06 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

کابل/6دلو/باختر داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در...

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

کابل/ ۶ دلو/ باختر کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در ۳۰...

نخستین لابراتوار DNA به سطح کشور به بهره برداری سپرده شد

کابل/ ۶ دلو/ باختر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/6دلو/باختر
داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در سفرش به ولایت بلخ - مزار شریف به هدف ارزیابی وضعیت امنیتی ولایات شمال با مقامات ملکی و نظامی پنج ولایت جلسه امنیتی برگزار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر،در این جلسه والیان، قومندانان امنیه، روسای امنیت ملی بلخ، جوزجان، فاریاب، سمنگان و سرپل و قومندان قول اردوی شاهین در رابطه به وضعیت امنیتی، پیشرفت‌ها، مشکلات و برنامه‌های آینده این ولایات به مشاور امنیت ملی معلومات ارائه کردند.
مسوولان این ولایات گفتند که وضعیت امنیتی نسبت به گذشته بهبود یافته است، هماهنگی بهتر شده است و در نتیجه به مخالفین مسلح دولت تلفات سنگین وارد شده است و مناطق از نزد شان بازپس‌گرفته شده است، آنان پیشنهاد کردند که جهت بهبود هرچه بیشتر و بهتر وضعیت، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اکمال شود و روند تجهیز این نیروها نیز تقویه شود و همچنان عملیات بازگشایی شاهراه‌ها سرعت‌یابد تا مخالفان دیگر هم سرکوب شوند.
آنان اظهار کردند که روی ساحاتی، بیشتر تمرکز می‌کنند که مخالفان مسلح به خصوص خارجیان حضور دارند و برای دشمن پرعواید و مهم پنداشته می شود، تلاش‌ها جریان دارد تا این ساحات و فرصت‌ها از نزد شان گرفته شود.
داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی تغییر وضعیت امنیتی ولایات شمال، تعهد مسوولان، برخورد مسلکی و تجارب آنان را مورد ستایش قرار داد و افزود که  مسوولان ملکی و امنیتی مشترکاً در مطابقت با خواست‌های مردم فعالیت‌های خویش را در برابر تروریستان گسترش دهند.
وی اضافه کرد که مخالفین مسلح میان مردم هویت و حمایت ندارند و نیاز است که این گروپ‌ها در جریان عملیات‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بیشتر سرکوب شوند و مردم از ظلم و شر شان رهایی یابند.
مشاور امنیت ملی کشور علاوه کرد که اهداف اساسی دشمن در شمال نا امن‌سازی مسیرهای ترانزیتی و تجارتی کشور است. دشمن، دشمن مشترک همه افغانان است و لازم است که با آنان در هر نقطه کشور، مبارزه جدی صورت گیرد.
مشاور امنیت ملی بیان داشت که اداره مرکزی به وضعیت امنیتی ولایات شمال و بهبود حکومتداری خوب توجه خاص دارد و به زودی درعرصه تشکیلات و تجهیزات پیشترفت‌های لازم صورت خواهد گرفت.
داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی به مسوولان  پولیس ولایات شمال هدایت داد  که در برابر زورگویان و قانون شکنان قاطعیت داشته باشند  و مطابق به خواست‌های مردم قانون را تطبیق کنند . نعیم دوستی

کابل/  ۶ دلو/ باختر
کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در ۳۰ ولایت کشور   فردا (دوشنبه ۷ دلو)  به آغاز می شود که برای پنج روز ادامه می یابد.
وزارت صحت عامه امروز با انتشار اعلامیه  یی گفته است که  هدف این کمپاین، واکسین کردن حدود ۹،۱ میلیون کودک زیر سن پنج سال در مقابل مرض فلج کننده دایمی پولیو میباشد تا در مقابل این مرض وقایه و محافظت شوند.
در این دور کمپان، ولایات بامیان، دایکندی، غور و بادغیس به نسبت سردي هوا شامل نمیباشند.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان گفت: باوصف تلاش های کارکنان صحی ما، متاسفانه  شمار قابل ملاحظه اطفال به نسبت مشکلات امنیتی در کمپاین های معافیت دهی اخیر از واکسین پولیو باز ماندند. این امر سبب شد که معافیت و مقاومت بدن این کودکان  در مقابل ویروس وحشی پولیو ضعیف بماند و تعداد از آنان به این مرض مصاب شده اند و برای همیش فلج شوند.  خواهش و تقاضای من از تمام اعضای جامعه و طرف های درگیر این است که به خاطر حفظ سلامت اطفال در مقابل این مرض لاعلاج با کارکنان صحی و واکسیناتوران در جهت تطبیق موفقانه کمپاین های واکسین پولیو همکاری کنند تا هیچ کودکی از این واکسین نجات بخش محروم نماند.
این کمپاین، توسط حدود ۷۰ هزار واکسیناتوران و کارکنان صحی رضاکار  تطبیق خواهد شد. این افراد با اعتبار و اعتماد جامعه اند و از سوی بزرگان محل به برنامه محو پولیو معرفی و آموزش های لازم را فراگرفته اند.
واکسین پولیو کاملاً مصئون بوده، هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

کابل/  ۶ دلو/ باختر
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، امروز لابراتوار DNA را در کابل به بهره برداری سپرد. این نخستین لابراتوار DNA به سطح کشور است که در چارچور ریاست طب عدلی ایجاد شده است.
یک منبع خبری وزارت صحت عامه به آژانس باختر گفت :این لابراتوار به گونه اساسی و معیاری مجهز با پیشرفته ترین وسایل طبی ساخته شده است.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، ایجاد این لابراتوار را یک گام مثبت در راستای تأمین عدالت مبنی بر شناسایی قضایای جرمی و تشخیص موارد ژنتیکی مهم عنوان کرد و گفت:" با آغاز کار این لابراتوار قضایایی جرمی به گونه تخصصی و تخنیکی بدون ابهام بررسی می‌شود و وزات صحت عامه و نهادهای عدلی و قضایی را در تشخیص هویت و شناسایی مجرم و افراد بی گناه کمک می‌کند."
رییس اجراییه کشور لابراتوار DNA را مهم ترین بخش ریاست طب خواند و نیز بر تأمین امنیت جان کارمندان ریاست طب عدلی تأکید کرد.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت:" ایجاد این لابراتوار یکی از تعهدات رهبری وزارت صحت عامه بود که خوشبختانه ما امروز شاهد افتتاح آن استیم. پیش از این نمونه های DNA برای تشخیص به بیرون از کشور فرستاده می‌شد که این خود یک چالش عمده برای وزارت صحت عامه به شمار می‌رفت."
عبدالخالق

کابل/  ۶ دلو/ باختر
وزارت خارجه کشورامرور با برگزاری یک نشست فوق العاده ٬مساله رساندن کمک های اضطراری برای آن شهروندان افغان راکه در شهر ووهان چین گیر مانده اند بررسی کرد.
این نشست به ریاست هارون چخانسوری، معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، امروز برگزار شد.
اوبه شعبات مربوط دستور داده است تا در هماهنگی با سفارت افغانستان مقیم بیجینگ، وزارت صحت عامه، وزارت تحصیلات عالی و سفارت چین مقیم کابل تدابیر همه‌جانبه را برای کمک فوری به شهروندان و محصلان افغان مقیم شهر «ووهان» که در معرض ابتلا به ویروس کشنده «کرونا» قرار دارند، اتخاذ کنند.
درشهر ووهان چین که مرکز انتشار ویروس کرونا است ۶۲شهروند و محصل افغان گیرمانده اند.
طبق دستور، سفارت افغانستان مقیم چین، طرح انتقال این محصلان را به محض رفع حالت قرنطین شهر «ووهان» به اجرا خواهد گذاشت.
سرپرست وزارت خارجه تأکید کرده است تا زمانی که شهر «ووهان» در قرنطین به سر می‌برد، باید مساعدت‌های فوری برای رفع نیازهای محصلان افغان گیرمانده در این شهر صورت گیرد. صائم

يكشنبه ، 6 دلو 1398 ، 12:22

جسدیک زن درفاریاب دریافت شد

میمنه / ۶دلو/ باختر
پولیس فاریاب صبح امروز جسد یک زن جوان را از شهر میمنه دریافت کرد.
کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب به آژانس باختر گفت که جسد این زن بیست و پنج ساله ازمنطقه گذرتنورک ناحیه سوم شهر میمنه دریک بوری درحال خفه شدگی دریافت شد.
یورش افزودکه جسد این زن به شفاخانه ولایتی میمنه انتقال داده شد و تاهنوز هویت و اقارب وی مشخص نشده است. ختم/ لیلما ...ک..م

کابل 6دلو باختر
وزیر دولت بریتانیا در امور انکشاف بین‌المللی ، دردیدار با داکترمحمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، حمایت‌ آن کشور را از تعلیمات دختران درافغانستان ابراز کرد .
به گزارش آژانس باختر: این دیداردرحاشیه کنفرانس بین‌المللی مجمع جهانی آموزش و پرورش در لندن صورت گرفت .
سرپرست وزارت معارف کشور در جریان این دیدار با  تشریح دستآوردهای این وزارت در حوزه خدمات آموزشی 34 ولایت افغانستان و مرکز؛ از 3.7 میلیون 
کودک بیرون از مکتب یاد کرد و افزود که حجم زیادی از این کودکان را دختران تشکیل می دهد.
داکتربلخی همچنان به ضرورت ارتقای ظرفیت و استندرد سازی سیستم تعلیمی، نبود محیط آموزشی مناسب برای شاگردان، مکاتب فاقد تعمیر و مشکلات موجود در بخش حفظ و مراقبت از کودکان افغانستان پرداخت و خواستار همکاری‌های بیشتر بریتانیا با معارف کشور دراین بخش‌ها،  شد.
آندره استیفان ام. پی وزیر دولت بریتانیا در امور انکشاف بین المللی، از همکاری و حمایت آن کشور دربخش تعلیم وتربیه کودکان افغانستان، وعده سپرد و تاکید کرد که بریتانیا از بهبود تعلیمات دختران در افغانستان نیز حمایت می‌ کند .
احمدضیا احمدی

کابل 6 دلو باختر
آمریت حمایت از زنان درخدمات ملکی ( جندر) وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز کارگاه آگاهی دهی، دررابطه به نقش زنان درروند صلح وامنیت را برگزارکرد.  
به گزارش آژانس باختر: این کارگاه به همکاری موسسه ارتقای ظرفیت های نور ( نکدو ) برگزارشد و درآن دررابطه به نقش زنان درروند صلح و امنیت برای کارمندان قشراناث ریاست های هنرستان ملی ، روزنامه های دولتی و انتشارات کتب بیهقی، توضیحات داده شد.
درآغاز این کارگاه محبوبه سعادت آمر حمایت اززنان درخدمات ملکی ( جندر) صحبت کرد و گفت : " هدف ازبرگزاری این کارگاه آگاهی دهی نقش و حضور زنان درروند صلح و امنیت است " .
اوافزود که درنزدیک به دو دهه ، زنان افغان همکاری و سهم چشمگیری درتوسعه اقتصادی ، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ، و حتی نظامی داشته اند و اکنون که تلاش ها برای صلح درجریان است و روند صلح زمانی می تواند موثر باشد که زنان درآن شامل باشند و نقش داشته باشند.
سعادت اضافه کرد که زنان افغان خواهان صلح هستند و می خواهند درمذاکرات صلح و رسیدن به توافق ، تاثیرگذار باشند.
بعد مسعوده ویسی آموزگار موسسه نکدوی  دررابطه به نهضت جهانی زنان برای صلح و آزادی ، حقوق پنجگانه زنان ازدیدگاه اسلام که شامل حق تعلیم ، حق ملکیت ، حق خلع ( جدای ) ، حق اشتراک درکارهای اجتماعی ، مهریه زنان و حق میراث است، توضیحات داد.
همچنان وی پیرامون کنوانسیون ملل متحد برای حقوق افراد دارای معلولیت، مرور دوره یی جهانی برای افغانستان ( UPR ) ، قطعنامه 1325 ملل متحد برای زنان و صلح و امنیت، نیز معلومات داد . احمدضیا احمدی

کابل /  ۶  دلو/  باختر
مقامات لوی سارنوالی از میان هژده تن که متهم به اتهام آزار و اذیت جنسی  کودکان در لوگر اند هفت تن آنان را بازداشت کرده اند.
این درحالیست که موسی محمودی فعال مدنی لوگرکه به افشاگری آزارو اذیت جنسی شماری از کودکان آن ولایت شهرت یافته است وطن را ترک کرده است. 
گزارشگر آژانس باختر می نگارد:لوی سارنوالی اعلام کرده است ۱۸که  نفر در پیوند به بدرفتاری و آزار و اذیت جنسی کودکان دانش‌آموز در لوگر شناسایی شده اند و از این میان هفت تن بازداشت شده اند.
جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی این مطلب را امروز به رسانه ها گفته است.
این اشخاص قبل از این از سوی هیئت حقیقت‌یاب لوی سارنوالی شناسایی شده اند. از جمله دوسیه های نسبتی دو تن آنان به محکمه فرستاده شده است و دوسیه پنج دیگر به زودی محول محکمه خواهد شد و۱۱ نفر دیگر هم به زودی بازداشت خواهند شد.
سارنوالی  بررسی‌هایش  از (۱۳ قوس) درمورد اتهام های مطرح شده در خصوص آزار و اذیت جنسی شماری از کودکان درآن ولایت آغاز کرده است.
موسی محمودی فعال جامعه مدنی لوگر در اوایل ماه قوس سال جاری مساله آزار و اذیت شماری از کودکان را در مکاتب آن ولایت رسانه یی کرد مگر این اقدام او با واکنش های زیادی  به خصوص باشندگان لوگر مواجه شد و محمودی متهم شد که کیس سازی می کند.
واکنش ها در برابر گفته های محمودی تا اندازه یی جدی بود که امنیت ملی او وهمکارش را بازداشت کرد و بعد در خبرنامه گفت که «از جریان صحبت‌های محمودی، واضح شده است که یافته‌های او بدون مدارک، ثبوت و شواهد بوده است  و به شکل غیر مسلکی فقط به هدف ایجاد یک ماجرا و سپس درخواست پناهند‌گی در یکی از کشورهای خارجی برای خانواده‌اش، انجام شده بود.».  مگر بعد از بروز عکس العمل ها٬ امنیت ملی ۶ قوس  محمودی را تسلیم کمیسیون حقوق بشر کردو حالا منابع نزدیک به موسی محمودی می گویند که به اساس تهدید و خطر های که متوجه او و خانواده اش است موقتا کشور را ترک کرده است.
اقدامات و گرفتاری هایی که از سوی لوی سارنوالی صورت گرفته است نشان دهنده آن است که حرف ها و ادعا هایی مطرح شده از سوی موسی محمودی با واقعیت ها نزدیک است .صائم

کابل/۶دلو/باختر
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر دیروز با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان و جنرال اسکات میلر، قومندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا جنرال اسکات میلر، در مورد سفرش به قطر که هفتۀ گذشته صورت گرفت، به رییس جمهوری معلومات داد.
جنرال میلر گفت: گفت وگوها میان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا و طالبان درقطر جریان دارد و در صورتی که پیش‌رفت‌ در مذاکرات انجام شود، خلیلزاد به کابل سفر می کند درمورد به حکومت افغانستان معلومات  ارائه خواهد کرد.
همین‌گونه، رییس جمهوری از تلاش های همه جانبۀ ایالات متحده امریکا در زمینۀ صلح افغانستان، ابراز امتنان کدد و بر ختم جنگ و برقراری آتش بس سرتاسری در کشور، تاکید ورزید. نالان

کابل/۶دلو/باختر
پيام تسليت و همدردی شورای سرتاسری علمای افغانستان
با تأسف فراوان اطلاع حاصل کردیم که میر محمد افضل میرصاحب گازرگاه هرات شخصیت علمی،روحانی و ملی کشور داعی اجل را لبیک گفت و به حق پیوست .
میر صاحب گازر گاه شخصیت بزرگ روحانی بود که عمر گران بهای خود را در راه خدمت به دین ووطن ، ارشاد ، رهنمایی و خیرخواهی مسلمانان سپری کرد .
اواز اعضای مؤسس و سابقه دار شورای سرتاسری علمای افغانستان بود٬ وفات ایشان ضایعه بزرگ علمی و ملی است٬ شورای سرتاسری علمای افغانستان از بارگاه خداوند متعال برای مرحومی بهشت برین برای خانواده ، دوستان ، مخلصان و مردم مجاهد هرات صبر جمیل واجر عظیم استدعا می کند . نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL