29 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار مخالف مسلح در هرات کشته شدند

هرات 29 میزان باختر چهار مخالف مسلح دیروز در ولایت...

حضور بی پیشینه شهروندان هرات در مراکز رای دهی

هرات 29 میزان باختر شهروندان هرات حضور بی پیشینه یی...

صندوق های رای در ننگرهار گرد آوری شد

جلال آباد 29 میزان باختر صندوق های رای دهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

کابل 26 میزان باختر
طبق وعدۀ رئیس جمهور در آغاز سال تعلیمی مبنی بر اعمار شش هزار مکتب جدید در سراسر کشور، کار عملی اعمار این مکاتب امروز از قریۀ قول نعمت ولسوالی گلدرۀ کابل توسط حکومت افغانستان آغاز گردید.
به گزارش آژانس باختر ، به اساس این برنامه قرار است در دو سال آینده شش هزار مکتب در ۳۴ ولایت کشور بادرنظرداشت شرایط اقلیمی و کیفیت مناسب اعمار  گردد. این مکاتب در چارچوب برنامۀ ملی میثاق شهروندی اعمار و هزینۀ ساخت و ساز آن مشترکاً توسط حکومت و شرکاء بین المللی پرداخت میگردد.
در مراسم افتتاح این برنامه داکتر محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناء، محترم مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیاء و انکشاف دهات، میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف، مسئولین ادارات مختلف دولتی، متنفذین و شماری از اهالی این ولسوالی اشتراک داشتند.
در این مراسم داکتر محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه در رابطه به ساخت این مکاتب گفت:" با تکمیل و بهره برداری از این مکاتب می توانیم اهداف بزرگ ملی را مانند دسترسی بیش از دو میلیون کودک بشمول بخش اعظم طبقه اناث به مکاتب مجهز، بلند رفتن کیفیت تعلیم و تربیه، کاهش بیسوادی و افزایش ظرفیت نیروی بشری، ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیر مستقیم برای شهروندان و استخدام هزاران معلم به اساس رقابت آزاد بدست بیاوریم."
مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیاء و انکشاف دهات گفت:" رئیس جمهور بخاطر معیاری سازی سیستم تعلیم و تربیه در کشور، درآغاز سال تعلیمی ۱۳۹۷ وعدۀ اعمار شش هزار مکتب جدید را سپرده بودند و امروز کار ساخت این شش هزار مکتب را آغاز می‌کنیم. وی افزود:" با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی، ۲۸ نقشه‌ مختلف برای مکاتب دیزاین شده است، که به چهار کتگوری تقسیم می‌شوند:
تعمیرهای ۶ صنفی، ۸ صنفی، ۱۰ صنفی و ۱۲ صنفی. در جریان کار ساخت این مکاتب برای تعداد زیادی از هموطنان زمینه کاریابی فراهم گردیده و در ساخت این مکاتب از مواد ساختمانی محلی کار گرفته می‌شود. که هزینۀ ساخت آن ۱۷۵ میلیون دالر امریکائی می باشد."
میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف از تلاش های  سرپرست وزارت مالیه بخاطر تکمیل طرح و پلان کاری این مکاتب و از وزیر احیاء و انکشاف دهات بخاطر تطبیق این پروژه ملی تشکر نمودو گفت که  ساخت این مکاتب زمینۀ دسترسی متعلمین به مکاتب مجهز را از ۵۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش خواهد داد.
برنامۀ متذکره طی دو مرحله تطبیق می گردد؛ مرحلۀ نخست آن با اعمار حدود ۲۶۴۷  مکتب در سال اول تطبیق گردیده و مرحلۀ دوم آن با ساخت و ساز بیش از سه هزار مکتب تا وسط سال ۱۳۹۹ در ۳۴ ولایت کشور تکمیل و به بهره برداری سپرده خواهد شد.
با تکمیل این پروژه زمینه دسترسی بیش از دو میلیون متعلم به تعلیم و تربیه با کیفیت مساعد و باعث کاریابی هزاران شهروند کشور بشکل مستقیم و غیر مستقیم می گردد.
همچنان این برنامه باعث کاهش بی سوادی و بلند رفتن ظرفیت منابع بشری می شود که از طریق آن حکومت هزاران معلم جوان و متجرب را از طبقۀ ذکور و اناث از طریق رقابت آزاد و اصلاحات اداری استخدام می تواند.ذبیح

تالقان 26 میزان باختر
کار عملی ساخت دو پروژه معارف دیروز در ولایت تخار آغاز شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این دو پروژه شامل ساختمان های مرکز سواد حیاتی و یک مکتب در شهر  تالقان می باشد که به ارزش بیش از پانزده میلیون افغانی از بودجه غیر مشروط وزارت معارف ساخته می شود.
کار عملی این دو  پروژه توسط داکتر فضل الله مجددی والی  تخار آغاز شد و او تائید کرد که این ساختمان ها تا نه ماه آینده به بهره برداری سپرده میشود. احمد نعیم دوستی

فاریاب 24 میزان باختر
تعمیر الحاقیه لیسه نسوان تو کلی خانه ناحیه سوم شهر میمنه  فاریاب  به بهره برداری سپرد ه شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژ انس باختر: این تعمیر به هزینه یکصدوهفتاد وشش هزار دالر امر یکایی از کمک های کشور ناروی در دو طبقه به طور پخته و اساسی ساخته شده است که دارای هشت صنف  درسی وسایر ملحقات میباشد. شکریه

کابل باختر24 میزان
به آگاهی آنعده نامزدان امتحان ماستری رشتۀ تعلیم و تربیه ، پوهنتون تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی که قبلاً از طریق وزارت معارف به پوهنتون متذکره معرفی شده اند،  رسانیده می شود که به خاطر اخذ کارت شمول و ثبت معلومات انگشت نگاری شان فردا چهار شنبه 25 میزان سال روان به ریاست عمومی امتحانات وزارت تحصیلات عالی مرجعه کنند. همینگونه امتحان شان ساعت 9 قبل از ظهر روز پنج شنبه 26 میزان سالروان  در تالار ریاست  نشرات وزارت تحصیلات عالی برگزار میشود.  احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL