08 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

کابل۵ حمل باختر مجلس شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده...

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

کابل 5ثور باختر معاون رییس جمهور امروز سر پرست وزارت دفاع...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


تعلیمی

شهرپلخمری 5 ثورباختر
آمادگی ها برای برگزاری امتحان کانکور درولایت بغلان روی دست گرفته شده است.
مسوولان می گویند که ازامروز روند بایمتریک داوطلبان شمولیت دراین امتحان آغازشد.
قراراست هفت هزار دختر و پسر فارغ صنف دوازده از لیسه های بغلان برای راه یابی به تحصیلات عالی دراین امتحان شرکت کنند.
محمد داوود محتاج یار معاون پوهنتون ولایت بغلان به آژانس باخترگفت که امتحان کانکور قراراست به روز های پنج شنبه و جمعه در ورزشگاه شهرپلخمری برگزارشود.
اوگفت روند بایمتریک داوطلبان کانکور دربغلان تا روزچهارشنبه پایان می یابد و درنهایت امتحان به روز های پنجشنبه و جمعه برگزارخواهد شد.

کابل   4  ثورباختر
شصت سه حافظ قرآن که دوره معین آموزش را در مدرسه بی بی عایشه صدیقه تکمیل نموده اند امروز سند فراغت بدست آوردند
به گزارش خبرنگار آژانس باختر محفلی که به همین مناسبت در سالون قصر اورانوس  با اشتراک مقامات وزارت حج اوقاف برگزار شده بود مولوی غلام محمد کلانتر مشاور وزارت حج اوقاف صحبت کرد وگفت جایگاه حافظان قرآن در زمان رسالت حضرت پیغمبر بزرگوار اسلام و تاثیر گذار پذیری حافظ را در ترویج و گسترش دین مقدس اسلام  جهاد و غزوات آن بزرگوار معین بود.
آنانیکه قرآن رادر سینه دارند در حقیقت قانون الهی را باخود حمل می کنند و این قانون را برای بشریت تشریح وترویج میدارند ک عزت ومنزلت زیادی  خداوند دانا و قدیم دارند
بعدآ قاری محمد فواد رییس مدرسه بیبی عایشه صدیقه صحبت کردو گفت مدرسه بی بی عایشه صدیقه یک مدرسه خصوصی راجستر شده وزارت حج اوقاف می باشد  که هفتصد دانش آموزدر بخش های حفظ تجوید قرآن ومناظره مصروف آموزش می باشند
او افزود، ما امروز شصت دو دانش آموز را که شامل ده پسر و پنجاه دو دختر می باشد که مدت دوسال در بخش های حفظ تجوید و مناظره قرآن کریم آموزش دیده اند فارغ شده اند.

میمنه 3 ثور باختر
دو صد و پنجاه و سه باب مکتب در ولایت فاریاب فاقد تعمیر میباشد.
غلام سخی بیان رییس معارف ولایت فاریاب در صحبت به خبرنگار آژانس باختر گفت که در سطح آن ولایت پنجصد و چهل و نه باب مکتب موجود میباشد که از آن جمله دو صد و هشتاد و چهار باب آن دارای تعمیر است و  دو صد و پنجاه و سه باب دیگر آن فاقد تعمیر میباشد.
وی افزود: در ولایت فاریاب بیشتر از صد هزار شاگرد دختر و پسر مصروف آموزش میباشند که توسط شش هزار و ششصد و نه معلم درس داده می شوند.
یکتن از معلمان شهر میمنه به خبرنگار آژانس باختر گفت: مشکل عمده سر راه آموزش و پرورش شاگردان در این ولایت  نبود ساختمان مکتب ها و صنوف درسی می باشد که بیشتر شاگردان در زیر خیمه ها و یا در خانه های کرایی به آموزش می پردازند.
به گفته رییس معارف سرپل: بر علاوه مشکلات در قسمت مکاتب، کمبود معلمان مسلکی چالش دیگری سر راه معارف ولایت فاریاب به حساب می آید که باید در خصوص توجه شود.
وی از مقامات معارف خواست تا به وضعیت معارف آن ولایت توجه بیشتر کند.

کابل باختر 1 ثور
امتحان کانکور در ولایت فاریاب با حضور 5280 داوطلب دختر و پسر اخذ گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر، استاد احمد جاوید رسولی رئیس عمومی امتحانات کانکور گفت که از جمله شاملان امتحان در حوزه فاریاب 2406 تن آنان دختر و 2874 تن آنان پسر بودند که امتحان آنهابا شفافیت کامل اخذ گردید.
رسولی افزود که تا کنون هشت دور امتحان در سراسر کشور اخذ گردیده و طی روز های بعد امتحان حوزه های کندز، بغلان و تخار نیز اخذ خواهد شد.
محمد سمیع خیرخواه رئیس شورای ولایتی فاریاب  و چند تن از داوطلبان کانکور با قدردانی از رئیس عمومی امتحانات و سایر مسوولان وزارت تحصیلات عالی پروسه امتحان کانکور را در فاریاب شفاف و عالانه خواندند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL