04 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خانه میکل آنژ در ایتا لیا به فروش گذاشته شد

خانه میکل آنژ در ایتا لیا به فروش گذاشته شد

روم – ورلد نیوز – 3 حوت – باختر خانه میکل...

قوت های منطقه یی اردوی ملی ایجاد میشود

قوت های منطقه یی اردوی ملی ایجاد میشود

کابل باختر 3 حوت به منظور بهبود وضعیت امنیتی وفراهم ساختن...

49 تن از هراس افگنان کشته شدند

کابل باختر 3 حوت درنتیجه عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شهرغزنی 3 حوت باختر
شفاخانه توبرکلوز درولایت غزنی با دستگاه تشخیص این بیماری مجهز شد.
پیش ازاین خون بیماران برای تشخیص ابتلا به بیماری توبرکلوز به کابل منتقل می شد و مسوولان صحی غزنی و بیماران ازاین رهگذر دچار مشکل بودند.
دستگاه تشخیص بیماری توبرکلوز به هزینه هفتاد هزار دالرامریکایی ازسوی اداره انکشاف بین المللی امریکا خریداری شده است.
احمد شاه نیک مل رییس صحت عامه ولایت غزنی به آژانس باخترگفت که با نصب این دستگاه ، دگر آنان مجبور نیستند خون بیماران را برای تشخیص بیماری توبرکلوز به کابل بفرستند.
اوگفت قراراست یک دستگاه دیگر تشخیص بیماری توبرکلوز به زودی به غزنی انتقال یابد و برای رسیده گی به بیماران شفاخانه مرکزی فعال گردد.ختم/ابوی

هرات 2 حوت باختر
تدابیر ویژه درمانی برای واقعات احتمالی صحی در ولایت هرات از سوی ریاست صحت عامه آن ولایت اتخاذ شده است.
عبدالحکیم تمنا رییس صحت عامه هرات به آژانس باختر گفت که صحت عامه هرات بیست و دو عراده آمبولانس مجهز را جهت خدمت رسانی برای فردا روز مراسم افتتاحیه پروژه تاپی آماده نموده است.
همزمان با افتتاح پروژه تاپی و طرح ممنوعیت رفت وآمد وسایل نقلیه در شهر هرات و حومه آن، ریاست صحت عامه هرات از طرح ویژه درمانی برای بیماران و واقعات احتمالی خبر داد.
تمنا همچنان افزود که شفاخانه ولسوالی گذره، مرکز صحی جامع جبرئیل ، مرکز صحی جامع نوآباد نیز در روز افتتاح کار پروژه تاپی احضارات فوق العاده خواهند داشت."
وی همچنان از آمادگی شفاخانه خصوصی لقمان حکیم و شفاخانه خصوصی افغان آریا برای پذیرش مریضان اطفال در شب و حالاتی که انتقال به شفاخانه شیدائی ممکن نباشد، نیز خبر داد.
همچنان از تمام شهروندان هرات خواست تا در صورت نیاز برای انتقال مریضان شان به شماره ۱۰۲ هرات آمبولانس به تماس شوند تا در اسرع وقت کارکنان صحی هرات آمبولانس ،مریضان شان را انتقال دهند. احمد نعیم (دوستی)           

کابل باختر 2حوت
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در مراسم افتتاح نخستین مرحلۀ سیستم الکترونیکی ثبت نام داکتران طب معالجوی و دندان که به ابتکار شورای طبی افغانستان برگزار گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفتر ریاست جمهوری به آژانس باختر:
در این مراسم که در ارگ انجام شد، داکتر نسرین اوریاخیل رئیس شورای طبی افغانستان در رابطه به سیستم الکترونیکی ثبت نام داکتران طب معالجوی و دندان معلومات داده، گفت که خدمات با کیفیت و مصئونیت مریضان از اجنداهای مهم در بخش صحت می‌باشد.
وی افزود که ثبت و راجستر نمودن داکتران و قانونی‌ساختن کارکردهای آنان از اقدامات اولیه شمرده می‌شود و ثبت و راجستر داکتران برای ما این سهولت ها را فراهم می‌کند تا در رابطه به تعداد، سطح تحصیلات و تجارب داکتران معلومات بدست آوریم و این ثبت نام اعتبار آنان را در سطح ملی و بین‌المللی بیشتر می‌سازد.
گابریل اوکتاویان لیونتی رئیس بخش انکشاف اجتماعی اتحادیۀ اروپا نیز در این مراسم صحبت کرده، گفت که مراسم راجستر آنلاین داکتران نمایانگر کمک درازمدت اتحادیۀ اروپا می‌باشد و این اتحادیه از سال ۲۰۰۱ بدین سو در بخش‌های مختلف به خصوص عرصۀ صحی با افغانستان همکاری می‌کند.
لیونتی گفت که اتحادیۀ اروپا در بخش‌های کمک به معلولین، مصئونیت غذایی و دولت‌سازی نیز با افغانستان همکاری می‌نماید. 
وی خاطرنشان ساخت که ما زمینۀ دیدارهای شورای طبی افغانستان با شورای طبی هندوستان را فراهم کردیم تا تجربه‌های شان را با همدیگر شریک سازند. وی افزود که اتحادیۀ اروپا از برنامه‌های دولت افغانستان بخاطر ارتقای ظرفیت نرس‌ها و قابله‌ها نیز حمایت می‌کند.
سپس رئیس‌جمهور کشور صحبت کرده، گفت که از زحمات شبانه روزی شما بخاطر جلوگیری از تلفات و تعهد تان به اخلاق طبابت و چپن سفید که بر تن کرده اید، تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهور از تلاش‌های داکتران در خصوص تداوی مجروحین و مریضان ستایش کرده، گفت که این روز در تاریخ کشور به عنوان یک روز تحول در استندردسازی و عرضۀ خدمات صحی مطرح خواهد بود.
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور کشور خطاب به داکتران گفت که شما بهترین کادرهای کشور هستید و مردم بالای تان حساب می‌کنند.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه معیاری‌سازی خدمات صحی افغانستان به داکتران و دست‌اندرکاران عرصۀ صحت تعلق دارد، گفت: هرگامی که در راستای تغییر شفاخانه‌ها، استندرد‌سازی سیستم صحی و تثبیت سویۀ داکتران برداشته می‌شود در حقیقت، نجات دادن جان میلیون‌ها انسان است.
وی افزود: بدون معیاری‌سازی، نظم و مرکز خدمات داشته نمی‌توانیم و یک شفاخانه معیاری با شفاخانه غیر معیاری تفاوت زیاد دارد.
رئیس‌جمهور گفت که ضرورت واضح است تا شکل توریزم طبی را تغییر دهیم، اگر شفاخانه‌های معیاری نداشته باشیم، صدها میلیون دالر مردم و دولت در بیرون از کشور به مصرف می‌رسد.
رئیس‌جمهور بر غیرسیاسی بودن نهادهای صحی کشور تاکید کرد و گفت که ضرورت اصلاحات گسترده تقاضای مردم است.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش بر ضرورت هماهنگی سرتاسری میان وزارت‌ها و نهادهای ذیربط و خصوصاً وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف در عرصه صحت، تاکید ورزید.احمد ضیا احمدی

فیض آباد 1حوت باختر
مراکز صحی چهارولسوالی بدخشان به شفاخانۀ ارتقا داده شد
.داکتر نور خاوری، رییس صحت عامۀ بدخشان به خبر نگار آژانس باختر گفت  که  مراکز صحی ولسوالی‌های جرم، اشکاشم، نسی و یاوان بدخشان نظر به نیازمندی از جانب  وزارت صحت عامه به شفاخانه بستر دارارتقا داده شد
وی گفت  که با استخدام داکتران   متخصص تلاش دارند تا عرصه خدمات شفاخانه یی را  در  آن ولسوالی ها بهبود بخشند  برمک بامی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL