30 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کشته شدن 19 تروریست در ولایت هلمند

کابل باختر 29 ثور منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

مشرانو جرگه کمیشنران کمیسیون انتخابات را فرا خواند

کابل باختر 29 ثور مشرانوجرگه شورای ملی، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات...

فعالیت بانک خصوصی آرین  متوقف شد

فعالیت بانک خصوصی آرین متوقف شد

کابل باختر 29 ثور فعالیت بانک خصوصی آرین در افغانستان متوقف...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

پل علم ۲۹ثور باختر
ساختمان یک مکتب به همکاری مردم در ولسوالی برکی برک ولایت لوگر اعمار شد.
شاهپورعرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر به آژانس باختر گفت که ساختمان مکتب نه صنفی لیسه پسران و دختران قلعه کهنه ولسوالی برکی برک به کمک مالی باشندگان محل ساخته‌شد.
وی افزود که این لیسه در یک‌وقت گنجایش چهارصد و پنجاه شاگرد را دارا می باشد که در آن بیش از هشت‌صد پسر و دختر مصروف فراگیری علم و دانش می‌باشند.
عبدالوکیل کلیوال رییس معارف لوگر این کار مردم محل را ستودنی یادکرد و خاطرنشان کرد : با همکاری مردم می‌توانیم بیشتر نظام معارف را در کشور تقویت کنیم.
در ولایت لوگر پیش‌ازاین نیز مردم  برای ساخت مکتب کمک کرده اند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر 29 ثور
تفاهمنامه شمول به برنامه ماستری برای کارمندان وزارت عدلیه امروز میان وزرای تحصیلات عالی و عدلیه  به امضا رسید.
به گزارش آژانس باختر، در مراسم امضای این تفاهمنامه در حالیکه معینان و تعدادی از روئسای هر دو وزارت نیز حضور داشتند، دکتور عبدالبصیر انور وزیر عدلیه با سپاس از وزارت تحصیلات عالی، ارتقای ظرفیت را یک نیاز جدی برای خدمتگزاری اثربخش دراداره های دولتی عنوان کرد وگفت: "  برای بلند بردن ظرفیت های حقوقی، حقوق بشری و سایر بخش ها در وزارت عدلیه نیازمند ارتقای ظرفیت وتوانمندی بالاتر کارمندان خویش می باشیم ."
بعد دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی امضای تفاهمنامه درراستای ارتقای ظرفیت کارمندان وزارت عدلیه را یک اقدام نیک خواند وگفت: کیفیت در نهادهای تحصیلات عالی رو به بهبود است و ما همچنان به دنبال ارتقای کیفیت بیشتر از پیش در این نهادها می باشیم."  دکتور خواجه عمری گفت با آن که ظرفیت در نهادهای تحصیلی رو به جلو است ظرف چند سال آینده با برگشت جمع غفیری از استادان وجوانانی که به کشورهای مختلف در دوره های مختلف به تحصیل رفته اند، خوب تر خواهد شد. اوگفت پیش از این با اداره های لوی څارنوالی، وزارت معارف، بانک ها وبرخی اداره های دیگر نیز تفاهمنامه هایی مبنی بر ارتقای ظرفیت کارمندان شان به امضا رسیده است. وزیر تحصیلات عالی گفت تا کنون در کل کشور 70 برنامه ماستری راه اندازی شده است و 40 برنامه دیگر هم چنان روی دست است تا به منصه اجرا گذاشته شود.
برپایه این تفاهمنامه،درهردوره تحصیلی، 30 تن از کارمندان وزارت عدلیه در برنامه های ماستری پوهنتون کابل جذب می شوند. احمدی

کابل باختر 29 ثور
رییس ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه وزارت تحصیلات عالی دیروز به کار آغاز کرد.  این ریاست در چوکات آن وزارت به تازگی ایجاد شده است.
به گزارش آژانس باختر، در این محفل که معین علمی و روسای اداره های مرکزی این وزارت نیز حضور داشتند،
پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی ایجاد ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه را از جمله اولویت های مهم وزارت تحصیلات عالی خواند وگفت: " تحقیقات علمی، تالیف و ترجمه از جمله فعالیت های اساسی نهاد های تحصیلی کشور می باشد که خوشبختانه توانستیم جهت معیاری سازی این فعالیت ها گام های عملی برداریم".
وزیر تحصیلات عالی گفت پوهنتون های کشور به سوی تحقیقات گام بردارند تا بتوانند برای حل مشکلات جامعه ، راه حل های را جستجو کنند.
وی از مسوول جدید ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه خواست تا با ایجاد مراکز تحقیقات علمی در نهاد های تحصیلی کشور فرهنگ تحقیقات علمی معیاری را میان استادان و محصلان نهادینه کنند.
پوهنمل عبدالتواب بالا کرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی روی ضرورت پژوهش، تالیف و ترجمه در نظام تحصیلات عالی کشور صحبت کرد و اظهار داشت: " اداره تحقیق، تالیف و ترجمه در کشور باید 40 سال قبل ایجاد می شد. وی افزود جای افتخار است که امروز شاهد افتتاح چنین اداره با ارزش در وزارت تحصیلات عالی هستیم.
همچنان پوهنمل دکتور مرضیه وفایی  نخستین رییس ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه در صحبتی با تشکر از اعتماد هیئت رهبری وزارت تحصیلات عالی، تحقیقات علمی را مسوولیت نسل دوم پوهنتون ها خوانده گفت که برای نهادینه ساختن این فرهنگ روی راهکار ها و روش های ویژه در زمینه کار خواهد کرد.
دکتور مرضیه وفایی در رشته کیمیا غیر عضوی سند دکتورا دارد واز مدت چهار سال به این سو در پوهنتون کابل تدریس می کند و عضو کمیسیون نصاب و تحقیق می باشد.  احمدی

شهر نیلی 28 ثور باختر
کار ساختمان یک مکتب امروز در ولایت دایکندی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، تعمیر این مکتب در ولسوالی شهرستان آن ولایت به هزینه بیش از یک صد و نود هزار دالر کمک مالی یک‌نهاد ایتالیایی ساخته می‌شود.
در ساخت این تعمیر هشت صنف درسی، چهار اتاق اداری و سایر ضروریات نیز در نظر گرفته‌شده است.
در حال حاضر نزدیک به هفت‌صد شاگرد این لیسه در زیر خیمهها و سایه  درختان درس می‌خوانند.
در افتتاح کار این لیسه سید انور رحمتی والی دایکندی، سایر مسوولان و باشندگان محل حضور داشتند. احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL