23 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر تجلیل به عمل آمد

کابل/ 23 عقرب /باختر وزارت صحت‌عامه ،از روز جهانی مبارزه با...

میرانوکلی ولسوالی اچین ازوجود افراد داعش پاکسازی شد

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر ساحه ستراتیژیک میرانو کلی در ننگرهار...

یک صدوبیست ودوملیون افغانی عاید بیست ودو روزه گمرک تورخم

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر گمرک تورخم درننگرهار درشرق کشور دربیست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

تالقان/23عقرب/باختر
کار ساختمان مکتب افغان نمبر دو ولسوالی رستاق تخار تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.
رییس معارف تخار به خبرنگار آژانس باختر گفت که این مکتب  در ولسوالی رستاق آن ولایت به هزینه  هشت میلیون افغانی در یک طبقه به گونه  پخته و اساسی که دارای شش صنف درسی ویک اتاق  اداری است توسط کمیته سویدن در مدت ده ماه ساخته شده است . برمک

کابل /۲۳عقرب/ باختر
ریاست معارف شهرکابل روز گذشته نشست را پیرامون غلبه برچالش های موجود درمکاتب خصوصی ودولتی و تبادل نظرکردند.
این نشست درحالی برگزارمی شود که تنها درشهر کابل نود ودو مکتب تعمیر ندارد و شاگردان ازکمبودکتاب موجودیت کتابهای فرسوده و کهنه درمکاتب شکایت دارند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین نشست که به اشتراک آمران ۱۶حوزه تعلیمی درشهر کابل ،شماری ازاستادان و مدیران مکاتب خصوصی و دولتی برگزار شد . هدف اساسی آن را بهبود بخشیدن به نصاب تعلیمی ،حل مشکلات مکاتب خصوصی و دولتی تشکیل می داد.
رییس معارف شهرکابل با اشاره به شماری از مشکلات درعرصه معارف گفت که درنهاد های مربوط نه ریاست معارف شهرکابل درمجموع به دوازده فیصد کودکان مصروف آموزش اند.
وی علاوه کرد که درشهرکابل ۳۱۶مکتب وجود داردکه ازجمله ۹۲ مکتب فاقد تعمیر است برای ۵۰مکتب ساختمان های شخصی به کرایه گرفته شده است او گفت وسالانه مبلغ نودمیلیون افغانی به عنوان کرایه به مالکان پرداخته می شود که ساختمان های شخصی خود را دراختیار مکاتب شهر قرارداده اند.
درهمین حال علی رسا به نمایندگی از مسوولان مکاتب خصوصی دراین نشست صحبت کرد ،برگزاری چنین محافل را برای تبادل تجارب ،غلبه به نارسایی ها مفید توصیف کرد.
محمد یقعوب حیدری والی کابل و چند از آمران و مدیران مکاتب دولتی نیز درمورد صحبت کردند درپایان این محفل برای شماری از آمران معلمان ومدیران پیشتاز کمپیوتر ها و تحسین نامه داده شد. ختم/ فهیم ...ک..م

کابل 23 عقرب باختر
رییس کمیسیون ملی یونسکوی وزارت معارف، به نمایندگی ازبخش تعلیم و تربیه افغانستان در چهلمین نشست عمومی سازمان یونسکو اشتراک کرد .
به گزارش آژانس باختر: در این نشست دو روزه که 21 و 22 عقرب در پاریس برگزار شد، نمایندگان 198 کشور جهان گرد آمده بودند و در پیوند به  پالیسی‌سازی برای برنامه‌های تعلیمی و تربیتی ، فرهنگی ، تکنالوژی و ساینس ، بحث کردند.
این کنفرانس مرجع عالی تصمیم گیری در مورد کمک‌ های سازمان یونسکو به کشورهای عضو این سازمان است .
افغانستان در 1948 میلادی عضویت یونسکو را کسب کرد و درسال روان نامزد عضویت بورد اجرایی شدو در صورت کسب عضویت، وضعیت کمک‌ های مالی این سازمان به افغانستان بهبود خواهد یافت.
کنفرانس یونسکو پس از هر دوسال میلادی یکبار در پاریس برگزار می شود و 400 عضو دارد .
گفتنی است که یونسکو در حال‌ حاضر وزارت معارف افغانستان را در راستای اصلاح نصاب، پلان گزاری تعلیمی، و برگزاری صنوف سواد آموزی کمک می کند. احمدضیا احمدی

 

کابل 22عقرب باختر
پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزیر  وزارت تحصیلات عالی دردیداری با والی قندهار روی بهبود وضعیت تحصیلات عالی درآن ولایت بحث کرد و از ایجاد مراکز مسلکی انکشاف استادان در پوهنتون های دولتی خبر داد .
به گزارش آژانس باختر: دراین دیدارحیات الله حیات والی قندهار وضعیت بخش های تعلیمی و تحصیلی آن ولایت را بیان کرد و خواستار تطبیق پروژه های انکشافی، تکمیل بست های کمبود در ساختار اداری و تجهیز مراکز انکشاف مسلکی استادان در پوهنتون های درقندهار شد .
سرپرست وزارت تحصیلات عالی، کار روی ارتقای ظرفیت استادان و محصلان وتوسعه پوهنتون ها از نظر کیفی و کمی را یکی از اولویت های کاری وزارت تحصیلات عالی خواند و گفت: " اعمار دیوار احاطه، اعمار ساختمان تدریسی ولابراتوار پوهنتون ملی و علوم زراعتی و تکنالوژی افغانستان و اعمار دیوار احاطه، ساختمان تدریسی، لابراتوار و شفاخانه کادری در چهارطبقه در پوهنتون قندهار شامل بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی است که طی سال مالی 1399 تطبیق خواهد شد."
بالاکرزی افزود که تا کنون در 12 پوهنتون دولتی مراکز انکشاف مسلکی استادان ایجاد شده است و همچنان 20 پوهنتون دیگر شامل پروژه های توسعه یی است که در سال های آینده این مراکز دراین پوهنتون ها نیز ایجاد خواهد شد . احمدضیا احمدی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL