05 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان

کابل 4ثور باختر با تأثر عمیق اطلاع حاصل کردم که...

فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

عبدالغفور لیوال به حیث مشاور ارشد رئیس جمهوری مقرر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمعین وزارت معارف : باید به تعلیم و تربیه دخترها توجه بیشتر صورت بگیرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر19 میزان
ازروز جهانی دختر امروز زیر نام " آماده برای یاد گیری، آماده برای زندگی " از طرف وزارت معارف درکابل تجلیل به عمل آمد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: درمحفلی که این مناسبت برگزار شده بود محمد ابراهیم شینواری معین وزارت معارف صحبت کرد و گفت که هدف از روز جهانی دختر، این است که باید به دختران رسیده گی صورت بگیرد و حقوق آنها برای شان داده شود.
اوگفت که دردین مقدس اسلام زنان و دختران جایگاه و ارزش خاص دارند و از اهمیت و حقوق مشخص برخوردارهستند.
وی افزود که خانواده ها نیز باید به حق دختران شان توجه داشته باشند ازآن جمله دسترسی به تعلیم و آموزش، زنده گی خوب ، صحت و تغذی، دسترسی به خدمات صحی ودرسایرعرصه ها حمایت خانواده ازدختران.
معین وزارت معارف گفت که درمعارف کشور 9  اعشاریه 3  میلیون شاگرد شامل میباشد که ازاین جمله 39 درصد آن را دخترها تشکیل میدهد وهمچنان 200 هزار معلم شامل معارف کشوربوده که ازاین جمله 33 درصد آن زنان و دخترها میباشند. 
همینگونه دراین محفل سپوژمی وردک معین مسلکی و پالیسی وزارت امورزنان به یک سلسله مشکلات فرا راه زنان و دختران معلومات دادو گفت که ازجمله این مشکلات،  ازداوج های  اجباری و قبل از وقت ، بد دادن و بدل کردن دختران میباشد که درجامعه ما رایج است .
وی افزود که قانون منع خشونت علیه زنان چنانچه لازم است تطبیق نشده است به خصوص درمناطق دوردست کشور که این هم ازجمله مشکلات فرا راه زنان به شمارمیرود .
اسد الله محقق جهانی معین نصاب تعلیمی وزارت معارف درصحبتی گفت که درحدود  چهاردهه جنگ درکشور بیشتردخترآن از تعلیم و آموزش بازمانده اند و باید توجه بیشتر درقسمت تعلیم و آموزش دختران ، صورت بگیرد.
همینگونه ماری سکرسفیر ناوری درکابل ، خاطرنشان ساخت  که درافغانستان ، 3 اعشاره 5 میلیون کودک واجد شرایط شمول به مکتب میباشند که 75 درصد آنان را دختران تشکیل میدهد .
وی درکنارآن که ازهمکاری های کشورش دربخش تعلم و تربیه ابراز کرد ، توجه به تعلیم و تربیه دختران را امرضروری دانست .# مومنه  احمدیار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.