25 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هژده  میلیون دالر لیلام میشود

هژده میلیون دالر لیلام میشود

کابل 25 میزان باختر بانک مرکزی مبلغ هژده میلیون دالر...

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

کابل باختر/ 25/ میزان حضور هیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب...

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

میمنه 25 میزان باختر شش طالب مسلح دیروز درولسوالی قیصار فاریاب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 25 میزان
داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه در مراسم «راه‌اندازی آجندای ملیِ مصونیت غذایی و تغذیه و عضویت افغانستان در حرکت جهانی برای توسعه خدمات تعذی» گفت که عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی، یک گام مهم برای رفع چالش‌ها می‌باشد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، این برنامه با حضور شماری از اعضای کابینه، نماینده‌گان شورای ملی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی، سازمان‌های بین‌المللی، بخش خصوصی و فعالان جامعه مدنی، به ابتکار ریاست دارالانشای شورای وزیرانِ ریاست اجراییه کشور برگزار شده بود.
رییس اجراییه کشور که در این ویژه برنامه به مناسبت روز جهانی غذا سخن می‌زد، گفت: ۴۱ درصد کودکانِ زیر سن پنج‌سال در کشور سوءتغذی‌اند و هنوز هم دسترسی به غذای مناسب یکی از چالش‌های جدی در افغانستان می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله علاوه کرد: آمارهای ارایه شده درباره کسانی‌که به غذای مناسب دسترسی ندارند، تکان‌دهنده است. رییس اجراییه کشور، ضمن موثر خواندن برنامهٔ محو (فلج اطفال)، بر ضرورت حمایت و همکاری جامعۀ جهانی و کشورهای تمویل‌کننده در این ارتباط تاکید نمود.
داکتر عبدالله عبدالله هشدار داد که اگر متوجه این چالش‌ها نباشیم و تدابیر پیش‌گیرانه را روی‌دست نگیریم، پیامد منفی و ضرر آن، سلامت جامعه را با مشکل روبه‌رو خواهد ساخت که در نهایت بی‌ثباتی اجتماعی را به‌بار می‌آورد.
رییس اجراییه کشور ضمن تأکید بر اقدامات لازم برای تامین مصونیت غذایی شهروندان افزود: عضویت افغانستان به عنوان شصتمین کشور دنیا در حرکت جهانی برای توسعه تغذی یک گام مهم در این راستا برای رفع چالش‌ها می‌باشد.
داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت: در گذشته پالیسی‌‌ها، روش‌ها و برنامه‌هایی برای مبارزه با سوء تغذی و تامین مصونیت غذایی در کشور وجود داشت؛ اما برای انسجام کارها و تطبیق بهتر اهداف مورد نظر، آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه لازم بود.
رییس اجراییه کشور گفت: برنامهٔ آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه برای هماهنگی و همکاری‌ میان دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی تدوین گردید تا در زمینهٔ بهبود وضعیت موجود کار جدی‌تر صورت گیرد.
دکتور عبدالله عبدالله تصریح کرد: بهبود وضعیت معیشتی و دسترسی مردم به غذای مناسب یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی است که باید در یک برنامه طولانی‌مدت دنبال شود.
در این برنامه، وزرای صحت، زراعت، خانم گیردا ویربورگ سکرتر جنرال برنامهٔ حرکت مصونیت غذایی، نماینده‌گان سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی نیز پیرامون موضوع صحبت کردند. آنان گفتند: عدم دسترسی به غذای مناسب یکی از عوامل اصلی امراض متعدد در کشور می‌باشد.
همچنان، سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی حمایت قاطع‌شان را از آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه در افغانستان اعلام داشتند. در این برنامه، روی دلایل و پیامدهای سوء تغذی، عدم دسترسی شهروندان به غذای مناسب و راهکارهای لازم بحث همه‌جانبه صورت گرفت.
قرار شد که جلسات کمیتهٔ عالی مصونیت غذایی و تغذیه به صورت منظم و مداوم تحت ریاست رییس اجراییه کشور با حضور ۱۰ وزارت‌خانه و نماینده‌گان سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای خارجی برگزار شود.# نالان

کابل، 24 میزان باختر
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه ، امروز سنگ تهداب ساختمان فابریکه تولید محلولات زرقی را به سطح کشور، در کابل گذاشت.
به گزارش آژانس باختر، این فابریکه به مساحت دو اعشاریه پنج جریب زمین در ساحه افشار با هزینه مجموعی 115 ملیون افغانی به شکل اساسی و معیاری اعمار خواهد شد، که ظرفیت تولید سیروم آن پانزده الی هجده ملیون لیتر در یک سال تخمین شده است و در نخست در بخش های تولید انواع مختلف سیروم  و امپول فعالیت خواهد داشت.
دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور ایجاد این فابریکه و استفاده از محصولات آن را در وضعیت کنونی برای اقتصاد کشور خیلی سودمند خوانده گفت:" این فابریکه باعث تقویت تولیدات داخلی و رشد اقتصاد کشور خواهد گردید که در ابتدای کار آن حدود سی درصد نیازمندی مردم را ازین بابت مرفوع می‌نماید."
وزیر صحت عامه علاوه نمود که، تولیدات این فابریکه مارا در راستای خودکفایی در بخش محلولات زرقی کمک خواهد نمود و میتوان با بلند بردن میزان تولیدات و با جذب بیشتر کدر های مسلکی، زمینه  صادرات محصولات محلولات زرقی را به  مارکیت های منطقه ای نیز فراهم نماییم.
از سوی دیگر سید منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن ایجاد این فابریکه را یک دستاورد بزرگ برای سکتور صحت دانسته و سرمایه گذاری در سکتور صحت را یک امر مهم و حیاتی عنوان نمود.
قابل یاد آوریست که کار اعمار ساختمان فابریکه یاد شده مدت ده سال نظر به دلایلی به حالت تعلیق قرار داشت  که با تلاش های رهبری فعلی وزارت صحت عامه کار های تدارکاتی آن تکمیل گردید و امروز کار اعمار آن آغاز شد.
توجه به زیربناهای صحی و افزایش مراکز تولید محلولات زرقی و ادویه در سراسر کشور یکی از اهداف عمده وزارت صحت عامه میباشد که در راستا تلاش ها جریان دارد.
کار ساختمانی مرکز تولیدی محلولات زرقی  طی حکم مقام ریاست جمهوری و پیشنهاد وزارت صحت عامه، توسط تصدی بنایی وزارت شهرسازی و مسکن به پیش برده میشود که قرار است طی شانزده ماه آینده به اتمام برسد. مومنه احمدیار

کابل، 22 میزان باختر
وزارت صحت عامه ، از روز جهانی بینایی در حالی تجلیل نمود که سالانه حدود 25 هزار تن در کشور بینایی یکی از چشمان شانرا از بابت امراض مختلف و صدمات از دست میدهند.
به گزارش آژانس باختر، برای کاهش این معضل وزارت صحت عامه، تیم های سیار مراقبت های چشم را در مناطق روستایی راه اندازی نموده و نیز مراقبت های صحی ابتدایی چشم را در بسته خدمات صحی ابتدایی (BPHS) شامل ساخته است تا بینایی از دست رفته هموطنان را مجددا احیا کند و نیز از تناقض رویت افغانها، جلوگیری نماید.
در مراسمی که بدین مناسبت امروز در شفاخانه حاجی جنت گل خان در ساحه پلچرخی کابل برگذار گردید، دوکتور فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی  وزارت صحت عامه، پیرامون برنامه های این وزارت در راستای مراقبت های چشم و اقدامات پیشگیرانه صحبت نموده و از مردم خواست تا حین بروز اختلالات چشم، به اسرع وقت به مراکز مراقبت های چشم مراجعه نمایند.
همچنان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، در رابطه به راه اندازی کمپ های سیارمراقبت چشم در مناطقی که فعلآ دسترسی به این خدمات  ندارند صحبت نموده گفت:" تیم های سیار صحی مراقبت های چشم  72   کمپ را در 24 ولایات مختلف کشور تاکنون اجرانموده  که در نتیجه 177973مریضان چشم تداوی، 11529  نابینا رویت چشم شان را بعد از عملیات مجددآ بدست آوردند و برای 18900 مریضان چشم عینک توزیع گردیده است. تمام این خدمات بگونه رایگان عرضه شده است و این روند ادامه دارد."
روز جهانی بینایی همه ساله در اکثر کشور های جهان، بمنظور افزایش آگاهی عامه در مورد توجه بیشتر به معضل نابینایی و جلب حمایت و همکاری نهادهای بین المللی و حکومات در این زمینه، تجلیل میگردد.
به اساس ارقام سازمان صحی جهان، حدود 285 میلیون نفر در سطح جهان به اشکال و اندازه های مختلف، اختلال قوه رویت دارند که از آن جمله 39 میلیون آنها نابینا و 246 میلیون دیگر به درجه متوسط و پیشرفته تناقض رویت دارند. ختم/ عبدالخالق

شهرهرات 20 میزان باختر
همزمان باتجلیل از روز جهانی صحت روانی  انجمن دوکتوران متخصص صحت روانی درهرات نیز افتتاح شد.
محمدی مسول انجمن متخصصین صحت روانی هدف از این گردهمائی را حمایت و ارتقای صحت روانی در جامعه عنوان کرده گفت:" اکنون بیست تن از دوکتوران متخصص عضویت این انجمن را دارا میباشند.
عبدالقدیم نجم مسول دفتر معاونیت سازمان بین المللی در حوزه غرب گفت طی یکسال گذشته یازده هزار تن  که چهل درصد بیماران افسرده گی، سی وچهار درصد اضطراب ،یکصدو سی وهفت درصد اطفال زیر پنج سال وبقیه عقب مانده گی ذهنی دراین اداره به ثبت رسیده است.
وی بیانکرد:"طبق آمار ارائه شده بیماران صحت روانی شصت و هفت فیصد آنرا زنان اختصاص میدهند.
درهمین حال محمد آصف کبیرآمرصحت محیطی گفت:"عرضه خدمات صحت روانی یکی ازموارد مهم این است که در محراق توجه وزارت صحت عامه کشور قرارداشته و کتله زیادی از شهروندان بدرجه های مختلف تحت پوشش ارائه خدمات صحی میباشند.
وی افزود:"هم اکنون دومرکز صحی دولتی شفاخانه حوزوی وشفاخانه بیست وپنج بستر شیدائی، و سی وسه مرکز مشوره دهی خصوصی درهرات فعالیت دارد.
گفتنیست:"هم اکنون چهل فیصد مراجعین بیمار  ازمشکلات گوناگون روانی رنج میبرند.ختم/ابوی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL