05 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

کابل باختر5 جوزا به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده...

کشته شدن چهارده طالب مسلح در قندهار

کشته شدن چهارده طالب مسلح در قندهار

شهرقندهار۵ جوزا باختر چهارده طالب مسلح درنبرد با نظامیان درولایت قندهار...

سه تن به اتهام فراراز محصولات گمرکی درهرات معرفی شدند

سه تن به اتهام فراراز محصولات گمرکی درهرات معرفی شدند

شهرهرات ۵ جوزا باختر سه تن درپیوند به فراراز محصول گمرکی،...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتدر شش نهاد تحصیلی طب کانکور اخذ نشد و بیست نهاد دیگر از جذب محصل محروم شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 26 حوت باختر
امتحان کانکور به سطح لیسانس و ماستری در تمام پوهنتون  ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی دیروزاخذ شد.
درنتیجه فیصله شد که  درشش  نهاد تحصیلی خصوصی  طبی امتحان کانکور در بخش علوم طبی برگزار نشود و در بیست پوهنتون دیگر  محصل جذب نشود.
فیصل امین سخنگوی  وزارت   تحصیلات عالی به آژانس باخترگفت، که بعد از فیصله کابینه در پیوند به پوهنتون هایی که ظرفیت پایین دارند  ،هیئت مختلط از این وزارت و وزارت صحت عامه توظیف شد تا فعالیت های پوهنتون های شخصی را در بخش علوم طبی بررسی کنند.
وی اضافه کردکه بعد از بررسی هیئت گزارش خود را به کابینه ارائه کرد و  کابینه افغانستان در پیوند به پوهنتون هایی  که ظرفیت پایین دارند چنین فیصله  کرد:.
در ۶ نهاد تحصیلی خصوصی  طبی امتحان کانکور در بخش علوم طبی برگزار نشود  و  بیست  پوهنتون  دیگر از جذب محصل محروم دانسته شد.
به اساس فیصله کابینه، برای شمار دیگر از این پوهنتون ها هم مهلت داده شد تا فعالیت های شان را معیاری کنند.
به گفته سخنگوی وزارت تحصیلات عالی باز هم  کاردر اربطه به این موضوع  در وزارت تحصیلات عالی  ادامه دارد و وزارت برپوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی  حمایت و نظارت می‌کند.
وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید، در حال حاضر ۱۳۱ پوهنتون  و موسسه تحصیلات عالی خصوصی در سراسر این کشور فعالیت می‌کند.
از سویی هم شماری ازکارشناسان امور صحی از این فیصله کابینه استقبال کردند می‌گویند، دراز بسیاری این پوهنتون های شخصی  باوجود اخذ فیس  گزاف ، شرایطی که باید یک محصل در بخش طب تحصیل کند وجود ندارد.
داکتر نسیمه اعظمی  موظف  در شفاخانه وزیر اکبرخان  در مورد گفت:  این نهادهای را که مسدود کرده‌اند، نه کدام لابراتوار مجهز داشتند، و نه با کدام شفاخانه یی  که محصلان در آن کار عملی را انجام بدهند، رابطه کاری داشتند.
وی اضافه می کند که اگر واقعاً چنین اقدام و توجه  در قسمت ظرفیت، کیفیت و معیاری بودن به وجود آید و به  این ترتیب داکترانی تقدیم جامعه شوند که درد مردم را دوا کنند همه مردم  از آین اقدام وزارت تحصیلات عالی استقبال می‌کنند.
هرچند وزارت صحت عامه افغانستان از عرضه خدمات بهتر با امکانات مجهز سخن می گوید اما دیده می شود که شماری زیادی از افغان‌ها برای تداوی به خارج به‌خصوص هندو پاکستان مراجعه می کنند که بیشتر عامل عمده این کارشان کمبود داکتران لایق و تشخیص درست در افغانستان خوانده شده است و ازلحاظ اقتصادی هم برای کشور چون افغانستان یک ضربه اقتصادی است که همه ساله میلیون ها افغانی به این سبب از کشور خارج می شود. ماری

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.