21 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

نشستی به منظورحل مشکل ترانسپورت شهری برگزارشد

کابل /20 سرطان /باختر وزارت ترانسپورت نشست مشترکی بااداره های ذیرط...

انفجاری درارزگان جان یک کودک را  گرفت

انفجاری درارزگان جان یک کودک را گرفت

ترینکوت /20 سرطان /باختر انفجاریک سرگلولۀ هاوان عصر امروز جان یک...

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

امریکا مقام بلندپایه چینی را به اتهام سرکوب اویغوران تحریم کرد

واشنگتن/ بی بی سی / ۲۰ سرطان/باختر امریکا علیه گروهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

محمد اشرف غنی ، نصاب های تحصیلی پوهنځی های حقوق و شرعیات را رونمایی کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۲۴ عقرب/باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، شام دیروز در مراسم رونمایی نصاب های تحصیلی پوهنځی های حقوق و شرعیات پوهنتون های کشور اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این مراسم ، رییس جمهوری کشوری از نهادهای ذیدخل در راستای بازنگری نصاب تحصیلی کشور تشکر کرد و گفت که ایجاد سرمایه بشری مسئله اساسی و مبرم است.
وی افزود که قانون اساسی میثاقی می‌باشد که ما را با همدیگر پیوند داده است و باید کادرهای مسلکی که از پوهنتون ها فارغ می شوند، درک بنیادی از قانون اساسی کشور داشته باشند.
رییس جمهوری گفت که در پوهنتون ها تعصب، تبعیض و تفرقه جای ندارد و باید نهادهای اکادمیک کشور ممثل وحدت ملی باشند.
رییس جمهوری کشور بر ارتقای کیفیت پوهنتون ها و سایر مراکز علمی تاکید کرد و گفت: در نصاب تحصیلی که ارائه شده است، منابع آن ضعیف می باشد و باید وزارت تحصیلات عالی با وزارت خانه ها و ادارات دیگر یک بحث سازنده را برای تقویت نصاب تحصیلی آغاز کند.
رییس جمهور تصریح کرد که مرکز ظرفیت سازی به پوهنتون ها انتقال شود تا یک منبع واحد تربیۀ کادرهای مسلکی داشته باشیم.
رییس جمهوری کشور گفت که اجماع واضح در خصوص اینکه تکنالوژی مسیر آینده را مشخص می کند، وجود دارد و ما باید در قسمت تجهیز پوهنتون ها با تکنالوژی، اقدامات عملی را انجام دهیم و عیارسازی پوهنتون ها به تکنالوژی جدید در بودجه سال آینده مدنظر گرفته خواهد شد.
وی به مسوولین وزارت تحصیلات عالی هدایت داد تا پیشنهاد های شان را در راستای ارتقای کیفی افزایش دهند و در شورای عالی حاکمیت قانون و شورای عالی منابع بشری، روی اولویت های وزارت تحصیلات عالی بیشتر صحبت شود.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد که میان کیفیت و کمیت تعادل وجود ندارد و در سال های آینده، باید روی بلندبردن کیفیت تمرکز بیشتر صورت گیرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه رشته های تحصیلی بر اساس نیاز بازار کار عیار شود، گفت: باید فارغان پوهنتون ها که در ادارات استخدام می شوند، توانایی رهبری و مدیریت و همچنان مهارت های تکنالوژی را داشته باشند.
رییس جمهوری بر ضرورت شناخت افغانستان در پوهنتون ها تاکید کرد و گفت که نهادها تحصیلی و دوایر دولتی باید خود را اجزای واحد دولت- ملت بدانند و با هم کار کنند.
رییس جمهوری کشور با بیان اینکه حاکمیت قانون و موانع فراراه آن نیازمند بحث است، گفت که باید برای تربیۀ نسل جوان در بودجه سال آیندۀ تخصیص واضح داشته باشیم و می خواهیم بودجه روی وظایف اصلی دولت تمرکز داشته باشد.
رییس جمهوری در اخیر سخنانش گفت که مخالفت در برابر اصلاحات جای ندارد و دولت در حق نسل جوان جفا نخواهد کرد.
در این مراسم، عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی صحبت کرد و با تشکر از توجه رییس جمهوری به نهادهای تحصیلی کشور، در خصوص کار روی بازنگری نصاب تحصیلی، تعیین اولویت ها، بلند بردن کیفیت نهادهای تحصیلی، اصلاحات در ساختارهای تشکیلاتی، بازنگری اسناد تقنینی، آموزش برقی، توجه به انکشاف متوازن و تحقیق و تولید علمی، معلومات ارائه کرد.
همچنان فرید حمیدی لوی څارنوال کشور صحبت کرد و از ایجاد رابطه معنادار وزارت تحصیلات عالی با نهادهای عدلی و قضایی کشور ابراز خرسندی کرد و نقش و اهمیت نهادهای تحصیلی را در ارائه خدمات عدلی و قضایی ارزنده خواند.
به همین ترتیب عبدالبصیر انور وزیر عدلیه ابراز امیداوری کرد و گفت که در نصاب تحصیلی جدید، ضرورت های نهادهای عدلی و قضایی در نظر گرفته شده باشد.
در این مراسم، خواجه زبیر صدیقی رییس انکشاف برنامه های علمی وزارت تحصیلات عالی، پرزنتیشن خویش را در خصوص معرفی برنامۀ ملی بازنگری و انکشاف نصاب های تحصیلی پوهنتون های کشور ارائه کرد.
در اخیر این مراسم، رییس جمهوری کشور در حالیکه شماری از مقامات دولتی وی را همراهی می کردند، نصاب های تحصیلی پوهنځی های حقوق و شرعیات پوهنتون های کشور را رونمایی کرد.# جاوید دروشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.