11 حمل 1394

RSS Facebook

خبر های جدید

رییس اجرائیه بر اهمیت اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید می کند

رییس اجرائیه بر اهمیت اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید می کند

کابل باختر 10 حمل داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه امروز با...

رییس اجرائیه سفر هیات افغانی را به ایالات متحده امریکا پر دست آورد خواند

رییس اجرائیه سفر هیات افغانی را به ایالات متحده امریکا پر دست آورد خواند

کابل باختر 10 حمل جلسۀ نوبتی شورای وزیران امروز به ریاست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 10 حمل
دکتور فیروزالدین فیروز در سفرش به ولایات شرقی، الحاقیه شفاخانه حوزوی ننگرهار را تهداب گذاری نمود.
به گزارش آژانس باختر: این الحاقیه شامل اعمار شفاخانه فوق تخصص، اعمار انستیتوت طب متوسطه، و تعمیر اداری میباشد.
به گفته وزیر صحت عامه، شفاخانه فوق تخصص با معیارات طبی به سطح منطقه اعمار خواهد شد که نیازمندی های صحی مردم ولایات شرقی را مرفوع خواهد ساخت.
وزیر صحت عامه افزود، هزینه اعمار این شفاخانه از طریق بودجه انکشافی حکومت افغانستان پرداخت میگردد که برای سال جاری حدود یک اعشاریه پنج میلیون دالر امریکایی اختصاص داده شده است.
همچنان دکتور فیروز در مورد اعمار انستیتوت طب متوسطه گفت: این انستیتوت به کمک مالی 2،5 میلیون دالرامریکایی سازمان صحی جهان اعمار میگردد که در آن شاگردان از ولسوالی های دور دست ولایات شرقی به شمول بخش های قابلگی و نرسنگ، آموزش های لازم را فرا میگیرند و بعد از فراغت برای خدمت گزاری در مراکز صحی مناطق مربوطه شان گماشته خواهند شد.
همینگونه در این سفر وزیر صحت عامه ، ستاک مرکزی، لابراتوار تشخیصیه، بخش مراقبت های عاجل (I.C.U.) و سیتی سکن شفاخانه حوزوی ولایت ننگرهار را افتتاح و به بهره بردای سپرد. این بخش ها به خاطر بهبود کیفیت ارایه خدمات صحی شفاخانه حوزوی ولایت ننگرهار ایجاد گردیده است که حدود 960 هزار دالر امریکایی از بودجه انکشافی وزارت صحت عامه هزینه برداشته است.
همچنان وزیر صحت عامه در مراسم فراغت 55 تن از قابله های جامعه نیز اشتراک نموده، فراغت آنان را در ارایه خدمات ولادی نسایی ارزنده تلقی کرده و از آنان خواست تا با استفاده از آموخته های مسلکی شان، با کمال صداقت و ایمانداری در رسیده گی به مشکلات مادران و نوزادان تلاش نمایند.
دکتور فیروز در این سفر از ولایات کنر و لغمان نیز دیدن به عمل آورده، وضعیت صحی این ولایات را از نزدیک بررسی و مشاهده نمود و ضمناً با مقامات محلی، مسئولان صحت عامه ولایات، موظفین شفاخانه ها، دکتوران،  نماینده گان ادارات سازمان ملل متحد چون؛ سازمان صحی جهان، یونیسف، یو.ان. دی. پی. و موسسات غیر دولتی بخاطر بهبود کیفیت عرضه خدمات صحی به طور جداگانه دیدار و صحبت کرد. 

فیروزکوه باختر 10 حمل
مسئولان صحی ولایت  غور از تداوی بیش از  سه صد مریض مصاب به سرخکان و جان باختن  دو تن خبر میدهند  اما مردم  تعداد تلفات را بیشتر  از این میدانند.
داکتر جمعه گل  یعقوبی رئیس شفاخانه  ولایتی غور  میگوید که این عده  مریضان در دو ماه اخیر  در شفاخانه ولایتی غور بسر وتحت تداوی قرار گرفته اند که ازاین جمله  دو طفل  فوت شده است .
داکتر یعقوبی  علاوه کرد که بیشترین  مریضان از مناطق غلمین مرکز غور  ، بردیز ولسوالی چهارسده ، صادسیاه ، اخته خانه تغه ،  تیمور ، الله یارو  خربید ولسوالی دولتیار  به شفاخانه ولایتی  معالجه گردیده وفعلاً  بیش از ده  مریض در شفاخانه بستر هستند .
غلام مشخصات این مریضی را پدیدآمدن دانه های کوچک و سرخ رنگ درپوست بدن وصورت  ،تب بالا، سرفه شدید، ریزش وعطسه تشکیل میدهد .
شیوع این  مرض سبب نگرانی  مردم گردیده وآن ها شکایت  دارند که مراکز صحی از قریه های شان فاصله زیاد دارد ومجبور اند که مریضان را با متقبل شدن مصارف  زیاد به شفاخانه ولایتی بیاورند.
گل احمد  باشنده قریه  بردیز ولسوالی  چهارسده گفت که درقریه شان یکصدوخانواده زند گی  میکند ودرهرخانه  علاه براطفال  حتی بزرگان به سرخکان مصاب شده وتا حال دو طفل جان باخته است .
وی علاوه  کرد که قریه آن ها  تا کلنیک صحی مرکز چهارسده  چهل کیلومتر  فاصله دارد ، داکتر و دوا وجود ندارد.
داکتر غلام نبی یگانه  رئیس صحت عامه غور گفت که سرخکان  بعد از  سه سال  به طور  وسیع  وگسترده  شیوع یافته وآن ها واکسین سرخکان  را در برخی ساحات مرکز غور ولسوالی های پسابند  وتیوره تطبیق نموده اند.
اما وی افزود که برای  تطبیق  واکسین  سرخکان ، آماد گی  گرفته شده و قرار است که برنامۀ  سرتاسری را به زودی  آغاز نمایند .
یگانه علاوه کرد که برنامه  سراسری  درهمکاری با صندوق وجهی اطفال  ملل متحد ( یونیسف ) وسازمان صحی جهان هر سه سال بعد دراین ولایت عملی میگردد.
به گفته وی  تنها در منطقه  بردیز چهارسده  وبعضی مناطق دیگر  نسبت نا امنی به طور لازم  به این مرض  رسیدگی  صورت نگرفته  ومریضان  جهت تداوی  به شفاخانه ولایتی انتقال  داده شده اند .
رئیس صحت عامه غور  خاطر  نشان کرد که سرخکان  در ده موقعیت  این و لایت به شکل  غیر منتظره شیوع یافته و آن ها تلاش  دارند  که با تطبیق  واکسین  سرتاسر مریضان را تداوی  نموده  وجلو شیوع آن را بگیرند .

شهرفیروزکوه 6 حمل باختر
یک داکتردندان درولایت غوربرای ارج گزاری به فرخنده ، دختری که درحمله مردان در کابل جان باخت ، اقدام به تداوی مجانی بیماران می کند.
داکترمحمد عمرلعل زاد متخصص بیماری های دندان می گوید که وی درکلینیک شخصی اش هرهفته یک روز بیماران را به گونه مجانی درمان می کند تا برای فرخنده ارج گزارده باشد.
اوبه آژانس باخترگفت" هرکسی باید به یک شیوه واکنش شان را در برابر خشونت وظلم نشان بدهد من هم به خاطر خوشی روح فرخنده هفته یک روز بیماران دندان را به گونه مجانی درکلینیک ام می کنم.
پیش ازاین دوزن درولایت های غور و بلخ نام دختران تازه به دنیا آمده شان را فرخنده گذاشتند و درپروان نیز یک نهاد تحصیلی به نام فرخنده مسمی گردید.
فرخنده دختر بیست و هفت ساله ای درمسجد شاه دوشمشیره در کابل ازسوی یک تعویذ نویس متهم به سوزاندن قرآن شد و ازسوی مردان خشمگین پس از ساعت ها شکنجه و لت وکوب سوختانده شد.
پولیس کابل تاکنون بیست وهفت تن را درپیوند به قتل این دختر گرفتارکرده است.
ازسوی دیگر تحقیقات تیم حقیقت یاب و پولیس نشان می دهد که فرخنده هرگز اقدام به سوزاندن قرآن نه کرده است.

کابل باختر/ 6/ حمل
وزیرصحت عامه میگوید، محصولات شرکت های تولیدی و توریدی دوای طبی درکشور مورد ارزیابی قرار میگیرد .
به گزارش آژانس باختر ، داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه که بایکی از رسانه های بیرونی درزمینه صحبت میکرد گفت که سه صد تا سه صدو پنجاه شرکت تولیدی و توریدی ادویه طبی درکشور فعالیت دارد که ادویه بیشتر این شرکت ها با معیارهای جهانی برابر نمی باشد.
وی گفت ، درنظر است تا درزمینه ارزیابی های صورت گیرد و بنابرنیاز برای سی شرکت که بتواند دوای باکیفیت و برابر با معیار های جهانی را عرضه کنند اجازه فعالیت داده خواهد شد .
وی گفت ، همچنان درنظر است ازطریق تصدی فارمسی وزارت صحت عامه نیز ادویه معیاری ازکشور های معتبر جهان  وارد گردد .
وزیرصحت عامه گفت، درحال حاضر تلاش صورت میگیرد تا عرضه خدمات صحی درساحات دوردست کشور توسعه داده شود .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL