29 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

کابل باختر 29 اسد برای پنجصدو سی و نه خانواده درکندز...

پاکستان عقب جبهه طالبان!

پاکستان عقب جبهه طالبان!

کابل باختر ۲۹ اسد محمداشرف غنی رییس جمهوری...

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

محمود راقی 29 اسد باختر هفده طالب مسلح در کاپیسا دیشب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

پلخمری 20 اسد باختر
ولایت بغلان در میان ولایت‌های شمال و شمال شرق امسال فاقد تثبیت مرض کانگو است.
داکتر شاه محمد هوفیانی، مسوول بخش امراض ساری ریاست صحت بغلان که در این مورد با خبرنگار محلی آژانس باختر صحبت می کرد گفت که بغلان در سطح کشور ازجمله ولایت های زراعتی و مالداری به شمار می‌رود که بیش از هشتادوپنج درصد باشندگان آن به شکل مستقیم مصروف تربیه و پرورش مواشی اند.
وی افزود که بغلان در شمال و شمال شرق ازجمله ولایتی است که تاکنون فاقد مرض کانگو وزنوس است و هیچ علایم مثبت از این مرض کشنده به ثبت نرسیده است.
هوفیانی نقش علمای کرام، خطبای مساجد، مطبوعات صوتی٬ تصویری و چاپی را در بغلان در آگاهی دهی مردم از مرض کانگو ستود.
وی علاوه کرد: هشتاد تن از مسوولان مراکز صحی با سی‌وپنج لابرانت ها کارزار از بین بردن کنه مواشی و ادویه پاشی نخاس ها را در شهر پلخمری به همکاری ریاست زراعت عملی کردند.
در سال گذشته هفت باشنده بغلان به نسبت مصاب شدن به این مرض کشنده فوت کرده بودند.  احمد نعیم دوستی

شهرکابل ۱۹ اسد باختر
با فرا رسیدن عید قربان ، نگرانی ها از افزایش بیماری مرگبار کانگو درکشور بیشترشده است.
تب خون ‌دهنده کریمه-کانگو یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ دهنده است که از طریق گزیدن کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا گوشت دام و های مصاب منتقل می‌شود.
این بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکراین شرح داده شد و نام تب خون‌ دهنده برای آن اعلام شد.
در سال ۱۹۶۹ معلوم شد بیماری‌زای ایجادکننده تب خون‌ریزی دهنده در کریمه مشابه همان بیماری است که در سال ۱۹۵۶ در جمهوری دموکراتیک کنگو مشاهده شده‌است. از این رو با توجه به مشابهت نشانه‌ها در هر دو مکان، به بیماری، نام کنونی داده شد.
درافغانستان نگرانی ازشیوع این بیماری به دلیلی بیشتر است که مردم هنگام عید قربان، بدون رعایت حفظ الصحه لازم دست به قربانی مواشی می زنند.
وزارت های صحت عامه وزراعت افغانستان با پخش اعلامیه هایی نسبت به افزایش این بیماری در کشور هشدار داده اند.
این وزارت ها از شهروندان کشور خواسته اند تا هنگام قربانی و تماس با مواشی نکات بازدارنده مصاب شدن به بیماری تب کانگو را در نظر بگیرند.
پاکسازی جای حیوانات با مواد ضد کنه و نیز دواپاشی آن ، استفاده از دستکش هنگام قربانی ویا خورد کردن گوشت حیوان ذبح شده ، استفاده از پیش بند ، ماسک و دستکش هنگام دست زدن به حیوان و درنهایت دفن مواد باقی مانده از مواشی ازنکات مهم برای جلوگیری از سرایت تب کانگو از حیوان به انسان ها است.
هرچند بیماری تب کانگو خطر مرگ برای انسان ها دارد اما درافغانستان به دلیل کمبود مراکز درمانی ویژه ، مبتلایان به این بیماری بیشتر می میرند.ختم/ابوی

کندز 18 اسد باختر
مسوولان صحت عامه کندز می گویند که برای پیش گیری از شیوع کانگو اقدام روی دست گرفته اند.
داکتر محمد نبی عظیم، معاون ریاست صحت عامه کندز در مصاحبه با خبرنگار آژانس باختر گفت که بخش امراض ساری آن ریاست چندی قبل با توجه به خطرات این مرض نشست های مشورتی و آگاهی دهی را با قصابان آن‌ولایت برگزار کرد.
عظیمی افزود که مرض کانگو کشنده است، ولی تداوی برایش وجود دارد و وقایه آن آسان است و صحت عامه کندز برای مصاب شدگان احتمالی آن آمادگی‌های لازم را دارد.
به ‌گفته‌ معاون ریاست صحت عامه کندز، این مرض از یک نوع کنه که در بین پوست حیوانات است به انسان منتقل می شود و علایم آن تب شدید است.
عظیمی از قصابان و کسانی‌که روز عید حیوانات را ذبح می کنند خواست که لباس جداگانه بپوشند و دستکش به دست کنند و از تماس با گوشت و خون حیوانات خود داری کنند . احمد نعیم دوستی

فیض آباد 16 اسد باختر
هفته جهانی تغذی با شیر مادر در فیض مرکز بدخشاندیروز تجلیل شد.
به گزارش آژانس باختر، در محفلی که به این مناسبت در آن ولایت برگزار شد، داکتر محمد جاوید محیبی مسوول ولایتی تغذی ریاست صحت عامه بدخشان گفت که هدف از تجلیل از این روز، بلند بردن سطح آگاهی مادران از تغذی با شیر ماد راست و شیر مادر نه تنها کودک را در مقابل امراض معافیت می دهد، بلکه یک غذایی قوی برای کودک شمرده می شود.
در این محفل محمد ذکریا سودا والی بدخشان گفت که مسوولان ادارات دولتی در آن ولایت مکلف هستند تا د رمحیط کاری برای مادران شیرده شیر خوارگاه ها ایجاد کنند تا به وقت و زمان لازم به کودکان شان شیر بدهند.
وی از مسوولان خواست تا زمینه این کار را برای مادران فراهم کنند.
خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL