01 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

ایبک/  اول میزان/ باختر
تعمیر مکتب متوسطه خواجه اسماعیل درشهر ایبک امروز به بهره برداری سپرده شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، این مکتب در ساحه دو جریب زمین به هزینه دوصد و سی هزار دالر امریکایی از بودجه انجمن کمکی کشور آلمان درمدت دو سال اعمار شده است .
رییس معارف سمنگان گفت که ساختمان این مکتب دارای هشت صنف درسی سه اتاق اداری، یک سالون کنفرانس و لابراتوار است و تهیه یکصدو شصت میز و چوکی نیز مشمول بودجه یاد شده است .
گفته می شود این مکتب گنجایش چهارصد شاگرد را در یک زمان دارا است . لیلما

کابل/ اول میزان/ باختر
به ریاست دکتور احمد سیر مهجور معین وزارت تحصیلات عالی، جلسه کمیته ملی نظارت بر کیفیت و شفافیت تعلیم و تحصیل در وزارت تحصیلات عالی برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر، درآغاز این جلسه نماینده وزارت معارف نتایج گزارش سروی شده از مکاتب دولتی و خصوصی را ارائه کرد و گفت:" از مجموع 3324 سوالنامه که به 2578 شاگرد و 746 معلم مکتب از سوی نمایندگان جامعه مدنی و مجتمع سکرتریت دولتداری باز، در مکتب های دولتی و خصوصی توزیع و جمع آوری شد، بیشترآنان رضایت شان را از شفافیت و کیفیت خدمات تعلیمی ابراز کرده اند."
همچنان نماینده وزارت تحصیلات عالی در رابطه به نتایج سروی یی که از طرف نمایندگان جامعه مدنی و مجتمع سکرتریت دولتداری باز انجام شده است، معلومات داد وگفت:"به تعداد 1850 پرسشنامه برای محصلان در پوهنتون های دولتی و خصوصی پنج ولایت، توزیع شد که در نتیجه این سروی نشان می دهد که گراف رضایت محصلان از شفافیت و کیفیت تحصیلی در نهاد های تحصیلات عالی در حد بالا است ."
بعد دکتور احمد سیر مهجور معین وزارت تحصیلات عالی پس از شنیدن  نظریات و پیشنهاد های اشتراک کنندگان، کمیته تخنیکی را توظیف کرد تا نتایج تحقیقات انجام شده از نهاد های تحصیلی و تعلیمی را به زبان های ملی کشور به خاطر نشر و چاپ آماده و نهایی کنند.
این سروی  با حضور داشت نمایندگان جامعه مدنی و مجتمع سکرتریت دولتداری باز، در نهاد های تعلیمی و تحصیلی کابل، بلخ، هرات، قندهار و ننگرهار انجام شده است . احمدضیا احمدی

کابل/ اول میزان/ باختر
جلسه کمیسیون عالی توزیع بورس ها، امروز به ریاست پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر، در این جلسه دکتوربری صدیقی معین امور محصلان ، رییس ارتباط خارجه و تنظیم بورس های وزارت تحصیلات عالی، اعضای کمیسیون عالی توزیع بورس ها ، از وزارت های خارجه، معارف، اقتصاد، امور زنان و انستیتوت خدمات ملکی و نماینده اتحادیۀ پوهنتون های خصوصی حضورداشتند.
اعضای کمیسیون روی پیشنهادهای، درخواست ها، مشکلات تحصیلی و مالی محصلان افغان که در دوره های مختلف تحصیلی در بیرون از کشور مصروف تحصیل اند، بحث و تبادل نظر کردند و درنهایت به خاطر رفع مشکلات موجود پیشنهاد ها  و راه های حل شان را ارائه کردند و دراین موارد تصمیم اتخاذ شد.
احمدضیا احمدی

کابل/ اول میزان/ باختر
اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی در پیوند به عدم پذیرش تعدادی از نامزدان بورس های تحصیلی"  ICCR " کشور هندوستان
وزارت تحصیلات عالی موارد ذیل را به اطلاع نامزدان  بورس های تحصیلی هندوستان برای سال 2019 ـ 2020 می رساند:
طی مراحل بورس های تحصیلی امر مشترک میان جمهوری اسلامی افغانستان و کشور های بورس دهنده است.
وزارت تحصیلات عالی در بورس های گروهی تنها مسوولیت و صلاحیت معرفی نامزدان واجد شرایط به سفارت کشور بورس دهنده را دارد و بر اساس تقاضای سفارت هندوستان بعد از اخذ آزمون رقابتی از طریق اداره ملی امتحانات از میان بیش از 6000  نامزد، 2500 تن را به اساس بلند ترین نمرات به سفارت هند معرفی کرده است.
سفارت هندوستان از نامزدان  معرفی شده، آزمون زبان انگلیسی جداگانه‌ در سفارت اخذ می کند و فهرست کامیاب شدگان را با این وزارت شریک می کند  که اسناد نامزدان کامیاب شده در درآزمون سفارت هندوستان غرض طی مراحل بعدی به دفتر ICCR و پوهنتون های هندوستان از جانب سفارت هند مقیم کابل ارسال شود.
بر اساس پیگیری های انجام شده از مجاری دپلماتیک، سفارت هندوستان موارد ذیل را به عنوان پاسخ به وزارت تحصیلات عالی ارسال کرده است :
سفارت هند مقیم کابل مسوولیت معرفی افراد کامیاب شده در آزمون  زبان انگلیسی را به دفتر ICCR و پوهنتون های هندوستان دارد.
با توجه به آن که پوهنتون ها در کشور هندوستان دارای استقلال کامل هستند و هر پوهنتون شرایط و معیار های ویژه خود برای پذیرش محصل دارند، سفارت و هیچ نهاد دیگری نمی توانند پوهنتون ها را مجبور به پذیرفتن نامزدان کنند .
کامیاب شدن در رقابت زبان انگلیسی سفارت به مفهوم قبولی در بورس تحصیلی هندوستان پنداشته نمی شود،  تنها معیاری برای معرفی با مراجع ذیصلاح داخلی هند است.
سفارت هندوستان تاکید می کند که بر بنیاد تعهدات این کشور بورس های تحصیلی را بر اساس شرایط و معیارهای پوهنتون های هندوستان فراهم می‌ کند و سازماندهی تظاهرات‌ مشابه 29 اگست 2019 به هیچ وجه تاثیر گذار بر چگونگی پذیرش نامزدان نیست.
وزارت تحصیلات عالی بار دیگر تأکید می کند که این وزارت بر اساس قوانین و توافقات دو جانبه مسوولیت خویش در قبال معرفی نامزدان واجد شرایط (2500 تن) را به اساس قوانین نافذ کشور انجام داده است و چگونگی پذیرش نامزدان توسط پوهنتون های ذیربط هندی براساس معیارهای تعریف شده پوهنتون ها صورت می‌ گیرد وقبولی درآزمون زبان انگلیسی سفارت به مفهوم قبول شدن دربورس نیست.
گفتنی است  که وزارت تحصیلات عالی در جریان روز های جاری و آینده فهرست نامزدانی را  که مورد پذیرش پوهنتون ها قرار می گیرند،  بعد ازمواصلت از مجرای دپلماتیک با نامزدان  قبول شده شریک می کند و اجراآت لازم به عمل می آورد. احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL