28 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلاناتروند تدارکات ۵۰ میلیون جلد کتاب درسی مکاتب، در حال اجرا شدن است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر10 اسد
داکتر میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف کشور از مردم و والی ها خواست با ارادتی که به معارف دارند به این نهاد کمک کنند وهمه را به سهم گیری در این راستا تشویق نمایند.
به گزارش آژانس باختر ، وی که در همایشی زیر عنوان "اولین کنفرانس تحلیل و بررسی وضعیت معارف ولایت کابل" سخن می زد، با تأکید بر آنکه نباید مشکل معارف پنهان شود افزود: اگر امروز برای معارف گدایی نکنیم، فردا در این عرصه  گدا می شویم.
سرپرست وزارت معارف با اشاره بر آنکه سال ۱۳۹۷ سال معارف نامیده شده است گفت: معارف پاسخگو، دسترسی متوازن به تعلیم وتربیه و کیفیت نظام تعلیم وتربیه در افغانستان- سه هدف عمده ستراتیژی سوم معارف است.
او همچنان بر غیر سیاسی بودن معارف تأکید داشت وگفت که این نهاد باید تخصصی محور باشد.
داکتر میرویس بلخی، کمبود کتاب را یک واقعیت تلخ در معارف دانست، اما افزود که هم اکنون روند تدارکات ۵۰ میلیون جلد کتاب درسی در حال اجرا شدن می باشد وقرار است این کتاب ها به مکاتب سراسر کشور فرستاده شوند.
والی کابل که ابتکار برگزاری اولین کنفرانس تحلیل و بررسی وضعیت معارف ولایت کابل را داشت، پیش از آنکه به چالش ها ونیازمندی های معارف کابل بپردازد گفت: ۱۵ میلیون افغانی از معاش خود، معاونینش، ولسوالان ولایت کابل، کارمندان ولایت،  منسوبان گارنیزیون وقوماندانی امنیه کابل، برای کمک به معارف جمع آوری شده است.
محمد یعقوب حیدری گفت که در حال حاضر ۷۲۷ نهاد آموزشی به شمول مکاتب، مدارس، دارلمعلمین ها ودارالعلوم ها در کابل فعالیت دارند و در آن ۳۳۴هزار شاگرد که ۱۲۲هزار آن را بخش اناث تشکیل می دهند، از سوی ۴۸۹۱ استاد آموزش داده می شوند.
والی کابل در همین حال از کمبود مکاتب، کمبود کتاب درسی، کمبود معلمان مسلکی، کمبود چاه های آب آشامیدنی صحی، کمبود میز وچوکی، کمبود پرسونل خدماتی وتاخیر در پرداخت حق الزحمه معلمان قرار دادی در برخی نهاد های تعلیمی کابل را به عنوان مشکلات اساسی یاد کرد وخواستار رسیده گی به آن ها شد.
در کنفرانس تحلیل وبررسی وضعیت معارف ولایت کابل، افزون بر مسوولان سکتوری معارف این ولایت ولسوالان از چهارده ولسوالی کابل نیز اشتراک داشتند.
ولسوال دهسبز که به نماینده گی از ولسوالان این ولایت صحبت می کرد گفت: مامنحیث مسولان با همکاران امنیتی ومحلی، شوراهای علما، شوراهای انکشافی مردم، زنان وجوانان در خدمت معارف هستیم وامیدواریم به نیاز مندی های معارف در این ولسوالی ها از سوی مسولان نیز توجه جدی صورت گیرد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.