20 قوس 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ديدار وزير امور خارجه  كشور با سفير جمهورى اسلامى ايران

ديدار وزير امور خارجه كشور با سفير جمهورى اسلامى ايران

کابل 19 قوس باختر صلاح الدين ربانى وزير امور خارجه...

رئیس جمهورغنی، کار بخش اول و دوم سرک قیصار- لامان را رسماً افتتاح کرد

رئیس جمهورغنی، کار بخش اول و دوم سرک قیصار- لامان را رسماً افتتاح کرد

کابل 19 قوس باختر محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،...

رهبری حکومت در قبال مشارکت سیاسی زنان، اراده جدی دارد

رهبری حکومت در قبال مشارکت سیاسی زنان، اراده جدی دارد

کابل 19 قوس باختر حکومت وحدت ملی بر اساس تعهدات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

کابل باختر 14 قوس
جلسه فوق العاده کمیته ملی سواد آموزی، امروز ، به ریاست سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس آن کمیته، با حضور گسترده علما و فرهنگیان در کاخ  شورای وزیران برگزار شد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، این جلسه به هدف کسب حمایت و همکاری علما، فرهنگیان ودیگر اقشار اثر گزار جامعه از طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی و توسعه سواد در کشور، برگزار شده بود.
استاد دانش معاون رئیس جمهور در سخنان افتتاحیه این جلسه ضمن آن که میلاد پیامبرگرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق و همچنین هفته وحدت را به مسلمانان جهان و مردم مسلمان افغانستان تبریک گفت، از حضور علما، فرهنگیان، منسوبین وزارت اطلاعات و فرهنگ و شورای علما در این جلسه و همچنین تلاش وزارت معارف برای کسب حمایت اقشار مختلف مردم از تطبیق طرح بسیج ملی برای ریشه کن کردن بی سوادی، اظهار قدر دانی کرد.
معاون دوم رئیس جمهور دربخشی از سخنانش، از موقف پارلمان کشور مبنی بر رأی اعتماد به یازده تن از نامزد وزیران پیشنهادی کابینه حکومت وحدت ملی قدر دانی و از اینکه اعضای مجلس نمایندگان به خانم نرگس نهان، نامزد پیشنهادی وزارت معادن و پطرولیم رأی اعتماد نداده است، اظهار تأسف کرد.
دانش اما در خصوص نقش علما در توسعه سواد و کسب حمایت جامعه فرهنگی کشور از روند تطبیق طرح بسیج ملی سواد آموزی گفت که «مسجد، منبر، نهادهای فرهنگی و رسانه ها» در توسعه سواد و ریشه کن کردن بی سوادی بی نهایت نقش مهم و سازنده دارند.
وی در مورد جایگاه سواد آموزی در اسلام با اشاره به آیات قرآن کریم، احادیث و سیره پیامبر اسلام به تفصیل سخن گفته افزود که نخستین دستور خداوند به پیامبر اسلام امر به خواندن و نوشتن است وهرسه عنصر آموزش یعنی معلم، متعلم و تعلیم مورد توجه دین اسلام قرار داشته است.
استاد دانش با اشاره به اهمیت خواندن و نوشتن به عنوان ابزار تعلیم که به گفته وی هم در آموزه های دینی و هم در تجارب تاریخی افغانستان مورد توجه قرار داشته است گفت: «آنچه سبب رشد و توسعه تمدن های بشری می گردد خواندن و نوشتن است».
معاون دوم رئیس جمهور با برشمردن برخی از احادیث و اشاره به سلوک پیامبر گرامی اسلام و خلفای راشدین تصریح کرد که دردین اسلام برای کسب سواد و آموزش نه تنها هیچ فرقی بین زن و مرد نیست بلکه معیار های سنی و مکانی نیز در نظر گرفته نشده است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به این که فراهم کردن بستر برای توسعه سواد از مکلفیت های حکومت است و باید دراین عرصه تلاش جدی صورت گیرد افزود که با توجه به مشکلات موجود و امکانات دست داشته، طرح بسیج ملی برای ریشه کردن بی سوادی تطبیق شده نمی تواند مگر آنکه علما، جامعه فرهنگی، تاجران ملی، سکتور خصوصی کشور و رسانه ها نیز در کنار حکومت بایستند.
استاد دانش نقش مساجد وتکایا را با توجه به جایگاه تاریخی و ارزشی آنان در زمینه توسعه سواد نهایت بی بدیل عنوان کرده و از شورای سراسری علما و وزارت حج، ارشاد واوقاف خواست تا به همه «ائمه مساجد وخطبای جمعه» هدایت دهند تا به «اهمیت سواد و کسب دانش بین اقشار مختلف مردم به خصوص افراد بی سواد و کم سواد توجه جدی نمایند».
دراین جلسه سر دار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف نیز ضمن ارائه گزارش از کارکرد آن معینیت در زمینه سواد آموزی و تطبیق طرح بسیج ملی برای ریشه کن کردن بی سوادی، از برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت وزارت معارف در امحای بی سوادی خبر داده و برحمایت علما، جامعه فرهنگی کشور، رسانه ها و دیگر اقشار اثرگزار جامعه در تطبیق طرح مربوطه تأکید کرد.
در این جلسه همچنین شفیق صمیم سرپرست وزارت معارف نیز سخنرانی کرد و وعده سپرد که وزارت معارف تلاش می کند که زمینه آموزش را برای تمام شهروندان افغانستان فراهم نماید. وی افزود که براساس قانون اساسی افغانستان دسترسی به سواد حق اولیه هر شهروند افغانستان است.
وی تأکید کرد که وزارت معارف مصمم است که تعهدات خود را در راستای آموزش همگانی و محو بی سوادی در کشور با امکانات دولتی و کمک سکتور خصوصی به صورت موفقانه به سرانجام برساند.
در این جلسه بانوی نخست کشور و سفیر سواد افغانستان  نیز از طریق یک پیام ویدیوئی، علما و فرهنگیان کشور را در راستای بسیج ملی برای کاهش و امحای بیسوادی در کشور تشویق کرد. وی گفت  که «همه شهروندان افغانستان باید مسؤلیت اسلامی و انسانی خود را در با سواد ساختن هموطنان خود، انجام داده  واین امر را به عنوان یک وجیبه ملی در نظر بیگرند».
همچنین براساس اجندای برنامه، مولانا عبدالحکیم منیب معین وزارت حج و اوقاف نیز سخنرانی کرد. منیب، علما را مورد احترام و اطمینان مردم و مراکز دینی را برای شهروندان افغانستان یگانه مرکز مطمئن برای کسب دانش ومعارف عنوان کرد. وی گفت که «علما و روحانیون کشور باید ازاین جایگاه معنوی و اجتماعی خود در راستای تعلیم و آموزش شهروندان کشور استفاده مؤثر داشته باشند.»
پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در این جلسه سخنرانی کرد.  وی با اشاره به  برنامه های وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد گسترش فرهنگ سواد آموزی در کشور گفت که این وزارت در تلاش است که یک برنامه سراسری را از طریق تمام رسانه های کشور، برای تشویق شهروندان به سواد آموزی راه اندازی کند.
براساس اجندای جلسه، مجیب خلوتگر رئیس نهاد حمایت از رسانه ها(نی) در مورد نقش فرهنگیان و رسانه های جمعی در کاهش بی سوادی سخنرانی کرد. آقای خلوتگر رسانه های جمعی را مؤثر ترین ابزار برای آگاهی بخشی شهروندان به فراگیری سواد آموزی عنوان کرد. وی گفت که« برای استفاده مؤثر رسانه های جمعی در راستای محو بی سوادی باید یک استراتژی مشخص، تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شود.» 
ختم/ نثار ایثار

شهرهرات 14 قوس باختر
پوهندوی دکتور عبدالله فایز رییس پوهنتون هرات، امروز در یک کنفرانس خبری در مرکز مطبوعات آن ولایت از تاسیس شش دیپارتمنت جدید در چوکات پوهنتون هرات در آینده نزدیک خبر داد.
به گفته دکتور فایز، این رشته ها به اساس نیاز سنجی ها صورت گرفته و به هدف آموزش افراد خبره و متخصص در حوزه های مورد نیاز، قرار است به زودی ایجاد گردد.
فایز ضمن بیان فعالیت ها و دست آوردهای پوهنتون هرات گفت:"درسال جاری پوهنتون هرات دست آوردهای بزرگی در بخش برنامه های ماستری و تاسیس دیپارتمنت های جدید داشته است و تا حمل سال 1397 شاهد ایجاد شش دیپارتمنت جدید در رشته های انجنیری نفت و گاز، حقوق منابع، منجمنت آب، طرح و دیزاین قالین، انجنیری معادن و صنعت کاشی سازی در پوهنتون هرات خواهیم بود."
وی گفت:"ایجاد این دیپارتمنت ها دربخش تولیدات شهرک صنعتی هرات و رفع مشکلات دیزاین انجنیری بسیار ارزشمند میباشد."
ختم/سیدحبیب

شبرغان باختر  13 قوس
طالبان مسلح شصت و سه مکتب را در دو ولسوالی جوزجان مسدود کرده اند.
عبدالحی یشین ریس معارف جوز جان به آژانس باختر گفت،که در حال حاضر بیست ویک مکتب در ولسوالی قوشتپه و چهل ودو مکتب در ولسوالی درز آب از سوی طالبان بسته شده است و بیش از بیست و دو هزار متعلم در این  ولسوالی ها از نعمت آموزش محروم شده اند.
لطف الله عزیزی والی جوزجان با تایئد این خبر میگویدکه طالبان مسلح مانع فراگیری درس و تعلیم متعلمان در ولسوالی های آن ولایت میشوند . اما حکومت برای باز گشایی این مکاتب تلاش دارد به زودی عملیات تصفیوی در این ولسوالی ها راه اندازی خواهد شد.
گفته میشود ،درسطح ولایت جوزجان بی از چهار صد مکتب موجود است که در آن ها بیش از دوصد هزار متعلم پسر و دختر مصروف فراگیری دروس شان هستند . لیلما

شبرغان باختر  13 قوس
طالبان مسلح شصت و سه مکتب را در دو ولسوالی جوزجان مسدود کرده اند.
عبدالحی یشین رئیس معارف جوز جان به آژانس باختر گفت، که در حال حاضر بیست ویک مکتب در ولسوالی قوشتپه و چهل ودو مکتب در ولسوالی درز آب از سوی طالبان بسته شده است و بیش از بیست و دو هزار متعلم در این  ولسوالی ها از نعمت آموزش محروم شده اند.
لطف الله عزیزی والی جوزجان با تایئد این خبر میگوید.که طالبان مسلح مانع فراگیری درس و تعلیم متعلمان در ولسوالی های آن ولایت میشوند . اما حکموت برای باز گشایی این مکاتب تلاش دارد وبه زودی عملیات تصفیوی در این ولسوالی ها راه اندازی خواهد شد.
گفته میشود درسطح ولایت جوزجان بیش از چهار صد مکتب موجود است که در آن ها بیش از دوصد هزار متعلم پسر و دختر مصروف فراگیری دروس شان هستند . لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL