01 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

وزیر خارجه چک به زودی به افغانستان می آید

کابل باختر/اول/ اسد: صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه روزگذشته با...

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان  گفت وگو کرد

رییس جمهور امریکا درباره خروج امریکا از افغانستان با صدراعظم پاکستان گفت وگو کرد

اسلام آباد – ایرنا – 1 اسد - باختر 'دونالد ترامپ'...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/اول/ اسد:
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه روزگذشته با پیتراشتیپانک سفیر جمهوری چک در کابل دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش آژانس باختر، وزیر خارجه در این دیدار نخست از کمک های جمهوری چک بر بخش های مختلف افغانستان قدردانی کرد و بر تحکیم بیشتر روابط میان دو کشور تاکید کرد.
همچنان دو طرف روی مشورت های سیاسی میان دو کشور و سفر وزیر خارجه جمهوری چک که قرار است، به زودی به افغانستان بیاید، صحبت کردند. شمس

اسلام آباد – ایرنا – 1 اسد - باختر
'دونالد ترامپ' در دیدار با 'عمران خان' صدراعظم پاکستان درباره خروج نیروهای امریکا از افغانستان سخن گفت و مدعی شد که واشنگتن نمی خواهد پولیس منطقه باشد.
عمران خان در جریان سفر رسمی به امریکا ، دوشنبه شب به وقت محلی در قصر سفید با دونالد ترامپ دیدار کرد. 
رسانه های پاکستانی گزارش دادند: سران دو کشور درباره اوضاع افغانستان، تحولات امنیتی منطقه، جنوب آسیا و روابط پاکستان و هند گفت وگو کردند.
ترامپ که از زمان شروع ریاست جمهوری خود در امریکا پاکستان را به کم کاری در جنگ علیه تروریزم و فریب دادن واشنگتن متهم کرده بود، اکنون از همکاری صادقانه پاکستان با امریکا در خصوص افغانستان سخن می گوید. 
منابع خبری به نقل از سخنان رییس جمهوری امریکا نوشتند: روابط اسلام آباد و واشنگتن در مقایسه با سال های اخیر در سطح بهتری قرار دارد. 
وی افزود: امریکا نمی خواهد پولیس منطقه باشد، ما برای خروج از افغانستان با پاکستان در تماس هستیم و معتقدیم که اکنون پاکستان در حال انجام کمک بیشتر به امریکاست. 
صدراعظم پاکستان با اشاره به بحران افغانستان و ضرورت حل سیاسی این مساله، گفت: پیمان صلح با طالبان بسیار نزدیک شده است و ما امیدواریم بتوانیم طالبان را به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان قایل کنیم.فریده بابک

واشنګتن – صدای امریکا – ۱ اسد - باختر
دونالد ترامپ ،رییس جمهور امریکا با اشاره به اینکه معضل افغانستان راه حل نظامی ندارد، گفت که امریکا قادر است از نظر نظامی در مدت یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شود، اما تاکید کرد که با این کار نمی‌خواهد ده میلیون نفر کشته شود.
دونالد ترامپ دیروز  در دیدار با عمران خان، صدر اعظم پاکستان در قصر سفید گفت که همکاری امریکا با پاکستان برای حل صلح آمیز قضیۀ افغانستان کارا واقع شده است.
ترامپ سیاست‌ حکومت‌های پیشین امریکا را در قبال افغانستان نقد کرد و با ترجیح رویکرد خود گفت که به زودی خبرهای خوبی در مورد افغانستان خواهد داشت.
ترامپ گفت که حکومت‌های پیشین پاکستان نه به خاطر کمک‌های میلیارد دالری امریکا به این کشور احترام قایل شدند و نه هم در قبال حل معضل افغانستان کاری کردند. او با ابراز خوشبینی گفت که حکومت عمران خان از آغاز کار خود کار بسیار چشمگیر و خوبی در زمینۀ تامین صلح در افغانستان انجام داده است.
ترامپ گفت که امریکا شمار نظامیان خود را در افغانستان کاهش داده است و به گفتۀ وی کاهش حضور قوای امریکایی در افغانستان هنوز هم ادامه خواهد یافت.
صدر اعظم پاکستان نیز گفت که افغانستان بیش از هر وقت دیگر به دست یافتن به صلح نزدیک شده است. او گفت که در روزهای آینده طالبان را ترغیب خواهد کرد تا به پای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان  بنشینند و راه حل سیاسی  دریابند.
عمران خان گفت: " ترامپ، رییس جمهور امریکا را تقدیر می‌کنم که طرف‌های دخیل قضیۀ افغانستان را زیر فشار گرفت تا برای پایان جنگ راه حل سیاسی بیابند".
صدر اعظم پاکستان تاکید کرد که خواستار روابط محکم با امریکا است. او گفت: "آنچه را حکومت کنونی پاکستان می‌گوید به آن پابند است و هیچ جای شک در آن وجود نخواهد داشت."
رییس جمهور امریکا گفت که با صدر اعظم پاکستان صحبت‌ مفصل در مورد تجارت و دیگر روابط دوجانبه و نیز روند صلح افغانستان خواهد داشت.
#  فریده بابک

کابل باختر اول اسد
قرارداد پروژه برق رسانی بدخشان دیروز دروزارت مالیه به امضا رسید.
این قرار داد به ارزش 631 ملیون دالر امریکایی  میان همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناء و لطاف کاسم، رییس اجرائیه یی بورد آغا خان به امضاء رسید.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه حین امضای قرارداد متذکره گفت:" سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید انرژی یکی از پالیسی ها و اهداف مهم حکومت است.
پروژه برق رسانی بدخشان شامل ساخت خط انتقال، شبکه های توزیع و تولید و انکشاف برق آبی در سراسر ولسوالی های این ولایت است." وی افزود: "پروژه متذکره به صورت مجموعی شامل تولید ۹۱ میگاوات برق، خط انتقال ۱۱۰ کیلوولت و توزیع برق به تمام ولسوالی های بدخشان است که از طریق مشارکت عامه و خصوصی تطبیق خواهد شد." رییس اجرائیه یی بورد آغا خان گفت:" این قرارداد برای ما دارای اهمیت زیادی می باشد، تطبیق پروژه برق رسانی به بدخشان درکنار مرفوع کردن نیازمندی باشندگان آن ولایت، تاثیر زیادی بالای دیگر بخش های زیربنایی نیز دارد. ما می خواهیم در همکاری با حکومت افغانستان این پروژه را تطبیق کنیم" قابل تذکر است که مدت قرارداد این پروژه ۳۰ سال است که در چندین مرحله تطبیق گمی شود و هر مرحلۀ آن هفت سال را در بر می گیرد.نازیلا عزیزی

سه شنبه ، 1 اسد 1398 ، 03:54

فی انس طلا۱۴۱۷ دالر عرضه می شود

کابل اول اسد باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ ۱۴۱۷ دالرعرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز اول اسد به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری 3650  فی گرام مصری بیست ویک عیار 880 مبلغ 3550افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2900افغانی،  سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2900 افغانی، عربی  790 مبلغ 2900 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2900، ایرانی 705 مبلغ 2600افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 2100افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

کابل باختر ۳۱ سرطان
سمپوزیم بین المللی شهری که از طرف وزارت شهرسازی و اراضی برگزار شده بود٬ امروز با سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری پایان یافت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ محفل پایانی سمپوزیم بین المللی شهری با حضور  وزیر شهرسازی و اراضی، والی کابل، شاروال کابل، معینان و رؤسای وزارت شهرسازی و اراضی و ارگان های محلی و شاروالی، نمایندگان نهادهای دولتی و بخش خصوصی، همکاران بین المللی در هوتل کابل استار برگزار شد.
استاد دانش مشکلات در امور ساختمانی و مسکن، مدیریت آب و منابع آب و فاضلاب، برق، محیط زیست و آلودگی ها، ترافیک، تراکم جمعیت، مشکل کار و اشتغال و زیربنا را از مشکلات موجود در عرصه شهری و شهرسازی در افغانستان عنوان کرد و از ساحات غیرپلانی در شهرهای افغانستان به عنوان چالش عمده یاد کرد.
وی افزود که مطابق سروی های سه سال پیش، تنها در 17 ناحیه کابل در حدود 361 هزار و 421 خانه رهایشی درساحات غیر پلانی اعمار شده است که نزدیک به 70 در صد خانه های رهایشی شهر کابل و 80 در صد نفوس کابل را شامل می شود.
به گفته معاون رییس جمهوری، غیر پلانی بودن این ساحات، باعث شده است که این مناطق از خدمات و زیربناهای شهری محروم بماند و در حاشیه قرار گیرند. وی گفت که این وضعیت هم موجب یک نوع فقر متداوم در زندگی شهروندان و هم باعث بی اعتمادی و فاصله بین مردم و دولت شده است. معاون رییس جمهوری درعین حال تأکید کرد که مشکلات در مناطق محروم شهری به حدی است که زندگی را برای ساکنان آن ها تلخ کرده است.
معاون رییس جمهوری بیان داشت که در غیر پلانی بودن یک ساحه هرگز مردم تقصیری ندارند. وی گفت:"مردم فقیر و کم درآمد افغانستان نیاز به سرپناه دارند و مجبورند در هر ساحه یی هرچند غیرپلانی برای خود خانه بسازند و غیر پلانی بودن هرگز نمی تواند دلیل محرومیت این مناطق از خدمات شهری شود." وی افزود که "حکومت مکلف است که از هر طریق ممکن با تطبیق برنامه های اصلاحی، این ساحات را به ساحات پلانی تبدیل کند و به مردم خدمات ارائه کند و با تثبیت ملکیت و دادن سند ملکیت، ملکیت ها و جایدادهای مردم را قانونی و مصوون بسازد."
استاد دانش علیرغم بیان چالش ها اظهار خرسندی کرد که حکومت وحدت ملی در کنار سایر اقدامات بنیادی خود، در مورد حل مشکلات ناشی از زمین و توجه به خدمات شهری و شهرسازی، دستاوردهای بسیار چشمگیر داشته است.

وی، ایجاد «شورای عالی اقتصادی»، «شورای عالی شهری» و «شورای عالی آب و اراضی» و تصویب پالیسی ها و قوانین جدید در بخش شهری را از اقدامات مهم حکومت خواند و گفت که این پالیسی ها و قوانین به بهترین صورت و با قواعد و معیارهای عصری نهایی شده است و نافذ شدن قانون استملاک، قانون تنظیم امور زمینداری، قانون شهرسازی، قانون شاروالی و دیگر قوانین و مقرره های مربوط٬ زمینه را برای انکشاف شهری به صورت معیاری فراهم کرده است.
همچنان استاد دانش گفت که ثبت ساحات غیر پلانی مهم ترین گامی است که توسط حکومت وحدت ملی برداشته شده است و این برای تطبیق اصلاحات شهری در ساحات غیر پلانی و نجات این مناطق از حاشیه نشینی و محرومیت از خدمات شهری یک آغاز نیک است.
استاد دانش آغاز توزیع اسناد قانونی و رسمی ملکیت در تعدادی از ولایت ها به شمول کابل ، پیشرفت قابل توجه در مسکن سازی در سرتاسر کشور مخصوصا برای تأمین نیازهای ادارات دولتی و همچنان مبارزه با غصب زمین را از دیگر اقدام های حکومت وحدت ملی عنوان کرد.
استاد دانش همچنان از یکصدمین سالروز استقلال افغانستان نیز یاد کرد و گفت که استقلال افغانستان باعث شد که کشور در عرصه های اقتصادی و فرهنگی، عرصه حقوقی و درعرصه سیاسی تحول و اصلاحات بنیادی را شاهد باشد. وی بیان  کرد که "امروز بسیار خوشحالیم که یک بار دیگر بر حفظ و بلکه توسعه دستاوردهای دوره استقلال تأکید به عمل می آید." وی افزود که  حکومت وحدت ملی موفق شده است که آثار تاریخی  دوره امانی را که همگی در اثر جنگ ها تخریب شده بودند، از نو اعمار کند.
وی گفت که جمهوریت و انتخابات روی دیگر سکه مشروطیت است که امان الله خان از بنیانگذاران آن بود. به گفته معاون رییس جمهوری" شالوده نظام سیاسی مورد نظر امان الله خان، روحیه مردم سالاری و حاکمیت قانون و پاسخگویی در برابر مردم بود و این چیزی است که در نظام کنونی افغانستان تبارز یافته است که انتخابات در این نظام عنصر اصلی را تشکیل می دهد."
معاون رییس جمهوری تصریح کرد: "اگر عنصر انتخابات از ساختار نظام حذف شود، یک نوع دیکتاتوری مطلق و افسار گسیخته حاکم خواهد شد و ما به یک قرن گذشته بازخواهیم گشت."
وی  از همه احزاب سیاسی و تکت های انتخاباتی و مردم  افغانستان خواست که به موضوع انتخابات به عنوان یک قضیه سرنوشت ساز بنگرند و هرگز با طرح مسایل جانبی دیگر همچون اداره موقت و سرپرست و یا موکول کردن انتخابات به مسأله صلح، باعث شک و تردید مردم نشوند. استاد دانش از مردم خواست که با آمادگی کامل و با حضور شکوهمند در انتخابات، در یکصدمین سالگشت استقلال کشور، یکبار دیگر تعهد و وفاداری خود به استقلال و اعتبار و عزت کشور را به اثبات برسانند.
در این محفل انجینر عزیز احمد گلستانی معین وزارت شهرسازی و اراضی نیز سخنرانی کرد و بر تطبیق یافته های این سمپوزیم، در امور شهری و شهرسازی افغانستان تأکیدکرد. نالان
 

تالقان31 سرطان باختر
به منظور اعمار مسجد جامع در کمپلکس اداری دارالامان، دو موتر خاک از سطح شانزده ولسوالی و مرکز تخار، به کابل امروز فرستاده شد.
طبق هدایت رییس جمهور، قرار است با استفاده از این خاک و خاک‌هایی که از تمام ولایت ها جمع آوری می شود، مسجد جامع در کمپلکس اداری دارالامان ساخته شود.
عبدالحق شفق والی تخار، در جریان انتقال این خاک، بر برادری، وحدت و همبستگی ملی تأکید کرد و گفت: مسجدی که قرار است بنا شود، نمادی از وحدت ملی در کشور خواهد بود. احمد نعیم دوستی

بامیان ۳۱ سرطان باختر
کار ساختمان مرکز سوق و ادارۀ جدید میدان هوایی هوایی بامیان آغاز شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، محمد طاهر زهیر، والی بامیان گفت که ساختمان این مرکز به هزینه  بیست و پنج میلیون افغانی در مساحت شانزده هزار و چهار صد متر مربع زمین در محوطه میدان هوایی آن ولایت در حومه شهر بامیان در مدت یک سال اعمار می شود.
احمد نعیم دوستی

کابل باختر ۳۱ اسد
فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه امروزدرمقر شورای ملی با لیوجنسانگ سفیرجمهوری خلق چین، ملاقات تودیعی کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر٬در این ملاقات لیوجنسانگ گفت٬ جمهوری خلق چین خواهان تأمین صلح درافغانستان ومنطقه بوده و پاکستان را متقاعد خواهد کرد تا فرصت موجود را در راستای صلح افغانستان  از دست ندهد و ازهمکاری بامخالفان افغانستان،دست بردارشود.
سپس فضل هادی مسلم یاررییس مشرانوجرگه درحالیکه ازتلاش‌های سفیر چین درزمان مأموریتش درافغانستان ابراز امتنان کرد و گفت: جمهوری خلق چین به مثابه یک همسایه خوب دربیشترین موارد مردم ما را یاری رسانیده و امید واریم که چین به مثابه یک کشوربزرگ اقتصادی درمسایل منطقوی به ویژه موضوع صلح افغانستان ،نقش برجسته‌ی ایفا کند.
رییس مجلس افزود تروریست خوب وبد وجود ندارد این پدیده شوم که سالها از مردم افغانستان قربانی گرفته است نباید ابزاری برای تأمین منافع برخی کشور ها باشد .
مسلم یار با اشاره به خوشبینی‌ها و نگرانی‌ها در روند صلح افغانستان ابراز عقیده کرد که همکاران بین المللی افغانستان باید ازهرگونه معاملات پنهانی خودداری ورزند وزمینه نشست‌ها میان حکومت افغانستان ومخالفین را مهیا کنند .
وی  تدویر انتخابات شفاف، سرتاسری وعادلانه را خواست مردم کشور خواند و گفت٬ حکومت و به ویژه کمیسیون مستقل انتخابات مکلفیت های خود را در این راستا به وجه احسن ایفا کنند.جاوید روشان

کابل باختر 31سرطان
رسانه های پاکستانی گزارش داده اندکه سفر عمران خان نخست وزیر آن کشور به امریکا به اساس وساطت شهراده عربستان سعودی انجام شده است .
روزنامه ایکسپرس تریبیون چاپ پاکستان در شماره دیروز خود نوشته است که سفر عمران خان به امریکا با٬پا در میانی شهزاده  محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته است.
این روز نامه نوشته است که محمد بن سلمان با استفاده ازروابط شخصی که با داماد ترامپ دارد برای این سفر زمینه سازی کرده است .
گزارشگرآژانس باخترمی نگارد٬ترامپ ازآغاز برنامه های انتخاباتی خود تا زمانی که به قصر سفید رسید موضع تند در برابر پاکستان داشته است واین کشوررا٬به بازی دوگانه دربرابر امریکا٬کتمان واقعیت ها ٬حمایت از هراس افگنی و ترویج افراط گرایی متهم می کردحتا باری پاکستان را یک غده سرطان خوانده بود
ترامپ برنامه های زیادی روی دست گرفت که پاکستان را تنبیه کند٬از آن میان تمامی کمک های نظامی وبخشی اعظمی از کمک های اقتصادی امریکارا با پاکستان به حالت تعلیق درآورد.
دیپلماتان پاکستانی تلاش زیادی کردند تا ترامپ راضی شود که بارهبران سیاسی پاکستان دیدار کند مگر نتیجه نداد.
باری سفیرپاکستان درواشنگتن گفت که ترامپ موضع سرسختی با پاکستان دارد٬ کار کردن با این شخص مشکل است مگر ناممکن نیست.
آگاهان سیاسی در پاکستان می گویند که مقامات آن کشور برای رسیدن به ترامپ روش های متعددی  تجربه کردند مگر کمتر نتیجه گرفتند ولی سفر اخیر محمد بن سلمان به پاکستان٬ که نخست وزیرعمران خان خود به استقبالش به میدان هوایی آمده بود و انتقال او از میدان هوایی اسلام آبادالی ایوان صدر٬ با رانندگی عمران خان صورت گرفت٬ امید پاکستان برای رسیدن به قصر سفیدودیدار با ترامپ را بیشتر کرد.
محمدبن سلمان٬ با دخترو داماد ترامپ روابط شخصی محکمی داردو شاه سعودی با اهدای ملیون ها دالر٬ از بنیاد خیریه دختر ترامپ حمایت کرده است.
سعودی به همکاری پاکستان در جنگ با حوثیان در یمن دلبسته است و در حال حاضر لوی درستیزسابق پاکستان قومندانی عمومی نیروهای ایتلاف را به عهده دارد که از سوی سعودی در برابر یمن شکل گرفته است .
پس در اینجا ٬ احتمال شکل گیری یک معامله میان پاکستان و سعودی دور از امکان نیست .
سناتور لیندزی گراهام فرد دیگریست که علاوه از شهزاده عربستان سعودی  در دعوت عمران خان نقش دارد . اودر سال گذشته به خاطر حل معضل افغانستان ومنطقه سفر به پاکستان کرد و در طرز دید عمران خان تاثیر گذاشته است
با وجود راضی شدن ترامپ به ملاقات با عمران خان٬ مقامات امریکایی از صدراعظم پاکستان پذیرایی نکرده اند و اواز طرف سفیر پاکستان در واشنگتن ووزیر خارجه پاکستان که چندی قبل به واشنگتن رفته بود٬ استقبال شد وقرار است دراین مدت در سفارت پاکستان مقیم واشنگتن اقامت گزیند .
در این سفرکه جنرال قمر جاوید باجوا لوی درستیزپاکستان با عمران خان همراه است٬ کوشش می شود  تا کمک های واشنگتن را دوباره جلب کنند.
اما مقام های امریکایی سخن دیگری دارند٬ منابعی در قصر سفید گفته اند در صورتی که پاکستان نگرانی های امنیتی امریکا را در مورد افغانستان ومنطقه و شمار گروه های افراط گرا همچون "جیش محمد" را در نظر بگیرد، ما حاضر به تغییر موقف هستیم. اما کمک های امنیتی تا کنون تغییری نداشته است وهمچنان در حالت تعلیق است. برای استفاده از فرصت برای احیای روابط نزدیک با واشنگتن، اسلام آباد باید سیاست های خود را نسبت به تروریزم و ستیزه جویی تغییر دهد.
این گفته ها نشان می دهد که عمران خان در میز مذاکره با ترامپ با دشواری های زیادی مواجه خواهد بود  و باید برای قناعت دادن رییس جمهوری امریکا که خود سخت ماجراجو است٬ شیوه های زیادی را مدنظر داشته باشد.   صائم

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL