28 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هفت کشته وچهل وپنج زخمی دریک انفجار در زابل

بیشتر قربانیان وزخمیان بیماران وکارکنان شفاخانه مرکزی زابل اند شهرقلات ۲۸...

یکی از قومندانان مشهور طالبان در پاکستان درگذشت

کابل 28 سنبله باختر یکی از قومندانان مشهور طالبان که چندی...

آزمون تثبیت سویه 500 عالم دین برگزارشد

کابل باختر28 سنبله وزارت معارف آزمونی برای تثبیت سویه علمای دین...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتپیام داکتر محمد میرویس بلخی به مناسبت آغاز سال تعلیمی ولایت های گرمسیرکشور

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر16 سنبله
جای خوشبختی است که در جریان امسال یکبار دیگر در مکاتب مناطق گرم سیر کشور زنگ آغاز نواخته شد و من به عنوان مسوول معارف افغانستان این روز را خدمت کاروان معارف تهنیت عرض می کنم  .
مسرت دارم که به عنوان مسوول معارف یکبار دیگر از فرزندان افغانستان اعم از دختر و پسر تقاضا می کنم که به سوی روشنگری و معرفت گام بردارند.
خانواده‌هایی که در مناطق گرمسیر کشور زیست دارید به تمام وجود درک می کنم که عده‌ای از فرزندان شما بنابر جنگ تحمیلی ، حاکمیت عرف‌ها و فقر اقتصادی از فرا گیری آموزش و پرورش به دور مانده اند، اما کارکنان معارف تعهد جدی دارند که امکانات تعلیمی و تربیتی به طور متوزان،  به تمامی فرزندان افغانستان در تمام نقاط کشور تقسیم شود و هیچ فرزندی از این کشور از پوشش خدمات تعلیمی و تربیتی محروم نماند .
از شما والدین تقاضا می کنم که با پیروی از احکام دین مبین اسلام که تعلیم را بر مرد و زن مسلمان فرض گردانیده است، کودکان واجدشرایط خود را به مکاتب شامل کنید .
رؤسای معارف ولایت های کشور و تمام کارکنان معارف مسوولیت دارند تا در تعلیم و تربیه اولاد وطن به دور از هرگونه تعلقات تلاش همه جانبه کنند.
برنامه ساخت مکاتب نیز در جریان است و طبق تعهد امسال 2700 مکتب جدید ساخته می شود همچنان 3300 مکتب باقی مانده در پلان است تا در قسمت ساخت آن اقدام صورت گیرد.
کتاب‌های دوره ابتدایی نیز به چاپ رسیده است و در مرحله انتقال قرار دارد و به زودی برای شاگردان تازوه وارد شده به مکتب توزیع خواهد شد .
تلاش‎ها برای ازدیاد معاش و یا حد اقل، امتیازات معلمان ادامه دارد و انتظار داریم با درک وضعیت اقتصادی معلمان، به معاش و امتیازات آنان با توجه به امکانات مالی دولت پاسخ مثبت داده شود.
خوشبختانه امروز 18000 مکتب در سراسرکشور داریم که در این مکاتب 9.4 میلیون دانش آموز، مصروف فراگیری آموزش اند .
تقاضای من این است که بیایید دست به دست هم بدهیم و در توسعه و شگوفایی معارف کار مشترک کنیم . احمدضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.