30 جدی 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفررییس مجمع عمومی سازمان ملل به پاکستان

مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفررییس مجمع عمومی سازمان ملل به پاکستان

اسلام آباد - ایرنا -0 جدی – باختر «ماریا فرناندا اسپینوزا...

ولسی جرگه گزارش کار کرد های اجلاس شانزدهم را شنید

ولسی جرگه گزارش کار کرد های اجلاس شانزدهم را شنید

کابل باختر30 جدی آخرین جلسه عمومی اجلاس شانزدهم ولسی جرگه، دیروز...

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

نرخ شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی

کابل باختر30 جدی به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچگونگی رهبری مکاتب افغان ترک و آینده مبهم دانش آموزان ! ؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۱۳   حمل
درحالیکه چگونگی ادامه فعالیت مکاتب افغان ترک در کشور با چالش ها مواجه است رییس بنیاد معارف ترکیه می گوید که آنها بعد از گرفتن مسوولیت این مکاتب روی ظرفیت سازی آن تمرکز خواهند داشت .
به گزارش آژانس باختر، حکومت ترکیه در تلاش است تا مسوولیت رهبری مکاتب افغان ترک را در افغانستان به دوش گیرد، در حال حاضر این مکاتب به گفته حکومت ترکیه از سوی بنیاد فتح الله گولن رهبری میشود.
او که در امریکا زندگی میکند از سوی دولت ترکیه متهم به طراحی یم کودتای نافرجام در آنکشور است، دولت ترکیه در تلاش است تا تمامی فعالیت های فرهنگی فتح الله گولن در کشور های دیگر به شمول افغانستان  را متوقف سازد.
مجیب الوداغ رییس بنیاد معارف ترکیه به همین منظور به کابل آمده است  تا مسوولیت مکاتب افغان ترک را به عهده گیرد او  می گوید بعد از سپردن مسوولیت این مکاتب ترک به این نهاد ٬آنها با راه اندازی برنامه های متفاوت ومختلف آموزشی برازدیاد ظرفیت وموثریت در مکاتب یاد شده تمرکز خواهند داشت.
مجیب الوداغ در صحبتی با یکی از رسانه ها گفت بنیاد آنها تعداد مکاتب افغان ترک رادر افغانستان به دوبرابر افزایش میدهد وزمینه آموزش ده ها هزار شاگرد را در آینده مساعد میسازد .
وی افزود که بنیاد معارف ترکیه مکاتب افغان ترک را با معیارهای آموزش وپرورش بین المللی و دانش آموزان را در صنف های مجهز ولابراتوار آموزش می دهند .
وی همچنان از استخدام نزدیک به هفتاد تن آموزگار جدید ترک برای مکاتب افغان ترک خبر داد که 25 در صد آنان را زنان تشکیل میدهد در مجموع تعداد معلمین ترکی 120 تن که سویه تحصیلی 20 درصد آنان ماستری ودوکتورا  است.
وی همچنان افزود که برای شاگردان ممتاز زمینه تحصیلات عالی را در ترکیه مساعد میسازد وهمچنان زمینه کار در این مکتب را فراهم خواهد کرد .
الوداغ میگوید که قبلا مدیریت سابق افغان ترک از تفتیش وتضمین حکومت دور بود وتوسط یک گروه معین پیش برده میشد اما حالا نظر به تفاهم نامه که میان افغانستان وترکیه صورت گرفته تفتیش ونظارت این مکاتب از نطر کیفیت ومعیار به صورت مشترک صورت میگیرد.
رییس بنیاد اضافه کرد که خانواده های شاگردان مکاتب مطمین باشند که همه چیز بهتر وخوبتر از گذشته میشودکارکنان آموزش وبرنامه درسی این مکاتب باقی می ماند فقط مدیران تغییر خواهند کرد .
باید گفت که بعد از کودتای نافرجام در ترکیه در دوسال قبل حکومت ترکیه  فتح الله گولن را مسوول این کودتا دانسته ٬گولن که در امریکا زندگی میکند دست داشتن خودرا در این کودتا رد مینماید.حزب وابسته به او وبنیاد خیریه او صدها مکتب ترک ها را در خارج از آنکشوررهبری میکند.
مکاتب افغان ترک در افغانستان نیز وابسته به بنیاد گولن است.حکومت ترکیه به تعقیب کودتا،فعالیت سیاسی گولن را غیر قانونی دانست وبنیاد وابسته به او را هم غیر قانونی خواند.
این در حالیست که والدین شاگردان مکاتب افغان ترک این ادعا را نپذیرفته وتغییرات در این مکاتب را یک حرکت سیاسی میدانند .
آنها به تشکیل  کمیته والدین شاگردان پرداختند  که در راس آن  انجینر محمد یوسف پشتون مشاور ارشد رییس جمهورقرار دارد اومی گوید تا زمانی که مشکلات به وجود آمده در مکاتب افغان ترک حل نشود به مبارزه ادامه میدهند واستادان را تسلیم نمی کنیم .
فضل احمد معنوی عضو این کمیته می گوید مشکل مکاتب افغان ترک در افغانستان اصلابه یک مشکل سیاسی مبدل شده است ،مشکل رییس جمهور با معاون اول اش است که لیسه های افغان ترک را متاثر ساخته است .مگر ما نمی خواهیم که یک بخشی از مشکلات سیاسی باشیم .
به همین ترتیب عبدالشکور دادرس عضو کمیته اولیای شاگردان مکاتب افغان ترک میگوید که آنچه رارئیس  این بنیاد بیان داشته جز تبلیغات چیز دیگری نیست اصلا سوال در اینجاست که چرا دولت ترکیه ودولت افغانستان میخواهند یک نظم ویک سیستم ایجاد شده را که برای مردم افغانستان مفید وموثر بوده از میان بردارند مسایل ترکیه ،مسایل داخلی خودشان است مگر ما تاکید داریم که این مساله اطفال ومکاتب ما را متاثر نسازد.
دادرس گفت اگر بنیاد معارف ترکیه در صدد کار در بخش معارف است دو مکتب ترک در آقچه ومیدان وردک را که از کار بازمانده وحالت اسفبار دارد ترمیم وفعال سازند. ما از این کار آنها استقبال میکنیم
اوگفت ما تسلیم نمی شویم ونمی خواهیم یک سیستم ایجاد شده از میان برود.
همچنان دادرس ادعای بنیاد معارف ترکیه مبنی بر اعزام 120استاد که 20 در صد آنان به سویه ماستر وداکتر است را رد کرده آنرا یک حرف مبالغه آمیز خواند.
باید گفت که چندی قبل وزارت معارف با بنیاد معارف ترکیه تفاهنامه را به امضا رسانید که به اساس آن مسوولیت رهبری مکاتب افغان ترک  در افغانستان به بنیاد معارف ترکیه تعلق میگیرد مگر کمیته اولیای شاگردان میگویند که آنها این تفاهمنامه را فبول ندارند زیرا این یک معامله گری است
در حالیکه مکاتب افغان ترک به عنوان یک موسسه غیر حکومتی فعالیت دارد قوانین افغانستان را نقض نکرده و دولت نه باید در امور آن مداخله کند
در وجود این کشیدگی ها ٬ آینده مکاتب افغان ترک با یک آینده مبهم مواجه است    ختم   فرزانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.