31 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل 30 حمل باختر نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود...

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

اسلام آباد - ایرنا – ۳۰ حمل – باختر «عمران خان»...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 27 حمل
وزارت صحت عامه امروز گزارش چهارمین دور نتایج حسابات ملی صحت را درنشستی ارائه کرد.
به گزارش آژانس باختر، حسابات ملی صحت یک عمل‌کرد مهم برای شناسایی وضعیت تمویل صحی یک کشور می‌باشد و چارچوبی برای میزان مجموع مصارف صحت به شمول مصارف شرکای عمده صحی چون: حکومت، تمویل کنند‌گان صحت و مردم را در یک زمان مشخص، تعیین می‌کند.
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه،‌ ارائه این گزارش را در جهت شناسایی چگونگی مصرف بودجه مهم عنوان کرد و گفت: این گزارش به کمک می‌کند تا بدانیم، پول در کدام بخش‌ها به مصرف می‌رسد و هزینۀ صحی بیشتر از سوی کی‌ها پرداخت می‌شود.
وزیر صحت عامۀ کشور اضافه کرد: بر اساس این گزارش مجموع مصارف صحی در سال ۲۰۱۷،  ۲ اعشاریه ۵ ملیارد دالر امریکایی تخمین شده است که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴، به صورت مجموعی ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. از این میان ۱۲۳ ملیون از سوی دولت افغانستان، ۴۷۰ ملیون دالر از سوی شرکای صحی و متباقی از سوی مردم پرداخت شده است.
هم‌چنان وزیر صحت عامه تأکید کرد که با افزایش مراکز صحی و فراهم شدن زمینۀ تداوی بیماران در داخل کشور نزدیک به ۸۰ ملیون دالر در یک سال در مصرف بودجه‌ که از سوی مردم برای تداوی در بیرون از کشور به مصرف می‌رسید کاهش آمده است.
در همین حال، داکتر ریچارد پیپرکورن نمایندۀ سازمان صحی جهان در افغانستان، از ارائۀ گزارش نتایج چهارمین دور حسابات ملی استقبال کرد و گفت که ارائۀ این گزارش نه تنها شفافیت را به وجود می‌آورد؛ بل حکومت و نهادهای تمویل کننده را در زمینه مصرف بودجه نیز قناعت می‌دهد.
از سویی هم در این گزارش آمده است که با توجه به ازدیاد نفوس در کشور، افزایش مراکز صحی خصوصی ،نرفتن مردم برای تداوی به بیرون از کشور و افزایش بیماری‌های غیر ساری حدود ۷۵ درصد از هزینه نامبرده از سوی مردم در بخش‌های گوناگون صحی به ویژه خریداری ادویه پرداخت می‌ شود.
نخستین دور گزارش نتایج حسابات ملی صحت در سال ۲۰۰۹ ارائه شد و این دور حسابات ملی صحی افغانستان، جریان وجوه مالی در بخش صحت را در سال ۱۳۹۷ مطالعه کرده است و این گزارش زمینۀ مقایسۀ یافته‌ها را با دریافت‌های دور پیشین حسابات ملی صحی میسر ساخته است و پالیسی سازان را با تصویر کلی و جامع تمویل صحت در افغانستان آشنا می‌ کند. نالان

بازارک ۲۶حمل باختر
روزانه یکصدو هفتاد مریض در شفاخانه چهل بستر ولایت پنجشیر معاینه می شوند و ادویه لازم برای شان توصیه می شود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، این شفاخانه در پنج بخش که شامل داخله عمومی، جراحی، نسایی ولادی، داخله اطفال، دندان و سوء تغذی کودک می باشد، به طور بیست و چهار ساعت در خدمت مریضان قرار دارد.
عبدالصمد کریم مسوول شفاخانه چهل بستر رخه ولایت پنجشیر گفت که در آن شفاخانه برای مریض های سرا پا نود و هشت درصد و برای مریضان بستری صد درصد دوا به گونۀ رایگان داده می شود.
وی افزود که در یک ماه گذشته حدود سه هزار مریض در آن شفاخانه تداوی شده است. حبیب سادات

تالقان / باختر/ 26/ حمل
باشندگان ولایت تخار ازافزایش افراد معتاد به موادمخدر وبی توجهی مسوولان امور درآن ولایت نگران اند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، این باشندگان می گوینداگر نهادهای امنیتی از خرید و فروش موادمخدر در آن ولایت جلوگیری نکنند ، آن ولایت به بزرگترین مرکز معتادان موادمخدر درکشور تبدیل خواهد شد.
یک مسوول پولیس تخار می گوید که موظفان پولیس درسال گذشته بیش از یکصدمرد معتاد را از شهر تالقان جمع آوری کردند و به مراکز صحی انتقال دادند.  اما مردم به دلیل نبود اشتغال وفقر به اعتیاد رو می آورند که دراین صورت معتادان پس از درمان هم دوباره معتاد می شوند.
داکتر ولی راسخ رییس صحت عامه تخار می گوید که آنان درسال قبل سه صدو بیست معتاد را جهت تداوی درشفاخانه داخل بستر کردند و یکصد وشصت معتاد دیگر را درداخل خانه های شان تحت درمان قراردادند .
به اساس آمار ارائه شده از سوی مسوولان صحت عامه،  شمار معتادان مواد مخدر درولایت تخار به بیش از پانزده هزار تن می رسد.
ختم/ لیلما

شهرهرات 23 حمل باختر
از روز جهانی صحت دیروز در ولایت هرات تجلیل شد.
داکترمحمد داوود هاشمی معاون ولایت هرات با اشاره به بهبود وضعیت درمانی در هرات نسبت به سال گذشته گفت؛ با توجه به افزایش نفوس در ولایت هرات و مرکزیت این ولایت میان ولایت های حوزه غرب و پذیرش بیمار از آن ولایت ها، امکانات درمانی کافی وجود ندارد اما با این همه خدمات رسانی در این ولایت قناعت بخش می باشد.
معاون ولایت هرات خاطرنشان کرد که ، با دست آوردهای در عرصه صحت و درمان تلاش ها برای رفع این چالش ها نیز ادامه دارد و برای رفع آنها نیز قراراست تا به زودی شفاخانه ایمرجنسی، شفاخانه کودکان و مادر و شفا خانه تخصصی قلب نیز در هرات از سوی حکومت ایجاد شود.
عبدالحکیم تمنا رئیس صحت عامه هرات از پیشرفت های قابل ملاحظه یی بخش صحت  از جمله کاهش نوزده درصدی مرگ و میر مادران،کاهش چهل و چهار درصدی نوزادان، ایجاد نخستین پایگاه اطلاعاتی صحی در کشور و تطبیق واکسین پولیو به بیش از نه و نیم ملیون کودک خبرداد.
تمنا  گفت در حال حاضر ریاست صحت عامه  در هرات توانسته است تا میزان عرضه خدمات خود را در این ولایت به 85 در صد افزایش دهد و خدمات درمانی را در مناطق مختلف هرات نیز در اختیار مردم قراردهد.
رئیس صحت عامه افزود، در ولایت هرات 112 مرکز درمانی و 4 شفاخانه  نیز در ولسوالی ها ایجاد شده است و اکثریت باشندگان ولایت هرات تا حدی به خدمات صحی و درمانی دسترسی دارند.ختم/حبیب سادات

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL