27 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

لیون برلهنگام پیروز شد

لیون برلهنگام پیروز شد

کابل 27دلو باختر در فرانسه شب گذشته یک بازی فوتبال برگزارشد این...

بارسلونا از ولادوبه استقبال می کند

بارسلونا از ولادوبه استقبال می کند

کابل 27دلو باختر درادامه بازی های فوتبال لیگ برترهسپاینا چهاربازی برگزارمی...

اخبارکوتاه ازدنیایی فوتبال

کابل 27دلو باختر گزارش های وجود دارد که مانچستریونایتد 70 میلیون...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

بازارک ۲۴دلوباختر
خانواده یی درپنجشیربه بیماری شبیه تب خون دهنده مبتلا شدند ویک عضو آن دیروز جان داد.
به گزارش فیاض رحیمی خبر نگارمحلی آژانس باختر، این خانواده در ولسوالی درۀ ولایت پنجشیر به یک بارگی به بیماری یی مبتلا شده اند که خون ضایع می کنند .
داکتر شیر دل دانش رییس صحت عامه ولایت پنجشیر گفت که مبتلایان توسط تیم صحی آن ریاست به شفاخانه انتانی کابل انتقال شدند اما یک تن آنان که خون ریزی شدید داشت جان داد.
وی افزود احتمال می رود که این خانواده به مریضی ایبولا مصاب شده باشند اما داکتر مموزی سرطبیب شفاخانۀ انتانی کابل به آژانس باختر گفت که تاکنون نوعیت بیماری مشخص نیست اما احتمال می رود که این بیماران به تب خون دهنده مصاب شده باشند.
او گفت که ده عضو یک خانواده که کودکان و زنان نیز شامل آنان اند از پنجشیر به این شفاخانه دیروز منتقل شدند اما یک تن آنان به نسبت خون ریزی شدید جان باخت، اما سایر این بیماران زیر مراقبت جدی قرار دارند و برای نجات آنان از هردرمانی استفاده خواهد شد.
داکتر مموزی بیان کرد که درحال حاضر برای دریافت نوعیت مرض کار جریان دارد و درکل مبتلایان زیردرمان قرار دارند. حبیب سادات

 

ایبک    باختر  23 دلو
ساختمان های مرکز صحی در سمنگان  امروز به بهره برداری سپرده شد .
داکتر نظر محمد احمدی مسوول معافیت کتله یی ریاست صحت عامه سمنگان به آژانس باختر گفت که این مرکز صحی به هزینه بیست و چهار میلیون افغانی از کمک های مالی کشور هندوستان در ولسوالی های حضرت سلطان و روی دو آب اعمار شده است .
گفته میشود که هر مرکز صحی دارای هشت اتاق ، آشپز خانه  ،اتاق عاجل و سایر ملحقات ضروری میباشد .
منبع افزود  از خدمات این مراکز صحی حدود چهل و پنج هزار باشنده ولسوالی های یاد شده به خصوص باشندگان  مناطق صعب العبور  بهره مند شدند .لیلما

کابل باختر 21 دلو
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ، "جایزه بهترین وزیر" در سطح جهان را امروز در شهر دبی دریافت کرد.
به گزارش آژانس باختر، این جایزه در هفتمین گردهمایی سالانه سران حکومت جهان توسط شیخ محمد بن راشد ، نخست‌ وزیر و حاکم دبی، به داکتر فیروز در حضور داشت بیش از 4,000 اشتراک کننده از 130 کشور جهان، اهدا شد.
از این جایزه، به وزیرانی داده می شود که خدمات قابل قدر را به مردم انجام داده باشد و نیز در تطبیق موفقانه اصلاحات بذل مساعی کرده باشد.# نالان

شهرهرات 19 دلو باختر
سالانه بیش از هشتصد مریض مصاب به توبرکلوز در شفا خانه حوزه یی هرات تحت تداوی قرار می گیرند.
داکتر عبدالمبین نبی زاده تره کی پروفیسور داخلی انتانی و شف ترینر توبرکلوز شفاخانه حوزه یی هرات به خبر نگار آژانس باختر گفت" در سال جاری به تعداد هشتصد مریض توبرکلوز در این بخش ثبت و راجستر شده اند و تحت مداوا قرار گرفته اند."
وی ضمن بیان اینکه مرض توبرکلوز یک مرض حاد انتانی است که از یک شخص به شخص دیگر انتقال می کند گفت: هشتاد و پنج درصد مریضان را مریضان توبرکلوز تنفسی تشکیل می دهند و متباقی آنان را مریضان خارج ریوی تشکیل می دهد که شخص مریض با هر بار تنفسی که میکشد میکروب های توبرکلوز در هوا پراگنده می شود و به اطرافیان آن انتقال پیدا می کند.
نبی زاده گفت: این مرض بیشتر در اثر سه عامل عمده که عبارت از فقر فرهنگی، فقر سیاسی و فقر اقتصادی است به وجود می‌آید و این مرض زیادتر در ممالک عقب مانده، رو به انکشاف و ممالکی که از نظر فرهنگی،سیاسی و اقتصادی عقب است دیده می شود به طور مثال کسانی که فقر اقتصادی دارند آنها کمتر به مواد غذایی سالم دسترسی دارند و این امر باعث کمبود ویتامین و پروتین در بدن شان می شود و باعث پایین آمدن مقاومت بدن شان می شود و زمانی که مقاومت بدنی افراد پایین بیاید اشخاص زودتر به این نوع مریضی ها مبتلا می شوند.
از نظر فقر فرهنگی میتوان گفت در جامعه ما اکثر خانواده ها همزمان در یکجا زندگی می کنند و در یک ظرف غذا می‌خورند و از وسایل شخصی یکدیگر استفاده می کنند که این باعث می شود مرض از یک شخص به شخص دیگر انتقال پیدا کند و تمام اعضای خانواده مبتلا به این مرض می شوند.ختم/سیدحبیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL