22 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فی انس طلا ۱۴۵۹ دالر عرضه می شود

فی انس طلا ۱۴۵۹ دالر عرضه می شود

کابل / ۲۲عقرب / باختر فی انس طلا در بازارهای...

انفجار در کابل ٬ جان هفت نفر را گرفت

انفجار در کابل ٬ جان هفت نفر را گرفت

کابل ۲۲ عقرب باختر در انفجاری که...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمکسیکو سیتی/ بی بی سی / 22 عقرب/ باختر
اوو مورالس که پس از استعفا از ریاست جمهوری بولیویا پیشنهاد پناهندگی مکسیکو را پذیرفته بود پس از ساعت‌ها پرواز با طیاره حکومت مکسیکو، وارد مکسیکوسیتی، پایتخت این کشور شد.
مورالس پس از پایین آمدن از طیاره در یک کنفرانس خبری گفت که به این دلیل از بولیویا فرار کرده است که جانش در خطر بوده است و همچنان افزود که او قربانی کودتای راستگرایان شده است.
مورالس از حکومت مکسیکو به خاطر نجات جانش تشکر کرد.
مورالس گفت که روز یکشنبه گذشته، تحت فشار پولیس و اردو مجبور به استعفا شده است " تا حمام خون به راه نیافتد."
او گفت: " تا وقتی که زنده هستم در عرصه سیاست فعال خواهم بود، مبارزه ادامه دارد و همه مردم جهان حق دارند تا خود را از تبعیض و تحقیر آزاد کنند."
مورالس در میدان هوایی مورد استقبال مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکسیکو قرار گرفت.
به گفته  وزیر امور خارجه مکسیکو به دلایل سیاسی کشورهای آمریکای جنوبی به  طیاره حکومت مکسیکواجازه عبور نمی‌ دادند.
ابرارد، همچنان در تویتی از تلاش سفرای مکسیکو در بولیویا، اکوادور، پیرو، برازیل و پاراگوای برای هماهنگی عبور طیاره حامل  مورالس تشکر کرد.
بابک

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 06:32

فی انس طلا ۱۴۵۹ دالر عرضه می شود

کابل / ۲۲عقرب /  باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ  ۱۴۵۹ دالرعرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تایید این خبر، امروز ۲۲عقرب به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری ۳۷۰۰  فی گرام مصری بیست ویک عیار ۸۸۰ مبلغ ۳۶۰۰افغانی، کویتی بیست و یک عیار۸۸۰مبلغ ۲۹۵۰افغانی،  سنگاپوری۲۱ عیار ۷۹۰ بر۲۱ مبلغ ۲۹۵۰ افغانی، عربی  ۷۹۰ مبلغ ۲۹۰۰ افغانی، بحرینی ۷۹۰ مبلغ ۲۹۰۰، ایرانی ۷۰۵ مبلغ ۲۶۵۰افغانی و فی گرام طلای روسی ۵۸۵ مبلغ ۲۱۵۰افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

چهارشنبه ، 22 عقرب 1398 ، 04:34

انفجار در کابل ٬ جان هفت نفر را گرفت

کابل  ۲۲  عقرب   باختر
در انفجاری که حوالی ساعت هفت و بیست دقیقه صبح امروز در ساحه قصبه خانه سازی در ناحیه پانزدهم شهر کابل  رخ داد٬ هفت نفر جان باختند.
منابع امنیتی٬ این رویداد را که در نزدیکی تانک تیل قسیم که فاصله چندانی با سرک وزارت داخله ندارد٬ برخاسته از یک حمله انتحاری می دانند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله٬ جان باختن هفت تن و جراحت هفت نفر دیگر را در این رویداد تائید کرد.
در این حادثه چند واسطه نقلیه منجمله دو لندکروزر تخریب شده است.
رحیمی می گوید احتمال افزایش رقم تلفات وجود دارد.
جزئیات بعدا نشر می شود .   صائم      

کابل /21 عقرب/ باختر
شماری از شهروندان به گونه بی رویه از پیاده رو کناردیوار وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی برای صحرا گشت استفاده می کنند این امرواکنش بسیاری از مردم را برانگیخته است وآنان مسوولان تنظیف شاروالی و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را به بی پروایی دراین خصوص متهم می کنند.
شماری از زنان درصحبت با خبرنگار آژانس باختر گفتند که این عمل بعضی از مردان خلاف فرهنگ وآموزه های دینی است.
شکیلا کارمند یکی از ادارات دولتی گفت: این جا مرکز شهر است و هر لحظه صد ها زن و کودک از این محل عبورومرور می کنند وقتی دیده می شود که مردان درکنار دیوار وزارت مخابرات به رفع معذرت می پردازند،  تصویربسیار زشتی درذهن شان باقی می ماند او از مسوولان خواست که تا به این اعمال شرم آور دراین نقطه مرکزی شهر پایان بدهند.
نادر یک تن از شهروندان می گوید که نیم پیاده رو کنار وزارت مخابرات از سوی این وزارت مسدود شده است و متباقی آن با گذاشتن گلدان های بی حاصل وغیر زینتی این ساحه به محل رفع معذرت و محل معتادان مبدل شده است.
وی افزود که  در کنار این مشکل کراچی ها و دست فروشان نیزمانع عبور مردم می شوند که مردم به بسیارمشکل از سرک عبور می کنند .
نرگس مومند سخنگوی شاروالی کابل به خبرنگار آژانس باختر گفت: هر وزارت باید نظافت چهار اطراف خود را تامین کند.
وی اضافه کرد  که شاروالی  کابل باز هم مشکل را با مسوولان درمیان می گذارد.
خانم مومند افزود، شاروالی  کابل  در نظر دارد که  چهار اطراف زیرزمینی، جاده میوند و جاده  آسمایی را از کراچی ها  ودست فروشان پاک کند و در زمینه اطلاعیه یی را نیز پخش کرده است .
وی افزود: هر گاه به این خواست توجه نشود با آنان برخورد قانونی خواهد شد.
وی از شهروندان کابل خواست که در این عرصه با شاروالی همکاری کنند .
با این حال یک مسوول وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که برداشتن موانع را امروز از پیاده رو مقابل وزارت آغاز کرده اند و مشکل های دیگر را نیز به قومندان محافظت وزارت در میان گذاشته است  تا این ساحه پاکسازی شود . نازیلا عزیزی

کابل/ ۲۱ عقرب/  باختر
    درجلسه مشرانوجرگه به ریاست محمد علم ایزدیارنایب اول مجلس، امروز علاوه از رد طرح تعدیل وایزاد در قانون تشکیل وصلاحیت های سارنوالی، روی مسایل جاری کشورصحبت شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر٬   طرح تعدیل وایزاد درمورد برخی ازمواد قانون تشکیل وصلاحیت‌های سارنوالی که درکمیسیون‌های مشرانوجرگه مورد مطالعه قرارگرفته بود، توسط رییس وسایراعضای کمیسیون امورتقنینی،عدلی وقضایی درمجلس عمومی ارایه شد که با اکثریت آرا رد شد.
       دربحث آزاد جلسه، شماری ازسناتوران تاکید کردند که باید کمیسیون مستقل انتخابات آرای پاک را ازناپاک جدا کند ومطابق به قانون، طرزالعمل‌ها ولوایح انتخاباتی عمل کنند و زمینه‌های مداخله را مسدود و به قناعت نامزدان بپردازد ونیز برخی سناتوران تاکید برآن داشتند که کمیسیون انتخابات درمورد بازشماری آرا تجدید نظرکند.
     دراین جلسه یک عضو مجلس سنا نامه نمایندگی سازمان ملل متحد درکابل را به مولانا محمد عبدالله کمیشنرکمیسیون مستقل انتخابات مداخله درامورانتخاباتی دانسته، گفت فرستادن این نامه اجراآت یونما را زیرسوال می‌برد؛ اما عضو دیگرمجلس گفت مطابق فیصله جلسه عمومی سناتوران نمی‌توانند درجریان جلسه به نفع ویا ضرری کاندیدا ابرازنظرنمایند ودید یونما مربوط به خودش بوده و کمیشنران نباید به نفع کاندید مشخص فعالیت نمایند.
     درجلسه برخی اعضا گفتند به اساس اطلاعات واصله، قراراست حکومت یکتعداد اززندانیان طالب را ازبند رها نماید که باید قبل ازرهایی زندانیان، آتش‌بس درکشور برقرارشود ومذاکرات بین الافغانی آغاز گردد وبعد از آن دررهایی آنها اقدام شود تا قربانی‌های نیروهای امنیتی ودفاعی کشورنادیده گرفته نشود.
    هم‌چنان درجلسه، سناتورولایت میدان وردک باردیگر ازظلم وستم یک قوماندان محلی به نام علیپوربر مردم آن‌ ولا  شکایت کرد و گفت اعمال این شخص باعث درگیری‌های قومی خواهد شد که جلو شان باید گرفته شود.
وی افزود وزارت دفاع ملی بدون استملاک یکتعداد منازل باشندگان میدان وردک را درولسوالی سید آباد تخریب وبالای آن تاسیسات نظامی اعمار می‌ کند که نیز باید جلو آن گرفته شود.
    وخیم بودن وضعیت امنیتی فاریاب ولانه سازی گروه داعش دراین ولایت و سرپل، ابرازسپاس‌گزاری ازسترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری بخاطرروحیه دهی نیروهای دفاعی وامنیتی کشور درفاریاب، تصویب فرستادن هیئت مشترک کمیسیون مواصلات ومخابرات وسمع شکایات به ولایت ننگرهار، افزایش بیکاری درکشور، ابرازتسلیت به نسبت وفات محمد حنیف بلخی وزیرپیشین معارف ازمواردی بودند که درجلسه امروزی مطرح شد.
     درجمع‌بندی موارد مطروحه، محمد علم ایزدیارنایب اول مجلس سنا گفت مرحوم بلخی وزیرپیشین معارف یکی از شخصیت‌های خوشنام، دیپلومات و فرهنگی کشور بود وعمرش را صرف خدمت به جامعه کرده بود. نایب اول مجلس گفت درمورد چالش‌های موجود میدان وردک درنشست کمیته رؤسا تصمیم مقتضی اتخاذ خواهند شد.
    ایزدیارضمن تاکید برحل مشکلات امنیتی ولایات شمال کشوربه ویژه فاریاب ازمعاون اول رییس جمهور بخاطرروحیه وانگیزده دادن به نیروهای دفاعی وامنیتی کشورتشکر کرد وگفت بیکاری یک معضل اساسی می‌باشد وحکومت جدید باید استراتیژی مدون را برای بیرون رفت ازاین معضل وجلوگیری ازفرارجوانان به خارج، تدوین وعملی سازد.
   نایب اول مشرانوجرگه گفت موقف این مجلس درمورد انتخابات قانونی بوده، دید همه ما این است که این پروسه ملی ومردم سالار به چالش کشیده نشود وانتظارداریم که زعامت آینده ازآرای پاک شهروندان برگزیده شود وتجربه انتخابات‌های گذشته تکرار نشود وافزود کمیسیون مستقل انتخابات باید مطابق به قانون، لوایح وطرزالعمل‌ها عمل کرد به قناعت کاندیدان بپردازد و نتیجه انتخابات را طورشفاف اعلام کند. ماری

کابل/ 21 عقرب /باختر
با تاسف فراوان اطلاع حاصل کردم که دکتور اسدالله حنیف بلخی وزیر پیشین معارف و شخصیت دانشمند کشور در اثر بیماری، داعی اجل را لبیک گفت و به جاویدانگی پیوست.
مرحوم بلخی در زمان حیاتش خدمات شایستۀ را برای مردم و طن انجام داد و در آخرین ماموریت اش به عنوان وزیر معارف ، تلاش های خستگی ناپذیر را در جهت آراسته کردن نسل آینده کشور به زیور علم و دانش، انجام داد.
مراتب تسلیت و همدردی خویش را به خانواده، دوستان و ارادتمندان مرحومی و به ویژه برای اهل معارف ، ابراز می کنم و برای متوفی از بارگاه خداوند متعال بهشت برین و به بازمانده گانش صبر جمیل استدعا می دارم.نالان

کابل/ 21 عقرب /باختر
خشونت، منازعه، نابسامانی های تحمیلی و ایجاد مشکلات به مردم بیچاره، سازگار با سیرت پیامبر بزرگ اسلام نیست.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد: اگر امت مسلمه  سیرت پیامبر محبوب اسلام را سرخط عمل قرار دهد هرگز دچار بحران اختلاف، جنگ و نابسامانی های اجتماعی ، سیاسی ٬ اقتصادی  وفرهنگی نمی شود.
روایت است که حضرت محمد (ص) به لشکر اسلام در جنگ با کفار ، دستور می داد که به نام خداوندج به ملت رسول الله حرکت کنید، هیچ پیر مردی را نکشید، هیچ زنی را نکشید ، هیچ کودکی را نکشید، خانه یی را ویران نکنید، درختی را نسوزانید، نخلی را قطع نکنید، احسان و نیکو کاری کنید.
این دستور پیامبر اسلام به لشکری بود که گمراه شدگان را به راه حق دعوت می کرد، مگر در افغانستان جنگ زده ما روزانه ده ها پیر مرد ، زن و کودک ما در جنگ دو برادر مسلمان کشته می شوند.
خداوندج می فرماید، اگر کسی بدون فساد در روی زمین کسی را بکشد مثل این است که همه مردم یعنی همه بشریت را کشته باشد و اگر کسی زندگی فردی را نجات دهد مثل این است که زندگی همه مردم و بشریت را نجات داده است.
پس چرا به فرمان خداوندج و دستور نبی کریم (ص) به جنگ و برادر کشی در سر زمین داغ دیده افغانستان پایان داده نمی شود.
هرگز فکر نشده است که در جنگ جاری افغانستان فتنه وجود داد و نمی گذارند مردم افغانستان زبان مشترک شان را در حل منازعات٬ مطابق احکام خداوند«ج» و سیرت پیامبر اسلام دریابند. به دروازه هایی می کوبند که در ایجاد فتنه و ترفند دخیل اند.
روایت است که منفور ترین خصلت نزد آن حضرت دروغگویی بود در زمان ما همه چیز بر پایه دروغ ، فریب، تزویر ، افراط و تقلب استوار است. بستر صداقت را پیچانده ایم و به کنجی گذاشته ایم .به هر حال وضعیت جاری نگران کننده است.
سعدی سخن سرای مشهور زبان فارسی دری گفته است که خردمندی را اگر خلاف افتاد ، بجهد و اگر صلح آمد لنگر اندازد٬ آنجا سلامت و این جا حلاوت در میان است  در صلح و همدیگر پذیری حلاوت، دوستی ، رفاه و مصونیت، آبادی و ترقی نهفته است و در جنگ و برادر کشی ۲به هر تعبیری که باشد بربادی ویرانی و تباهی در قبال دارد . نالان

کابل/  ۲۱ عقرب/ باختر
رییس سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا٬انتخابات در افغانستان را ٬پشتوانه دموکراسی دراین کشور خوانده است و خواستار اعلام هرچه زودتر نتایج آن شده است.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا روز گذشته بعد ازنشست وزرای خارجه آن اتحادیه  گفت: انتخابات و گفت‌وگوهای صلح افغانستان مسایل مهم مورد بحث این نشست بود٬ اوانتخابات ریاست جمهوری افغانستان رایک آغاز برای مذاکرات صلح در این کشور می داند
موگرینی اظهار امیدواری کرد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هرچه زودتر اعلام شود و نتایج برای همۀ جوانب پذیرفتنی باشد.
او هشدار داد٬اگر نتایج انتخابات پذیرفته نشود، و به طریقۀ زیر سوال برود و بحران ایجاد شود، این به نفع کسانی است که مخالف دموکراسی در افغانستان  اند ٬ عدم اعلام نتایج٬ دیدگاه یک حکومت مشروع برای اشتراک در مذاکرات صلح را ضعیف می‌ کند."
او انتخابات در افغانستان را آغازی برای مذاکرات صلح خواند و روی این دلیل به اعلان نتایج آن تأکید کرد.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا در حالی بر اعلام نتایج انتخابات تاکید دارد که قرار است کمیسیون انتخابات به تاریخ ۲۳ عقرب نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.
کمیسیون انتخابات باز شماری٬ آرا را آغازکرده است و گفته ٬است که  رای محلاتی را که شامل  سیستم بایومتریک نشده اند٬ اعتبار می دهند.
این اقدام کمیسیون انتخابات٬ نارضایتی شماری از دسته های انتخاباتی را بار آورده است و آنان روندنظارت از باز شماری را تحریم کرده اند.
در همین حال هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در یاداشتی که به یک روز نامه خصوصی در کابل ارسال داشته است  از کمیسیون انتخابات خواسته شده است که به تمامی اصول و قوانین انتخابات افغانستان احترام بگذارند.
در این اعلامیه همچنان از مقام‌های کمیسیون انتخابات خواسته است که با تامین شفافیت در عملکردشان، مسوولیت ‌پذیری خود را حفظ و در زودترین زمان ممکن نتایج انتخابات را اعلام کنند.
دسته انتخاباتی دولت ساز که از سوی محمد اشرف غنی رهبری می شود٬ نیز در اعلامیه یی که سه روز قبل نشر شده است  از کمیسیون انتخابات خواسته است که نتایج را هر چه زودتر اعلام کند. صائم

کابل/ 21 عقرب / باختر
رییس کمیسیون مستقل انتخابات  امروز دریک نشست خبری یک باردیگر تاکید کرد که آرای بایومتریک نزد این نهاد با اعتبار ومعتبراست .
این درحالیست که شماری ازنامزدان انتخابات ریاست جمهوری با اعتراض ازکارکرد کمیسیون مستقل انتخابات درباره آرای بدون بایومتریک ابرازنگرانی کرده اند .
به گزارش آژانس باختر: حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات که امروز در یک نشست خبری سخن می گفت اظهار داشت: برای جمع بندی نتایج انتخابات از دو هفته به این سوتلاش ها جهت تفتیش و بازشماری آرا برای 34 ولایت ادامه دارد .
نورستانی علاوه کرد که از 18 عقرب تا امروز روند بازشماری در20 ولایت آغازشده است و درولایت بادغیس این روند پایان یافته است  ودر 14 ولایت بنا بر اعتراض شماری از دسته های  انتخاباتی متوقف است .
نورستانی گفت: در 8255 محل رای دهی٬ مشکلات تخنیکی مشخص شده است و کمیسیون فیصله کرده است که  آرای این محلات دوباره تفتیش وبازشماری شود ٬مشکلات باعث شده است  که درتقویم اعلام نتایج تاخیربه میان آید .
وی افزود که اکنون ما درمرحله روند بازشماری آرا قرارداریم وازتمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نهاد های ذیدخل تقاضا می کنم که به کمیسیون موقع بدهند وما را  دراین روند همکاری کنند که  بتوانم بعداز تفتیش وبازشماری آرا٬ درباره اعتبار ویا ابطال آرا تصمیم بگیریم.
این در حالیست که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است که اگرکمیسیون انتخابات روند تفتیش وبازشماری آرا را  متوقف نکند ونتیجه انتخابات را بربنیاد آرای تقلبی  اعلام کند ، کشوربه سوی بحران خواهد رفت .
همچنان سه دسته انتخاباتی ٬روند باز شماری آرا را تحریم کرده اند .جاوید روشان

سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 11:00

مسابقات ایمر جنگ برگزار می شود

کابل/ 21 عقرب/ باختر
تیم کرکت ایمرجنگ کشور در جام ایمرجنگ آسیا در مرکز بنگلادش اشتراک کند.
این تیم دیروز عازم بنگله دیش شد.
جام آسیایی ایمرجنگ آسیا پس فردا آغاز و نه روز ادامه می یابد.
تیم کرکت ایمرجنگ افغانستان در نخستین بازی خود روز ۱۴ نوامبر در برابر تیم ایمرجنگ پاکستان به میدان می‌رود.
بازی دوم افغانستان در برابر عمان و سومین بازی‌ را هم با تیم کرکت ایمرجنگ سریلانکا خواهد بود.فرشته

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL