25 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هژده  میلیون دالر لیلام میشود

هژده میلیون دالر لیلام میشود

کابل 25 میزان باختر بانک مرکزی مبلغ هژده میلیون دالر...

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

کابل باختر/ 25/ میزان حضور هیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب...

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

میمنه 25 میزان باختر شش طالب مسلح دیروز درولسوالی قیصار فاریاب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

پل علم / باختر/ 25/ میزان
یازده حافظ قرآن کریم روز گذشته از دارالحفاظ عثمانیه مرکز لوگر فارغ شدند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در محفلی که به همین مناسبت درشهر پل علم دایر شده بود، مولوی خان زمان معاون ریاست معارف لوگر و مولوی حنیف الله مهمند آمر دارالحفاظ عثمانیه در رابطه به فضیلت های آموزش و حفظ قرآن کریم صحبت کردند و دستار فضیلت را به سرحافظان بسته کردند.
دارالحفاظ عثمانیه درمرکز لوگر فعالیت داشته و پنجصد و هفتادشاگرد درآن مصروف درس اند که ازجمله یکصدو هشتاد تن آنان طبقه اناث میباشند .
ختم/ شعیب

کابل باختر 25 میزان
مجلۀ " ادب " نشریه پوهنځی زبان وادبیات پوهنتون کابل پس از یک وقفه طولانی، اخیراً دوباره به فعالت آغاز کرد.
به گزارش آژانس باختر: فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ درمراسم رونمایی مجله ادب درصحبتی تلاش های  روسا و استادان پوهنتون کابل به  خصوص پوهنځی زبان و ادبیات را درزمینه فعالیت مجدد این مجله درخور ستایش دانست و برای ادامه کاراین مجله علمی و ادبی آرزوی موفقیت کرد.
دراین مراسم پوهنیار حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل گفت که مجله وزین ادب  پس از وقفه چهل ساله دوباره به فعالیت آغازکرده و پوهنتون کابل افتخار دارد که با نشراین مجله گامی سودمندی درراه تعالی  ادب و اندیشه درمحیط اکادمیک برداشته شده است .
وی از رهبری و استادان پوهنځی زبان و ادبیات به ویژه دیپارتمنت فارسی دری که نشراین مجله را به عهده دارند به قدردانی یاد کرده و از پژوهشگران خواست که درغنامندی این نشریه همکاری کنند.
پوهاند عبدالقیوم قویم استاد پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل  دررابطه به سابقه نشراتی مجلۀ ادب و دوره اول نشرات آن معلومات داد و نقش استادان پیش کسوت پوهنځی ادبیات نظیر پوهاند عبدالحی حبیبی ، محمد حیدرژوبل ، استاد خلیل الله خلیلی و شماری دیگری را درزمینه فعالیت های علمی و ادبی و مجله ادب دردهه های پیشین، موثرخواند. 
همینگونه دراین مراسم پوهنمل محمد سلیم نسیمی رییس پوهنځی زبان وادبیات پوهنتون کابل ، دکتور شمس الحق آریانفر رییس عمومی روزنامه های  وزارت اطلاعات وفرهنگ ، پوهاند سید اکرام الدین حصایان آمردیپارتمنت دری و مدیر مسول مجله ادب ، پوهاند محمد حسین یمین استاد پوهنځی زبان وادبیات پوهنتون کابل  و شمار دیگر ازسخنرانان به ترتیب صحبت کرده فعالیت مجدد مجلۀ " ادب " را گام ارزشمند دانسته گفتند که این مجله به مثابه ابزار موثر تخصصی ، علمی و ادبی چهره استادان و دانشجویان ما را نه تنها درداخل پوهنتون کابل بلکه در بیرون ازآن معرفی میکند و به ویژه استادان بخش دری با نشراین مجله امکانات نشر دستاورد های تحقیقی و پژو هشی شان را حاصل کرده و درجهت اجرای ترفیعات علمی شان کمک شایانی خواهد کرد.  
درمراسم رونمایی این مجله ، حسین فخری رییس عمومی اداره عالی مبارزه علیه فساد اداری و شماری از مسولان دولتی، روسا  ، استادان و دانشجویان  پوهنتون کابل نیزاشتراک داشتند. احمدضیا احمدی

کابل 25 میزان باختر
دختران روبات ساز افغان در یک اجلاس هوش مصنوعی که در شهر امستردام هالند برگزار شد، اشتراک کردند.
متخصصان، دانشمندان و مخترعان هوش مصنوعی بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان، به شمول ادارۀ ملی تحقیقات فضایی ایالات متحده یا ناسا، در این نشست شرکت دارند.
فاطمه قادریان، یکی از دختران روبات ساز افغان که به تازگی پدرش در حملۀ تندروان داعش بر یک مسجد در هرات کشته شد، با وصف اندوهی که داشت، در رقابت هالند شرکت کرد.
اشتراک تیم روباتیک افغانستان در این رقابت‌ها موثر خوانده شده است.
تیم روباتیک دختران، به دعوت سارا پورتر، رئیس اجلاس هوش مصنوعی، در این اجلاس شرکت کردند.
خانم پورتر گفته است که دختران تیم روباتیک افغان سزاوار فرصتی اند تا کار های شان در کنفرانس های بین المللی به نمایش گذاشته شود و از این طریق به پیشرفت های تکنالوژی دسترسی یابند.
خانم پورتر گفته است که اشتراک این دختران در چنین اجلاس فرصتی است تا آنان با پر نفوذ ترین دانشمندان هوش مصنوعی، معرفت پیدا کنند.
خانم سارا در مورد فعالیت تیم دختران روباتیک افغان گفت "قاطعیت این دختران جوان [افغان] الهام بخش است و به گونه یی که بتوانیم، به آنان کمک خواهیم کرد."
کنستانتین کریستوفر فردریک آشوین، شهزادۀ هالند، در حاشیه این اجلاس با اعضای تیم دختران روبات ساز افغان دیدار کرد.
بانوان افغان که با حضور در رقابت جهانی روبات در ایالات متحده توجه خاصی را به دختران افغان جلب کرده بودند، اینبار نیز مصمم اندکه فعالیت دختران افغان را در سطح جهان برجسته سازند.
این در حالی است که بر اساس گزارش وزارت معارف افغانستان، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دختران دورۀ لیسه را به پایان نمی‌رسانند.
وزارت معارف افغانستان در روز جهانی کودکان دختر گفت که هم اکنون ۲.۴ میلیون کودک دختر در افغانستان از رفتن به مکتب محروم اند.ختم/ابوی

پل علم 25 میزان باختر
دو ساختمان جدید در محوطه پوهنتون لوگر دیروز افتتاح شد.
این ساختمان ها مربوط لیلیه و تدوریسی می باشد که به هزینه بیش از شصت و پنج میلیون افغانی ساخته شده است.
پوهنمل وحیدالله عبدالرحیمزی رییس پوهنتون لوگر به آژانس باختر گفت که ساختمان تدریسی پوهنتون لوگر در دو منزل به هزینه بیش از سی و نُه میلیون افغانی کمک مالی کشور هندوستان در مدت دو سال به شکل پخته و اساسی ساخته شده است و ساختمان جدید لیلیه پوهنتون لوگر در سه منزل به ارزش بیش از بیست و پنج میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی ساخته شده است که دارای سی و دو اتاق می باشد و ظرفیت دو صد و پنجاه محصل را دارا میباشد.
در مراسم افتتاح این دو ساختمان مصطفی مستور سرپرست اقتصاد، داکترعبداللطیف روشن سرپرست وزارت تحصیلات عالی، محمدحلیم فدایی والی لوگر، نمایندگان مردم لوگر در ولسی جرگه، روسای ادارات دولتی، بزرگان قومی و محصلان آن پوهنتون حضور داشتند، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حضور دختران را در پوهنتون لوگر کم رنگ خواند و افزود که باید توجه بیشتر روی کسب دانش دختران در آن ولایت صورت بگیرد.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی وعده نمود که در سال آینده محوطه پنجصد جریب زمین ساحه پوهنتون دیوار احاطوی آن ساخته میشود.
پوهنتون لوگر دارای یک پوهنځی تعلیم و تربیه میباشد که در آن در حدود چهار صد و هشتاد و شش محصل به شمول هشتاد و دو دختر مصروف آموزش میباشند.  احمد نعیم (دوستی)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL