30 سنبله 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

پيام سفارت جمهوري اسلامي ايران در كابل درخصوص تشكيل دولت وحدت ملي در افغانستان

کابل باختر 30 سنبله سفارت جمهوري اسلامي ايران از حصول توافق...

وزیر امور خارجه با سفیر جمهوری فدراتیف روسیه مقیم کابل ملاقات کرد

کابل باختر 30 سنبله ضرار احمد عثمانی وزیر امور خارجه، امروز،...

تحت ریاست رئیس جمهور کرزی جلسه شورای امنیت ملی برگزار گردید

کابل باختر 30 سنبله جلسه شورای امنیت ملی امروز تحت ریاست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

صحی

جلال آباد/ باختر/ 30/ سنبله

بالای بیش از 900هزار طفل درحوزه شرق واکسین پولیو تطبیق میشود

 داکتر نجیب الله کامه وال رییس صحت عامه ولایت ننگرهار به آژانس باختر گفت ، این برنامه امروز رسماً توسط عطاوالله لودین والی ننگرهار با چکانیدن یک قطره واکسین به دهن یک طفل آغاز شد برای سه روز ادامه دارد.

 به گفته منبع ،این دور فوق العاده در حوزه شرق به خاطر قابل تطبیق است که نظر به سروی بدست آمده هشت واقعه مثبت در ولایات حوزه شرق ثبت شده است.

 کامه وال گفت، دراین دوره فوق العاده واکسین ، ولایات لغمان ، کنر ، نورستان و ننگرهار را دربرمیگیرد مجموعاً نه صدو سی و شش هزار و ششصد و شصت و چهارطفل زیرسن پنج سال واکسین میشوند.

به گفته وی این دور فوق العاده در حوزه شرق توسط سه صدو بیست رضا کار چهل وشش کارکن طبی ، دوصدو پنجاه و سه سوپروایزر و چهل و هفت کوردیتاتور تطبیق میشود.

کامه وال گفت که برای تطبیق هرچه بهتر این برنامه و روشنی اذهان عامه سه صدو پنجاه ملا امام ، سه صد معلم و سه صدو هشتادو شش مبلغ دراین عرصه استخدام شده تاوالدین اطفال را واکسین نمایند.

 رییس صحت عامه ننگرهار افزود نظر به سروی که اخیراً از سوی سازمان صحی جهان صورت گرفته یک واقعه مثبت درولایت ننگرهار نیز به مشاهده رسیده  است.

 وی علت اصلی تثبیت واقعه پولیو را درحوزه شرق انتقال مرض از کشور همسایه پاکستان عنوان نموده زیرا یکصدو پنجاه واقعه مثبت پولیو درآن جا ثبت شده است.

کامه وال اضافه کرد، ازجمله نه صدو سی و شش هزار کودک که بالای آن ها واکسین پولیو تطبیق میشود ، پنجاه و پنج هزار کودک مربوط ولایت ننگرهار میشود.

 کامه وال از سازمان صحی جهان ، اداره یونیسف ووزارت صحت کشور که درتطبیق دور فوق العاده پولیو ولایات حوزه شرق را همکاری نمودند ابراز امتنان کرد.

اسلام آباد – دی دان – 26 سنبله – باختر
برعلاوه موارد قبلی مرض پولیو دیروز سیزده مورد دیگر این بیماری در پاکستان تشخیص شد که تعداد مجموعی مبتلایان به این ویروس به 158 تن در سال جاری رسید.
یک مامور هماهنگ کننده مبارزه علیه پولیو  گفت که هفت تن از این مورد در مناطق قبایلی تحت اداره فدرال پاکستان ، سه تن در خیبر پشتونخوا و سه مورد دیگر در ایالت های  سند، پنجاب و بلوچستان  به ثبت رسیده است.
در سال 2012 مجموعاً 58 مورد فلج اطفال و در سال 2013 مجموعاً 93 مورد در پاکستان ثبت شده بودند. 

پلخمری/ باختر/ 25/ سنبله
کلینیک صحی اساسی قریه دره کش ولسوالی نهرین ولایت بغلان امروز به بهره برداری سپرده شد.
داکترشاه محمد هوفیانی مسوول بخش خبری ریاست صحت عامه ولایت بغلان به آژانس باختر گفت ، این کلینیک در ساحۀ دوصدو پنجاه متر مربع زمین به مصرف هفده ملیون افغانی به کمک مالی همکاری های اقتصادی وانکشافی آلمان به همکاری جی آی زید دربغلان دریک طبقه اعمار گردیده است.
هوفیانی افزود : در تعمیر این کلینیک نه اتاق با سایر ملحقات ضروری ساخته شده و دارای بخش های اطفال ، واکسیناسیون و نسایی ولادی میباشد.
گفته میشود ، قبلاً درقریه دره کش و قرای همجوار آن کلینیک صحی وجود نداشت که با تکمیل تعمیر این کلینیک مشکلات صحی آنان رفع شده است.

شهرکندز23 سنبله باختر
داکتران وکارکنان  شفاخانه های خصوصی و دولتی ولایت کندز در واکنش به افزایش آدم ربایی بامداد امروزدست به اعتصاب کاری زدند.
آنان درحالیکه در درمانگاه مرکزی شهرقندز گردهم آمده بودند به دولت هشداردادند هرگاه امنیت مردم را تامین نکند و به پدیدۀ آدم ربایی توجه جدی نکند به اعتصاب کاری شان ادامه خواهند داد.
این اعتصاب پس از ربوده شدن کودک خورد سال یکی از داکتر های شاغل در قندز شکل گرفته است.
داکترشیرخان وصیم یکی از اعتصاب کننده ها به آژانس خبری باختر مسوولان محلی ازجمله والی و قوماندان امنیه را متهم به سهل انگاری وکم کاری در برابر پدیده ی آدم ربایی درقندز کرد.
اوگفت که آنان یک هفته است دنبال کودک ربوده شده یکی ازداکتران اند اما والی قندز ازاین رویداد ابراز بی خبری می کند.
داکتر وصیم از دولت خواست تا به تامین امنیت مردم توجه کند وبا مبارزۀ جدی برضد گروه های آدم ربا , این پدیده را در کندز ریشه کن سازد درغیرآن آنان به اعتصاب شان ادامه خواهند داد.
درین حال والی کندزمی گوید که دستگاه های امنیتی واستخباراتی قندز برنامۀ گسترده ای برای مبارزه با گروه های آدم ربا دارند.
او گفت که درجریان دوسال اخیر ده ها گروه آدم ربایی در این ولایت متلاشی شده است.
این مقام محلی ازداکتران وکارکنان شفاخانه اعتصاب کننده خواست تا به عرضۀ خدمات صحی به مردم ادامه دهند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL