07 حمل 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیه مطبوعاتی مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

اعلامیه مطبوعاتی مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

کابل باختر ۷ حمل اعلامیه مطبوعاتی مرکز اطلاعات و رسانه های...

مرگ قلم سیال جلال نورانی را برای ابد ساکت ساخت

مرگ قلم سیال جلال نورانی را برای ابد ساکت ساخت

کابل باختر 7 حمل جلال نورانی ،روزنامه نگار ، نمایشنامه نویس...

مسوولان امنیتی دو باره اعتماد مجلس نمایندگان را کسب کردند

مسوولان امنیتی دو باره اعتماد مجلس نمایندگان را کسب کردند

کابل باختر 7 حمل وزرای دفاع ملی وامور داخله و رئیس...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر ۷ حمل
اعلامیه مطبوعاتی مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت
مركز اطلاعات و رسانه هاي حكومت جمهوري اسلامی افغانستان در پيوند به اظهارات اخير سخنگوي اتحاديه اروپا در كابل مبني بر موجوديت فساد اداری در دستگاه عدلی و قضایی و عدم رسيده گي مردم به عدالت چنين إظهار ميدارد كه؛ درجریان دوسال اخیر در ادارات مختلف دولت إصلاحات  چشمگیری صورت گرفته است؛ اما در قوه قضاییه این دست آوردها بیش از سایر ادارت مشهود است که تغییر وتبدیل 700 تن از قاضیان ازمیان 2800 قاضی در ستره محکمه نمونه ی بارز این دست آورد ها می باشد.
همچنان طی دوسال گذشته در پيوند به قضيه هاي فساد اداری 121 تن در ادارات مختلف دستگاه عدلی و قضایی بازداشت شده اند که ازاین میان 10 تن آنها قاضیان و دیگران حارنوالان ، وکلاء مدافع ، محررین محاکم و کمیشنکاران می باشند .
رویهمرفته تمام کارمندان بخش اداری ستره محکمه درجریان دوسال گذشته از طریق پروسه اصلاحات اداری و رقابت آزاد به وظایف گماشته شده اند. مزید براین 540 تن از قضات به هدف آموزش های مسلکی به خارج ازکشور اعزام و نزدیک به 1000 تن دیگر درداخل کشور آموزش های مسلکی را فراگرفته ان
هکذا در دوسال گذشته 70 دوسیه فساد کلان اداری درلوی حارنوالی و مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری بررسی شده و شماری از آنها تحت تحقیق و کار قرار دارد .
حكومت أفغانستان از همكاري ها و تلاش هاي جامعه جهاني به حيث متحدين أفغانستان برأي بهبود تطبيق إصلاحات در سيستم هاي عدلي و قضاي كشور قدرداني نموده و خواهان گسترش و پشتيباني بيشتر آنها ميباشد.

کابل باختر 7 حمل
جلال نورانی ،روزنامه نگار ، نمایشنامه نویس و طنز پرداز شناخته شده کشور امروز 7 حمل مصادف به  27 ماه جاری عیسوی که برابر به روز جهانی تیاتر می باشد با جهان فانی و داع کرد.
نورانی که پیوسته می گفت: من یک خدمتگار فرهنگ این وطنم ، دروطن فقیرانه زندگی کرد اما هرگز در راستای خدمت به فرهنگ غفلت نکرد.
او در دهه شصت خورشیدی گزیده های از طنز ها وترجمه های طنزی خود را به گونه مستقل منتشر کرده که از آن جمله می توان از " ای هموبیچاره گگ اس" وچه کنم عادتم شده " را نامبرد با اختصار کلام 14 اثر ترجمه شده نورانی  اقبال چاپ یافته است و 25 اثر دیگر که شامل نوشته های او می باشد به شکل کتاب چاپ شده است .
مرحوم نورانی در سال 1327 خورشیدی درکابل به دنیا آمد  ودر سال 1351 خورشیدی از فاکولته حقوق پوهنتون کابل فارغ و بقیه دوره  تحصیلات را در اتحاد شوروی سابق به پایان برد.
او هنوز در پوهنتون درس می خواند که از سوی حلقه های مطبوعاتی کابل به عنوان طنز پرداز شناخته شد .
نورانی با تلخ وشیرین روز گار پرورده شده بود ، نورانی مدتها مدیر مسوول مجله " دکمکیانو انیس" مجله " ژوندون " و روزنامه " انیس" بود .
جلال نورانی پس از 18 سال زندگی در آسترالیا به وطن برگشت  مدتی بحیث مشاور در و زارت ا طلاعات وفرهنگ ورئیس عمومی مطابع آزادی کار کرد. با دریغ که عمراو پایان یافت و با خانواده ، فرهنگیان کشور وداع کرد.

کابل باختر 7 حمل
وزرای دفاع ملی وامور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی به گونه مجدد ازمجلس نمایندگان رای اعتماد گرفتند.
به گزارش آژانس باختر، درپی چندین رویداد دهشت افگنی درکشور بخصوص رویداد های اخیر در کابل، مجلس نمایندگان به استیضاح وزرای دفاع ملی ، امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی پرداخت اما پاسخ های آنان  قناعت اعضای مجلس را فراهم   کرد و دوباره رای  اکثریت آنان را گرفتند.
دراین جلسه  که 234 نماینده مجلس حضور داشت، جنرال عبدالله حبیبی وزیر دفاع ملی با کسب 106 رای تایید ، 88 رای رد 6 رای باطل و 5 رای سفید، محمد معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی با کسب 129 رای تایید ، 66 رای رد ، 8 رای سفید و 2رای باطل و همچنان جنرال تاج محمد جاهد وزیر امور داخله با 120 رای تایید ، 75 رای رد، 4 رای سفید و 2 رای باطل توانست تائیدی شان را در بست های یاد شده دوباره بدست آورند.

کابل باختر 7 حمل
نشست کاری به خاطر بحث روی برنامه های سال 1396 وزارت امور خارجه امروز برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، نشست کاری جهت بحث روی برنامه های سال 1396 وزارت امورخارجه به ریاست دوکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و منابع و سرپرست وزارت امور خارجه با حضور حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و با اشتراک رؤسا، معاونین و آمرین بخش های سیاسی، اداری، مالی، قونسلی، خدمات و تدارکات این وزارت، دایر شد.
در این جلسه، روی تعیین اهداف و فعالیت های کوتاه مدت و دراز مدت وزارت امورخارجه جموری اسلامی افغانستان در راستای تقویت همکاری های منطقوی، توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی، تقویت دیپلوماسی عامه، امنیتی و آب، حقوق اتباع و مهاجرین، ایجاد تسهیلات بیشتر در اجرای امور مراجعین، مبارزه با فساد و آوردن شفافیت در اجراآت کاری، بازسازی و مراقبت تعمیرات سفارت ها و جنرال قونسلگری های افغانستان در خارج کشور به عنوان سرمایه های ملی، بحث های همه جانبه، تخنیکی و کاری صورت گرفت.
در این نشست، تأکید شد که همه بخش های وزارت امورخارجه در مرکز، ولایات و خارج از کشور گزارشات اجراآت خویش را مطابق پلان کاری 1396 ، جهت توحید و ارزیابی به رهبری و همچنان ریاست پالیسی و استراتیژی وزارت امورخارجه، در اسرع وقت ارسال نمایند.
گفتنیست، وزارت امورخارجه، در سال 1396 ، 64 برنامه کاری را در راستای 19 هدف عمده مربوط به سیاست و روابط خارجی جمهوری اسلامی افغانستان، تعیین کرده است.

کابل باختر 7 حمل
تورنجنرال دولت "وزیری" سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید که جنرال محمد معین فقیر زیر نظارت قرار دارد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر،دگرجنرال محمد معین فقیر قوماندان اسبق قول اردوی 215 میوند ، به اتهام جرم فساد اداری از طرف څارنوالی مبازه با جرایم سنگین فساد اداری  مرکز عدلی و قضایی لوی څارنوالی زیر نظارت گرفته شده است.

کابل 7 حمل باختر
اعضای نهاد ملی جوانان افغانستان امروز در دیدار با احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، مشکلات شان را بیان کردند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور به آژانس باختر،آنها با ابراز علاقه مندی برای خدمت به وطن بیان داشتند، که دولت زمینه های کاری بیشتر را برای جوانان فراهم آورد.
احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب با ابراز ستایش از احساس نیک و وطن پرستی جوانان در این دیدار بیان داشت که جوانان سرمایه های اصلی کشور بوده و دولت موظف است تا زمینه های تحصیلی و بلند بردن ظرفیت را برای جوانان مساعد سازد.

کابل 7 حمل باختر
کمیته عدلی و قضایی کابینه امروز به ریاست قانونپوه  سرور دانش معاون رییس جمهور برگزار و درمورد پلان های تطبیقی ستره محکمه، وزارت عدلیه و لوی سارنوالی در راستای برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی، تصامیم لازم اتخاذ گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، پلان های تطبیقی ستره محکمه، وزارت عدلیه و لوی څارنوالی در راستای برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی تهیه شده است. برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی به منظور ارائه خدمات مؤثر عدلی و قضایی به شهروندان، دسترسی شهروندان به عدالت و حفظ حقوق اساسی و آزادی های قانونی آنان، تأمین حاکمیت قانون ومبارزه با جرایم به شمول فساد اداری، تضمین شایسته سالاری، افزایش مسلکی کارکنان عدلی و قضایی و دسترسی آن ها به امکانات و تجهیزات عصری و برقی، تقویت ظرفیت و ساختار اصلاح قوانین و ساختار بخش عدلی و قضایی، آگاهی شهروندان از حقوق و وجایب آن ها، تحت رهبری معاونت دوم ریاست جمهوری تهیه و ترتیب و توسط  شورای عالی حاکمیت قانون و کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، قبلا به تصویب رسیده و ارگان های ذیربط موظف شده بودند که پلان تطبیقی شان را تهیه و به کمیته عدلی و قضایی کابینه ارائه نمایند. 
به همین منظور، در جلسه کمیته عدلی و قضایی، بر اساس اجندا پلان های تطبیقی ستره محکمه، لوی څارنوالی و وزارت عدلیه  که در راستای تطبیق اهداف برنامه ملی اصلاحات عدلی و قضایی تهیه شده بود، مورد بررسی قرار گرفتند.
پس از ارائه نظرات وبیان دیدگاه های اعضای جلسه کمیته عدلی و قضایی، سرانجام این سه پلان را که در قاعده  تأیید گردیده فیصله شد که کمیته ای با عضویت رییس بورد عدلی و قضایی ریاست جمهوری، مشاورین حقوقی معاونت دوم ریاست جمهوری و نمایندگان ستره محکمه، لوی سارنوالی و وزارت عدلیه اصلاحات پیشنهادی کمیته عدلی و قضایی را در متن پلان های تطبیقی، تنظیم نمایند.
همچنان براساس اجندا، طرح مرکز ملی آموزش های حقوقی نیز مورد بررسی قرارگرفت که پس از ارائه نظرات اعضای کمیته، فیصله گردید که قاضی القضات، لوی سارنوال و وزیر عدلیه جلسه مشترک را برای بررسی بیشتر این موضوع با حضور معاون دوم رییس جمهور دایر و سپس توسط یک کمیته جداگانه، تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

کابل 7 حمل باختر
شماری از صنعت کاران و سرمایه‌گذاران کشور در دیدار با احمد ضیا مسعود نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، مشکلات کاری شان را مطرح نمودند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور به آژانس باختر،رییس و اعضای انجمن صنعت کاران کشور در این دیدار گفتند که صنعت افغانستان در حال حاضر توانایی رقابت با بازار ها را هم از لحاظ کیفیت و قیمت دارد، اما نبود حمایت های جدی حکومت و ارائه تسهیلات لازم در این زمینه، باعث بسته شدن کارخانه‌های تولیدی در کشور شده است.
صنعت کاران کشور گفتند که در یک ماه بندش بندر تورخم، توانسته اند خلای اکثر اقلام وارداتی از پاکستان را پر کنند و اگر حکومت در حمایت از صنعت کاران و سرمایه گذاران داخلی قرار داشته باشد، آنها قادر به تولید مواد اولیه هستند که نیازمندی های شهروندان را مرفوع سازد.
آنان همچنان علاوه کردند که دولت باید زمینۀ حمایت و تشویق سرمایه گذاری ها را در بخش های مختلف بلند ببرد و تعرفه بالای اقلام وارداتی باید افزایش پیدا کند تا تولیدات داخلی کشور رشد قابل ملاحظه داشته باشد.
از سوی هم آنان تاکید کردند که وزارت خانه ها، ادارات دولتی و شهروندان کشور باید از تولیدات داخلی کشور که کیفیت و قیمت ناب دارد استفاده کنند، تا زمینه صنعتی شدن و تشویق سرمایه گذاری ها در کشور مساعد شود.
صنعت کاران از کم‌کاری شورای اقتصادی شکایت داشته گفتند که با وجود چندین جلسه با این شورا، مشکل شان هنوز پا برجاست.
آن‌ها همچنان گرفتن مالیه بی رویه و چند نوعی را از مشکلات اساسی شان عنوان کرده گفتند که سیستم جمع آوری مالیات شفاف نبوده و به گونه‌های مختلف از بازرگانان مالیه گرفته می شود، اما در جهت رفع مشکلات شان از جمله تهیه برق لازم و سپردن زمین برای سرمایه گذاری، هیچ توجهی صورت نمی‌گیرد. سرمایه گذاران تأکید می کنند که دولت‌های دیگر برای سرمایه گذاری مشوق هایی را ارائه می کنند که هر سرمایه گذار با سرمایه گذاری در آن کشور از معافیت مالیاتی چندین ساله برخوردار می شود، اما در افغانستان هر روز زمنیه برای سرمایه گذاران داخلی بیشتر محدود می شود.
احمد ضیا مسعود نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب، پس از شنیدن مشکلات صنعت کاران کشور گفت که صنعت یک بخش اساس در اقتصاد کشور می‌باشد و تاثیر مستقیم آن به اقتصاد و زنده گی مردم دارد و ما تلاش می‌کنیم تا زمینه های رشد آن را در کشور مساعد سازیم.
وی گفت که سرمایه گذاران و صنعت کاران کشور نا امید نشده و به فکر سرمایه گذاری خوبتر در بخش های مختلف در کشور باشند تا بتوانیم اساس صنعت مدرن را در کشور به وجود بیاوریم.
نمایندهٔ فوق‌العادهٔ رییس جمهور همچنان علاوه کرد که بسیار مهم است تا یک راهبرد صنعتی در کشور تهیه شود که مطابق آن حقوق و مکلفیت های صنعت کاران به دولت معلوم شود. تا دولت و بخش خصوصی دست به دست هم داده شاهد یک اقتصاد ملی و رفع نیازمندی های مردم از طریق صنعت داخلی در کشور باشیم.

شهرجلال آباد 7 حمل باختر
مردان تفنگ دارناشناس یک مرکز واکسین پولیو یا ضد فلج کودکان را درولایت ننگرهار به آتش کشیدند.
مهاجمان دیروز براین مرکز درساحه  چهاردهی ولسوالی بتی کوت یورش بردند و آن را آتش زدند.
این درحالیست که این مرکز به تازه گی و پس از آغاز پیکار واکسین پولیو به کارش آغازکرده بود.
داکتر مقدسه معراج معاون ریاست صحت عامه ی ولایت ننگرهار به آژانس خبری باخترگفت که دراین رویداد مرکزواکسین پولیو به کلی آتش گرفته و تمامی واکسین ها ودیگر وسایل طبی آن سوخته است.
تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این رویداد را به دوش نگرفته است.
پیکار واکسین پولیو ویا ضد فلج کودکان در سرتاسرکشور آغازشده است.
انتظار می رود دراین پیکار ملیون ها کودک زیر پنج سال دربرابربیماری فلج واکسین شوند.

میدان شهر7 حمل باختر
یک قوماندان پولیس محلی ولایت میدان وردگ  امروز درکابل ترورشد.
عزیزالله در مربوطات ناحیه  پنجم شهرکابل آماج گلوله باری مردان تفنگ دار ناشناس قرارگرفت و شهید شد.
نقیب امینی سخنگوی پولیس ولایت میدان وردگ درتماس با آژانس  باخترترور این قوماندان پولیس محلی را تایید کرد.
عزیزالله قوماندان پولیس محلی درولسوالی نرخ ولایت میدان وردگ بود.
اودر دوسال وظیفه اش ضربه های سنگینی به طالبان وارد کرده بود و درمیان مردم جایگاه ویژه ای داشت.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL