16 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

پنج مردبه ظن سرقت درپروان بازداشت شدند

چاریکار/۱۴قوس/باختر پنج مردبه ظن سرقت چهارعراده موتر درپروان دیشب بازداشت شدند. جنرال...

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

از روز جهانی معلولان در بغلان گرامی داشت شد

پلخمری/ 14 قوس/ باختر از روز جهانی افراد دارای معلولیت در...

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

مرد پاکستانی کودک 9 ماهه خود را از بام خانه اش به پایین انداخت

لاهور/ جیو نیوز/ 14 قوس/ باختر یک مرد پاکستانی پسر 9...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل/ 14 قوس /باختر
جاپان، هفت میلیون دالر را در بخش صحت زنان و کودکان به وزارت صحت عامه دیروزکمک کرد.
به گزارش آژآنس باختر ،میتسوجی سوزوکا، سفیر جاپان در کابل در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شده بود، گفت که این پول برای خریداری واکسین‌های مورد نیاز زنان و کودکان - چون واکسین ضد فلج کودکان و واکسین ضد بیماری تیتانوس برای زنان - هزینه خواهند شد.
با این کمک‌ها، ۱.۴میلیون کودک در برابر بیماری فلج و ۲.۸هشت میلیون زن در برابر بیماری تیتانوس واکسین خواهند شد.
«وی افزود که دولت جاپان درنظر دارد از طریق اجرای پروژۀ وقایه کودکان در مقابل امراض واگیر یک میلیون و ۳۱۰هزار خردسالان کمتر از یک سال ، دو میلیون ۹۲۰هزار زنان جوان را تحت پوشش واکسیناسیون قرار بدهد
وزارت صحت‌عامۀ افغانستان، می‌گوید که بیشتر رویدادهای بیماری فلج کودکان، امسال در ولایت‌های ارزگان و قندهار ثبت شده‌اند.
به گفتۀ این وزارت، ناامنی‌ها سبب شده‌ است که  یک شمار بزرگی از کودکان از واکسین ضد فلج در برخی از بخش‌های کشور محروم شوند.
گفته می شود که افغانستان پس از پاکستان دومین کشوری است که بیشترین رویدادهای بیماری فلج کودکان در آن به ثبت رسیده است.‌.
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) برای افغانستان، می‌گوید که نابود شدن پولیو در افغانستان نیاز به زمان درازی دارد.
ابوبکر کامپو، نمایندۀ یونیسف برای افغاسنتان گفت: «برخی از دستاوردهای قابل توجه در یک دهه گذشته در بخش کاهش مرگ ومیر مادران و کودکان به دست آمده‌است.
وی علاوه کرد که  مرگ و میر زنان و کودکان بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، پنجاه درصد کاهش یافته‌است.
باید گفت که جاپان از سال ۲۰۰۱ بدینسو ۶.۶ میلیارد دالر را در بخش‌های گوناگون در افغانستان هزینه کرده‌است .مومنه احمدیار

گردیز/۱۳قوس/ باختر
کارساخت یک شفاخانه در ولسوالی جانی خیل پکتیا آغازشد.
این شفاخانه با گنجایش سی بستر ساخته می شود و بخش های داخله، جراحی ونسایی ولادی را در خود خواهد داشت.
شمیم کتوازی٬ والی پکتیا به آژانس باختر گفت که این شفاخانه به هزینه هشتاد ملیون افغانی از بودجه حکومت در جریان یک سال ساخته می شود.
وزارت صحت عامه قرار است این شفاخانه را با پیشرفته ترین وسایل طبی تجهیز کند و داکتران و نرسان زن و مرد برای عرضه خدمات صحی دراین شفاخانه استخدام کند.
این درحالی است که  هم اکنون باشندگان ولسوالی جانی خیل پکتیا به دلیل کمبود مراکز درمانی و نیز نبود کیفیت در عرضه خدمات صحی مجبور اند بیماران شان را با طی کردن راه های دور و پرخم و پیچ به شفاخانه های شهر انتقال دهند.
ولایت خان احمدزی٬ رییس صحت عامه پکتیا می گوید که آنان ساخت چنین شفاخانه در دور دست ترین محل های پکتیا را در دستور کار دارند.
او گفت که با ساخت این شفاخانه ها، همه باشندگان پکتیا به خدمات صحی معیاری دسترسی پیدا خواهند کرد. ابوی

فیض آباد/ ۱۲ قوس/ باختر
برای اولین بار شفاخانه ولایتی شهید استاد برهان الدین ربانی در شهر فیض آباد با ماشین لپراسکوپی به خاطر جراحی های بطنی و صدری مجهز شد.
داکتر شفیق الله همدرد، سر طبیب شفاخانه ولایتی شهید استاد برهان الدین ربانی به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این دستگاه به هزینه یکصد هزار دالر امریکایی از طرف موسسه خدمات صحی آغاخان خریداری شده است.
وی افزود که این ماشین از جمله ماشین های پیشرفته دنیاست که در واقعات جراحی بطن و صدر به شمول سنگ گرده، کیسه صفرا و اپندیسی بدون شق کردن و خون ریزی بیشتر به کار گرفته می شود.
داکتر همایون فروتن، مسوول بخش جراحی شفاخانه ولایتی استاد برهان الدین ربانی می گوید که این چنین دستگاه در حال حاضر در شفاخانه بین المللی کیور در کابل و شفاخانه حوزه یی هرات وجود دارد.
وی افزود که یکی از خصوصیات ماشین لپراسکوپی این است که مریض در جریان عملیات هیچ احساس درد نمی کند از خون ریزی بیشتر جلوگیری می شود و در بیست و چهار ساعت رخصت می شود و ادویه بعد از عملیات برای بیماران نیز توصیه نمی شود. حبیب سادات

پلخمری/۱۲قوس/ باختر
شفاخانه۲۰ بستر ریاست تصدی زغال سنگ شمال کشور پس از بازسازی امروز افتتاح شد.
داکتر محمد حکیم افضلی، مسوول شفاخانه ۲۰ بستر تصدی زغال سنگ شمال در بغلان به آژانس باختر گفت که این شفاخانه علاوه بر بازسازی، با بیست پایه چپرکت معیاری برای مریضان و وسایل مایکروسکوپ عصری در ساحه دوسرکه ترافیکی شهر پلخمری فعال شد.
داکتر افضلی گفت که این شفاخانه با داشتن سرویس های داخله عمومی، فیزیوتراپی، گراف قلب، مساج و لابراتوار در خدمت کارگران و منسوبان تصدی زغال سنگ شمال و شهروندان شهر پلخمری است.احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL