08 جوزا 1394

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

سازمان ملل متحد حمله بر خبرنگاران در جهان را محکوم کرد

سازمان ملل متحد حمله بر خبرنگاران در جهان را محکوم کرد

نیویارک / ورلد نیوز / باختر/ 7/ جوزا شورای امنیت سازمان...

تبصره :

تبصره :

کابل باختر/7/ جوزا چهل و دو مین نشست وزرای خارجه سازمان...

وزیر خارجه افغانستان بر قطع منابع  مالی و لوژستیکی شبکه های تروریستی تاکید کرد

وزیر خارجه افغانستان بر قطع منابع مالی و لوژستیکی شبکه های تروریستی تاکید کرد

کابل باختر 7 جوزا وزیر امور خارجه افغانستان غرض شرکت در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل، 6 جوزا باختر
وزیر صحت عامه تعمیر بخش عاجل شفاخانه 102بستر خیرخانه را با تمام تجهیزات وسایل موردنیاز طبی  امروز افتتاح و بهره برداری سپرد. 
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژانس باختر، تعمیرجدید بخش عاجل این شفاخانه به هزینه 3 میلیون افغانی باز سازی و تجهیز  گردیده است.
دوکتور فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه ، افتتاح بخش عاجل شفاخانه 102 بستر خیرخانه را یک نوید دیگر در راستای بهبود عرضه خدمات  صحی عنوان نموده، افزود: " ما در وزارت صحت عامه عزم قاطع  و تعهد راسخ داریم تا اقدامات و فعالیت های لازم را در جهت  بهبود و توسعه خدمات صحی، نظام مند سازی بخش خصوصی صحی و بهبود کیفیت ادویه انجام دهیم و با همکاری بخش خصوصی و نهاد های ذیربط عملا در این راستا کار می کنیم تا هموطنان به خدمات با کیفیت صحی دسترسی پیدا کنند.
در مراسم افتتاح بخش عاجل شفاخانه 102 بستر خیرخانه برخی اعضای شورای ملی و نماینده گان محل پیرامون موضوع صحبت نمودند و از فعالیت ها و تلاش های وزیر صحت عامه در راستای بهبود کیفیت خدمات صحی و افزایش دسترسی مردم به خدمات باکیفیت صحی قدردانی کردند.

پارون 3 جوزا باختر
کارساخت یک شفاخانه درولایت نورستان آغازشد.
این شفاخانه که درخود بخش های مختلف صحی ازجمله ، داخله ، جراحی ، نسایی ولادی را خواهد داشت ،  قراراست درشهرپارون مرکزاین ولایت ساخته شود.
بانک جهانی برای ساخت این شفاخانه شش ملیون وهفتصد هزارافغانی هزینه کرده است.
حافظ عبدالقیوم سرپرست ولایت نورستان به آژانس باخترگفت که با ساخت این شفاخانه تا اندازه ای مشکل های صحی بیماران در شهرپارون و ولسوالی های همجوارآن رفع خواهد شد.
درپارون یک شفاخانه دیگر نیز وجود دارد اما حتی ده درصد هم توانایی رسیده گی به تداوی بیماران را نه دارد.
درین حال یک مسئول صحی ولایت نورستان می گوید که برای این شفاخانه داکتران و کارکنان صحی توظیف می شوند.

کابل باختر30 ثور
بخش های عاجل و پولی کلینیک شفاخانه وزیر محمد اکبرخان بعد از بازسازی و تجهیز از سوی رهبری وزارت صحت عامه امروز گشایش یافت.
به اساس معلومات ریاست نشرات وزارت صحت عامه به آژانس باختر: این بخش ها پیش از این به شکل غیر معیاری فعالیت میکرد که نمی توانست برای رفع نیازمندی های موجود پاسخگو باشد.
رهبری جدید وزارت صحت عامه بربنیاد تعهداتش، بخش های عاجل 14 شفاخانه مرکزی را به شمول شفاخانه وزیر محمد اکبر خان، تجهیز، ترمیم و معیاری ساخته است که شماری آنها افتتاح و شماری دیگر آن آماده بهره برداری میباشد.
دوکتور عبدالبصیر سرور معین وزارت صحت عامه در مراسم افتتاح بخش های یاد شده شفاخانه وزیر محمد اکبر خان گفت: "معیاری سازی بخش های عاجل شفاخانه ها در بهبود کیفیت خدمات شفاخانه ها فوق العاده تاثیر گذار است.
پیش از این بخش های عاجل و برخی بخش های دیگر شماری از شفاخانه های مرکز، بعد از بازسازی و نوسازی و به بهره برداری سپرده شده اند که اکنون به شکل معیاری خدمات را عرضه میدارد.
داکتر فرهمند رئیس کمیسیون صحت ولسی جرگه در مراسم افتتاح بخش های یاد شده شفاخانه وزیر محمد اکبر خان گفت: " ما از این اقدام مثمر و سودمند وزارت صحت عامه مبنی بر معیاری سازی بخش های عاجل شفاخانه ها و بهبود کیفیت خدمات شفاخانۀ، صمیمانه قدردانی و استقبال می نمائیم .
بخش های یاد شده شفاخانه وزیر محمد اکبرخان با مصرف کم مالی بازسازی و تجهیز گردیده است.
هزینه مالی آن از طریق بودجه اختصاص یافته این شفاخانه تمویل شده است. همچنان یکی از خانم های خیراندیش افغان بنام ثریا رشید یک مقدار وسایل و تجهیزات طبی را برای بخش های یاد شده این شفاخانه مساعدت نموده است.

واشنگتن - ایرنا – 30 ثور – باختر
مطالعات محققان پوهنتون طبی پوهنتون هاروارد  امریکا نشان می دهد که انواع سبزی ها، چهارمغز، لیمو، چای سبز، سیر، لبلبو، سبزیجات با

برگ های سبز پررنگ و زردچوبه  و برخی میوه های تازه غذاهایی هستند که جگر را شستشو می دهند و سلامت آن را تضمین می کنند.
جگر یکی از اندام های بزرگ سمت راست صدری است که حدود 1.36 کیلوگرم وزن دارد. مهمترین وظیفه جگر، فیلتر کردن خونی است که از دستگاه ها ضمه وارد جگر می شود که در سراسر بدن جریان می یابد. تمام مواد زهری و مضر خون در جگر جدا می شوند. جگربا تولید صفرا، چربی غذا را تجزیه کرده و آن را تبدیل به انرژی می کند. ذخیره قند بدن نیز به عهده جگر است.
جگر بزرگترین ارگان داخلی بدن است که بیش از 500 عملکرد حیاتی بدن از جمله مبارزه با انواع ویروس و عفونت به عهده دارد.
متاسفانه بیماری های جگر با هیچ علامت ظاهری همراه نیستند و بیمار زمانی از آن مطلع می شود که کار از کار گذشته است. سرطان جگر، نارسایی جگر، سیروز، هپاتیت و هموکروماتوز شایع ترین مشکلات جگر هستند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL