19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل باختر19 قوس با تأسف و تأثر فراوان اطلاع حاصل نمودم...

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

داکتر کمال سادات: جوانان برتعهدات که دربرابرجامعه دارند باید متعهد باشند

کابل باختر19 قوس داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات...

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

کابل باختر19 قوس با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر19 قوس
با تأسف و تأثر فراوان اطلاع حاصل نمودم که پروفیسور محمدحیدر داور یکتن از شخصیت های سابقه دار و برجسته کشور در اثر مریضی که عاید حالش گردیده بود، در عالم مهاجرت داعی اجل را لبیک گفته است.
روان شاد محمدحیدر داور سال ۱۳۰۸ هجری شمسی در باغ علیمردان کابل به دنیا آمد، در پوهنتون کابل و کشور آلمان درس خواند و به حیث استاد پوهنتون کابل، رئیس عمومی گمرکات و وزیر مالیه ایفای وظیفه کرده است.
داور بعد از کودتای سال ۱۳۵۲ به آلمان رفت  و با کسب کرسی دایمی پروفیسوری در پوهنتون بن به تدریس پرداخت.
از مرحوم داور کتابها و مقاله های زیادی به زبانهای دری، آلمانی و انگلیسی بجا مانده است و در کنار آن، شعر نیز می سرود.
وفات او یک ضایعه بزرگ برای کشور است.
مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده و دوستان او و مردم شریف افغانستان تقدیم داشته، از خداوند منان برای مرحومی جنت فردوس و برای بازماندگان او صبر جمیل مسئلت دارم. نالان

کابل باختر19 قوس
داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ ، درآخرین روز دور سوم نشست پارلمان جوانان گفت که  اعضاء پارلمان بر تعهدات که کرده اند در قبال جوانان باید مسوولانه عمل نمایند.
به گزارش آژانس باختر:  دراین نشست معین امور جوانان، پارلمان آموزشی جوانان را برای تقویت و رشد انگیزه و استعدادهای جوانان کشور یک گام مثبت و سازنده ارزیابی کرد.
وی اشتراک وکلا را در این پارلمان بنا بر نیازمندی شرایط موجود دانست  و افزود که جوانان امروز در کشور دچار مشکلات زیاد اند، وکلا مسولیت دارند برنامه ها و خواست های جوانان ولایات را برای مسولین پیشنهاد نمایند، تا یک راهکار درست برای جوانان درنظر گرفته شود.
معین امور جوانان در نشست عمومی پارلمان جوانان، خواست ها و پیشنهادهای  وکلا جوانان را شنید و بر عملی شدن استراتیژی 5 ساله جوانان تاکید کرد. احمدضیا احمدی

دوشنبه ، 19 قوس 1397 ، 12:36

حسینه صافی : حقوق زن حقوق بشراست

کابل باختر19 قوس
با سخنرانی حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امروزمحفل گرامیداشت ازهفتاد مین سالروز صدوراعلامیه جهانی حقوق بشر و پایان کارزارمنع خشونت علیه زنان ، آغازیافت .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر:  این محفل ازسوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به حضورداشت شماری ازمقامات و نماینده گان ارگان های مختلف دولتی ، مسولان وزارت اطلاعات وفرهنگ ، نماینده گان نهاد های حامی حقوق زن، جامعه مدنی و مهمانان خارجی ، درکابل برگزاری شد .
دراین محفل حسینه صافی دررابطه به اهداف کارزار16 روزه که ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شده بود معلومات داده گفت که ما میخواهیم فرهنگ منع خشونت علیه زنان را درتمام سطوح به وزارت اطلاعات و فرهنگ ترویج کنیم و سیستم حمایتی محو خشونت علیه زنان را ایجاد نمایم .
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ بر آگاهی درراستای عملی شدن تمام قوانین ، مقررات و برنامه های که حقوق زنان و مبارزه علیه خشونت دربرابرزنان را حمایت میکند، تاکید کرد و خاطرنشان ساخت که حقوق زن حقوق بشراست و این یک جمله کوتاه  با مفهوم بزرگ میباشد که باید به آن توجه کرد ، یعنی زنان حق دارند به حقوق اساسی شان برسند.
همینگونه حسینه صافی ازمسولان اداره های مختلف وزارت اطلاعات و فرهنگ و نهای های دیگر که با این وزارت درکارزار 16 روزه منع خشونت علیه زنان ، همکارکرده اند نیز تشکرکرد.
متعاقبآ پیام داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور توسط فریدون خوځون معاون سخنگوی آن ریاست خوانده شد که دربخش آن آمده است : گرامیداشت ازروزمحوخشونت علیه زنان به معنی ارج گذاری به حقوق انسانی ، مدنی و جایگاه والای زنان درجامعه بشری است. 
درپیام گفته شده که درتمام جوامع بشری نقش و تاثیرگذاری زنان درحکومتداری ، امنیت و نهادینه شدن ارزش های دموکراتیک قابل توجه بوده که متاسفانه علی رغم همه پیشرفت ها ، هنوزهم ما شاهد محرومیت ، تبعیض، خشونت و شکنجه علیه زنان درسراسرکشور میباشم .
درپیام خاطرنشان گردیده که کارزار16 روزۀ محو خشونت علیه زنان فرصتی است  تا ریشه های فرهنگی و اجتماعی خشونت را شناسایی و برای رفع آن دست به کارشویم .
دراین محفل پیام بانوی اول کشورتوسط زحل امرخیل خوانده شد که درآن درکنار آن به مشکلات زنان اشاره شده است خاطرنشان گردیده که زنان بیشتراز همه ازجنگ ها متاثر هستند.
همینگونه درپیام آمده است که خشونت علیه زنان ریشه اسلامی و انسانی نداشته و دین مبین اسلام برای زنان جایگاه و مقام ویژه را مشخص ساخته است .
درپیام اضافه شده که زنان و مردان در رفا، آسایش و پیشرفت جامعه نقش کلیدی دارند.
داکترمیرویس بلخی وزیرمعارف نیزدرسخنانش دررابطه به جایگاه زن درجامعه و سهم گیری آنان درامورمختلف جامعه معلومات داده و برنامه های آن وزارت را درراستای تامین حقوق زنان و مبارزه علیه خشونت دربرابرزنان ، توضیح کرد.
وزیرمعارف تاکید کرده که وزارت های اطلاعات وفرهنگ و معارف بیشترمیتوانند درکاهش و منع خشونت علیه زنان نقش سازنده داشته باشند.
ماری نبرد آیین آمراخبارداخلی آژانس باخترنیز درصحبتی دررابطه به انواع خشونت دربرابرزنان معلومات داد و گفت که منع خشونت علیه زنان مستلزم مبارزه دوامدارمیباشد .
به همین ترتیب روشان مشعل مسول شبکه زنان افغان درصحبتی ازوزارت اطلاعات وفرهنگ به خاطرسهمگیری فعال درکارزار 16 روزه منع خشونت علیه زنان تشکر کرد و خاطرنشان ساخت که خشونت علیه زنان مانع پیشرفت ورفاه جامعه میشود  و تطبیق قوانین میتواند خشونت دربرابرزنان را کاهش دهد.
همچنان خانم نظری نماینده وزارت امورزنان نیز درسخنانش گفت که مبارزه علیه خشونت کاریک نهاد نبوده بلکه تمام نهاد ها و مردم درمبارزه علیه خشونت دربرابر زنان باید سهیم شوند.
همینگونه شماری از شاعران اشعار شان را که به این مناسبت سروده بودند ، به خوانش گرفتند.
درجریان این محفل نمایش تیاتر توسط ممثلین تیاترملی و پارچه های موسیقی توسط هنرمندان ریاست موسیقی نیز اجرا شد. احمدضیا احمدی

کابل باختر ۱۹ قوس
وزارت امور داخله میگوید:صد ها کیلوگرام موادمخدردرولایت ننگرهارکشف و از بین برده شد.
به گزارش آژانس باختر وزارت داخله امروز با نشر خبرنامه گفته است
نیروهای قطعه خاص پولیس مبارزه با مواد مخدر، نیروهای قطعات خاص پولیس ملی در همکاری با نیروهای هوایی کشور، با اجرای عملیات های ویژه وهدفمند درمربوطات ولایت ننگرهار، دو انبار بزرگ مواد مخدر نوع "چرس" را کشف و از بین بردند .
این دو انبار مواد مخدر که مقداری مجموعی آن به 1500 کیلوگرام می رسد، شب گذشته، ، در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار،مورد حمله قرار گرفت و از بین برده شد.
درپیوند به این محموله موادمخدر فردی بازداشت نشده اما تحقیقات پولیس دررابطه با بازداشت مظنونین جریان دارد. شوخک

دوشنبه ، 19 قوس 1397 ، 12:00

اطلاعیه ریاست حج فرضی

کابل باختر/ 19/ قوس
به اطلاع عموم متقاضیان حج بیت الله شریف نواحی شهر کابل که قصد ادای فریضه حج را داشته باشند رسانیده میشود، که جهت ثبت نام درکمبودی های سهم سال 1398 ناحیه مربوطه خویش و تحویلی پول قسط اول مصارف حج با اصل تذکره تائید شده تابعیت خویش ، دو کاپی آن و هشت قطعه عکس 3*4 که جدیداً گرفته شده باشد همراه با مبلغ 500 دالر امریکایی سرازروز سه شنبه مورخ 20/9/1397 الی 19/10/1397 دراوقات رسمی به مجتمع حجاج زون مرکز واقع دامنه تپه مرنجان جوار تانگ تیل خوشحال ( مکروریان کهنه ) جهت طی مراحل اسناد خویش مراجعه نمایند.
متقاضیان ناحیه 21 شهر کابل ، از اینکه سهم سال 1398 آن تکمیل بوده و برای سال 1399 نیز ثبت دارند ، بناً از این امر مستثنی بوده زحمت نکشند .
متقاضیان سایر ولایات کشور درصورت کمبود میتوانند درمدت معینه با رعایت نکات فوق به ریاست های حج و اوقاف ولایت مربوطه خویش مراجعه نمایند.
قابل یاد آوریست حجاج متکرر ( کسانیکه یکبار حج فرضی را ادا نموده باشند ) بار دیگر درپروسه حج پذیرفته نمی شود مگر اینکه محرم شرعی ( یکتن از طبقه اناث که تا هنوز حج نکرده باشد ) شامل میشود.
نوت : از متقاضیان تقاضا بعمل می آید درصورت داشتن پاسپورت برقی آنرا با خود بیاورند.
ختم/ جاوید

کابل، 19 قوس باختر
داکتر محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناء و خلیل صدیق، رییس عمومی  د افغانستان بانک امروز  نتایج چهارمین دور ارزیابی صندوق بین المللی پول از اصلاحات مالی و اقتصادی حکومت را در کنفرانس خبری مشترک در مرکز رسانه های حکومت به رسانه ها اعلام نمودند.
به گزارش آژانس باختر، در این نشست خبری داکتر محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه  ضمن استقبال از تمدید فعالیت های این صندوق در کشور گفت که بورد اجرائیوی صندوق بین المللی پول (IMF) بعد از ارزیابی تعهدات حکومت افغانستان، چهارمین دور اصلاحات مالی و اقتصادی افغانستان را مؤفقانه ارزیابی نموده و فعالیت های این صندوق را در کشور  الی اخیر سال مالی ۱۳۹۸  تمدید نموده است.
قیومی افزود:" بسیار خرسند هستم که افغانستان علیرغم چالش های خشکسالی و مشکلات امنیتی توانسته است که برنامه های اصلاحی و تعهدات خویشرا مؤفقانه تطبیق نماید."
سرپرست وزارت مالیه همچنان گفت که با تکمیل مؤفقانه هر دوره افغانستان می تواند که مبلغ ۶.۲ میلیون دالر امریکایی بیشتر از سوی صندوق متذکره بدست بیاورد. افغانستان بعد از تکمیل چهار دور ارزیابی تا فعلا توانسته است که مبلغ ۲۴.۸ میلیون دالر را بدست بیاورد.
خلیل صدیق، رئیس عمومی د افغانستان بانک با خرسندی تکمیل به موقع تعهدات افغانستان گفت که با در نظر داشت  شرایط کنونی کشور، تمجید صندوق بین المللی پول از تلاش های افغانستان در زمینه حفظ ثبات اقتصادی، حفظ تورم در سطح پائین، ازدیاد ذخایر اسعاری و استحکام نظام مالی کشور، موفقیت بزرگ برای حکومت افغانستان به شمار میرود.
رییس عمومی د افغانستان بانک افزود که به اساس گزارش صندوق بین المللی پول، با وجودی  کاهش چشمگیر ارزش پول کشورهای منطقه، ارزش اسمی پول افغانی در ماه اکتوبر ۲۰۱۸ در حدود ۹ درصد کاهش پیدا کرده است که کمترین کاهش در سطح کشورهای منطقه میباشد، کاهش نسبتاً کمتر ارزش پول  افغانی در مقایسه با کاهش ارزش پول های شماری از کشورهای منطقه، سبب تورم پائین افغانستان نسبت به کشورهای همسایه شده است."
قابل تذکر است طی چهارمین دور ارزیابی صندوق بین المللی پول شاخص های جمع آوری عواید ملی، اصلاحات در ترتیب بودجۀ ملی، حفظ ثبات مالی و رشد اقتصادی، نرخ تورم، ذخایر اسعار کشور، مبارزه علیه فساد و استحکام نظام مالی کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.# نالان

کابل باختر 19 قوس
نشستی تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، تسریع روند تطبیق برنامۀ ملی میثاق شهروندی و هماهنگی به‌منظور چگونگی پیشرفت کار عملی روند مذکور را مورد ارزیابی قرار داد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که در قصر گل‌خانۀ ارگ دایر گردید، پس از بحث‌های همه‌جانبه، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور بر هماهنگی بیشتر در تطبیق برنامۀ ملی میثاق شهروندی تاکید کرد. وی افزود که برنامۀ میثاق شهروندی باید با هماهنگی و سرعت به پیش رود. 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که در این برنامۀ مهم به مردم به‌شمول کوچیان و اقشار و مناطق محروم جامعه، اولویت داده شود.
وی افزود که در این برنامۀ بین‌الوزارتی باید هماهنگی بیشتر میان وزارت‌های مربوطه و تلاش مشترک در راستای تطبیق آن صورت گیرد.
رئیس‌جمهور کشور خاطرنشان کرد که دولت به مشارکت زنان متعهد است، به این سبب در عرصه شفافیت در استخدام و مشارکت زنان، توجه جدی صورت گیرد. وی اضافه کرد که رسیدگی به مشکلات مردم، فراهم‌آوری خدمات مؤثر و رضایت آنان، از اهداف برنامۀ میثاق شهروندی می‌باشد.#  نالان

کابل باختر 19 قوس
رییس اجراییه جکومت وحدت ملی در مراسم پایانی کازار ۱۶روزۀ محو خشونت علیه زنان گفت که خشونت علیه زنان یک معضل کلان اجتماعی است که سلامت جامعه و روند توسعه را در کشور متأثر ساخته است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر،دکتر عبدالله عبدالله امروز در این مراسم که با حضور گستردهٔ بانوان در قصر سپیدار برگزار شده بود، تاکید کرد: با وجود پیشرفت‌ها هنوزهم انواع خشونت در سطوح مختلف وجود داشته و مردم از آن رنج می‌برند.
رییس اجراییه کشور افزود: پدیدۀ خشونت در جوامع عقب‌مانده و درگیر جنگ ریشه عمیق‌تر دارد. چون، جنگ سبب ترویج خشونت می‌شود و مشکل را پیچیده‌تر می‌سازد.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که در کنار چالش‌ها پیشرفت‌هایی هم صورت گرفته است. مثلاً بددادن به حداقل رسیده و میزان مشارکت سیاسی زنان افزایش یافته و قوانین اصلاح گردیده است.
رییس اجراییه کشور علاوه نمود که مبارزه با خشونت علیه زنان، نیازمند توجه و همکاری همگانی است و این کار از توان یک یا چند نهاد دولتی بیرون است. همه در قبال محو خشونت علیه زنان وظیفه دارند.
داکتر عبدالله عبدالله با قدردانی از ایستاده‌گی دوامدار زنان گفت که زنان با وجود مشکلات و نگرانی‌ها در روز انتخابات در یک صف واحد قرار گرفتند و به تهدید و خشونت پاسخ گفتند.
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که محو و کاهش خشونت‌ها علیه زنان تدابیر بیشتر را ایجاب می‌کند. در این قسمت بودجه و امکانات مشخص لازم است.
داکتر عبدالله عبدالله در بخش دیگر از سخنانش به موضوع صلح و انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و گفت: روند صلح برای ختم جنگ باید پیش برود؛ اما تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری به خاطر این روندکه نتیجه‌اش هم معلوم نیست، مطرح نمی‌باشد. رهبری حکومت وحدت ملی در این باره موضع روشن دارند.
رییس اجراییه کشور افزود که خواست مردم افغانستان این است که نباید در روند انتخابات سکتگی ایجاد شود. انتخابات ریاست جمهوری به موقع برگزار می‌شود.
داکتر عبدالله عبدالله اشاره کرد که صلح با عزت خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان است؛ ولی برنامۀ صلح و پروسه انتخابات هرکدام در جایش اهمیت دارد.
رییس اجراییه کشور تاکید کرد که حفظ دستاوردهای مردم افغانستان به معنای تحکیم صلح و ثبات در کشور و چشم‌پوشی از آن به معنای بی‌ثباتی دوامدار است. مردم افغانستان این دست‌آوردها را حفظ می‌کنند.
در این برنامه، استاد محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه کشور گفت که ریشه تمام خشونت‌ها در تفکر افراطی است و به خاطر محو آن باید جهان بینی‌ و نگرش فکری و اعتقادی مان را نسبت به زنان تغییر دهیم.
فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف کشور خبر داد که این وزارت در یک برنامه مشترک با علمای کرام انواع خشونت‌ها علیه زنان را آسیب‌شناسی می‌کند.
اسدالله محقق جهانی معین وزارت معارف گفت که این وزارت تلاش دارد که زنان شایسته را در برخی از ریاست‌های مرکز و ولایت جذب کند.
در این برنامه، رییس اجراییه حکومت افغانستان از شهامت، ایستاده‌گی و مبارزه زنان ستایش کرد و گفت که احترام و رعایت حقوق زنان یک وظیفه انسانی و اسلامی است.# نالان

کابل باختر/ 19/ قوس
انستیتوت تعلیمات تخنیکی ومسلکی شاهین به همکاری معینیت امورجوانان و بنیاد خیریه شرکت مخابراتی ام تی ان درنظر دارد 500 تن از جوانان بی بضاعت را در رشته های انگلیسی ، تکنالوژی معلوماتی و اداره وتجارت برای سال 1397 -1398 به گونه رایگان جذب نماید .
علاقمندان میتوانند جهت ثبت نام با دو قطعه عکس و کاپی تذکره تابعیت به معینیت امورجوانان واقع پل باغ عمومی مراجعه نمایند.
ختم/ نالان

پلخمری/ باختر/ 19/ قوس
ازهفتادومین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر با تمرکز برمحافظت کودکان درمنازعات مسلحانه امروز در بغلان گرامیداشت بعمل آمد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، دراین محفل که ازسوی دفتر معاونت سیاسی ملل متحد تدویر یافت، مسوولان نهادهای حقوق بشر ، روسای دوایر دولتی ، استادان پوهنتون ، فعالان زن و جامعه مدنی اشتراک کرده بودند.
سخنرانان با توضیح پیرامون مسایل حقوق بشری درکشور عوامل اساسی تخطی های حقوق بشری را درجامعه برجسته ساختند و از استفاده کودکان درحملات دهشت افگنی و گروه های مسلح غیر مسوول و ایجاد مراکز تربیوی تروریستی کودکان تحت نام مدارس دینی به حیث یک مشکل بزرگ درجامعه یاد کردند.
متعاقباً به سوالات پیرامون مسایل حقوق بشری و نحوه محافظت کودکان ازسوی مسوولان پاسخ داده شد. ختم/ لیلما

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL