03 عقرب 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

چهارمین کنفرانس بین المللی طبی در کشور برگزار گردید

چهارمین کنفرانس بین المللی طبی در کشور برگزار گردید

کابل 3 عقرب باختر چهارمین کنفرانس بین المللی طبی به منظور...

تیم ملی شانزده سال کرکت کشور، کویت را شکست داد

تیم ملی شانزده سال کرکت کشور، کویت را شکست داد

کابل باختر 3 عقرب تیم ملی کرکت شانزده سال کشور...

پیشبینی وضع هوا

پیشبینی وضع هوا

کابل باختر/ 3/ عقرب اداره هواشناسي وضع جوي بعضي از مناطق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

صحی

کابل 3 عقرب باختر
چهارمین کنفرانس بین المللی طبی به منظور تحکیم و تقویت  خدمات صحی و اکادمیک در کشور برای دو روز  از سوی انستیتوت طبی فرانسه برای اطفال به همکاری وزارت صحت عامه در کابل برگزار گردیده بود، دیروز خاتمه یافت.
به گزارش آژانس باختر، این کنفرانس دو روزه که با اشتراک رهبری وزارت صحت عامه، مهمانان خارجی و شمار زیادی از متخصصان صحی افغان برگزار گردیده بود، از طریق ویدیو کنفرانس با اساتید پوهنتون آغا خان در شهر کراچی پاکستان  به طور کامل و با متخصصان طبی  از کشور های فرانسه، کانادا و جرمنی در صورت نیاز وصل گردیده بود که با اشتراک کننده گان کنفرانس به تبادل تجارب و آموخته های علمی  می پرداختند.
داکتر ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه، تدویراین کنفرانس را در راستای کسب تجارب کشورهای بیرونی برای رسیده گی به واقعات صحی  در افغانستان مهم خوانده گفت که همکاری نزدیک ومشارکت بین وزارت صحت عامه و انستیتوت طبی فرانسه برای اطفال میتواند ارتباط طبابت افغانستان را با پاکستان(پوهنتون آغاخان در کراچی) و حتی کشور های آسیای میانه تامین نماید.
دوکتور دلیل استفاده دوام دار از ارقام و شواهد علمی را در همه سطوح عرضه خدمات صحی به شمول شفاخانه ها  برای بهبود وضعیت صحی مردم  مفید و مؤثر دانسته  و خواست  تا این شیوه به یک فرهنگ تبدیل و نهادینه گردد. 
در این کنفرانس داکتر وسیم جعفری یکی از متخصصان پوهنتون آغاخان در کراچی از طریق ویدیوکنفرانس به گونه زنده در مورد ارزش و اهمیت تعلیم دوامدار طبی، نحوه برخورد با واقعات صحی، اهمیت استفاده از ارقام در امر بهبود خدمات صحی صحبت نموده، اندوخته ها و تجارب علمی خویش را در این راستا با متخصصین افغان شریک ساخت.
همچنان شماری دیگر از اشتراک کننده گان بالنوبه، اندوخته ها و تجارب علمی شانرا مطرح نموده و نتایج کاری و پژوهش های علمی خویش را در بخش طبابت از ولایات بدخشان تا هلمند در این کنفرانس منعکس نمودند.  به همینگونه نتایج علمی و کاری تعدادی از شفاخانه های کابل مانند شفاخانه وزیر اکبرخان، صحت طفل اندراگاندی، رابعه بلخی و کیور نیز مطرح گردید. 
افغانستان در دهه گذشته، شاهد پیشرفتهای در کاهش مرگ و میر اطفال بوده است که این کاهش از سبب توسعه برنامه های واکسین، بهترشدن برنامه های وقایه یی، بهبود وضعیت تغذی،  افزایش دسترسی به آب صحی، بهبودخدمات صحی و بالاخره از سبب بخش های غیر مستقیم که بالای صحت تاثیر گذار است، به شمول انکشاف زیربناها، بهبود راه های مواصلاتی، توسعه ارتباطات تکنالوژِی ، بلند رفتن عواید و بهترشدن وضعیت اقتصادی کشور، مهیا شده است و در آینده نیاز است تا برای کاهش بیشتر مرگ و میر اطفال توجه مزید به صحت نوزادان معطوف گردد.
انستیتوت طبی فرانسه برای اطفال توسط پوهنتون آغاخان تمویل میگردد که در سال 2006 طی یک مشارکت عام المنفعه بین حکومت افغانستان و شبکه انکشافی آغاخان به میان آمد.
این انستیتوت از سال 2011 بدین سو به منظور تسهیل تبادله افکار و دانش مسلکی میان  جامعه طبی افغانستان و کشورهای بیرونی تا اکنون چهار کنفرانس بین المللی طبی را برگزار نموده است.

کابل باختر 3 عقرب
دومین کنگرۀ اتحادیه داکترها و کارکنان صحی ولایت قندز دیروز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، دراین کنگره که حدود سه صد تن ازداکتر ها وسایر کارکنان صحی مراکز صحی وشفاخانه های دولتی وخصوصی از مرکز و  ولسوالی های ولایت قندز شرکت کرده بودند، روی بر خی از موضوعات مهم صحی وتشکیلات بحث گردید و شرکت کننده گان به اتفاق آرا داکتر  عبدالستار غفور را بحیث رئیس اتحادیه داکتر ها وکارکنان صحی قندز وداکتر محمد نعیم منگل ومحمد داود اکبری را به صفت معاونان آن اتحادیه برگزیدند.

شهر کراجی/دان/باختر/2 عقرب
مامورین دولتی در شهر کراچی پاکستان اعلام کردند که دو مورد جدید فلج اطفال یا پولیو که متعلق به خواهر و بردار است دیروز ثبت شد.
به گزارش آژانس باختر به نقل از روزنامه دان چاپ پاکستان، این برای اولین بار است که از یک فامیل دو نفر قربانی این بیماری میشوند.
به گفته منبع، طی دو روز این چهارمین مورد جدید است که چهار نفردر پاکستان مبتلا به پولیو میشوند با این چهار مورد شمار مبتلایان به این بیماری در کراچی به بیست و سه تن رسید.
مامورین می گویند که یکی از دلایلی که این اطفال به فلج اطفال مبتلا میشود عدم واکسین شدن آنان است که معمولا بدلیل مانع شدن شورشیان در مناطق قبایلی اطفال از قرار گرفتن در معرض واکسین محروم می مانند.

نیویارک/دویچه وله/باختر/2 عقرب
سازمان صحی جهان با اظهار تاسف اعلام کرده است که باوجود مهار شدن بیماری سل یا توبرکلوز و تشخیص درمان آن هنوز هم به عنوان مرگ بار ترین بیماری عفونی کشنده بعد از ایدز در سراسر جهان باقی مانده است.
در سال گذشته نه میلیون نفر به مرض سل مبتلا شده و حدود 1،5 میلیون نفر در اثر این بیماری جان داده اند.
یک مقام سازمان صحی جهان در ژنیو اظهار تاسف کرده  که با وجود موفقیت های طبی در مبارزه با عفونت های باکتریایی، هر روز تقریباً 4100 کودک، زن و مرد در اثر  این بیماری جان شان را از دست می دهند.
اگر چه میزان مرگ و میر در اثر این بیماری رو به کاهش است، اما سازمان صحی جهان در گزارش سال 2014 خود در مورد توبرکلوز گفته است که با درنظر داشت این که افراد مبتلا به این بیماری می توانستند نجات داده شوند، این رقم زیاد مرگ و میر غیر قابل قبول است.
ماریو راویلیونی، رئیس برنامه مبارزه علیه سل در سازمان صحی جهان می گوید که تعداد واقعی افراد مبتلا ممکن است چندین میلیون بیشتر از ارقام رسمی باشد. او به این عقیده است که بسیاری موارد عفونت های سل تشخیص داده نشده و یا نمی شود.
براساس ارقام ثبت شده، آسیای جنوب شرقی و مناطق غربی اقیانوس آرام بیشتر از ناحیه این بیماری (54 درصد) متاثر اند. حدود یک چهارم از موارد ابتلا به این بیماری در افریقا وجود دارد. در مقایسه با اندازه نفوس در افریقا، موارد ابتلا به این بیماری و رقم مرگ و میر ناشی از آن بسیار زیاد است.
رناته بیر، رئیس بنیاد جمعیت جهان در هانوفر آلمان، خواستار پول بیشتر از آلمان برای مبارزه علیه بیماری سل یا توبرکلوز است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL