29 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سی میلیون دالر لیلام می شود

سی میلیون دالر لیلام می شود

کابل / ۲۹ جدی/ باختر بانک مرکزی مبلغ ۳۰میلیون دالر را...

دسته حقوقی ترامپ اتهامات استیضاح را رد کردند

دسته حقوقی ترامپ اتهامات استیضاح را رد کردند

واشنگتن/ بی بی سی / 29 جدی/ باختر دسته وکلای حقوقی...

ریال مادرید سویا را شکست داد

ریال مادرید سویا را شکست داد

کابل /۲۹جدی / باختر درهسپانیا شب گذشته چهار بازی فوتبال درادامه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

كابل/25جدی/ باختر
وزارت صحت عامه ، در ادامه کارزار جمع آوری معتادان مواد مخدر ، امروز حدود 400 تن را در هم‌کاری با پولیس مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، از ساحه پل سوخته(ناحیه ششم) شهر کابل جمع آوری کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژانس باختر ٬ این معتادان پس از جمع آوری از سوی مسوولان به مراکز صحی تداوی معتادان برای انتقال شدند.
داکتر شاپور یوسف رییس کاهش تقاضای مواد مخدر وزارت صحت عامه، هدف از راه اندازی این کارزار را نجات جان معتادانی که سرپناه ندارند و در هوای سرد در روی جاده ها شب و روز شانرا سپری می‌کنند عنوان کرد.
او هم‌چنان گفت: کارزار جمع آوری معتادان در تمام ولایات راه اندازی شده است. تا اکنون حدود 800 معتاد بی سرپناه در سراسر کشور جمع آوری شده است.
داکتر شاپور هم‌چنان تاکید کرد که، دسترسی آسان به مواد مخدر،فقر، بیکاری و جنگ از جمله عوامل مهم معتاد به مواد مخدر می‌باشند.
از سوی هم، سمونوال محمد ارشاد نظری مدیر مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله  گفت: پولیس مبارزه با مواد مخدر همیشه در تلاش است تا جلو قاچاقبران مواد مخدر را در کشور بگیرد و در جریان سال جاری 9 تن از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر از سوی پولیس  دست‌گیر شده اند.
این در حالی است که وزارت صحت عامه سه روز قبل  200 تن از معتادان مواد مخدر را در ناحیه 17 ساحه سرای شمالی کابل  جمع آوری و به مراکز صحی انتقال داد است.
این وزارت حدود ۱۰۷ مرکز تداوی معتادان را در سراسر کشور ایجاد کرده است، که سالانه حدود دوصدهزار معتاد در این مراکز تحت تداوی قرار می‌گیرند.نالان

فراه/  25جدی / باختر
پولیس فراه ده ها معتاد مواد مخدررا دیروزازشهرفراه جمع آوری کرد وبه شفاخانه معتا دان برای درمان انتقال داده اند.
محب الله محب سخنگوی پولیس فراه به خبر نگار آژانس باختر گفت که منسوبان پولیس ده‌ها تن  ازمعتادان مواد مخدررا که در سرما شدید در مخروبه ها و گوشه و کنارشهر زندگی خود را  سپری  می‌کردند، جمع‌آوری کردند وبه شفاخانه انتقال داده ا ند.
محب گفت : پولیس فراه می‌گوید تمامی این افراد جهت درمان و ترک اعتیاد به شفاخانه بستری  شدند.
پولیس فراه چندی پیش نیز تعداد از معتادان مواد مخدر را  به شفاخانه معتا دان برای در مان انتقال داده بودند.     برمک بامی 

واشنگتن/ بی بی سی / 20 جدی/ باختر
مجلس نمایندگان امریکا که اکثریت آن با دموکرات هاست طرح محدود کردن اختیارات رییس جمهور آن کشوربرای انجام عملیات های نظامی علیه ایران را تصویب کرده است. سخنگوی قصر سفید در واکنش با 'مضحک' خواندن این مصوبه آن را غیرالزام آور و فاقد اعتبار خواند.
این طرح که احتمالا در مجلس سنا با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در آن راه به جایی نخواهد برد پس از قتل هدفمند قاسم سلیمانی با دستور دونالد ترامپ و تهدیدهای رییس جمهوری امریکا برای مقابله نظامی با ایران تهیه شده است.
دونالد ترامپ مخالفت خود با این طرح را اعلام کرد و از نمایندگان کانگرس خواسته بود که به آن رای ندهند اما عصر دیروز مجلس نمایندگان به ریاست ننسی پلوسی در این رابطه رای گیری کرد که در نهایت با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۱۹۴ رای مخالف تصویب شد.
طرح یاد شده به رییس جمهور دستور می دهد "به استفاده از نیروهای مسلح امریکا" علیه ایران پایان دهد مگر آنکه از کانگرس مجوز گرفته باشد.
این طرح برای مواقعی که "دفاع در برابر حملات مسلحانه قریب الوقوع" ضروری است استثنا قایل می شود.
مصوبه جدید از نوع به اصطلاح "موازی" است و حتی اگر در سنا تصویب شود برای امضا تسلیم رییس جمهور نخواهد شد و مانند قوانین کشور قدرت اجرایی ندارد.
این طرح به قانون اختیارات جنگی ۱۹۷۳ استناد می کند که به کانگرس امکان می دهد قدرت رییس جمهور در وارد کردن نیروهای مسلح به مناقشه های نظامی را مهار کند.
# فریده بابک

 

کابل/ 18 جدی/ باختر
۳۰۰ تن در حادثات ترافیکی درشش ماه اول سال در کشور جان هایشان را از دست داده اند.
به گزارش خبرنگار آژآنس باختر، داکتر نظام الدین جلیل٬ سخنگوی وزارت صحت عامه در کنار تائید این ارقام می گوید که چهار هزار حادثه ترافیکی در این مدت در کشور به وقوع پیوسته است که در آن 300 تن جان باختند و 20 هزار تن دیگر زخمی شدند.
وی افزود که با افزایش وسایط نقلیه و نفوس در شهرکابل حادثات ترافیکی نیز افزایش یافته است.
داکتر جلیل بیان کرد که این ارقام به اساس گزارش  شفاخانه ها که در آن زخمیان مراجع کرده اند٬ ثبت شده است.
وی همچنان گفت که ارقام تلفات حادثات ترافیکی شش ماه اخیر سال بعداً اعلان خواهد شد.
عبدالشکور صافی٬ آمرحادثات ترافیک شهرکابل دراین رابطه گفت که بیشترین  تلفات و حادثات در کشور٬ در شاهراه کابل-ننگرهار، کابل-میدان وردک، کابل-پروان و داخل شهرکابل رخ می دهد که دلیل آن نبود دیوارهای استنادی در شاهراه ها٬ کم عرض بودن جاده ها٬ مراعات نکردن قانون ترافیکی از جانب رانندگان ٬ موحودیت وسایط اشترنگ دست راست و نبود پارکینک وسایط می باشد.
وی اضافه کرد که هم سطح بودن  چهارراهی ها به خصوص در شهرکابل نیز یکی از عوامل عمده حادثات  ترافیکی  به شمار می رود.
وی از رانندگان خواست در روزهای برف باری وسایط شانرا با تجهیزات  زمستانی چون چین آماده کنند تا از حوادث جلوگیری شود.مومنه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL