05 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

مردم غزنی از نتایج انتخابات و کاهش خشونت در کشور حمایت کردند

غزنی/ 5/ حوت/ باختر مسوولان محلی غزنی و شهروندان آن ولایت...

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

یک هزار و دوصد باغ در بغلان ایجاد می شود

پلخمری/ 5/ حوت/ باختر ریاست زراعت بغلان کارزار بهاری ایجاد باغ...

صندوق بین‌المللی پول: کرونا اقتصاد جهان را تهدید می‌کند

واشنگتن/ فرانس 24/ پنجم حوت/ باختر صندوق بین المللی پول روز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

سرپرست وزارت مالیه: حکومت فرصت های بیشتر تحصیلی برای زنان در داخل و خارج از کشور فراهم می کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 21 حوت
کنفرانس خبری در مورد جلب بورس های تحصیلی برای محصلان زن در پوهنتون های معتبر بین المللی امروز در مرکز رسانه های حکومت برگزارشد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت مالیه به آژانس باختر، در این کنفرانس  داکتر محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناء، عبدالتواب بالا کرزی، معین علمی وزارت تحصیلات عالی، ندیمه سحر، رييس ادارۀ مستقل تعلیمات تخنیکی و مسلکی و داکتر کمال احمد رئیس پوهنتون آسیایی برای  زنان اشتراک داشتند.
سرپرست وزارت مالیه با یاد آوری از فراغت محصلان افغان از پوهنتون آسیای مرکزی گفت:" حکومت افغانستان به اساس پالیسی حامیانۀ خویش از رشد ارتقای ظرفیت های  زنان و افزایش حضورشان در تمام ساحات، اقدامات مهمی را انجام داده است.".وی افزود: پوهنتون آسیایی که محصلان بیشتر از ۱۷کشور اسلامی در آن مصروف فراگیری تحصیلات عالی می باشند، طی چندین سال گذشته مجموعاً ۱۶۰ تن از محصلان زن افغان را جذب کرده است؛ اما بر اساس تفاهم رسمی با حکومت، این پوهنتون منبعد همه ساله از ۳۴ ولایت کشور بیشتر از ۵۰ سکالرشیپ را جهت تحصیلات فارغان مکاتب دخترانه   در رشته های طب، علوم سیاسی، اقتصاد و محیط زیست فراهم خواهد کرد."
سرپرست وزارت مالیه علاوه کرد ،با آنکه تعداد سکالرشیپ ها در تناسب با نیازمندی های موجود ما بسنده نمی باشد، ولی تلاش حکومت اینست تا فرصت های بیشتر را جهت فراهم کردن زمینۀ تحصیلات و ارتقای توانمندی های علمی و مسلکی  زنان در داخل و خارج از کشور مساعد کند."
داکتر کمال احمد رئیس پوهنتون آسیایی گقت:" هیچ کشوری نمی تواند بدون حضور  زنان به پیشرفت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی نایل آید."
وی گفت که ما در کنار محصلان۱۷ کشور جهان که در پوهنتون آسیایی مشغول آموزش اند،  زنانی افغان را نیز داریم و این برای  زنان افغان یک فرصت خوبی است تا با معیارهای ببین المللی این پوهنتون تحصیلات خویش را فرا بگیرند و در باز سازی کشور شان سهیم شوند.
ندیمه سحر، رييس ادارۀ مستقل تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت که پوهنتون آسیایی برای  زنان در سال ۲۰۰۹ به فعالیت آغاز کرد و تا اکنون در حدود ۸۰۰ محصل دارد که خوشبختانه ۱۰۹ زن افغان با استفاده از بورس در این پوهنتون تحصیلات خویش را با معیار های بین المللی فرا می گیرند.
قرار است در سال آینده نیز در حدود ۵۰ زن دیگر هم از تمام ولایات از طریق رقابت آزاد شامل این پوهنتون شوند. وی افزود :ما درنظرداریم تا بیشترین امتیاز به ولایات کمتر توسعه یافته اختصاص یابد.
عبدالتواب بالا کرزی، معین علمی تحصیلات عالی با تشکر از کشور بنگلدیش و پوهنتون آسیایی گفت که وزارت تحصیلات عالی برای بالا بردن ظرفیت  زنان و زمینه سازی بورس های تحصیلی برای ۳۰ فیصد سهم در نظر گرفته است از اینکه این بورس ۱۰۰ فیصد سهم  زنان است این را یک گام نیک در بالا بردن ظرفیت  زنان می دانیم. وی از همکاری همه جانبۀ وزارت تحصیلات عالی برای همچو بورس ها اطمینان داد.
در اخیر کنفرانس مطبوعاتی اشتراک کنندگان به سوالات رسانه ها جواب ارائه کردند.سادات

Last modified on ?? ???? ، 21 ??? 1397 ، 13:59

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.