09 عقرب 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی

اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی

کابل باختر9 عقرب اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی به اطلاع تمام محصلان پوهنتون...

اسرائیل ممنوعیت ورود به حرم الشریف را لغو می‌کند

اسرائیل ممنوعیت ورود به حرم الشریف را لغو می‌کند

غزه/بی بی سی/باختر9 عقرب حکومت اسرائیل وعده داده است که ممنوعیت...

گروه داعش هفده تن را درعراق اعدام کرد

گروه داعش هفده تن را درعراق اعدام کرد

بغداد/ البغدادیه نیوز/باختر/9 عقرب گروه داعش هفده نفر را در شهربیجی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

صحی

نیویارک/ایرنا/باختر/9 عقرب
جیم یانگ کیم،سرپرست بانک جهانی اعلام کرد که در ادامه تلاش های این نهاد برای مقابله با بیماری ایبولا، 100 میلیون دالر دیگر برای استخدام و اعزام سریع کارکنان صحی بیشتر به کشور های ایبولازده در غرب افریقا اختصاص داده است.
جیم یانگ کیم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، مبلغ یکصد میلیون دالر دیگر برای جذب نیروهای تازه و تسریع عملیات کمک رسانی به کشور های گینه، لایبریا و سیرالئون اختصاص داده است.
این مبلغ مجموع کمک های مالی این نهاد بین المللی برای مقابله با بیماری ایبولا را به 500 میلیون دالر خواهد رساند.
طبق آخرین برآوردهای سازمان ملل متحد، برای مقابله با بیماری ایبولا و کمک به مبتلایان به این بیماری در کشورهای یاد شده،  به پنج هزار پرسونل و  700 تا یک هزار کارمند صحی برای معالجه این بیماران نیاز خواهد بود.
سرپرست بانک جهانی در این اطلاعیه با بیان اینکه تلاش ها و همکاری های جامعه بین المللی برای مقابله با این بیماری در هفته های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، گفت که با وجود این، هنوز در نقاطی که شیوع این بیماری به اوج خود رسیده، به کارکنان آموزش دیده زیادی نیاز است.
براساس آخرین امار منتشر شده از سوی سازمان صحی جهان، تاکنون 13 هزار و 703 نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده که از این تعداد، چهار هزار و 922 نفر جان خود را از دست داده اند.

پل علم 8 عقرب باختر
نخستین شفاخانه معتادان به مواد مخدر امروز درولایت لوگر گشایش یافت.
مسئولان محلی لوگرمی گویند که این شفاخانه به ظرفیت بیست بستر تلاش  خواهد کرد تا  معتادان به مواد مخدر این ولایت را درمان کند.
این شفاخانه برابر با معیارهای جهانی وبه هزینه نزدیک به شانزده ونیم ملیون افغانی ازسوی ایالات متحده امریکا ساخته شده است.
دوکتورمحمد ظریف نایب خیل رییس صحت عامه ولایت لوگربه آژانس خبری باخترگفت درساختمان این شفاخانه تمامی بخش هایی که برای تداوی معتادان نیاز است , درنظرگرفته شده است.
به گفته دوکتورنایب خیل , به زودی این شفاخانه با وسایل وتجهیزاتی که ازسوی وزارت صحت عامه خریداری شده , مجهزخواهد شد.
انجنیرعبدالنادر واحدی رییس مبارزه علیه مواد مخدرولایت لوگرابرازامید واری کرد که این شفاخانه بتواند به خوبی و با سرعت گوشه قابل ملاحظه معتادان به مواد مخدرلوگررا به زنده گی عادی برگرداند.
به اساس ارقام ارایه شده , بیش ازچهل ودوهزارمعتاد به مواد مخدردر ولایت لوگر وجود دارد که نیم درصد آنان را زنان ودختران تشکیل می دهد.
پس از مزارشریف وجلال آباد این سومین شهرافغانستان است که درآن شفاخانه پیشرفته ای برای معتادان به مواد مخدرساخته می شود. 

کابل باختر 6عقرب
داکتر های طبی استفاده مواد آرایشی را برای جلد مضر می دانند وهوشدار می دهند که استفاده بیشتر این مواد سبب پیری زودرس درجلد می شود.
از سویی هم برخی خانم ها استفاده کننده  مواد آرایشی  شاکی اند که از ورود چنین مواد به کشور  هیچ مرجع بررسی نمیکند واز کیفیت آن نیز  ارزیابی  صورت نمیشود .
پروفیسور عبدالوکیل پروانی  متخصص امراض جلدی وشف سرویس جلدی شفاخانه عاجل ابن سینا به خبرنگار آژانس باختر گفت: مواد آرایشی کیمیاوی است واستفاده آن به مرور زمان سبب تشوشأت روحی ، حساسیت های جلدی ، تقویت مو ودرنهایت جلد را متاثر می سازد.
وی بیان داشت که  باید نهادهای  مربوط کیفیت این مواد را مورد ارزیابی قرار دهند تا باشد از اضرار بیشتر چنین مواد استفاده کنند گان آگاه شوند و از جانبی هم از ورود مواد آرایشی بی کیفیت جلوگیری گردد .
داکتر مشتاق احمد یوسفی به این باور است که مواد آرایشی عوارض زیادی را برای استفاده کنندگان به بار میاورد .
وی افزود، استفاده بیشتر این مواد  باعث رونما شدن چملکی ها در جلد می گردد وموها را نیز درجلد تقویت مینماید وجلد را نازک میسازد، رنگ جلد را تغییر وحتی باعث پیدایش داغ های نصواری  وسفید درجلد می گردد.
حمیراخانمی که جلد روی وی از این ناحیه آسیب دیده است به خبرنگار آژانس باختر گفت: درسال های اخیر اصلاً مواد آرایشی با کیفیت در بازار عرضه نشده است.
او که به داغ ها ونشانه های پیری زودرس که در چهره اش رونما بود اشاره کرده گفت که داکتر های جلدی علت  این مشکل صحی را استفاده از مواد آرایشی  بی کیفیت گفته اند و وی را از استفاده این مواد منع کرده اند اما چون مواد باکیفیت در بازار  وجود ندارد جبراً از موادبی کیفیت استفاده میکنم .
این خانم از مراجع مسوول خواست تا نگذارند مواد آرایشی فاقد کیفیت در بازارهای کشور عرضه شوند.
گل چهره یک زن 65 ساله در پارک مکروریان اول مصروف قدم زدن است میگوید : درسابق هر زن یک گده موی داشت اما حال دختران درجوانی  موی سر شانرا از دست میدهند علت این همه استفاده از شامپو های بی کیفیت وتقلبی است که در بازار ها  به قیمت گزاف وبا مارک های خارجی به فروش میرسد وکسی پرسان نمیکند .
محمد ،مالک فروشگاه ایرانیان درشهر نو میگوید ، اکثراً د کانداران شهر به ما مراجعه میکنند ومیگویند مواد  تاریخ گذشته تانرا هدر نکنید به ما بدهید که چند روپیه غربیی کنیم .
وی مشکل  دیگر را درارزش مواد با کیفیت میداند ومیگوید یک قطعی کریم را اگر صد افغانی بگوئیم که از کیفیت خوب برخور دار است کسی نمی خرد و میگوید در مندوی این کریم را30 افغانی میدهد .
به نظر وی مردم  هم کمتر به کیفیت،  ارزش قایل اند.
فروشنده های مواد آرایشی نیز از  مو جودیت مواد با کیفیت وفاقد کیفیت در فروشگاه ها ی شان سخن می گویند.
داد الله دکاندار  مندوی شهر کابل به خبرنگار آژانس باختر گفت: فقط میداند که مواد آرایشی با کیفیت وبدون کیفیت را نظر به ارزش وقیمت آن ازهم تفکیک نماید.
او گفت، پودر روی ، میکپ ،سرخی ، ریمل ، سایه چشم ،لبسرین ، کجل بیشتر توسط زنان خریداری  می شود وفروشنده ها نیز برویت قیمت این مواد را به مشتری مورد نیاز شان توصیف وعرضه میکنند.
این فروشنده به جواب سوالی  که مواد بی کیفیت به مشتری ها خطر ناک ویا عارضه را پیش می آورد، گفته یی معروف را به کار برد که ارزان بی علت نیست وقیمت بی حکمت یعنی  هر موادی که باقیمت گرانتر  در بازار  عرضه شود کیفیت آن مناسب وضرر آن اندک است اما باید این تفکیک را یک مرجع مسوول دولتی مشخص کند .
خبرنگار آژانس باختر این معضل اجتماعی را با  وزارت صحت عامه  درمیان گذاشت عبدالصبور نریمان مشاور ملی  روابط عامه  آن وزارت گفت که  تمام مواد آرایشی به شمول  مواد دوایی وغذایی  که از طریق گمرک های کشور وارد می شوند درریاست کنترول دوا یی وغذایی آن وزارت مورد ارزیابی  قرار می گیرند ودرصورتیکه  کیفیت آن اندک  باشد ویا طبق معیار نباشد اجازه عرضه به بازار  رانمی یابد .
وی گفت، در شرایط کنونی اکثریت مواد آرایشی  موجود در بازار  به طور قاچاقی واز راه های غیر قانونی وارد می شوند.
به هر صورت توجه به این معضل صحی نیز  از نیاز های  مهم درکشور  شمرده می شود و باید  مسوولان امور در زمینه اقدامات ضروری را رویدست بگیرند و آنچه که استفاده آن هم به اقتصاد ضربه وارد میکند وهم به صحت ، سلامتی وزیبایی صورت وجلد مردم ما را به خصوص قشر زنان ودختران را متاثر میسازد ،عطف توجه مسوولان امور را میطلبد.

نیویورک/ایرنا/باختر6 عقرب
بان کی مون، سر منشی سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از سختگیری مسئولین برخی از کشورها در مورد مسافرانی که به کشور های ایبولازده سفر کرده اند، اینگونه سختگیری را مایه دلسردی کارکنان صحی که برای کمک به بیماران ایبولایی به کشورهای غرب آفریقا سفر می کنند دانسته و گفته ادامه سختگیریهای غیر علمی پیچیدگیهای بیشتری را در روند مقابله با این بیماری موجب خواهد شد.
بان کی مون دیروز با صدور بیانیه ای با انتقاد از فشارها و سختگیریهای برخی از کشورها در مورد مسافرانی که از کشورهای ایبولازده باز می گردند گفته است که اینگونه سختگیری ها در بسیاری از موارد پایه و اساس علمی ندارند و موجب اضطراب و نگرانی بیشتر مردم می شود.
وی در این بیانیه آن دسته از کارکنان صحی را که برای کمک به بیماران ایبولایی به کشور های غرب افریقا سفر کرده اند افرادی استثنائی خوانده و با ذکر اینکه آنها برای کمک به بیماران مبتلا جان خود را به خطر می اندازند، تصریح کرده که اعمال اینگونه محدودیت ها موجب دلسردی کارکنان این حرفه و پیچیدگی ها و مشکلات زیادی در جریان مبارزه با این بیماری خواهد شد.طبق آخرین آمارهای سازمان صحی جهان تاکنون 450 نفر از داکتران، پرستاران و کارکنان صحی در اثر تماس با بیماران به بیماری ایبولا مبتلا شده اند که 244 نفر از آنان در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL