06 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیلاب جان 17 تن را در ایران گرفت

سیلاب جان 17 تن را در ایران گرفت

تهران- ایرنا- 5 حمل – باختر جاری شدن سیلاب ها در...

تبصره

تبصره

کابل 5 حمل باختر محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 5 حمل 1398 ، 13:45

سیلاب جان 17 تن را در ایران گرفت

تهران- ایرنا- 5 حمل – باختر
جاری شدن سیلاب ها در شیراز ایران امروز جان هفده تن را گرفت و 74 تن دیگر رامصدوم  کرد.‏
به گزارش آژانس باختر به نقل ار خبرگزاری دولتی ایران ایرنا ، پیرحسین کولیوند، رییس  اداره کمک های عاجل تهران امروز در مصاحبه  با ایرنا درباره حادثه جاری شدن سیلاب در شیراز گفت: که در اثرجاری شدن سیلاب در شیراز حد اقل 17 تن هلاک شدند ودر حال حاضر42 نفر از ‏مصدومان حادثه سیلاب در شیراز بستری هستند که 32 نفر به صورت سرپایی تداوی شدند.‏
همچنان گزارش شده که محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران به دستور حسن روحانی، رییس جمهور آنکشور برای " نظارت و بررسی ابعاد خسارات ناشی از سیل در ولایت فارس عازم شیراز" شده است.
پیرحسین کولیوند رییس اداره کمک های عاجل  و قاسم جان بابایی معین وزارت صحت ایران به نمایندگی از ‏وزیر صحت عامه آنکشورنیز برای بررسی وضعیت خدمات صحی  راهی شیراز شدند.‏
هلال احمر ایران اعلام کرده است که "محل اسکان اضطراری در شیراز، نمایشگاه بین‌المللی است و تاکنون ۴۵۶ خانواده در نمایشگاه بین المللی شیراز اسکان اضطراری یافته اند." فریده بابک

دوشنبه ، 5 حمل 1398 ، 13:42

تبصره

کابل 5 حمل باختر
محمد اشرف غنی  رییس جمهور افغانستان می گوید  سیاست  وپالیسی  خارجی باید  عکس العملی واحساساتی  نباشد  بل هدفمند و استوار برهمکاری باشد .
مفسر آژانس باختر می نگارد :  مساله صلح درافغانستان اکنون به یک  بحث منطقه یی و فرا منطقه یی  مبدل شده است وکشورهای  زیادی  اند که منافع خود را  درجنگ جاری وآینده سیاسی این کشور تعریف می کنند . دسته بندی  میان کشورهای بیرونی  ٬دلالت براین گفته ها دارد  در برخی موارد حالات همسویی دیپلماتیک میان کشور ها ایجاد می شود  ودرحالات هم تناقص گویی  ها را میان  کشورها ودیپلماتان درپی داشته است .
اکنون که بحث اززصلح است این بحث پیوند به کشورهای منطقه وفرامنطقه دارد  برهمین بنیاد بود  که رییس جمهور  غنی  سیاست افغانستان را اولویت  بندی کرد وبرآن تمرکز داشته است .
درسیاست خارجی افغانستان روابط ومناسبات با کشورهای منطقه  درمحور قراردارد بنا کشور های منطقه  همان طور که درجنگ افغانستان اثرگذاراند درصلح  واعاده ثبات دراین کشور نیزاثر گذار اند .
بحث صلح  درافغانستان ، بحث همه جانبه  ، عمیق وقابل درنگ است  ونمی شود که با روند صلح  درافغانستان احساساتی عمل کرد  وسرنوشت  یک  ملت را درگروه واژه های احساساتی گرفت ، حال وآینده رامبهم کرد ت . روی همین دلیل است  که رییس جمهور می گوید (سیاست خارجی وپالیسی خارجی باید عکس العملی واحساساتی  نباشد  ، بل  هدفمند واستوار برهمکاری باشد).
با آنکه کشورهای  بیرونی (منطقه و فرامنطقه ) هرکدام دیدگاه ، نظرومنافغ خود را درافغانستان دنبال می کنند مگر انگیزه اجماع وهماهنگی نیز میان آنها گرمتر شده است واین  اندیشه که  افغانستان مکان برای همکاری ونزدیکی کشور های دیگر است دارد تقویت می یابد وگسترده می شود .
ایجاد اجماع  درامرصلح  درداخل افغانستان و کشور های منطقه و فرامنطقه محصول همین سیاست است  که دولت  افغانستان از آغازبه آن معطوف بوده است
این  یک  حقیقت است که حرکت درجاده پیچیده صلح درافغانستان گره های بسیار دارد تازمان که  برای  بازکردن هرگره ٬ بادقت وخرد سیاسی  عمل نشود  حرف های احساساتی  زود گذر ومقطعی  نه تنها که گره از مشکلات را باز نمی کند بل راه رسیدن به صلح که منافع افغانها و کشورهای دیگردرآن نهفته است  دشوارترخواهد شد . صائم .

کابل 5 حمل / باختر
محمد عمر داوود زی نماینده خاص رییس جمهور دراموراجماع منطقه یی ورییس دبیرخانه شورای عالی صلح  تاکید دارد که کشورهای منطقه درباره چگونگی  مذاکره با گروه طالبان اختلاف نظر دارند .
درهمین حال برخی از آگاهان نیز گفته اند  که تقابل ومنافع و برنامه های متضاد کشورهای منطقه روند صلح افغانستان راپیچیده کرده است .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد : عمرداوود زی گفته است که این اختلاف نظرها سبب شده  است که هرکشورنظر ابتکار خاص خود را  درباره صلح  افغانستان داشته باشد که با هم هماهنگ نیستند.
وی با تاکید گفته است دولت افغانستان وشورای عالی صلح تلاش  می کنند  تا ابتکارات کشور های منطقه را در روند صلح هماهنگ کنند .
این درحالیست که روند گفت وگوهای صلح افغانستان  قدرت های منطقه وجهانی را باهم نزدیک کرده است  و مذاکرات با گروه طالبان را دراولویت قرارداده است  و کشورهای زیادی درتلاش اند تا به خاطر منافع شان ابتکار نشست باطالبان  را به نفع خود شان رقم بزنند .
نشست چهار جانبه امریکا ، چین ، روسیه و اتحادیه اروپا درمورد مذاکرات صلح افغانستان نشاندهنده آن است که همه به دنبال منافع خود درگفت و گوهای صلح این کشور با گروه طالبان سرگردان هستند درحالیکه همین قدرت های منطقه یی وجهانی باربار تاکید کرده اندکه از مذاکرا ت صلح افغانستان به رهبری خود افغان ها حمایت می کنند.
اما از همین رو آگاهان امور  باور دارند که رقابت‌های منطقه‌یی و نیز تقابل منافع کشورهای همسایه و منطقه روند صلح افغانستان را بیشتر از پیش پیچیده تر ساخته است.
درچند ماه اخیر دیده می شود که  بحث صلح افغانستان نیز به یک رقابت میان برخی کشورهای منطقه و جهان مبدل شده است نشست  های مسکوو قطر نمایانگر آن است که کشور های منطقه و جهان به دنبال منافع شان تلاش دارند تا ابتکار مذاکرات صلح افغانستان را به دست بگیرند اما بازهم دیده می شود که هماهنگی درمیان این گونه تلاش ها وجود ندارد
به نظر می‌رسد کشورهای منطقه هرکدام در تلاش نفوذ بر گروه طالبان و به دست آوردن منافع خودشان در افغانستان استند درحالیکه دولت افغانستان باربار تاکید دارد که بدون هیئت  حکومت افغانستان هرگونه نشست ها و تلاش ها درباره صلح افغانستان بی نتیجه است .
از سوی دیگراختلاف نظرها میان گروه های انشعابی طالبان نیز بحث برانگیز است طالبان که مربوط به شاخه ملا منان نیازی است به گفت وگوهای صلح افغانستان درنشست های مسکو و قطر مخالفت دارند و آن را بی اساس خوانده اند .
با وجود این همه تفاوت نظر و اختلاف نظرها میان قدرت های منطقه یی وجهانی و گروه های انشعابی طالبان ،برای آوردن صلح درافغانستان به یک مدیریت وابتکار درست نیازاست که حضورهیئت افغانستان  دراین گونه نشست ها یک نیاز است .تا ازاین فرصت ها برا ی آوردن صلح درافغانستان استفاده کنند .جاوید روشان

کابل باختر 5 حمل
نخستین سمپوزیم ملی صحت روانی امروز از سوی وزارت صحت عامه در کابل برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر، این سمپوزیم به هدف شناسایی چالش‌ بیماری‌های روانی و دریافت راه حل‌ها برای کاهش این بیماری راه اندازی شده است.
دیوه صمد، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه، برگزاری این سمپوزیم را در راستای کاهش بیماری‌های روانی در کشور مهم عنوان کرد وگفت: در این سمپوزیم شماری از متخصصان صحت روانی داخلی و خارجی اشتراک کرده اند
تا دیدگاه های شان را پیرامون بهبود صحت روانی در کشور به میان بگذارند.
هم‌چنان معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه تأکید کرد که این وزارت برای نخستین بار ارزیابی یی در رابطه به  صحت روانی در ۱۶ ولایت کشور با هم‌کاری اتحادیه اروپا انجام داده است. این ارزیابی به ما  کمک می‌کند تا بدانیم چه تعداد افراد از مشکلات روانی در کشوررنج می برند.
وی گفت: این ارزیابی نشان داده است که میزان اختلالات افسردگی در افغانستان ۴.۸۶ درصد، اضطراب ۲.۷۸ درصد، صدمه روانی ۵.۳۴ درصد، میزان سوء استفاده از مواد نشه ‌آور به ‌شمول ادویه خواب‌آور در حدود ۱۲.۲۰ درصد و افکار خودکشی ۷.۲۵ درصد می‌باشد.
در این ارزیابی نیز آمده است که ۴۷ درصد از مردم  در کشور فشار روانی را تجربه کرده اند که ۲۴ درصد،  به طور شدید از فشارهای روانی رنج می‌برند.
از سویی هم،‌ داکتر فدا محمد پیکان ،معین عرضۀ خدمات صحی، وزارت صحت عامه در پیوند به کارکردهای وزارت صحت عامه در بخش صحت روانی در پاسخ به  سوال های خبرنگاران گفت که این وزارت برای کاهش بیماریهای روانی در کشور حدود ۷۵۰ تن مشاور روانی  را تربیه کرده است، که اکنون در هر مرکز صحی یک مشاور روانی حضور دارد.
درهمین حال ماوریژن شیان نمایندۀ اتحادیۀ اروپا درافغانستان، فقر،‌ جنگ، ‌بیکاری و خشونت را از جمله عوامل بیماری روانی در افغانستان دانست. او هم‌چنان اضافه کرد که اتحادیۀ اروپا بخش صحت روانی وزارت صحت عامه را از سال ۲۰۰۳ به این طر ف در بخشهای گوناگون به ویژه آموزش مشاوران روانی کمک کرده است و این کمکها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
وزارت صحت عامه در نظر دارد تا تعداد مشاورین روانی را در سه سال آینده به یک هزار تن افزایش دهد. احمد ضیا احمدی

کابل باختر5 حمل
درسومین جلسه کمیته بورد حمایت از کاپی رایت که به ریاست فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزارشد، مسودۀ طرزالعمل بورد حمایت از کاپی رایت تایید شد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، دراین جلسه معین امورنشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و گفت که دراولین جلسه این کمیته که درسال جدید خورشیدی برگزارشد ، مسوده طرزالعمل بورد حمایت از کاپی رایت تایید شد که اعضای بورد با این طرزالعمل می
توانند درحل مشکلات حقوق مولف، مصنف ، هنرمند و محقق بپردازند.
دراین جلسه اعضای بورد به غنامندی و تقویت طرزالعمل بورد حمایت از کاپی رایت نظریات و پیشنهاد های شان را ارائه کردند.
دراخیر مسودۀ طرزالعمل بورد حمایت کاپی رایت در3 فصل و 14 ماده مورد تایید قرارگرفت .
این طرزالعمل پس از توشیح سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ عملی می شود . ذبیح الله علم

کابل باختر5 حمل
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی درعرصه  فراهم آوری تسهیلات در تعلیمات معاصر با وزارت معارف و اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان  به گونه مشترک کار می کند تا مکاتب کشور را به تجهیزات تکنالوژی معلوماتی مجهز و به شبکه فایبر نوری وصل کند.
به گزارش آژانس باختر، در مرحله اول این روند ، وزارت مخابرات ۱۱۵ مکاتب را در ۹ ولايت با فایبر نوری وصل کرده است و برای ۳۱ باب مکتب  تجهیزات تکنالوژی معلوماتی فراهم کرده است که مورد استفاده قرار می گیرد و مراحل تجهیز مکاتب دیگر نیز درجریان  می باشد.
  همچنان وزارت مخابرات ۲۹۰  مکتب را سروی کرده است  و کار های اتصال آن آغازمی شود و در نظر است که ۱۲۰۰ مکاتب دیگر نیز سروی شود و بعد از آن به شبکه فایبر نوری وصل و با تکنالوژی معلوماتی تجهیز شود.
همینگونه وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی دو ترانسپوندر ستلایت افغانست (AfghanSat)  را برای این پروژه در نظرگرفته است تا در نقاطی که امکانات اتصال از طریق شبکه فایبرنوری موجود نباشد ، مکاتب از طریق ستلایت به شبکه معارف وصل شوند.
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در همکاری با اداره تنظیم خدمات مخابراتی  برای تجهیز مکاتب افغانستان با لابراتوارهای کمپیوتر و اتصال آنها به شبکه انترنت برنامه منظمی را طرح کرده است که درحال تطبیق می باشد.
این برنامه در سه مرحله ترتیب شده است  که مرحله اولی درسال 1397 عملی شده است  و مراحل دوم و سوم آن  طی سال جاری تطبیق خواهد شد.
احمدضیا احمدی

کابل باختر 5 حمل
اعضای هیئت رهبری صندوق حمایت مالی از ژورنالیستان افغانستان امروز از عبدالحمید مبارز ژورنالیست ، پژوهشگرونویسنده مشهورکشورعیادت کردند.
به گزارش آژانس باختر، عبدالحمید مبارز شخصیت فرهنگی کشور ازچندی بدینسو نسبت مشکلات صحی درشفاخانه شهید سردار محمد داوود خان بستری بود فعلآ وضیعت صحی شان بهبود یافته است ازشفاخانه مرخص  درخانه استراحت می باشد.
باید گفت که ممتاز حیدری عضوهیئت رهبری صندوق به نمایند گی از محمد آصف وردک  رییس صندوق و سایر اعضای این نهاد برای این شخصیت فرهنگی کشور آرزو صحت کرد.
عبدالحمید مبارز با سپاس از قدردانی رییس و هیئت رهبری صندوق گفت که هر آغاز، ادامه و پایانی دارد.
زندگی هم شورجوانی ،  ضعف و  پیری دارد که بایدبا آن مجادله کرد .
دراخیرعیادت همه برای این بزرگ مرد خانواده مطبوعات  آرزوی صحت کردند. ماری

شبرغان  باختر 5 حمل
  برنامه شمولیت دختران به مکتب در قریه های دوردست با اشتراک صد ها باشنده آن  قریه ها در شهر شبرغان ولایت جوزجان راه اندازی شد .
معاون والی جوزجان به آژانس باختر گفت که این برنامه به استقبال از آغاز سال جدید تعلیمی و بازگشایی حدود هشتاد مکتب  در ولسوالی های قوش تپه و درز آب آن ولایت راه اندازی شد .
وی می گوید ترکمن های جوزجان در مناطق ترکمن نشین باکمبود افراد تحصیل کرده به خصوص دختران مواجه اند و این کار با عث خواهد شد  تا جوانان بیشتر به تحصیلات عالی  بپردازند  ومصدر خدمت به جامعه و مردم شوند .
عبد الحمید باشنده ولسوالی خواجه دوکوه که عمرش درچوپانی گذشته و از نعمت سواد  محروم مانده است میگوید که من نسبت مشکلات اقتصادی درس نخواندم ولی وقتی به اهمیت آن پی بردم پسرانم را به مکتب فرستادم تا باسواد شوند .
وی گفت در منطقه ما مکتب پسرانه وجود دارد ولی برای دختران مکتب نداریم اما ما می خواهیم تا دختران ما هم داکتر ، معلم و انجنیر شوند  آنان از حکومت محلی و مرکزی خواهان ایجاد مکاتب در مناطق شان برای دختران شدند . لیلما

کابل باختر 5 حمل
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با غرس نهال در محوطۀ لیسه امانی، کمپاین ادارۀ زون پایتخت را به عنوان "درخت صلح" رسماً افتتاح کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی که به این مناسبت در سوی ادارۀ زون پایتخت راه اندازی شده بود و در آن بانوی اول کشور نیز حضور داشت، رئیس جمهور در سخنانی درکنار تبریکی سال نو گفت که در سال های گذشته برعلاوۀ صدمات جانی و مالی، به جنگلات نیز زیان های زیادی وارد شده است.
محمد اشرف غنی با تاکید گفت که سرسبزی محیط زیست، احیای جنگلات، چراگاه ها و سرمایه های طبیعی باید از اهداف عمدۀ تعلیم و تربیه و در مجموع دولت باشد. وی افزود که این کارها تنها وظیفه وزارت زراعت و مالداری نیست، باید در این عرصه تمام ادارت دولتی سهم بگیرند.
رئیس جمهور کشور از مسوولان ادارۀ زون پایتخت به خاطر آغاز این برنامه مهم و سهم آنان در این حشر تشکر کرد و خاطرنشان ساخت که غرس نهال ها در ۳۴ ولایت کشور باید انجام شود.
رئیس جمهور غنی به مسوولان وزارت های تحصیلات عالی و معارف به خاطر سرسبز نمودن پوهنتون ها و مکاتب هدایات لازم داد و گفت که غرس هر نهال در راستای پاکی محیط زیست و هوا گام بزرگ می باشدو غرس نهال ها و مراقبت آن هر دو مهم اند.
محمد اشرف غنی با اشاره به باران های اخیر گفت که امسال باران فراوان شد و ضرورت است که از آب های خویش استفاده موثر کنیم و به کشت و کار زمین توجه اساسی نمائیم.
وی افزود که توجه به آماده ساختن زمین های زراعتی و آبیاری آن از اولویت های اساسی ماست. در بعضی محلات ششصد سال بعد و در شمار دیگری از مناطق صد و یا دوصد سال بعد زمین ها آمادۀ آبیاری و آمادۀ کشت خواهد شد.
عبدالسمیع ستانکزی رئیس ادارۀ زون پایتخت نیز دراین مراسم صحبت کرد و کنارخوش آمدید به رئیس جمهور گفت که برای شامل ساختن مکاتب در برنامۀ نهال شانی، به شاگردان و جوانان نیز در این برنامه سهم داده شده است.
وی افزود که امسال پلان داریم تا صد هزار نهال را غرس کنیم که در پنج سال آینده این تعداد به یک میلیون نهال خواهد رسید و در این راستا برعلاوۀ همکاری تاجران، حمایت اقشار مختلف مردم را نیزبا خود داریم. ماری

کابل باختر 5حمل
محمداشرف غنی رئیس‌‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با نواختن زنگ مکتب، سال جدید تعلیمی ۱۳۹۸ را آغاز کرد و آن را به تمام هموطنان، منسوبان معارف، معلمان و شاگردان به ویژه یک میلیون کودکانی که تازه به مکتب می‌ روند و دورۀ خجستۀ زندگی‌شان را آغاز می‌کنند، تبریک گفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسمی‌که به این مناسبت در تالار لیسۀ امانی برگزار شده بود، بانوی اول کشور، داکتر محمدمیرویس بلخی سرپرست وزارت معارف و شمار دیگری از مقام های بلندرتبۀ دولتی و معلمان حضور داشتند.
رئیس‌جمهور در سخنانش گفت: بهترین لحظات من به‎حیث رئیس‎جمهور زمانی است که شاگردان مکاتب به ارگ می‎آیند و یا در جریان سفرم به ولایات از سوی این کودکان زیبا پذیرایی می شوم. وی افزود: در چهرۀ این‌ها من امید را می بینم، در کردارشان اعتماد به نفس را می بینم و به خصوص اعتماد به‌نفس دختران ما موجب افتخار عظیم این ملت می‌باشد.
وی از سرپرست وزارت معارف خواست تا یک ریشۀ اشتیاق به مکتب رفتن را در شاگردان به ویژه یک میلیون شاگردی که تازه به مکتب پا می‌نهند، ایجاد کند و آن را وسیلۀ افتخار و وحدت ملی افغانستان بدانند، نه اینکه دل‌سرد شوند و خدای ناخواسته بگویند که به مکتب نمی‌رویم.
رئیس‌جمهور با اشاره بر اینکه سال گذشته در خصوص اعمار ساختمان ۶۰۰۰ مکتب وعده کرده بودم، گفت: در این برنامۀ بزرگ که از نگاه حجم در تاریخ معارف افغانستان بی‌نظیر است، یک اندازه چالش‌های هماهنگی به وجود آمده است که الحمدالله مشکلات تا حد زیادی حل شده است و اکنون به  شما هموطنان عزیزم گفته می‌توانم که کار اعمار ۱۲۰۰ مکتب ادامه دارد و در مجموع، در سال جاری پول برای اعمار ۲۷۰۰ مکتب تهیه و اختصاص داده شده است.
رئیس جمهور کشور تصریح کرد که بعد از این، صلاحیت تعیین مکاتب در مشوره با ولایت ها، به وزارت انکشاف دهات تفویض می شود و از تمام ولایات خواست من این است که در تهیۀ زمین برای اعمار مکاتب اولویت بدهند.
محمداشرف غنی گفت که استخدام ۱۱هزار معلم جدید از سوی کمیسیون اصلاحات و اداری در همین هفته تکمیل می شود. وی افزود که در نتیجۀ همکاری مشترک میان وزارت های تحصیلات عالی و معارف، در مدت پنج سال، تمامی معلمان، دارای تحصیلات عالی خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد که در این مدت تقریبا ۱۰۰هزار معلم چهارده‌‌پاس در جریان  خدمت، مدرک لیسانس می گیرند، در حدود ۵۷ هزار معلم دوازده‌‌پاس در جریان خدمت، حد اقل تحصیلات شان را تا صنف چهاردهم خواهند رسانید. مرحله اول این برنامۀ پنج‌ساله آغاز شده است و امسال هزاران معلم از آن استفاده خواهند کرد.
رئیس جمهور در مورد تجهیز مکاتب افغانستان به لابراتوارهای کمپیوتری و اتصال آن‌ها به شبکۀ انترنت صحبت کرد و به وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و ریاست اترا هدایت داد که به زودترین فرصت تمام مکاتب افغانستان را به انترنت از راه شبکۀ فایبر نوری و اقمار وصل شود، زیرا معارف ما، معارف دو قرن پیش بوده نمی تواند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امسال کتاب‌های شاگردان به صورت مکمل به دسترس‌شان قرار می گیرد، گفت که ۲,۱۲میلیون جلد کتاب مکتب چاپ شده است و۳۷ میلیون کتاب دیگر درجریان روند تدارکاتی قرار دارد که عنقریب این روند تکمیل و چاپ آن آغاز خواهد شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه رابطه معارف با مسجد بیشتر تحکیم شود، گفت که عرفان اسلامی که خزانۀ مکارم اخلاقی و فضایل انسانی است، از سده های گذشته به این‌سو در ادب و فرهنگ ما حفظ شده است، برای غنای معارف ما بسیار چیزهای دارد و همکاری میان معنیت عرفانی وزارت ارشاد، حج و اوقاف و وزارت معارف برای غنی‌سازی بیشتر معارف و تقویت رابطۀ معارف با مسجد مهم است. 
رئیس جمهور با تاکید اینکه در مکاتب خشونت بر معلمان و متعلمان غیر قابل تحمل است، گفت که والدین باید احساس کامل مصئونیت فرزندان شان را در مکاتب داشته باشند و ما امسال برای تغییر این وضعیت، اقدامات عملی را در نظر داریم. اذیت کردن شاگردان و یا تهدید معلم و مدیر برای گرفتن نمرات ناحق، باید در مکاتب ما خاتمه یابد.
رئیس جمهور افزود: ما باید هویت تاریخی خود را به شاگردان بیاموزانیم و برای شان بگوییم که آیا هویت دفاعی می‌خواهید و یا هویت ارتباطی. اگر ما برعکس تاریخ گذشته، خود را منزوی نماییم و ارتباط خویش را از ماحول خود قطع کنیم، پس به‌دست خود جلوِ انکشاف و ترقی را گرفته ایم.
وی گفت: با توجه به تاریخ و موقعیت جغرافیایی خویش، آیندۀ ما با همسایه‌های ما می باشد و به همین‌سبب بسیار ضرور است که همسایه ها و منطقۀ خود را با استفاده از مراکز علمی بشناسیم، تفاوت‌ها و مشترکات خود را با دیگران بدانیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ثبات، گمشدۀ بزرگ ماست و برای پیدانمودن این گمشده نیز به معارف با کیفیت نیاز داریم تا در نتیجۀ آن، قوۀ بشری با ظرفیت داشته باشیم.
رئیس جمهور از تمام شاگردان مکاتب و محصلان پوهنتون ها خواست که به افتخار صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، در بهبود، انکشاف و معرفی قریه ها، ولسوالی ها، ولایت ها و تمام کشور مقالاتی بنویسند که کاپی از کتاب‌ها و موضوعات تکراری نباشد، بلکه موضوعات جدید را بر اساس مشاهدات و تجربه  بنویسند. وی افزود که برای صد بهترین نوشته ها جایزه داده می‌شود و چاپ خواهد شد.
رئیس جمهور گفت : چرخش اقتصادی ما سریع‌تر شود و دزدی از عواید، دزدی از معلمان و متعلمان است و باید یک حشر عمومی را بر ضد این پدیدۀ شوم آغاز کنیم.
رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش افزود که از معلمان و متعلمان عزیز خواهش دارم تا شاگردانی را که تازه به مکاتب پا گذاشته اند، مورد توجه و نوازش خاص قرار دهند. وی به وزارت صحت عامه هدایت داد که برای متعلمان جدیدالشمول کلنیک‌های سیار ایجاد شود تا با صحت کامل درس بخوانند.
در این مراسم داکتر محمدمیرویس بلخی سرپرست وزارت معارف نیز صحبت کرد و گفت که سال ۱۳۹۷ خورشیدی در تاریخ معارف به عنوان سال معارف ثبت شده است.
داکتر بلخی با تاکید گفت: ما منهای تعلیم و تربیه، تمام فعالیت های کلان دیگر را از دستور کار معارف بیرون ساختیم و با تعهدی که با ملت و فرزندان افغانستان داریم، بزرگترین فعالیت ما در کنار تعریف وظایف معارف، غیرسیاسی ساختن این نهاد است.
سرپرست وزارت معارف خاطرنشان کرد که رسیدن به اهداف معارف در دهۀ معارف نیازمند همکاری رهبری حکومت و تمامی ادارات دولتی و خصوصی، شهروندان، جامعۀ مدنی و رسانه‌ها است. وی افزود که کار روی ظرفیت‌سازی کارمندان معارف جریان دارد و تا پایان سال جاری، روند توزیع شهادتنامه ها در سراسر کشور دیجیتالی می شود و تمام کارمندان معارف انگشت نگاری خواهند شد.
در این مراسم شاگردان مکاتب که با لباس‌های افغانی مبلس بودند، ترانه های میهنی و معارف را سرودند و مورد تشویق و تفقد رئیس جمهور و بانوی اول کشور قرار گرفتند. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL