29 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دوتن با موادمخدر دربغلان بازداشت شدند

پلخمری / باختر/ 29/ حوت پولیس بغلان بیش از سی کیلوگرام...

اسناد تحصیلی بیرونی با سیستم جدید بررسی میشود

اسناد تحصیلی بیرونی با سیستم جدید بررسی میشود

کابل باختر 29 حوت با ایجاد یک سیستم جدید، ارزیابی اسناد...

امنیت شاهراه های بغلان تامین است

پلخمری / باختر/ 29/ حوت نظامیان افغان به منظور آرامش...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتگزارش های پوهنتون ها در مورد روند باز نگری نصاب تحصیلات عالی شنیده شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر اول حوت
گزارش کاری روند بازنگری و مشوره دهی نصاب تحصیلی توسط مسئولان پوهنتون های دولتی امروز از طریق ویدیو کنفرانس به وزیر تحصیلات عالی ارائه گردید.
به گزارش آژانس آژانس باختر، وزیر تحصیلات عالی هدایت داده است تا پوهنتون های مرکز و ولایات با راه اندازی جلسات متعددی نظریات، پیشنهادات و خواست های پوهنتون ها، نهاد های جامعه مدنی، بخش خصوصی و اداره های ذیربط را در خصوص نصاب های پوهنتون ها توحید و به مرکز وزارت گزارش دهند.
در ویدیو کنفرانسی که امروز در مرکز وزارت تحصیلات عالی دایر شد، روسای پوهنتون های دولتی مرکز و ولایات گزارش فعالیت های شان را در زمینه ارائه نموده وعده سپردند تا در هفته آینده نتیجه جلسات شانرا ارائه نمایند.
پوهنمل دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی گفت که نصاب تحصیلی باید در هر سه تا 5 سال بازنگری شود اما نصاب های ما متاسفانه اکثرا مبتنی بر نیاز بازار کار نیست. وی گفت که به همین منظور روند مشوره گیری آغاز گردیده است تا نیازمندی واقعی  جامعه درک شده و بدانیم که به کدام رشته و شغل در جامعه ما بیشتر ضرورت است تا مطابق آن نصاب تحصیلی نیز تهیه گردد.
به اساس این روند مطابق رهنمودی که قبلاً به دسترس پوهنتون ها قرار داده شده است، هر دیپارتمنت باید 100 فورمه نیازسنجی را تکمیل نماید. این گزارش باید کمی و کاستی هر رشته را برجسته ساخته، نیاز به رشته های جدید را مشخص و در مطابقت به ضرورت بازار کار ارائه نماید.
قرار است پس از تشخیص نیاز های لازم کلستر های متشکل از استادان با تجربه در کابل تشکیل و این استادان روی   نصاب های معیاری کار نمایند.
به گفته وزیر تحصیلات عالی مرحله کار بالای تدوین نصاب ها باید از ماه حمل 1397 آغاز گردد.
نصاب تحصیلی معیاری یکی از نیاز های نهاد های تحصیلات عالی کشور بوده که از بحث های اساسی در روند تضمین کیفیت و اعتبار دهی این نهاد ها به شمار می رود. تهیه و تطبیق نصاب جدید درسی تاثیر بسزایی را در کاریابی فارغان داشته و باعث افزایش اعتبار نهاد های تحصیلی کشور در سطح منطقه و جهان خواهد شد. احمد ضیا احمدی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.