04 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

کابل 3سرطان باختر 1- منابع خبری دهمین روز از بیست و...

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

کابل 3سرطان باختر حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و سرپرست وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 3 سرطان
جلسه شورای عالی محو پولیو  به ریاست داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده خاص رئیس‌جمهور برای محو پولیو برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این جلسه با اشتراک وزیر صحت عامه، نمایندگان وزارت‌ها و ادارات ذی‌ربط، تمویل‌کنندگان و ادارات ملل متحد به شمول یونیسف و سازمان صحی جهان به‌منظور فراهم ساختن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه امحای پولیو در افغانستان دایر گردید.
داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده رئیس‌جمهور برای محو پولیو، با ابراز قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های مثمر مسؤولان برنامه محو پولیو، بر تقویت هماهنگی و مساعی مشترک ادارات ذی‌ربط دولتی و غیردولتی در راستای امحای پولیو تأکید نمود.
وی تلاش‌های برنامه امحای پولیو را امیدوار‌کننده خواند و ابراز خرسندی نمود که افغانستان در آینده نزدیک به هدف نهایی این پروگرام که محو کامل مرض فلج اطفال است، نایل گردد.
در همین حال داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، محو پولیو را یک اولویت صحی ملی و جهانی عنوان نموده گفت: «در اوایل سال 2016 گفته بودیم که به هدف محو پولیو در کشور نسبت به هر زمانی دیگری نزدیک شده‌ایم؛ اما امروز گفته می‌توانیم که ما بیش‌تر از هر زمانی به ریشه‌کن ساختن پولیو نزدیک‌تر شده‌ایم.»
وی افزود: ارقام و اطلاعات دست‌داشته بیانگر آن است که ویروس پولیو در آستانه نابودی است و روند بهبود در برنامه دلگرم‌کننده و امیدوارکننده می‌باشد.
وزیر صحت عامه گفت: از آغاز سال 2016 تا اکنون گردش ویروس فلج اطفال در 99 درصد ولسوالی‌های افغانستان وجود نداشته و این موفقیتی است که در سطح جهانی مورد تأیید قرار گرفته است.
وی ضمن بیان اینکه جهش و پیشرفت حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی نباید قطع شود گفت که این موفقیت بدون تعهد قوی رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و همکاری ادارات و وزارت‌های ذی‌ربط امکان‌پذیر نمی‌شد.
بر اساس اظهارات مقامات وزارت صحت عامه، افغانستان در سال 2015 شاهد بیست واقعه پولیو بوده که این رقم هر ساله رو به کاهش است.
نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این برنامه تأکید کرد که باید همه مردم به اهمیت واکسین پولیو پی ببرند و کودکان خود را پیش از فلج شدن، واکسین کنند.
در این جلسه همچنین دو تفاهم‌نامه همکاری‌های متقابل در مورد محو پولیو از سوی وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با وزارت صحت عامه به امضا رسید.
قرار است هفت تفاهم‌نامه دیگر نیز در این باره با وزارت صحت عامه به امضا برسد.
شورای عالی محو پولیو اخیراً به منظور فراهم نمودن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه محو پولیو در افغانستان ایجاد گردیده است که به شکل ربع‌وار به ریاست نماینده خاص ریاست جمهوری برای محو پولیو تدویر جلسه می‌کند. احمد ضیا احمدی

فراه  باختر  3 سرطان
پنجاه هزار تن در فراه معتاد به مواد مخدر اند .
به اساس آمار های ارائه شده از سوی اداره صحت عامه فراه در حال حاضر در آن ولایت بیش از پنجاه هزار معتاد به مواد مخدر وجود دارد.
عبد ا لجبار شایق رئیس صحت عامه فراه از افزایش روز افزون آمار معتادان مواد مخدر در آن ولایت ابراز نگرانی کرد ه میگوید که همه روزه به جمع آوری این  افراد افزوده میشود .
شایق افزودکه از این میان چهارصد تن شان را معتادان خیابانی تشکیل میدهد .
وی اضافه کرد سه مرکز تداوی معتادان در فراه فعالیت دارد که آن هم برای تداوی معتادان کافی نمیباشد .
محمد ناصر مهری سخنگوی والی فراه به آژانس باختر گفت که ارقام دقیق معتادان معلوم نیست  اما علت اصلی رو آوردن جوانان به مواد مخدر بیکاری است که باید برای اشتغال زایی آنان تلاش صورت گیرد  چون آنان وقتی به ایران و پاکستان برای کار میروند  در آنجا معتاد میشوند .
وی اضافه کرد که در فراه یک کلینیک یکصد بستر ترک اعتیاد فعالیت دارد که توسط قطری ها ساخته شده است و چند کلینیک شخصی نیز در این راستا  مصروف تداوی افراد معتاد میباشد . لیلما

شهرهرات 3 سرطان باختر
مرکز طب سنتی اسلامی نوین برای نخستین بار در هرات گشایش یافت .
مسوول این مرکز به آژانس باختر گفت که این روش به صورت پیشرفته جانشین مهم در بخش های استفاده از داروهایی که برای بدن مضر است می باشد.
وی گفت در این مرکز تداوی از طریق حجامت درمانی، ماساژ درمانی، زالودرمانی و گیاه درمانی به پیش خواهد رفت.
این مسول خواهان همکاری مقامات وزارت صحت عامه جهت راجستر همچون مراکز شد.
در عین حال داکتر آذر ، داکتر جلالی سرطبیب شفاخانه خوزه وی و استاد مسعود محمود زاده هر کدام در سخنان خود اهمیت طب سنتی اسلامی را شرح دادند.ختم/ابوی

شهرهرات 3 سرطان باختر
قرار است کمپاین انجام آزمایشات "اچ آی وی" برای سه هزار تن از شهروندان هرات درظرف یک ماه آینده انجام شود.
مسولان صحی درولایت هرات میگویند :" که در سال های اخیر شیوع بیماری "اچ آی وی "در جامعه افزایش یافته، و لابراتوار مثبت آماده است تا به منظور بهبود وضعیت صحی افراد و کمک به روند وقایه از شیوع این مرض یک کارزارمعاینه را برای تشخیص اچ،ای ، وی به مدت یکماه در هرات برگزار نماید.
قابل ذکر است که ریاست صحت عاعه به تعداد پنجصد تن از اقشار مختلف را  به منظور انجام معاینه به مرکز طبی مثبت معرفی نمود و به تعداد دوهزارو پنجاه تن ازشهروندان  به صورت دواطلبانه معاینه شان شانرا انجام دهند.
گفتنیست: این مرکز صحی آموزش های وقایه در برابر "اچ آی وی" را نیز بصورت رایگان برای دواطلبان اجراء خواهد کرد./سیدحبیب

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL