24 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بازداشت دو تن به اتهام فعالیت های هراس افگنانه در کابل

کابل باختر ۲۳ سنبله پولیس دو تن را در پیوند...

تخریب پایه برق وارداتی کشور ازبکستان در بغلان

تخریب پایه برق وارداتی کشور ازبکستان در بغلان

پلخمری 23 سنبله ‌باختر طالبان باز هم یک پایه برق وارداتی...

آبده تاریخی خواجه ملک سبزعلی بازسازی می شود

آبده تاریخی خواجه ملک سبزعلی بازسازی می شود

پل علم 23سنبله باختر کار بازسازی آبده تاریخی خواجه ملک سبزعلی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل  باختر ۲۳ سنبله
پولیس دو تن را در پیوند به فعالیت های هراس افگنانه از حومه کابل بازداشت کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله امروز با ارسال خبرنامه به آژانس باختر نگاشته است٬  نيروهاي عملیاتی قطعات خاص پولیس درشهر کابل٬درنتیجه یک عملیاتي درمربوطات حوزه نزدهم اين شهر، دو تن را در پیوند به فعالیت های هراس افگنانه بازداشت کردند .
ازنزد بازداشت شدگان یک میل سلاح و یک جلد شناخت کارت پاکستانی به دست پوليس آمده است.
این در حالی یست که روز پنجشنبه یک شبکه هراس افگن وابسته به داعش در کابل متلاشی شد.
طبق یک خبر دیگر:منسوبان قومندانی امنیه  کابل حوالی ساعت 10:00 صبح امروز، یک حلقه ماین را که در ساحه "سرای هراتی" مربوط حوزه پنجم جاسازی شده بود کشف و خنثی کرد.صائم

پلخمری 23 سنبله ‌باختر
طالبان باز هم یک پایه برق وارداتی را در دندشهاب الدین شهر پلخمری شام دیروز تخریب کردند.
یک منبع مسوول ریاست شرکت برق غوری به آژانس باختر گفت که طالبان مسلح با تخریب یک پایه برق وارداتی کشور ازبکستان در قریه وزغری دند غوری شهر پلخمری، جریان برق وارداتی را به کابل قطع کردند.
وی افزود که ساحه که پایه در آن تخریب شده زیر حاکمیت طالبان قرار دارد.
اما احمد جاوید بشارت سخنگوی قومندانی امنیه بغلان گفت که تلاش ها به منظور ترمیم پایه و از سر گرفتن‌جربان برق آغاز شده است. احمد نعیم دوستی

پل علم 23سنبله باختر
کار بازسازی آبده تاریخی خواجه ملک سبزعلی امروز در لوگر آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در آغاز کار بازسازی این آبده تاریخی
عبدالرحمن تسل، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر گفت که این آبده به هزینه بیش از سه و نیم میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ در منطقه کلنگار مرکز آن ولایت در مدت یک سال ساخته می شود.
وی افزود که این آبده به شکل گنبد می باشد و در حدود هشت صد سال قدمت دارد. احمد نعیم دوستی

پل علم 23 سنبله باختر
پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ کار ساخت یک موزیم در ولسوالی محمدآغه لوگر را افتتاح کرد.
این موزیم قرار است در مساحت سی جریب زمین ایجاد شود و کار احاطه آن امروز آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، پوهاند باوری حین گذاشتن سنگ تهداب دیوار احاطه موزیم یادشده گفت که در احاطه موازی زمینی که برای ایجاد موزیم در نظر است، بیش از هشت میلیون افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات وفرهنگ هزینه می شود.
پوهاند باوری خاطر نشان کرد که پس از احاطه این محل، هنگرهای معیاری برای موزیم ساخته می شود تا در آن ها استوپه ها و معابد دورۀ بودایی ها که از ساحات باستانی مس عینک در اثر حفریات، به دست آمده است، گذاشته شود.
پوهاند باوری همچنان یاد آور شد که وزارت اطلاعات و فرهنگ تلاش می کند که به زودی تعمیر یک موزیم را در مساحت بیش از سه جریب زمین در پل علم مرکز لوگر اعمار کند.
در این مراسم والی لوگر، مسوولان امنیتی، شماری از اعضای پارلمان و شورای ولایتی لوگر، رییس باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ حضور داشتند.
عبدالرحمن تسل رییس اطلاعات وفرهنگ لوگر می گوید که اکنون یک موزیم به شکل ابتدایی آن درریاست اطلاعات وفرهنگ آن ولایت وجود دارد که درآن ظروف قدیمی وصنایع دستی گذاشته شده است.
وی افزود که ساحات باستانی در مس عینک، کافرکوت، خروار و سجاوند وجود دارد، اما تا هنوز موزیم معیاری لوگر ساخته نشده است.
بیش ازده سال می شود که در ساحه باستانی مس عینک حفریات قانونی جریان دارد و صد ها اثر به دست آمده منقول، نسبت عدم موجودیت موزیم در لوگر، به موزیم ملی کابل انتقال شده است.  احمد نعیم دوستی

پل علم / باختر/ ۲۳/ سنبله
نشست هماهنگی میان حکومت محلی رسانه ها و نهادهای ناظر انتخاباتی درلوگر امروز تدویر شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر٬دراین نشست معاون ولایت قومندان امنیه قومندان لوای پیاده قول اردوی ۲۰۳ تندر ٬رییس امنیت ملی رییس شورای ولایتی جوانان و خبرنگاران و رییس کمیسیون مستقل انتخابات شرکت کردند.
محمد نبی احمدزی معاون لوگر از۶ میزان که روز انتخابات است یاد آوری کرد و گفت که دراین روز همه واجدان شرایط لوگر باید دست به دست هم بدهند و درادای روند ملی سهم فعال داشته باشند.
بعد رییس کمیسیون مستقل انتخابات لوگراز آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات درآن ولایت اطمینان داد.
وی افزودکه در سطح لوگر سی وچهارمرکز رایدهی باز خواهد بود و ازجمله دوازده مرکز زیرتهدید متوسط و نه مرکز رایدهی زیرتهدید بلند قرار دارد.
درهمین حال قومندان امنیه لوگر به شهروندان آن ولایت اطمینان داد که در روند انتخابات شرکت کنند زیرا تدابیر خوبی امنیتی درآن ولایت اتخاذ شده است.
دراین نشست به هماهنگی بیشتر میان رسانه ها ،نهادهای ناظر انتخابات با اداره محلی لوگر تاکید شد. ختم/ شعیب ...ک..م

کابل ۲۳ سنبله باختر
  از هفتادمین سالگرد تصویب کنواسیون های ژینوا ۱۹۴۹ با حضورسرور دانش  معاون دوم ریاست جمهوری  ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، اعضای کابینه و دیپلوماتان خارجی در وزارت امور خارجه، تجلیل به عمل آمد.
معین سیاسی وزارت امور خارجه ٬با خوش آمدید به مهمانان، اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی افغانستان به حیث عضو فعال جامعه بین المللی در قسمت رعایت کنوانسیون های فوق بیشتر از هر زمان دیگر متعهد است. وی همچنان از همکاری های بشردوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ در زمینه های بشری که در طول چند دهه اخیر در افغانستان انجام داده است اظهار امتنان کرد.
ادریس زمان ، همچنان بر نقش ارزنده سازمان های بین المللی بشردوستانه در قسمت همکاری با دولت جمهوری اسلامی افغانستان تاکید کرد. ماری

کابل باختر  23 سنبله
شصت وپنج طالب مسلح امروز با جنگ افزار های شان در  بد خشان  پیو ستند.
این طالبان از آنچه تاکنون در برابر  نظام ومردم انجام داده اند  ابراز ندامت کرده اند وتعهد کرده اند که از جمهوری اسلامی افغانستان ومردم کشور حمایت می کنند.  برمک بامی

میمنه باختر 23 سنبله
سربازان و افسران پولیس در یک رقابت بایسکل رانی دوستانه با مشاوران خارجی  شر کت کردند.
این رقابت به استقبال از انتخابات ریاست جمهوری  در شهر میمنه راه اندازی شد.
عبدالوهاب مجیدی  مدیر  سپورت و تر بیت بدنی فاریاب  به آژ انس باختر گفت که در این رقابت پنجاه جوان با یسکل  ران مربوط قومندانی  امنیه و مشاوران قوت های حمایت قاطع  مقیم شهر میمنه اشتراک داشتند وحدود پنج کیلو متر را پیمودند.
منبع افزود که برای برندگتان این مسابقه رهبری فاریاب  تحایف توزیع کرد. لیلما

کابل  باختر  ۲۳  سنبله
۱۱سپتامبر٬سالروزی تراژیدی مرگ و خون است که هراس افگنان با حمله برایالات متحده امریکا جان حداقل سه هزار انسان را گرفتندو زیان های روانی ٬مالی و انسانی دیگر را به بار آوردند.
آنچه در این تاریخ آنهم در۱۸سال قبل در امریکا اتفاق افتاد رنج و درد آن تنها در امریکا محدود نماند بل دامن کشور های دیگر به خصوص افغانستان را نیز گرفت.
با آن که از حمله بر سه شهر امریکا  و نابودی برج های سازمان تجارت جهانی هژده سال گذشت  و با آن که این دو ساختمان نوسازی شد و امریکاییان آن را جزتاریخ خود ساختند مگر افغانان همچنان رنج این حملات را می کشند و همچنان درآتش و دود باقی مانده ازآن می سوزند.
یازده سپتامبرحالایک تاریخ فراموش ناشدنی برای امریکاییان و در عین حال برای افغانان است.
برای افغانان به دلیل آن که افغانستان هیچ نقشی در بروزاین واقعه نداشت مگرهژده سال است به جرم٬یک جرم ناشناخته شده مجازات می شود.
هژده سال قبل از امروز ٬نزده هراس افگن که شهروندان کشور های سعودی٬امارت متحده عربی و مصر بودند با استفاده از سه طیاره مسافربری به شمول نیویارک وبرج های سازمان تجارت جهانی آن٬سه شهر امریکا را هدف قرار دادند وحدود سه هزار امریکایی و شهروندان کشور های دیگر را کشتند.
آگاهان سیاسی می گویند٬مسبب این حادثه سازمان القاعده شناخته شد٬سازمان که از سوی اسامه بن لادن تاجر وشهروند عربستان سعودی رهبری می شد و شهروندان دیگر منجمله شهروندان مصری در رده رهبری آن قرارداشتند.
امریکا در اولین ساعات این تراژیدی٬القاعده و رهبرآن اسامه را مسبب این رویداد دانست و بر انتقام گیری از آنان تاکید کرد.
قرعه بد به نام افغانستان ضرب خورد و امریکا از طالبان خواستار تحویل دهی اسامه شد که از سوی طالبان در افغانستان میزبانی می شد.
طالبان از تحویل دهی اسامه سر باز زدند در حالی که رهبری این گروه وابستگی های معلوم به پاکستان داشت و بدون رای و نظر استخبارات پاکستان کاری کرده نمی توانستند.
این نشان می دهد که طالبان درقسمت اسامه دست باز نداشتند وباقی ماندن آن در افغانستان بیشتر برنامه سازمان های استخباراتی پاکستان و شماری از کشور های حوزه خلیج بود تا تصمیم رهبری طالبان.
این آگاهان می گویند که برای امریکا در اوایل و درمراحل بعد تحقیق معلوم شد که در عقب این رویداد کی ها قرار دارند
نهاد های استخباراتی امریکا بیشتر ازهمه متوجه سعودی شدند که شهروند آن عامل این جنایت بودند.
کمیسیون تحقیق درسال ۱۳۹۵ گزارش خود را تکمیل کرد ودر آن نام شماری ازمقام های سعودی به عنوان عامل این رویداد دیده می شد مگر قصر سفید به زودی اعلام داشت که این گزارش به اساس گمان زنی ها آماده شده است.
در این گزارش از سی نفر نام برده شده بود که شامل نزده نفر از اعضای هراس افگنان و یازده شهروند سعودی بود مگر نام این یازده نفر هرگز رسانه یی نشد.
این آگاهان می گویند که امریکا در خصوص یازده سپتامبر مصلحت اندیشی های زیادی کرده است مگر در این مصلحت اندیشی ها افغانستان یک قربانی بود.
این آگاهان می گویند که افغانستان از اول تا انجام درقسمت اسامه تصمیم گیر نبود و این پاکستان بود که خواست های خود را از مجرای طالبان عملی کرد واسامه را در جغرافیای طالبان حفظ کرد.
مصلحت اندیشی دیگر امریکا٬ نادیده گرفتن نقش احتمالی شماری از کشور های حوزه خلیج در این ماجرا بود.
امریکا با این کشورها داخل معامله های بزرگ تجاری به خصوص فروش سلاح است که سالانه صد هاملیارد دالر برای امریکا سود می آورد. برای امریکا پافشاری روی قضیه یازده سپتامبر٬تا اندازه یی یک نوع خودکشی اقتصادی محسوب می شد. حتا امریکا با مصلحت اندیشی یی که نسبت به شماری از کشورهای حوزه خلیج داشت٬عملکرد متحد آنان٬ پاکستان را نیز نادیده گرفت و با یک کلام افغانستان را مکان هراس افگنان معرفی کرد و به این کشور لشکر کشی کرد که اذهان عامه در امریکا و متحدان آن٬ آرام شود و انتقام از تروریستان گرفته شد.
جنرال طاقت آگاه امور نظامی می گوید که با ختم جنگ سرد٬ امریکا به خاطر حضور نظامی اش در منطقه 24هزار عسکر از جهادگران را به دور اسامه جمع کرد تا به اصطلاح در افغانستان جهاد کنند .
طاقت می افزاید که جنگ افغانستان ،عراق وسوریه جنگ اقتصادی است که ابعاد جدید پیدا می کند .
عتیق الله امر خیل٬ حضور در افغانستان وایجاد پایگاه نظامی در این کشور رایکی از اهداف عمده امریکا دانست .
او می گوید امریکا از قبل برنامه داشت که چگونه در افغانستان پایگاه نظامی  ایجاد کند٬ 50 سال قبل استراتیژی داشت که پایگاه ایجاد کند وبه همین منظور از مجاهدین حمایت کرد وبعد هم با برنامه های دیگر برای حضور در افغانستان وتوجیه سازی برای ادامه آن تلاش کرد و حالا هم از این برنامه های خود کوتاه نیآمده است.
امرخیل ادامه داد که امریکا با ایجاد پایگاه در افغانستان می تواند پاکستان را همیشه در دست خود داشته باشد وکشورهای آسیای مرکزی را اداره کند  ،ایران ،هند ٬چین و روسیه را نیز زیر نظارت داشته باشد .
وی به این باور است که امریکا نمی خواهد حکومت پاکستان را آزرده کند وهم نمی خواهد طالبان را به کلی نابود کند زیرابه خاطر نفوذ در آسیای مرکزی به این دو نیاز دارد و یازده سپتامبریک بهانه خوب برای ورود به افغانستان بود.
با وجوداین گفته ها زیبنده نیست مردم افغانستان به خاطر عملکردی مجازات شوند که خود درآن دخیل نبوده اند . عبدالخالق/ نعمت

شنبه ، 23 سنبله 1398 ، 12:33

تبصره

کابل باختر ۲۳  سنبله
پاکستان با حمایت گروه های هراس افگن وجریان های افراطی یک برنامه عمیق راهبردی را در افغانستان دنبال می کند٬انتهای این برنامه یک افغانستان ضعیف و آسیب پذیر خواهد بودکه پاکستان به آسانی به آن دسترسی خواهد داشت.
مفسرآژانس باختر می نگارد٬ ریاست عمومی امنیت ملی کشوربه روز پنجشنبه از بازداشت اعضای خطرناک‌ گروه تروریستی داعش در شهر کابل خبر داد که حداقل در 29 رویدادهراس افگنانه که برای افغانان خونین ودرد دهنده بوده است دست داشته اند.
همچنان مسوولان نیروهای امنیتی از کشته شدن حسن پنجابی مسوول مطبوعاتی داعش در خوگیانی ولایت ننگرهارهم خبردادند.
در عملیات نیروهای امنیتی به مرکز گروه داعش در ساحه ناحیه هفدهم شهر کابل دوشهروند پا کستان کشته شده اند ویک خانم پاکستانی با چهارکودکش که این منزل رابه نام سکونت یک خانواده پوشش داده بود زخم برداشته است که تحت مداوا قرار دارد.
شبکه تروریستی یی که به روز پنجشنبه در کابل متلاشی شد٬حداقل در ۲۹ واقعه هراس افگنانه کابل دست داشته است  حمله بر اعضای جنبش روشنایی گرفته حمله بر مرکز ارتش در چهارراهی قمبر، انتقال افراد انتحاری به شش درک کابل٬ حمله بر خبرنگاران، حمله‌ انتحاری درپل محمودخان ٬حمله انتحاری بر محصلان اکادمی نظامی مارشال فهیم، حمله برموترحامل محصلان در جاده‌ سیلو، حمله بر موتر ماموران حج و اوقاف در چهارراهی برکی، حمله بر خیمه‌ نامزدان معترض، حمله بر دیپلماتان وزارت خارجه، حمله بر مسجد امام زمان در ناحیه‌ 11 شهر کابل، حمله بر تظاهرات وکلا در نزدیک کمیسیون انتخابات، ماین گذاری بالای مفتی نعمان از عالمان دین٬آماج قراردادن موتر حامل شهروندان نیپال درکابل، انتقال عاملان انتحاری برای حمله برعزاداران عاشورا درزیارت کارته سخی، حمله بر سفارت عراق در کابل... کارهمین شبکه بوده است.
این حملات برای مردم افغانستان خونین و درد دهنده بوده است .
آنچه برای مردم افغانستان نگران کننده است سهم ونقش شهروندان پاکستان در بروز چنین زشتی ها و ناهنجاری هااست.
پاکستان که ادعا بلند مبارزه با هراس افگنی راسرمی دهدواز ناحیه مبارزه با این پدیده از جامعه جهانی باجگیری زیادی کرده است٬حضورشهروندان خود را درمیان گروه های هراس افگن درافغانستان که طراح بسیاری از حملات تروریستی اند چگونه توجیه می کند؟
نقش شهروندان پاکستان در وقایع هراس افگنانه در افغانستان٬چه به عنوان طراح٬ مدیریت کننده جنگ و یا جنگجو٬تنها دروجود شبکه یی که به روز پنجشنبه در کابل متلاشی شد خلاصه نمی شود.
همین اکنون جنرال ارشادحسین مشهوربه شیخ مطیع الله جنرال برحال ارتش پاکستان که مغزمتفکر طالبان را لقب گرفته است در جوزجان و فاریاب حضور دایمی دارد و جنگ طالبان را در شمال افغانستان مدیریت می کند.
از جمله چهاررهبرداعش که تا کنون درافغانستان  کشته شده اند٬سه تن آنان  شهروندان پاکستان بوده اند.در کنار آن باشندگان سرپل٬جوزجان ٬بدخشان٬ فاریاب٬ هلمند٬ارزگان٬ننگرهار٬کنرو... ازموجودیت طالبان پاکستانی در ولایت های شان حرف زیادی گفته اند که در کنار طالبان ویا گروه های هراس افگن دیگرنظیرداعش در برابر مردم افغانستان در جنگ اند.
باشندگان ولایت های شرقی شاهد رفت و آمد منظم گروه های مسلح در دو طرف خط دیورند اند٬مردم شینوار بارها گفته اند که ملیشه های پاکستانی به گونه منظم داعشیان را که گروه جدا شده ازطالبان اند به گونه منظم کمک و تجهیز می کنند.
منابع استخباراتی روسیه بار ها این مساله را رسانه یی کرده اند که داعش درحال کوچیدن به افغانستان است و افرادشکست خورده این گروه از عراق و سوریه٬ از مسیر امارت متحده عربی٬عمان و بندرکراچی به پاکستان وبعدبه افغانستان انتقال داده می شوند.
داعش تا دو٬سه سال پیش نام ناشناخته برای مردم افغانستان بود٬مگر با راه اندازی برنامه صلح با طالبان٬ این گروه در افغانستان سروکله پیدا کرد٬این نشان می دهد که داعش یک پروژه دیگر استخباراتی در افغانستان است که بعد از صلح با طالبان ماموریت های زیادی در افغانستان خواهد داشت.
اکنون خطر داعش در افغانستان جدی تر از هروقت گذشته است که با تاسف شماری از کشورهای بیرونی در محور پاکستان در ایجاد این پروژه ناهنجار شریک اند ومرتکب جنایت می شوند.
انجام حداقل۲۹ فعالیت خونین هراس افگنانه آنهم از سوی یک شبکه داعش در کابل٬ حرف قابل دقت ومکث است که نمی تواند فعالیت داعش را در افغانستان نادیده گرفت وازآن ساده عبورکرد.
خطرداعش فراترازمرز های افغانستان است و این گروه برای انجام ماموریت های بزرگ منطقه یی و فرا منطقه یی خلق شده است که با تاسف پاکستان در کشاندن آن به افغانستان نقش محوری دارد.
دولت افغانستان باید آسیب پذیری هایی را که از ناحیه پاکستان متوجه مردم و دولت افغانستان ومنطقه است باید همگانی کند. و با کارزارمنطقه یی وفرامنطقه یی٬ پاکستان را ازخواست های بلند پروزانه اش کوتاه آوردو در کنار آن پاکستان باید متوجه شودکه در برابر شهروندانش مسوولیت پذیر باشد. تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL