08 سنبله 1394

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

کشته شدن چهار تروریست خارجی درسرپل

کشته شدن چهار تروریست خارجی درسرپل

شهرسرپل 7 سنبله باختر چهارتروریست خارجی دررویارویی با نظامیان درولایت سرپل...

کشف یک محموله بزرگ مواد مخدر

کشف یک محموله بزرگ مواد مخدر

پل علم 7 سنبله باختر یک محموله بزرگ مواد مخدر حاوی...

یک تروریست با لباس زنانه و چادری بازداشت شد

یک تروریست با لباس زنانه و چادری بازداشت شد

چاریکار7 سنبله باختر یک مهاجم طالب که با لباس زنانه و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شبرغان باختر 7 سنبله
سی وهفت زن ودختر  از کورس  خدمات صحی درولایت  جوزجان  امروز فارغ شدند.
این افراد  پس از دوسال آموزش  عملاً کارشان  را درعرصه ، عرضه خدمات صحی  آغاز نمودند.
داکتر  فریدون حبیب رئیس صحت عامه  جوزجان به آژانس باختر گفت: این زنان  ودختران  از محلات  دوردست درکورس آموزشی خدمات صحی شامل گردیده بودند که اکنون  دوباره به محلات شان می روند.
وی خاطر نشان ساخت این زنان  ودختران  میتوانند در زمینه عرضه بهتر خدمات  صحی در قریه های  دور دست  ومشکلات مردم را پاسخ  گو باشد .
داکتر فریدون اضافه کرد،  دربرخی  مناطق  دوردست ولایت جوزجان  به کمبود پرسونل  اناث دیده  شده وهمچنان دراین باره  مشکلات  موجود بود که این افراد میتوانند قسمتی از مشکلات  را از سرراه بردارند.
درزمینه یکتن از فارغان می گو ید: چون در قریه های دوردست زنان مشکلات صحی زیادی داشتند  خواستم  از این طریق  به آنان  کمک نمایم وبا سپری  نمودن دو سال  دراین کورس میتوانیم  قسمتی از مشکلات آنان را رفع نمائیم .

کابل باختر 2 سنبله
کمیته بین المللی صلیب سرخ غرض مداوا مجروحین حادثه اخیر تروریستی درکابل  مساعدت های لازم  را دراختیار شفاخانه  وزیرمحمد اکبر خان قرار داد.
کمیته صلیب سرخ با ارسال یاداشتی به آژانس باختر نگاشته است با تعقیب حمله روز شنبه درکابل که در آن افغان های ملکی کشته ومجروح شدند ، آی ، سی ارسی برای تدوای 30 مجروح که درحادثه  متذکره شدیداً زخمی و30 نفر دیگر سطحی زخم برداشته اند مواد کافی طبی را برای  شفاخانه وزیراکبرخان تهیه نموده است .
آی سی آرسی درهماهنگی با وزارت صحت عامه افغانستان با مراکز  صحی کمک  میکند  تا افراد مریض ومجروح تداوی گردند وسعی میکند تا آلام بشری را درجریان  منازعات مسلحانه  کاهش دهد .
باید گفت که دریک حمله  انتحاری بروز شنبه  درمکروریان کابل 12 نفر جان باخته  وشماری زیادی از هموطنان  ما جراحت برداشتند طالبان مسوول این حادثه تروریستی معرفی شده اند. 

برلین/دویچه وله/باختر/2 سنبله
آزمایش های مدرن حالا به صورت مطمئن، بعد از شش هفته نشان می دهند که آیا کسی با سرایت ویروس "اچ.آی. وی." به بیماری ایدز مبتلا شده است یا خیر.
وقتی کسی اتفاقاً با سوزن خون آلوده زخمی می شود، به هراس می افتد که مبادا به مرض کشنده ایدز مبتلا شده باشد. آزمایش ها برای تشخیص این بیماری حالا حساس تر از گذشته هاست.
این آزمایش ها می توانند کوچکترین مقدار ویروس عامل این بیماری را در خون تشخیص بدهند. به این دلیل به زودی رسماٌ اعلام خواهد شد که اگر کسی شش هفته قبل مبتلا به ایدز شده باشد، آزمایش ها به صورت مطمئن آن را تشخیص می دهند و یا دقیقاً می توان بعد از شش هفته مطمئن شد که کسی به این بیماری مبتلا شده است، یا خیر.
تا حال زمان تشخیص ابتلا به ایدز مدت دوازده هفته را در بر می گرفت.
داکتر هولگر ویشت از سازمان آلمانی کمک ها برای ایدز در گفتگو با دویچه وله گفت: "در جریان این ماه ها، انسان ها مجبور به تحمل عذاب بودند، زیرا انتظار برای تشخیص، با ترس همراه بود."
براساس تخمینات، در حال حاضر 14 هزار انسان در آلمان به بیماری ایدز مبتلا هستند، بسیاری از آنها از سال ها به این سو، بدون آنکه خود بدانند. داکتر ویشت می افزاید: هرقدر که آزمایش برای تشخیص این بیماری به صورت مطمئن زود تر صورت گیرد، به همان اندازه برای اقدامات در برابر آن بهتر است.

ایبک / باختر/ اول / سنبله
مسوول شفاخانه معتادان موادمخدر ولایت سمنگان میگوید: درجریان چهارسال گذشته نه صد معتاد موادمخدر درآن شفاخانه درمان شده اند.
داکتر محمد جاوید احمدی مسوول شفاخانه بیست بستر تداوی معتادان مواد مخدر ولایت سمنگان میگوید دراین شفاخانه درچهار سال گذشته برعلاوه تداوی معتادان موادمخدر ، برای هزاران باشنده این ولایت درمورد اضرار موادمخدر نیز آگاهی داده است .
وی گفت، مدت تداوی بیماران مواد مخدر دراین مرکز یک ونیم ماه بوده که درهمین جریان علاوه از تداوی ، غذا ، جای خواب ، فرصت های سواد آموزی و آموزش دینی نیز برای معتادان فراهم میباشد.
طبق آمار ارایه شده در ولایت سمنگان ، حدود دو هزار معتاد به موادمخدر وجود دارند و مهاجرت به کشورهای همسایه ، بیکاری ، فقر وعدم توجه والدین به فرزندان شان از عوامل عمده رو آوردن آنان به اعتیاد خوانده شده است .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL