05 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

درب یک مکتب در کنر بعد از ۹ سال دو باره به روی شاگردان باز شد

درب یک مکتب در کنر بعد از ۹ سال دو باره به روی شاگردان باز شد

اسعدآباد 4 حمل باختر مسوولان امنیتی از آغاز سال جدید تعلیمی...

حوادث کابل و هلمند ٬ نمونه یی از تحجر و فرهنگ ستیزی طالبان است

کابل باختر/ 4 حمل حوادث تروریستی روز های اخیر...

ایوانکا ترامپ خواستار حضور زنان افغان در روند صلح شد

ایوانکا ترامپ خواستار حضور زنان افغان در روند صلح شد

کابل - باختر – 4 حمل ایوانکا ترامپ دختر و مشاور...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدر شش نهاد تحصیلی طب کانکور اخذ نشد و بیست نهاد دیگر از جذب محصل محروم شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 26 حوت باختر
امتحان کانکور به سطح لیسانس و ماستری در تمام پوهنتون  ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی دیروزاخذ شد.
درنتیجه فیصله شد که  درشش  نهاد تحصیلی خصوصی  طبی امتحان کانکور در بخش علوم طبی برگزار نشود و در بیست پوهنتون دیگر  محصل جذب نشود.
فیصل امین سخنگوی  وزارت   تحصیلات عالی به آژانس باخترگفت، که بعد از فیصله کابینه در پیوند به پوهنتون هایی که ظرفیت پایین دارند  ،هیئت مختلط از این وزارت و وزارت صحت عامه توظیف شد تا فعالیت های پوهنتون های شخصی را در بخش علوم طبی بررسی کنند.
وی اضافه کردکه بعد از بررسی هیئت گزارش خود را به کابینه ارائه کرد و  کابینه افغانستان در پیوند به پوهنتون هایی  که ظرفیت پایین دارند چنین فیصله  کرد:.
در ۶ نهاد تحصیلی خصوصی  طبی امتحان کانکور در بخش علوم طبی برگزار نشود  و  بیست  پوهنتون  دیگر از جذب محصل محروم دانسته شد.
به اساس فیصله کابینه، برای شمار دیگر از این پوهنتون ها هم مهلت داده شد تا فعالیت های شان را معیاری کنند.
به گفته سخنگوی وزارت تحصیلات عالی باز هم  کاردر اربطه به این موضوع  در وزارت تحصیلات عالی  ادامه دارد و وزارت برپوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی  حمایت و نظارت می‌کند.
وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید، در حال حاضر ۱۳۱ پوهنتون  و موسسه تحصیلات عالی خصوصی در سراسر این کشور فعالیت می‌کند.
از سویی هم شماری ازکارشناسان امور صحی از این فیصله کابینه استقبال کردند می‌گویند، دراز بسیاری این پوهنتون های شخصی  باوجود اخذ فیس  گزاف ، شرایطی که باید یک محصل در بخش طب تحصیل کند وجود ندارد.
داکتر نسیمه اعظمی  موظف  در شفاخانه وزیر اکبرخان  در مورد گفت:  این نهادهای را که مسدود کرده‌اند، نه کدام لابراتوار مجهز داشتند، و نه با کدام شفاخانه یی  که محصلان در آن کار عملی را انجام بدهند، رابطه کاری داشتند.
وی اضافه می کند که اگر واقعاً چنین اقدام و توجه  در قسمت ظرفیت، کیفیت و معیاری بودن به وجود آید و به  این ترتیب داکترانی تقدیم جامعه شوند که درد مردم را دوا کنند همه مردم  از آین اقدام وزارت تحصیلات عالی استقبال می‌کنند.
هرچند وزارت صحت عامه افغانستان از عرضه خدمات بهتر با امکانات مجهز سخن می گوید اما دیده می شود که شماری زیادی از افغان‌ها برای تداوی به خارج به‌خصوص هندو پاکستان مراجعه می کنند که بیشتر عامل عمده این کارشان کمبود داکتران لایق و تشخیص درست در افغانستان خوانده شده است و ازلحاظ اقتصادی هم برای کشور چون افغانستان یک ضربه اقتصادی است که همه ساله میلیون ها افغانی به این سبب از کشور خارج می شود. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.