12 دلو 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

مقرری های جدید

مقرری های جدید

کابل باختر 11 دلو به اساس پیشنهاد معاونیت اول ریاست اجراییه...

رهبر داعش رهبر طالبان را نادان خواند

رهبر داعش رهبر طالبان را نادان خواند

کابل باختر 11 دلو گفته های اخیر ابوبکرالبغدادی رهبرگروه داعش ...

نگاه گذرا برمطبوعات دولتی

نگاه گذرا برمطبوعات دولتی

کابل باختر 11 دلو مطبوعات دولتی که امروز اقبال چاپ یافته...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

صحی

/ بی بی سی نیوز/باختر/11 دلو
محققانی که بر روی همه‌گیری بیماری ایبولا در گینه تحقیق می‌کنند گفته اند که  ویروس ایبولا جهش ژنتیکی پیدا کرده است.
پژوهشگران انستیتوت پاستور فرانسه که تقریباً یک سال پیش شیوع ایبولا را شناسایی کردند، در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این جهش باعث مسری‌تر شدن این ویروس مرگبار شده است یا نه.
محققان کار بررسی خون مبتلایان به ایبولا را برای یافتن پاسخ این سوال آغاز کرده‌اند.
به گفته دکتر آناواج ساکونتابای متخصص ژنتیک، ویروس ایبولا ویروسی است که بسیار تغییر می کند:
این ویروس می‌تواند طوری تغییر کند که کشندگی آن کم شود اما قدرت سرایت بیشتری پیدا کند .
ویروس ایبولا از ویروس های مثل اچ‌آی‌وی و آنفلوانزا است .
که با سرعت بیشتر جهش پیدا می‌کنند، به عبارت دیگر با سرعت بیشتری با محیط تطابق پیدا کرده یا قدرت سرایت خود را افزایش می‌دهد.
علاوه بر این، دانشمندان نگران این هستند که با گذشت زمان، وقتی که ویروس وقت بیشتری داشته باشد و وارد بدن میزبان های بیشتری شود، شاید این توانایی را پیدا کند که از راه هوا هم منتقل شود.
البته در حال حاضر هیچ نشانه ای از چنین پدیده‌ای وجود ندارد و هنوز راه انتقال ایبولا، تماس مستقیم با ترشحات بدن فرد آلوده است. 

پشاور/دان/باختر11دلو
موسسه صحت ملی تشخیص ویروس پولیو یا  فلج اطفال پاکستان از کشف سه مورد جدید پولیو خبر دادند.
شمار موارد جدید از شروع سال جدید میلادی تا کنون به شش نفر رسید .
به گزارش آژانس باختر به نقل از منابع خارجی ، موارد تازه  در مناطق تانک ولکی مروت ایالت خیبر پشتونخوا کشف شده است .
شمار واقعات پولیو در پاکستان سال گذشته میلادی  به 305 مورد رسیده بود که این رقم افزایش قابل ملاحظه ای را نسبت به شانزده سال اخیر در آنکشور نشان میدهد.

کابل باختر 6 دلو
افزایش اگاهی عامه در مورد بیماری مهلک و واگیردار "اچ آی وی" نقش عمده در جلوگیری و کاهش ابتلا به این بیماری دارد و اشنایی با شیوه های اطلاع رسانی کشور های اسلامی در جامعیت و موفقیت برنامه های وقایوی و اگاهی بخش در خصوص ایدز در افغانستان می تواند اثر گذار باشد.
به گزارش آژانس باختر، سیمین حسن زاده معین نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ که در راس یک هییت رسمی به منظور بازدید از نهاد های سیاست گذار در مورد وقایه و کنترول بیماری اچ آی وی در جاکارتا به سر می برد این مطلب را در دیدار با مسولین وزارت قانون گزاری و حقوق بشر ، نهضت العلما و کمیته ی ملی مبارزه با ایدز اندونزیا عنوان نموده گفت هر چند وزارت صحت عامه ی افغانستان با اجرای برنامه ی ملی مبارزه با ایدز در هشت زون کشور توانسته است گام های موثری را برای درمان ، کنترول و پیشگیری اچ آی وی بر دارد اما تطبیق و گسترش موفقانه ی این طرح ها ضرورت ملاقات با مسولین وزارت خانه های ذیربط و علمای دینی کشور اسلامی اندونزیا را ایجاد نمود.
سیمین حسن زاده افزود انتقال دانش و تجارب علمی اندونزیا و اشنایی با فعالیت های تبلیغی علمای دینی این کشور، اجرا کنندگان طرح ملی میارزه با اچ ای وی را د ر افغانستان یاری می رساند تا در کنار استفاده از روش های علمی و طبی ، به وسیله اموزه های دینی جامعه را از خطرات ابتلا به این بیماری اگاه نموده و زمینه بازگشت مجدد افراد مبتلا را به اجتماع و کسب سلامتی جسمی و روانی شان فراهم سازند.
در این دیدار مسولین وزارت قانون گذاری و حقوق بشر ، کمسیون ملی مبارزه با ایدز و نهضت علمای اندونزیا نیز با تشریح سیاست هاو برنامه های این کمسیون و فعالیت های علمای دینی در زمینه ی مقابله با اچ آی وی و حمایت از افراد مبتلا گفتند:طرح های وقایوی و حمایتی آنان که به هدف کاهش اضرار ، درمان و پیشگیری این مرض از سال 2003 در این کشور اجرا گردیده است تا سال روان میلادی اثرات مثبتی را در کاهش ارقام افراد مبتلا به جا گذاشته است .
گفتنی است این سومین بار است که هیئت مرکب از وزارت خانه های اطلاعات و فرهنگ ، امور زنان ، حج و اوقاف ، کار و امور اجتماعی ، صحت عامه و امور داخله به منظور افزایش سطح دانش مسولان امور در ارایه خدمات اچ آی وی و آشنایی با برنامه های وقایوی و کنترول اچ آی وی به اندونزیا سفر می کند .
این هییت با شمولیت در کمیته ی هماهنگی اچ آی وی برا افغانستان ، تجارب حاصله از سفر را در اجرای برنامه ی ملی مبارزه با اچ آی وی مورد تطبیق قرار خواهند داد.
خاطر نشان می گردد که بر مبنای امار وزارت صحت عامه تاکنون 1676 مورد ابتلا به اچ ای وی در کشور به ثبت رسیده است و این در حالیست که امار سازمان جهانی صحت رقم مبتلایان را بین 4500 تا 5000 نفر می داند.

کابل باختر 5 دلو
سرپرست وزارت صحت عامه واقعات جدید مرض پولیو درکشور  را رد کرد.
داکتر احمد جان نعیم  که امروز با خبرنگار آژانس باختر صحبت  می کرد گفت  که رادیو بی بی سی  دربرنامه  شام دیروز خود گزارشی  را به نشر  رساند که  گویا  واقعات  فلج کودکان  در ولایات پکتیکا ، خوست وغزنی  به ثبت رسیده است .
سرپرست وزارت صحت عامه  گفت که  از آغاز سال 2015 تاکنون  هیچ کدام واقعه جدید پولیو درکشور به ثبت نرسیده وچهارواقعه  را که  رادیو بی بی سی به نشر  سپرده درماه های هفتم ، هشتم  ونهم  سال 2014 میلادی  به ثبت رسیده بود.
داکتراحمدجان نعیم خاطر نشان  کرد که جابجای  خانواد های  قبایلی از آنسوی خط دیورند دربرخی  از و لایات کشور سبب شده بود که واقعات  جدید پولیو درسال  2014 درولایات یادشده  به ثبت برسد.
وی گفت،  طبق گزارش ریاست های صحت  عامه ولایات پکتیکا وخوست بیشتر خانواده های قبایلی که در آنولایات  جا بجا شده اند  با واکسین  پولیو آشنایی  ندارند.
وی گفت،  وزارت صحت عامه مصمم است تا تطبیق واکسین  فلج را بر کو دکان  خانواده های قبایلی  که در این سوی خط دیورند  جابجا شده اند  ادامه دهد .
تاکنون  چندین  دور برکودکان این خانواده  واکسین فلج تطبیق  شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL