05 اسد 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شارژدافیر سفارت عراق مراتب غمشریکی خود و مردم عراق را ابراز نمود

شارژدافیر سفارت عراق مراتب غمشریکی خود و مردم عراق را ابراز نمود

کابل باختر 4 اسد مظفر زیدان خلف شارژدافیر سفارت عراق مقیم...

شش طالب مسلح درنورستان کشته شدند

شش طالب مسلح درنورستان کشته شدند

پارون 4 اسد باختر بیست وسه طالب مسلح درجریان تازه...

بررسی اوضاع امنیتی هرات ازسوی وزیر دفاع ملی

بررسی اوضاع امنیتی هرات ازسوی وزیر دفاع ملی

شهرهرات 4 اسد باختر وزیر دفاع ملی امروز درسفر کاری خود...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه دولت امروز طی نشستی خبری از تلاش ها و آمادگی های لازم این وزارت و شفاخانه های مرکز برای تداوی مجروحان حادثه دهمزنگ اطمینان داد.
به اساس معلومات ریاست نشرات وزارت صحت عامه به آژانس باختر، وزیر صحت عامه حمله دهشت افگنی دهمزنگ را عمل وحشیانه در برابر انسانیت و ارزشهای مدنی عنوان نموده و برای شهدا بهشت برین، به مجروحان شفای کامل و به بازماندگان صبر جمیل از بارگاه ایزد متعال استدعا نمود.
وزیر صحت عامه، رسیدگی به مجروحان حوادث امنیتی و طبیعی را از وظایف اساسی این وزارت عنوان نموده و افزود که این وزارت تمام آمادگی ها را از قبل برای انتقال و تداوی مجروحین حوادث احتمالی روی دست دارد.
وی افزود: " بستر های خالی، ادویه لازم و پرسونل کافی در شفاخانه های مرکز برای تداوی مجروحان حادثه مذکور آماده شده بود، و در این راستا به کدام مشکلی جدی مواجه نه شدیم.
همچنان کابل امبولانس با کارکنان صحی موظف آن در انتقال مجروحان اقدمات به موقع را انجام دادند که از تمام مسوولان شفاخانه ها، داکتران و کارمندان کابل امبولانس قدردانی میکنم. "
قابل ذکر است که به تعداد ۳۰۵ تن زخمی و ۶۰ تن شهید از اثر حادثه روز شنبه دهمزنگ کابل به شفاخانه های مرکز انتقال یافتند و همه قربانیان افراد ملکی بودند که در میان آنان کودکان و زنان نیز وجود داشت.
از میان ۳۰۵ تن  مجروحان که به شفاخانه ها انتقال داده شدند،  ۲۱۸ تن آنها بعد از تداوی و معالجه مرخص گردیدند و به تعداد  ۸۷ تن تاهنوز داخل بستر و تحت تداوی قرار دارند.

کابل باختر/ 4/ اسد
وزارت صحت عامه با همکاری یونیسف و سازمان صحی جهان مرحله اول تطبیق واکسین ضد فلج اطفال را امروز در135 ولسوالی که با خطر احتمالی این مرض مواجه میباشند، آغازکرد.
دوردوم این برنامه از یازده الی پانزده اسد راه انداخته میشود  و درمجموع 7/4 ملیون طفل واکسین میشوند.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ، درفصل گرما ویروس پولیو فعال میگردد و فصل مساعد برای سرایت و رشد این مرض میباشد که باید اقدامات پیشگیرانه به خاطر وقایت و صیافت اطفال روی دست گرفته شود.
وزارت صحت عامه به این دلیل دوبرنامه تطبیق واکسین را درماه اسد راه انداخته است.
براساس امار ارائه شده 7/4 ملیون طفل از طریق دوبرنامه سه روزه درماه اسد واکسین میشوند .
درماه حمل درتعداد از ولسوالی ها و دراثر خرابی هوا و ریزش باران وبرف اطفال واکسین نشدند .
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه گفته است که در زمان این دوبرنامه هیچ طفلی از واکسین باز نماند و این یگانه راه جلوگیری از شیوع این مرض درمناطق زیر تهدید است .

شهرهرات 3 اسد باختر
مسوولان صحت عامه هرات میگویند، باوجودتلاش های انجام یافته صحی، هنوز هم تعداد زیادی ازباشندگان ابن ولایت به مرض لشمانیا مبتلا می شوند.
این مسولان خاطرنشان می سازند که روزانه نزدیک به ده ها تن به منظور تشخیص مرض لشمانیا یا سالدانه به شفاخانه حوزه وی این ولایت مراجعه میکنند.
داکتر محمد امین خاموش مسئول پروگرام کنترول ملاریا و لشمانیا در ریاست صحت عامه ولایت هرات  گفت :از آغاز سال روان تا اکنون بالغ برهفتصد تن مریض لشمانیا درشفاخانه حوزه وی هرات تشخیص وتحت درمان قرارگرفته اند.
او می افزاید: هرچند تداوی مرض لشمانیا یا سالدانه بهای زیاد دارد اما وزارت صحت عامه به منظور تداوی افراد مبتلا به این مرض به صورت رایگان در شفاخانه های دولتی دوا را در اختیارمریضان قرار می دهد.
خاموش می افزاید: که مریضان  مبتلا به لشمانیا در مدت دو الی شش هفته تداوی می گردند.
از سویی هم داکتر همایون واحدی متخصص مریضی‌های میکروبی در شفاخانه حوزوی  ولایت هرات می گوید: مریضی لشمانیا یا سالدانه یکی از امراض ساری می باشد که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات حفظ الصحه و در مکان های که آب ایستاده وجود داشته باشد افراد  را مبتلا می سازد.
دکتر خاموش در گفتگویی با خبرنگار آژانس باختر گفت: این مرض ازطریق یک نوع پشه به بدن انسان سرایت میکند و تنها راه وقایه آن  رعایت نکات حفظ الصحه می باشد.
داکتر خاموش جلوگیری از رفتن به مناطق آلوده به پشه سالک ، استفاده از پشه بند هنگام خواب ، پوشاندن کامل بدن با لباس آستین بلندو شلوار، استفاده از حشره کش ، استفاده از پشه بند هنگام خواب ، جلوگیری از انباشتن و ریختن زباله و کودهای حیوانی در مناطق مسکونی ،جلوگیری  از رها کردن فاضلاب در معابر را در پیشگیری از این مرض درجامعه مهم میداند.
این منبع ازولسوالی های کهسان ، گذره وکشک رباط سنگی بعنوان ولسوالی های یاد میکند که در آن این مرض بیشتر دیده میشود.
تعدادی ازمریضان مراجعه کننده هر چند از نحوه  تداوی شان راضی به نظر میرسند اما تاکید می کنند نیاز است تا برای تداوی بهتر، امکانات بیشتری در مراکز صحی فراهم شود.
سالک یا لیشمانیا، نوعی مریضی جلدی است که بر اثر گزش نوعی پشه به نام پشه خاکی یا موش خانگی به انسان منتقل می شود. عامل این مرض، انگلی به نام لیشمانیاست.
این انگل در کشورهای گرمسیر و معتدل از جمله هند، بنگلادش، نپال، سودان، اتیوپی، افغانستان، ایران، عربستان سعودی، سوریه، برزیل، کلمبیا، پرو و بولیوی شایع است. تخمین زده می شود که سالانه در سراسر جهان دو میلیون نفر به سالک پوستی و نیم میلیون نفر به سالک احشایی مبتلا می شوند.

کابل باختر  3 اسد
وزیر صحت عامه نقش قابله ها دربامیان را درحفظ حیات مادران ونوزادان بامیانی حایز اهمیت خواند .
داکتر فیروز الدین فیروز که در محفل توزیع  فراغت نامه های قابله ها دربامیان صحبت می کرد ، نقش قابله ها را درکاهش  میزان وثبات مادران  ونوزادان  با اهمیت توصیف کرد وخاطر نشان کرد که  وزارت صحت عامه درتربیه وآموزش قابله  اولویت قایل است ودراین زمینه از هر تلاش  دریغ نمی کند.
محمداسماعیل کاووسی رئیس نشرات وزارت صحت عامه به آژانس باختر گفت که 45 تن از دختران  جوان پس از یک دوره آموزشی 18 ماهه به سویه قابلگی جامعه  از انستیتوت علوم صحی بامیان فارغ شدند که اسناد فراغت آنان با حضور داشت وزیر صحت عامه توزیع گردید .
وی گفت همچنان وزیر صحت عامه  از جریان  کار شفاخانه  ولایتی بامیان نیز دیدن کرد و برای  تسریع کار آن ونیز برکیفیت مواد ساختمانی آن هدایت د اد .
کار ساختمانی این شفاخانه  به کمک مالی نهاد بین المللی کانادا  از سه سال قبل آغاز شده وکار آن  توسط شبکه  آغا خانه  پیشبرده می شود .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL