23 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

32 میلیون دالر لیلام می شود

32 میلیون دالر لیلام می شود

کابل/ 23 اسد/ باختر دافغانستان بانک 32 میلیون دالر را در...

پاکستان از افغانستان خواست که  از فرصت صلح استفاده کند

پاکستان از افغانستان خواست که از فرصت صلح استفاده کند

اسلام آباد/ دی دان / 23 اسد / باختر شاه محمود...

آمر حوزه هشتم پولیس کابل از کار برکنار شد

کابل / ۲۳ اسد/ باختر آمر حوزه هشتم پولیس کابل ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جلسۀ کمیتۀ ملی سواد آموزی برگزار شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل/ ۲۵سرطان باختر
جلسۀ کمیته ملی سواد آموزی امروز به ریاست استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس آن کمیته برگزار شد.
در این جلسه، گزارش وزارت معارف از تصمیم های قبلی کمیت، ارائه گزارش کمیته‌های سواد آموزی و تطبیق تفاهم نامه‌های سال 1398معینیت سواد آموزی با ادارات مختلف دولتی، برنامه‌های سواد آموزی در حالت شیوع ویروس کرونا، ارائه طرح جدید سواد آموزی و تعلیمات اساسی بزرگسالان و ارائه گزارش از برنامه‌ سیستم بهتر تعلیم و تربیه برای آینده افغانستان(BESAF) مورد بررسی قرار گرفت.
ابتدا استاد سرور دانش معاون رییس جمهور تقرر رنگینه حمیدی را به حیث سرپرست وزارت معارف تبریک گفت و از زحمات وزیر پیشین وزارت معارف قدردانی کرد. معاون رئیس جمهور ابراز امید کرد که با حضور خانم حمیدی، پیشرفت‌های قابل توجه در وزارت معارف بدست آید. معاون رییس جمهور  همچنین گفت که وضعیت سواد آموزی در اکثر ولایت ها امیدوار کننده است و اما در بعضی ولایت ها مشکلات و چالش‌هایی نیز وجود دارد.
معاون رئیس جمهور به وزارت معارف هدایت داد که از ولایت هایی که برنامه آموزش و سواد آموزی در آن با مشکل مواجه است یک گزارش دقیق تهیه کندو آن را به کمیته ملی سواد آموزی ارائه کند که در زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.
همچنین مطابق هدایت معاون رئیس جمهور، معینیت سواد آموزی وزارت معارف مکلف شد که تجربیات و ارزیابی های خود از پنج سال گذشته را در مورد سواد آموزی تهیه کند و با پلان های خود برای استراتیژی پنج سال آینده، به حکومت ارائه کند.
استاد دانش معاون رئیس جمهور همچنین به وزارت معارف هدایت داد که یک گزارش دقیق از اجرای تعهدات بین المللی افغانستان راجع به آموزش و سواد، برای کنفرانس جنیوا که در سال جاری برگزار می شود، تهیه کند و طرح های خود را برای سال های آینده نیز در آن مطرح کند.
مطابق اجندا، وزیر معارف از اجراآت فیصله های گذشته کمیته گزارش داد. وی گفت که فعالیت‌های معینیت سواد آموزی برای گسترش سواد در ولایت ها و ولسوالی‌ها از رشد قابل توجه برخوردار بوده است.
سپس سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، گزارش کاری کمیته‌های ولایتی سواد آموزی و تطبیق تفاهم‌ نامه‌های سال 1398 و اجراآت برنامه سواد آموزی در حالت شیوع ویروس کرونا را به کمیته ارائه کرد.
معین سواد آموزی وزارت معارف گفت که در سال های اخیر رشد سواد آموزی در کشور افزایش چشمگیر یافته است و نیز فاصله رشد آموزش میان زنان و مردان کاهش یافته است. به گفته وی در گذشته رشد سواد در میان جمعیت مردان بنا بر فرصت های اجتماعی و زندگی نسبت به زنان بیشتر بود ولی در سال های اخیر این فرصت برای زنان نیز به صورت مناسب فراهم شده است.
معین سواد آموزی همچنان گزارش اجراآت برنامه‌های بدیل سواد آموزی را در زمان شیوع ویروس کرونا نیز ارائه کرد و گفت که معینیت سواد آموزی، برنامه‌های آموزشی خود را در تجمعات کوچک و نشر پکیج‌های آموزشی از طریق تلویزیون معارف و تلویزیون ملی تطبیق کرده است.
معین سواد آموزی وزارت معارف از برگزاری جلسات کمیته های ولایتی سواد آموزی نیز به جلسه گزارش داد. به اساس این گزارش، جلسات کمیته های ولایتی کمیته ملی سواد آموزی در تمام ولایت ها برگزارشده است و گزارش رسمی آن از طریق ولایت ها به مرکز ارائه شده است. وی افزود که تنها در بلخ و لوگر جلسات ولایتی کمیته ملی سواد آموزی آن گونه که انتظار می رود برگزار نشده است. جلسه هدایت داد که این موضوع از طریق اداره ارگان های محلی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.
همچنان براساس اجندای جلسه، طرح جدید سواد آموزی و تعلیمات اساسی معینیت سواد آموزی برای بزرگ سالان مطرح شد. این طرح شامل تحلیل وضعیت سواد آموزی و تعلیمات بزرگسالان، اهداف، تغییرات اساسی در پالیسی‌ها، استراتیژی‌های گذار به وضعیت مطلوب، پلان تطبیقی و اصلاحات ساختاری می‌شود که در جلسه امروز کمیته مورد بررسی قرار گرفت.
این طرح پس از بحث و ارزیابی لازم، سرانجام از جانب اعضای جلسه مورد تأیید قرار گرفت و هدایت داده شد که مراحل تطبیق آن روی دست گرفته شود.
در این جلسه همچنین، از برنامه آموزشی(BESAF) برنامه سیستم بهتر تعلیم و تربیه برای آینده افغانستان که با همکاری اداره یونیسکو به پیش برده می شود به جلسه گزارش داده شد. نماینده یونیسکو در افغانستان، در این جلسه وعده سپرد که همچنان در کنار دولت و مردم افغانستان تعهدات خود را در زمینه توسعه آموزش برای افغانستان ادامه خواهد داد.
//////////

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.