02 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

کابل 2 حوت باختر به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده...

فی انس طلا 1326 دالر عرضه میگردد

فی انس طلا 1326 دالر عرضه میگردد

کابل 2 حوت باختر فی انس طلا در بازارهای...

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل 2 حوت باختر بهای مواد اولیه در بازار های کابل...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

کابل باختر اول حوت
گزارش کاری روند بازنگری و مشوره دهی نصاب تحصیلی توسط مسئولان پوهنتون های دولتی امروز از طریق ویدیو کنفرانس به وزیر تحصیلات عالی ارائه گردید.
به گزارش آژانس آژانس باختر، وزیر تحصیلات عالی هدایت داده است تا پوهنتون های مرکز و ولایات با راه اندازی جلسات متعددی نظریات، پیشنهادات و خواست های پوهنتون ها، نهاد های جامعه مدنی، بخش خصوصی و اداره های ذیربط را در خصوص نصاب های پوهنتون ها توحید و به مرکز وزارت گزارش دهند.
در ویدیو کنفرانسی که امروز در مرکز وزارت تحصیلات عالی دایر شد، روسای پوهنتون های دولتی مرکز و ولایات گزارش فعالیت های شان را در زمینه ارائه نموده وعده سپردند تا در هفته آینده نتیجه جلسات شانرا ارائه نمایند.
پوهنمل دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی گفت که نصاب تحصیلی باید در هر سه تا 5 سال بازنگری شود اما نصاب های ما متاسفانه اکثرا مبتنی بر نیاز بازار کار نیست. وی گفت که به همین منظور روند مشوره گیری آغاز گردیده است تا نیازمندی واقعی  جامعه درک شده و بدانیم که به کدام رشته و شغل در جامعه ما بیشتر ضرورت است تا مطابق آن نصاب تحصیلی نیز تهیه گردد.
به اساس این روند مطابق رهنمودی که قبلاً به دسترس پوهنتون ها قرار داده شده است، هر دیپارتمنت باید 100 فورمه نیازسنجی را تکمیل نماید. این گزارش باید کمی و کاستی هر رشته را برجسته ساخته، نیاز به رشته های جدید را مشخص و در مطابقت به ضرورت بازار کار ارائه نماید.
قرار است پس از تشخیص نیاز های لازم کلستر های متشکل از استادان با تجربه در کابل تشکیل و این استادان روی   نصاب های معیاری کار نمایند.
به گفته وزیر تحصیلات عالی مرحله کار بالای تدوین نصاب ها باید از ماه حمل 1397 آغاز گردد.
نصاب تحصیلی معیاری یکی از نیاز های نهاد های تحصیلات عالی کشور بوده که از بحث های اساسی در روند تضمین کیفیت و اعتبار دهی این نهاد ها به شمار می رود. تهیه و تطبیق نصاب جدید درسی تاثیر بسزایی را در کاریابی فارغان داشته و باعث افزایش اعتبار نهاد های تحصیلی کشور در سطح منطقه و جهان خواهد شد. احمد ضیا احمدی

کابل باختراول حوت
آزمون شمول موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی ، درنیمۀ دوم ماه حوت سال روان آغازمیابد.
عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به آژانس باخترگفت که تا کنون اضافه از دوصد هزار داوطلب پسرو دختر به خاطراشتراک درآزمون شمول درموسسات تحصیلات عالی، درمرکز و ولایت های کشور، ثبت نام کرده اند.
او افزود که آزمون شمول درموسسات تحصیلات عالی درنیمۀ دوم ماه حوت سال روان آغاز میشود  و امسال تفاوت دراین است که آزمون  نخست درولایت های کشور برگزارمیشود.
سخنگوی وزارت  تحصیلات عالی گفت که پس ختم آزمون درولایت های کشور، دراواخرماه جوزا سال 1397 آزمون شمول درموسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی  داوطلبان حوزه کابل برگزار خواهد شد.
وی اضافه کرد که ازجمله اضافه ازدوصد هزارتن داوطلب این آزمون ، اضافه از یکصد هزار تن آنان که آزمون را موفقانه سپری کرده باشند، درموسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی مرکز و ولایت های کشور پذیرفته خواهند شد. احمدضیا احمدی

شهرهرات 29 دلو باختر
ده مکتب در ولایت هرات حائزکسب جایزه مکاتب برتر بریتش کنسل در سال روان خورشیدی شدند.
رئیس معارف هرات طی یک کنفرانس مطبوعاتی، موفقیت مکاتب هرات را در کسب جایزه مکاتب برتر بریتش کنسل را به مردم هرات تبریک گفت.
در این کنفرانس مطبوعاتی که آمران مکاتب برنده جایزه نیز حضور داشتند، پوهیالی عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات روند رو به رشد معارف را نتیجه تلاش دلسوزانه خانواده معارف و همکاری مردم و مقام های مسئول دانست و اظهار داشت: از سال 1390 هجری شمسی تا کنون مکاتب هرات 40% مجموعه کل جوایز نهاد علمی فرهنگی بریتانیا«بریتش کنسل» درکل افغانستان را صاحب شدند.
احمدی از بالا رفتن میزان مشارکت های مردمی در معارف خبر داد و بر هماهنگی هر چه بیشتر در این زمینه تاکید کرد.
گفتنی است 10 مکتب هرات شامل مکاتب ذکور باغ نظرگاه، اناث و ذکور تجربوی، ذکور علامه صلاح الدین سلجوقی، نسوان استقلال، نسوان پل رنگینه، نسوان امام فخرالدین رازی، نسوان سیفی، نسوان جبرئیل و نسوان فتح توانستند جایزه مکتب برتر بریتش کنسل برای سال 1396 را کسب نمایند.
قابل ذکر است که سال گذشته نیز هفت مکتب هرات توانسته بودند این مقام را کسب نمایند.ختم/سیدحبیب

کابل باختر 25 دلو
پوهنتون پولی تخنیک کابل در پوهنځی  انجینری ساختمانهای  ترانسپورتی درسال 1396 هجری خورشیدی در دیپارتمنت  انجینری راه آهن با کود به سویه داکتر،ماسترو یا لیسانس به کادر علمی ضرورت دارد.
متقاضیان واجد شرایط از تاریخ  ازنشر اعلان الی اول حوت سالجاری در خواستی های شمولیت  خویش را از طریق ریاست پوهنتون پولی  تخنیک  کابل طی مراحل با ترانسکریپت نمرات و تذکره  تابعیت شان به اداره پوهنتون مراجعه  نمایند. /// مومنه احمد یار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL