست این کتاب دیده میشودکه کتاب پراست از واژگان بیگانه و غیر فارسی .
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده است در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه هشت صبح در برگ نخست عنوان کرده است اجرستان غزنی در آستانه سقوط است .
روزنامه هشت صبح جزئیات درپیوند به عنوان فوق را درصفحه سوم نوشته است.
این روزنامه همچنان خبرداده است که مجلس سنا تطبیق پیمان امنیتی با امریکا و ناتو را بررسی میکند .
هشت صبح همچنان درصفحه اول ازقول دبیر کل سازمان ملل متحد درصفحه اول عنوان کرده است.
مذاکره با طالبان که کنترول 40 درصد از خاک افغانستان را به عهده دارد غیر قابل قبول است زیرا درصورت نبودچنین ارتباط،  جنگ و خون ریزی برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.
روزنامه موضوع را به همینگونه دنبال کرده درصفحه سوم زیر عنوان جعل تاریخ و غلط آموزی درمعارف افغانستان نوشته کرده است روزگذشته تصاویری از کتاب تاریخ هفتم که درمکاتب افغانستان تدریس میشود درشبکه های اجتماعی روشد دراین کتاب دیده میشود که بخش از تاریخ جعل شده به شاگردان تدریس میشود.
دربخش از این کتاب که دوران سکندرمقدونی امپراتوری هخمانشیان را ازبین برد و بدون وقفه درسال 330 قبل از میلاد به سرزمین افغانستان قدیم هجوم آورد اسکندر برای تسخیر افغانستان از راه هرات به قندهار کابل به بگرام رسید و درآن جا سکندریه را ساخت بعدبه ساحات شمالی افغانستان حرکت کرد و درولایت تخار امروزی شهرای خانم را بنیادگذاشت بعداز تصفیه شمال افغانستان حمله ی جلال اباد نقض حقوق بین الملل بشر دوستانه است روز نامه هشت صبح درصفحه دوم زیر عنوان کمیسیون مستقل انتخابات باید اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کند.
حوزه های انتخاباتی کوچک نمیشوند عنوان مطلب دیگری میباشد که روزنامه درصفحه دوم نوشته کرده است.
هشت صبح در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
به همین ترتیب روزنامه افغانستان ما ، درشماره امروزی یا به نشر مطالب مشابه پرداخته است و یا دنبال سایر مطالب شده است. ختم/ نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.