03 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

کابل 3سرطان باختر 1- منابع خبری دهمین روز از بیست و...

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

کابل 3سرطان باختر حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و سرپرست وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبیش از سی و چهار هزار دختر در لوگر به مکتب میروند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

پل علم 24  ثور باختر
با وجود مشکلات امنیتی در ولایت لوگر با آنهم جذب دختران در مراکز آموزشی در این ولایت روز بروز بیشتر شده میرود.
محمدشاه پور عرب سخنگوی ریاست معارف ولایت لوگر به آژانس باختر گفت: ارقام که به دسترس ما قرار گرفته است، بیش از سی و چهار هزار دختر در لوگر به مکتب میروند که ده درصد نظر به سال گذشته افزایش را نشان میدهد.
وی افزود، به اثر سعی و تلاش مقام ولایت و ریاست معارف در هماهنگی با سایر ادارات، موسسات کمک کننده و باشنده گان علم دوست ولایت لوگر توانسته اند به صورت روز افزون روند معارف را تسریع بخشند و تا حد امکان آنرا فعال نگهدارند و خدمت سرنوشت ساز را به اولاد وطن عرضه نمایند.
در سه صد و هفت باب مراکز تعلیمی در لوگر بیش از یکصد و بیست و پنج هزار شاگرد پسرو دختر در مرکز و ولسوالی ها مصروف آموزش اند.
ریاست معارف با درنظرداشت امکانات وتشکیل منظور شده در307 باب مراکز تعلیمی در بخش های عمومی ، اسلامی ، تخنیکی مسلکی تعلیم و تربیه و سواد حیاتی ، سی و یک هزار و هفتصد و پنجاه تن را به شمول دختران را در جریان سال 1396جذب نمودند و در حال حاضر بیش از نود و یک هزار پسر و بیش از سی و چهار هزار دختر در مرکز وولسوالی های این ولایت توسط بیش از ۳۰۰۰ معلم  که حدود ۷۰۰ تن آنرا خانم ها تشکیل میدهد، مصروف آموزش میباشند.
وی افزود، از جمله 307 مرکز تعلیمی در این ولایت، دو صد و شصت و هفت باب آن که از جمله یکصد و بیست و سه باب ابتدائیه، هفتاد و چهار باب متوسطه و هفتاد باب آن لیسه بوده است که 90 باب آن مربوط به دختران میباشد و تا حال نیز یکصد و هفده باب آن فاقد تعمیر میباشد.
وی علاوه کرد که حضور دختران درمکاتب ولایت لوگر نسبت به سال گذشته ده درصد افزایش یافته است.
بصیره یکتن از شاگردان لیسه نسوان بی بی آمنه می گوید: درحال حاضر اکثر خانواده ها دختران شان را غرض فراگیری علم ودانش به مکاتب و مراکز تعلیمی روان میکنند و دختران هم با شور و ذوق زیاد به طرف مکاتب میروند، اما مشکلات اساسی آنها در برخی مناطق ولایت لوگر نبود امنیت است.
محمد داود یکتن از دکانداران شهر پل علم که دختر آن در یکی ازمکاتب مرکز لوگر مصروف آموزش است، میگوید که خودم زحمت میکشم و نفقه خانواده ام را تهیه میکنم.
وی می گوید که همانگونه که پسران خود را در کسب علم و دانش تشویق میکنم همانگونه از تعلیم دخترم نیز حمایت میکنم و هیچ مشکلی مانع کسب تعلیم دخترم نه خواهد شد.
وی از مسوولان محلی خواست تا در قسمت تامین امنیت مکاتب توجه جدی نمایند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.