28 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد عمر داوودزی با سفیر هند در کابل ملاقات کرد

محمد عمر داوودزی با سفیر هند در کابل ملاقات کرد

کابل 28 دلو باختر محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور...

معین سیاسی وزارت امور خارجه با مارک کولهن دیدارکرد

معین سیاسی وزارت امور خارجه با مارک کولهن دیدارکرد

کابل 28 دلو باختر ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

حمایت از هراس افگنی٬ ایران و هند را در برابر پاکستان قرار داد

کابل باختر 28دلو حمله های اخیر هراس افگنانه در هند و...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل 28 دلو باختر
محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح امروز با  وینی کمار سفیر هند در کابل دیدار کرد.
به گزارش آژانس باختر ، در این دیدار، در پیوند روند آغاز مذاکرات صلح و همکاری‌های منطقه‌ یی برای روندصلح بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح از کشور جمهور هندوستان به خاطر همکاری هایی که در سال های گذشته و در عرصه های مختلف با مردم و دولت افغانستان کرده است، تشکرکرد.
داوودزی با بیان اینکه هند به عنوان یک کشور دوست افغانستان نقش مهمی در منطقه دارد و در پروند صلح افغانستان می تواند موثر و ممد واقع شود. 
وینی کمار سفیر هند در کابل تلاش های اخیر شورای عالی صلح را برای تأمین صلح و آغاز مذاکرات مستقیم امیدوار کننده عنوان کرد و گفت ادامه جنگ راه حل افغانستان نیست و این معضل باید از راه مذاکرات مستقیم به رهبری و حاکمیت دولت افغانستان حل گردد.
گفتنیست در این دیدار سفیر هند با نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در مورد زمان و سفر قریب الوقع اش به کشور هند بحث کردند.  ماری

کابل 28 دلو باختر
ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه ، با مارک کولهن نماینده  دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در کابل، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه به آژانس باختر، کولهن در مورد نشست وزرای کمیته مواد مخدر سازمان ملل متحد که قرار است به تاریخ ۲۴ تا 28 مارچ سال جاری در ویانا پایتخت کشور اتریش برگزار گردد معلومات داد و علاوه کرد، که در این نشست از دستآورد های ده سال افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر و پلان های آینده این دفتر برای افغانستان، یاد آوری می شود.
ادریس زمان گفت که قرار است از جانب حکومت افغانستان نیز در این نشست  یک هیئت بلند پایه اشتراک نماید. ماری

کابل باختر 28دلو
حمله های اخیر هراس افگنانه در هند و ایران  درد سری جدیدی برای پاکستان شده است ٬ کشور که متهم به حمایت از هراس افگنان است .
روز چهارشنبه گذشته  موتر حامل نظامیان ایران در ایالت سیستان و بلوچستان آن کشور هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که در آن سی نظامی کشته شدند دو روز بعداز این واقعه٬ ۴۶ نظامی هند در حادثه مشابه در ایالت جمو و کشمیر آن کشورجان شان را از دست دادند . در حادثه ایران جیش العدل و در حادثه کشمیر هند جیش محمد ادعا مسوولیت کردند هر دو گروه سابقه فعالیت های تروریستی در ایران و هند را دارند  و هر دو درپاکستان مخفی اند و از سوی استخبارات پاکستان حمایت می شوند.
با آن که پاکستان در اولین ساعات این حوادث ٬به محکومیت آن برخاست و آ ن را نکوهش کرد، مگر این عمل پاکستان نه توانست مقامات هند و ایران را آرام سازد هر دو کشور پای پاکستان را در این حوادث دخیل می دانند و برمجازات عاملان این حوادث به شیوه خود اصرار دارند .
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قوای امنیتی پاکستان را متهم می سازد که از عاملین حمله انتحاری روز چهارشنبه در ایران حمایت می کند.
قومندان سپاه پاسداران انقلاب ایران جنرال محمد علی جعفری در یک صحبت تلویزیونی روز شنبه اظهار داشت حکومت پاکستان به این گروه ضد انقلاب و تهدید به اسلام پناه داده است و این گروه از سوی قوای امنیتی پاکستان حمایت می شود.
جنرال جعفری افزود: اگر حکومت پاکستان این گروه را مجازات نکند ایران علیه این گروه داخل اقدام خواهد شد و هشدار داد چیزی که پاکستان خواهد دید عواقب این حمایتش از چنین گروه‌ها خواهد بود.
قومندان سپاه پاسداران همچنان عربستان سعودی و امارات متحده عرب را متهم ساخت که گویا به دستور امریکا و اسرائیل از قوای ضد انقلاب در منطقه حمایت می کنند.
نارندار مودی نخست وزیر هند هم صریحاً پاکستان را عامل حادثه تروریستی اخیر در کشمیر می داند.  او گفته است که در عقب این توطیه جیش محمد است که رهبری آن در پاکستان مخفی اند و از سوی استخبارات آن کشور حمایت می شوند  مودی هشدار داده است که به عاملان این حادثه جزای سخت داده خواهد شد.
حوادث تروریستی اخیر نشان داد که هراس افگنی بخشی از سیاست دولتی در پاکستان است  و سیاست هراس افگنانه این کشور که اکنون به یک سیاست رسمی تبدیل شده است دوست و دشمن را نمی شناسد اگر هند و افغانستان را با سلاح هراس افگنی تهدید می کند این اسلحه را علیه ایران نیز به کار می گیرد وبا حمایت از ایغور های چین ٬ از دولت این کشور نیز باج می گیرد . اگر ضرورت شود به روسیه و آسیای میانه نیز با حربه هراس افگنی حمله می کند. مشکل در این است که کشورهای منطقه از هراس افگنی تعریف واضح و یک سان ندارند .
در حالی که پاکستان تلاش دارد که با همسویی با کشور های چین و روسیه  به هدف های نشانی شده در سیاست خارجی وامنیتی خودش دست یابد ولی کشور های منطقه در مبارزه علیه تروریزم هم سویی ندارند .
این دو حمله اخیر نشان داد که اگر قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه روی ثبات افغانستان به تفاهم نرسند  بار دیگر شبکه های تروریستی فعال می شوند و اهداف بزرگتری را نشانه می گیرند.  صائم

تالقان 28 دلو باختر
تیم های فوتبال ادارات دولتی دیروز در ولایت تخار ایجاد شد.
نقیب جلیلی آمر ورزشی تخار به آژانس باختر گفت که این تیم ها به ابتکار آمریت ورزش تخار و حمایت اداره ولایت تخار و شاروالی تالقان ایجاد شده است.
وی افزود که با ایجاد این تیم ها، مسابقات دوستانه فوتسال زیر نام"صلح پایدار" بین تیم های ادارات دولتی نیز آغاز شد و قرار است تا یک ماه دیگر این مسابقات ادامه داشته باشد. احمد نعیم دوستی

کابل باختر 28 دلو
در جلسه دیروز که به ریاست استاد سرور دانش و با حضور سفرای برخی از کشورهای اروپایی مقیم کابل برگزار شد حمایت از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و همکاری برای تطبیق قانون جدید انتخابات مورد بررسی قرار گرفت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین جلسه، پیر مایدون نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان از توجه حکومت افغانستان برای مبارزه با خشونت علیه خبر نگاران به خصوص توجه خاص شخص معاون رییس جمهور منحیث رییس کمیته مشترک حکومت و رسانه ها در حمایت از آزادی بیان و آزادی مطبوعات قدر دانی کرد.
وی حمایت از آزادی بیان و مطبوعات آزاد را از اجنداهای مهم جهانی و همچنان کشورهای اروپایی خواند، اما از اینکه در سال گذشته میلادی شماری از خبرنگاران در افغانستان قربانی شدند و در این اواخر حملات مستقیم بر فعالان رسانه یی به خصوص خبرنگاران افزایش یافته است، اظهار نگرانی کرد.
مسوولان سفارت کشورهای دنمارک، سویدن، جمهوری چک و بریتانیا به حفظ ارزش‌های کنونی به خصوص آزادی بیان و آزادای مطبوعات در مذاکرات صلح نیز تأکید ورزیدند و اظهار کردند که افغانستان در سطح منطقه در حمایت از آزادی بیان، آزادی مطبوعات و دسترسی به اطلاعات بهترین کشور است.
آنان کارکرد کمیته مشترک حکومت و رسانه ها را در جلوگیری از خشونت علیه خبر نگاران و تأمین مصوونیت آنان نهایت مفید خواندند و گفتند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از موقف حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح حمایت می کند و در زمینۀ تطبیق قانون جدید انتخابات نیز به لحاظ تخنیکی همکاری خواهند کرد.
در این جلسه، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از همکاری‌های کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه تقویت دموکراسی، حقوق بشر و آزادی بیان  و همچنین کمک به روند باز سازی افغانستان در نزدیک به دو دهۀ گذشته قدر دانی کرد.
معاون رییس جمهور گفت از دید وی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و حقوق بشر اساس تحولات دیگر در افغانستان است و حکومت افغانستان به حمایت و حراست از این ارزش‌ها به صورت کامل متعهد است. وی اما گفت که با وجود تلاش های مداوم برای جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران، فعالان رسانه و به خصوص خبرنگاران مورد هدف قرار می گیرند.
استاد دانش افزود که به هدف جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران و تأمین مصوونیت آنان، کمیته مشترک حکومت و رسانه ها که وی رهبری آن را به عهده دارد در سطوح چون تدابیر وقایه یی، تعقیب عدلی و قضایی، وضع و بررسی طرزالعمل های مورد نیاز و حمایت از خبرنگاران فعالیت می کند.
به گفتۀ استاد دانش در بخش پی گیری عدلی و قضایی خشونت علیه خبر نگاران در آخرین جلسه که ماه قبل برگزار شد، اطمینان داده شد که هیچ قضیۀ بدون پی گیری باقی نمانده است و به تمام موارد خشونت علیه نگاران رسیدگی شده است.
وی در مورد حمایت از خبرنگاران نیز گفت که هدف از ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران که این صندوق به کمک های همکاران بین المللی افغانستان نیز نیاز دارد، این است که به خانواده های خبرنگاران قربانی و متضرر رسیدگی شود. استاد دانش در مورد دسترسی به اطلاعات نیز گفت که قانون دسترسی به اطلاعات به تازگی تصویب شده است و کمیسیون پیشبینی شده در قانون نیز کارش را آغاز کرده است اما تطبیق این قانون به قاطعیت و جرأت کمیسیون بستگی دارد.
استا دانش تأکید کرد که در گفت وگو های صلح نیز دولت افغانستان به حمایت و حفاظت از ارزش های اساسی چون آزادی، آزادی مطبوعات، حقوق بشر و دیگر ارزش‌های به دست آمده در نزدیک به دو دهۀ گذشته  به صورت کامل متعهد و مردم افغانستان و جامعه مدنی نیز از موقف حکومت در این زمینه به صورت قاطع حمایت می‌کند.
معاون رییس جمهور در مورد تعدیل قانون انتخابات نیز گفت که این قانون به اتفاق نظر احزاب، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، جامعۀ مدنی وحکومت افغانستان با در نظر گرفتن ساختار های روشن و شفاف نظارتی تعدیل شده است و با فضای اعتمادی که به وجود آمده است زمینه همکاری های همه جانبه در تطبیق این قانون فراهم شده است.# نالان

کابل باختر/ 28/ دلو
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز دردیدار با شماری ازجوانان ولایت غور گفت که حفظ و حراست ازساحات باستانی و آبده های تاریخی دراولویت این وزارت قراردارد .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین دیدار ابتدا عبدالقدیر غفوری به نمایندگی از جوانان حاضر صحبت کرد وگفت که آبده ها و منارجام دروضعیت مناسب قرارندارد . او توجه وزارت اطلاعات وفرهنگ را دراین مورد خواستار شد.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ با توجه به نگرانی های جوانان ولایت درمورد آبده ها و آثار تاریخی آن ولایت گفت که این وزارت پیرامون گزارش های نشر شده درباره منار جام این مساله را با اداره یونسکو درکابل شریک و نیز درنظر است تا هیئتی به آن ولایت فرستاده شود، تا موضوع را همه جانبه بررسی کند.
او گفت که اداره یونسکو دراین مورد با وزارت اطلاعات وفرهنگ همکار می باشد.  علم

کابل باختر/ 28/ دلو
کمیسیون نامگذاری جاده ها امروز به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزارشد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، درآغازجلسه سید مصطفی سعیدی رییس فرهنگی شاروالی درمورد نامگذاری جاده ها وسرک های ناحیه اول و چهارم به جلسه معلومات ارائه کرد .
سپس سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درصحبت مختصر گفت که نام های بومی و تاریخی جاده درشهر کابل باید حفظ شود.
او با تاکید گفت " نامگذاری جاده ها و سرک های شهر کابل باید به نظرات اعضای اکادمی علوم ،  استادان پوهنتون کابل و مردم محل ارج گذاشته شود.
بعداً اعضای جلسه به بحث پیرامون نامگذاری جاده ها و سرک های نواحی اول و چهارم شهر کابل پرداختند.ختم/ علم ...

کابل، 28 دلو، باختر
کمیته فرهنگی کمیسیون برگزاری جشن نوروز امروز به ریاست پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر، در ابتدای جلسه پوهاند باروی پیرامون نشست کمیته تشریفات این کمیسیون به اشتراک کنندگان معلومات داد و گفت که در کمیته تشریفات روی شش محل که قرار است جشن نوروز برگزار شود بحث صورت گرفت. معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ بیان داشت که تلاش شود  تا جشن نوروز سال پیشرو با شکوه تر برگزار شود.
در این جلسه اعضای کمیته روی پیام های تبریکی جشن نوروز و برگزاری محفل های شعر خوانی بحث کردند. اعضای این کمیته بیان کردند که در جشن نوروز پیام های تبریکی از سوی شرکت های مخابراتی برای مردم ارسال شود و نیز این پیام ها از طریق رسانه های جمعی با مردم شریک ساخته شود.
کمیته فرهنگی کمیسیون برگزاری جشن نوروز شامل 34 عضو می باشد که تمام ادارت دولتی ذیدخل شامل آن می باشد.مجیب مرزایی

کندز 28 دلو باختر
نظامیان افغان بیست و سه موضع هراس افگنان را در ولایت کندز از بین بردند.
به گزارش آژانس باختر، سخنگوی فرقه ۲۰ پامیر می گوید که در عملیات تصفیه یی کوماندوها که با هماهنگی ریاست امنیت ملی در ولسوالی خان آباد کندز صورت گرفت، بیست و سه موضع مستحکم و دو قرار گاه هراس افگنان از بین برده شد.
در این عملیات قریه های نوآباد، آروچی، عقب گدام و جنگل باشی ولسوالی خان آباد از وجود دشمن پاک سازی شد و هراس افگنان از ساحه متواری شدند.
احمد نعیم دوستی

تهران-ایرنا- 28 دلو – باختر
رییس مجلس شورای اسلامی ایران از وزارت امور خارجه و دستگاه های امنیتی آن کشور  خواست  تا حادثه تروریستی ولایت  سیستان و بلوچستان را رسیدگی کنند و گفت: دولت پاکستان باید پاسخگوی این اقدام باشد که از سرزمین آنها گروهک تروریستی عملیات را طراحی و عمل کرده است.
به گزارش ایرنا، «علی لاریجانی» در جلسه علنی امروز مجلس، حادثه تروریستی در ولا یت سیستان و بلوچستان که شماری از نظامیان آن کشور کشته شدند گفت که  دولت پاکستان باید پاسخگوی این اقدام باشد که از سرزمین آنها گروهکی این عملیات را طراحی و عمل کرده است.
رییس مجلس شورای اسلامی ایران خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه و دستگاه های امنیتی باید رسیدگی جدی به این حادثه کنند و در این مقطع پاکستان نمی تواند غیرمسوولانه عمل کند.  آشنا

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL