08 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

یک صدو ده هزار کتاب رهنمای حفظ الصحه دوران قاعده گی ازسوی وزارت معارف چاپ شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل / ۸عقرب/ باختر
وزیرمعارف امروز درمراسم تجلیل از روز حفظ الصحه درختران گفت که یکصدو ده هزار کتاب رهنمای حفظ الصحه دوران قاعد گی چاپ و شامل مضمون تقویتی مکاتب شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: داکتر میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف
گفت که حفظ الصحه دختران یک امر دینی طبیعی و رسم پسندیده است و درآن شرم و ممانعت وجود ندارد.
اوگفت به اساس مطالعات وسروی که ما با دفتر یونیسف انجام دادیم فرارسیدن دوران قاعد گی دختر باعث غیر حاضری درمکاتب و حتی ترک تعلیم می شود.
همه این مشکلات ناشی از نبود آگاهی دختران از دوران قاعده گی است .
وزیر معارف گفت ما یکصدو ده هزار کتاب رهنمایی حفظ الصحه دروان قاعدگی را چاپ و درمضمون تقویتی دوره متوسط مکاتب درج کرده ایم و درکنار این ما درهر ولایت دو آموز گار را برای آگاهی دهی استخدام کرده ایم .
سرپرست وزات معارف از وزارت های صحت عامه، بازسازی وانکشاف دهات، حج و اوقاف و رسانه ها خواست تا در این زمینه برای دختران و خانواده ها آگاهی دهند .
بی بی گل رولا غنی با نوی نخست کشور گفت: حفظ الصحه دوران قاعده گی دختر یک موضوع مهم اجتماعی است و نباید دراین راستا خاموش بود و باید برای آنها آگاهی داده شود.
او گفت صحت مندی دختران روی تمام عرصه های زندگی شان تاثیر دارد زیرا دختران صحتمند امروز مادران صحت مند آینده اند .
بانوی نخست افزود که حفظ الصحه دختران جوان روند مادر شدن را مصوون می کند و مرگ ومیر زنان در هنگام ولادت را کاهش می دهد.
اوگفت: ما همه مسوولیت داریم که آنان را از تغییرات فیزیولوژیکی آگاهی دهیم.
بعد نجیب الرحمن کریمی وزیربازسازی وانکشاف دهات گفت که آگاهی دهی به مردم از مزایای حفظ الصحه دوران قاعده گی حساب می شود و یک وظیفه همگانی است وزارت باسازی وانکشاف دهات با داشتن سی و شش هزار شورای انکشافی دراین راستا پیشگام است.
به گفته موصوف، این شوراها کمیته های صحت ومعارف داردند که از دوسال قبل تا حال برای هشتاد وپنج هزار زن کارگاه های آموزشی دربخش حفظ الصحه برگزار شده است که هرکدام آنها پیام های صحی را برای پنج تا ده خانم دیگر رسانده اند.
دراین نشست معین وزارت صحت عامه، معین وزارت امور زنان، نماینده یونیسف و نماینده کمیته سویدن نیز روی حفظ الصحه  دوران قاعده گی صحبت کردند . دراین مراسم شماری از اعضای کابینه و جمعی از شاگردان مکاتب اشتراک داشتند. ختم/ نجیب بهزاد

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.