25 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

جلسۀ کابینه تحت ریاست رئیس جمهوری، برگزار شد

کابل/۲۵سرطان /باختر جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری...

گروه طالبان ازآزادی سی زندانی امنیتی درهلمند خبرداد

کابل/۲۵ سرطان /باختر گروه طالبان امروز اعلان کرد که سی زندانی...

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

دوصدخانواده درغورکمک نقدی دریافت کردند

فیروزکوه/۲۵ سرطان/باختر برای دوصد خانوادۀ نیازمند غورامروز کمک نقدی صورت گرفت. یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

رونمایی پژوهش تازه با عنوان "ریشه‌یابی رادیکالیزم دینی در نظام آموزش عالی"

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

شهرهرات ۲۰ سرطان باختر
پژوهش جدید انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان تحت عنوان «ریشه‌یابی رادیکالیسم دینی در نظام آموزش عالی افغانستان؛ بررسی درس‌گفتارهای نظام سیاسی اسلام و تأثیر آن بر دانش‌جویان»، نوشته‌ «رامین کمان‌گر»، در هرات رونمایی شد.
شاهین مردان مسوول اجرایی این انستیتوت در هرات می‌گوید: این پژوهش تاثیر درس ‌گفتار نظام سیاسی اسلام را در بر دانش ‌جویان بررسی کرده است و نتایج آن را بیان داشته است.
به گفته وی، این پنجمین تحقیقی است که از آدرس این انستیتوت در افغانستان به نشر می‌ رسد.
یافته‌های این پژوهش، براساس سوالات طرح‌ شده‌ آن نشان می‌دهد که متن درس‌ گفتارهای نظام سیاسی اسلام، در سه دانش‌ گاهی که بررسی شده است، در سطوح مختلف حامل رادیکالیزم دینی است.
دکتر سید مهدی افضلی پژوهش‌گر، استاد حوزه و پوهنتون، پژوهش حاضر را از لحاظ علمی همراه با نواقص بیان کردو، در کنار این گفت: نقاط قوتی نیز دارد.
افضلی اما ابراز می‌دارد که اگر محقق از لحاظ علمی روی برخی نکات و شاخصه‌ها بیشتر تمرکز می داشت پژوهش پربارتر می شد.
دکتر افضلی اما استنباط محققان از درس‌ گفتار نظام سیاسی اسلام در رادیکالزه شدن یا افراطیت دانش‌جویان را دقیق نمی‌داند؛ سابقه ذهنی دانش‌آموز، تربیت خانوادگی محصل، تعلق دانش‌آموز به احزاب و گروه های مختلف سیاسی، اجتماعی و دینی و برخی موضوعات دیگر از مواردی است که به گفته این استاد پوهنتون می‌تواند نقش به سزایی در جهت‌دهی اندیشه‌ها و افکار محصلان داشته باشد.
همچنین علی‌احمد کاوه استاد پوهنتون و جامعه‌شناس مواد درسی نظام سیاسی اسلام را که در قالب کتاب ثقافت اسلامی تدریس می‌شود، آنرا در رادیکالیزه شدن دانش‌جویان بی‌تاثیر ندانست، اما تاکید دارد که عوامل مهم‌ تر و اساسی‌تری چون موضوعات اجتماعی، سیاسی ایمانی، عقیدتی و اقتصادی در ایجاد اندیشه‌های تندروانه در نزد نه تنها محصلان بل در نزد تمامی افراد جامعه نقش بازی می‌کند.
وی بازبینی و تغییر نصاب تعلیمی در مکاتب و پوهنتون‌ها را برای جلوگیری از گسترش این موضوع یکی از راه های حل‌ می‌داند.ختم/حبیب سادات

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.