02 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی : جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست بل ریشه های عمیق در منطقه دارد

کابل باختر 1 سنبله جلسه کابینة جمهوری اسلامی افغانستان، تحت...

ملاقات تودیعی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر اتحادیه اروپا در کابل

کابل باختر 1 سنبله معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز با...

سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان بزرگ افتتاح گردید

کابل باختر 1 سنبله سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

ایرنا – باختر- 28 اسد
محققان انگلیسی موفق به تولید نوعی واکسن فلج اطفال شده‌اند که شامل ذرات ویروس غیر عفونی است که بسیار ساده در برگ گیاهی از تنباکو رشد می‌کنند.
به گزارش ساینس دیلی، یکی از بزرگترین دستاوردهای پزشکی قرن بیستم، موفقیت در ریشه کنی فلج اطفال بود. البته هنوز موارد محدودی در برخی نقاط دنیا دیده می‌شود. ولی با تولید واکسن فلج اطفال در دهه 1950 میلادی، موارد ابتلا به فج اطفال 99 درصد کاهش یافت.
محققان انگلیسی به امید ریشه‌کنی کامل این بیماری، یک واکسن مصنوعی ساخته اند که شامل ذرات ویروس غیر عفونی است و با روشی بسیار ساده و ارزان در برگ گیاهی از خانواده تنباکو رشد می کند.
اولین مرحله برای ساخت واکسن، تولید مقادیر زیادی ویروس است. برای ریشه کنی کامل فلج اطفال در سراسر دنیا، تعداد ویروس های زنده کفایت نمی کند و باید به دنبال روش‌های جایگزین بود.
برای این منظور، محققان انگلیسی از ذراتی استفاده کرده اند که کاملا شبیه ویروس هستند و VLP نام دارند؛ ولی باعث عفونت نمی‌شوند. تحقیقات قبلی موثر بودن ذرات VLP را در ریشه‌کنی فلج اطفال تایید کرد ولی چالش اصلی تولید سریع و ارزان این ذرات در حجم وسیع بود. محققان برای حل این مشکل، موفق به رشد این ذرات در برگ یک گیاه از خانواده گیاه تنباکو شدند.
گذشته از مضرات این گیاه هنگام استفاده در دخانیات، سال هاست که تنباکو به یک گیاه مفید در صنعت پزشکی بدل شده است. در سال 2013 از این گیاه برای سرعت بخشیدن در تولید میلیون ها دوز واکسن آنفلوآنزا (H1N1) استفاده شد. تولید مولکول‌های ضد التهابی برای درمان بیماری‌های خودایمنی از دیگر فواید تنباکو است. در حال حاضر نیز از برگ یکی از گیاهان این خانواده به نام Nicotiana benthamiana برای رشد ذرات ویروسی غیر عفونی استفاده می‌شود. این گیاه بومی قدیمی استرالیا است و از نظر علمی جایگاه ویژه ای دارد؛ چراکه باعث جهشی ژنتیکی می‌شود که سیستم ایمنی گیاه را غیرفعال می‌کند.
بر اساس یک مطالعه در دانشگاه آریزونا، محققان با استفاده از VLP موفق به ساخت واکسن زیکا شده اند که در برگ گیاه Nicotiana benthamiana رشد می‌کند. این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه ساخت انواع واکسن در اختیار محققان قرار می‌دهد.
خلیل

ایرنا – باختر- 28 اسد
سرطان حنجره از جمله سرطان های صعب العلاج است که به گفته محققان، ابتلا به آن رابطه مستقیمی با استعمال سیگار به ویژه سن شروع و میزان مصرف روزانه این فراورده دخانی دارد.
حنجره، عضو تولید صدا در انسان است که در جلوی گردن قرار دارد و تارهای صوتی را در خود جای داده است؛ همچنین حنجره در نفس کشیدن، صحبت کردن و بلع غذا نقش مهمی دارد؛ از این رو می توان به اهمیت سلامت این عضو حیاتی و پرهیز از عوامل ایجادکننده خطر برای سلامت آن، پی برد.
گرفتگی طولانی مدت صدا یا تغییرات صدا بدون علت مشخص، برآمدگی در ناحیه گردن، تنگی نفس در اثر فعالیت، سرفه مزمن، سختی یا احساس درد هنگام بلع غذا و گوش دردهای مزمن می تواند از جمله علائم بروز سرطان حنجره باشد که به گفته پزشکان، با مصرف دخانیات رابطه مستقیم داشته و درمان موثر آن به تشخیص و اقدام به موقع بستگی دارد.
درمان های جراحی و غیرجراحی افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، عوارض طولانی مدتی را برای آنان به همراه دارد؛ به عنوان نمونه فردی که جراحی حنجره می کند، ممکن است تا پایان عمر صدای خش دار داشته باشد یا اینکه حنجره خود را کاملا از دست بدهد و دیگر نتواند صحبت کند.
طبق آمار کشوری، میزان ابتلای مردان به این بیماری دو برابر زنان است، اما به دلیل افزایش گرایش زنان در سال های اخیر به مصرف سیگار و به ویژه قلیان، احتمال ابتلا در این قشر از جامعه نیز رو به افزایش گذاشته است.
** رابطه بین سن شروع مصرف سیگار، میزان مصرف روزانه و ابتلا به سرطان حنجره
تاثیر سیگار در ابتلا به سرطان معمولا به صورت تجمعی است.
برای این که بدانیم یک فرد چقدر در معرض آسیب های سیگار قرار گرفته، مدت زمان مصرف سیگار (مثلا فردی 45 ساله که از سن 20 سالگی مصرف سیگار را آغاز کرده، حدود 25 سال سیگار مصرف کرده است) و میزان مصرف روزانه (چند پاکت سیگار) او را درهم ضرب می کنیم؛ اگر روزی دو پاکت سیگار مصرف کرده باشد، 50 سیگار سال (packs year) می شود و هرچه این میزان بیشتر باشد، تاثیر آن در بروز سرطان نیز بیشتر می شود.
بنابراین افراد با شروع مصرف سیگار از سن بلوغ و جوانی، خود را بیشتر در معرض آسیب های شیمیایی و خطرناک دود سیگار قرار می دهند و احتمال ابتلای سریعتر آنان به سرطان بیشتر می شود.
همچنین فردی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، سیگار می کشد، نسبت به فردی که مدتی پس از بیدار شدن اولین سیگار روزانه خود را مصرف می کند، بیشتر در معرض بروز سرطان و مشکلات ناشی از آن قرار دارد.
تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته است؛ به این صورت که محققان فاصله بیدار شدن افراد سیگاری تا زمان مصرف اولین سیگار را اندازه گرفتند و مشاهده کردند در افرادی که به سرطان حنجره مبتلا شده بودند، این زمان کوتاهتر از سایر افراد بوده است.خلیل

غزنی / باختر/ 25/ اسد
کارزارتطبیق دوراول خزانی واکسین فلج کودکان درغزنی آغاز شد .
دراین دور قراراست ساحات ازآن ولایت زیرپوشش قرارگیرد که در گذشته طالبان مانع تطبیق واکسین میشدند، معاون والی غزنی گفت برنامه درساحات دوردست این ولایت نیز تطبیق میشود.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، محمد عارف واحدی معاون والی غزنی حین افتتاح دور نخست خزانی پیکار تطبیق واکسین پولیو درآن ولایت و اهمیت واکسین پولیو نیز صحبت کرد و گفت که دراین دور قرار است درتمام ساحات ولایت غزنی واکسین فلج کودکان تطبیق شود.
داکتر احمد شاه مسوول معافیت کتلوی ریاست صحت عامه غزنی گفت که دراین دور قراراست بیش از سه صد هزار کودک زیر سن پنج سال تحت پوشش پولیو قرارگیرد.
وی گفت که به کودکان واجد شرایط کپسول ویتامین ای نیز خورانده خواهد شد تا دربرابر امراض سینه و بغل مقاومت حاصل نمایند.
قابل ذکر ست چهارواقعه مثبت پولیو امسال درکشور ثبت شده است .
ختم/ شعیب

کابل باختر / 25 اسد بدخشان
کار زار دور نخست خزانی  تطبیق  واکسین پولیو در بدخشان دوروز قبل   آغاز شد ولی هفت هزار کودک با سن  ۵سال در ساحات حاکمیت طالبان از تطبیق واکسین محروم شده اند .
نورمحمد خاوری رییس صحت عامه بدخشان   به خبر نگار آژانس باختر گفت که عرضه خدمات رایگان در مراکز صحی برای همه،  مسولیت ماست حتی در ولسوالی های ناامن بدخشان.
اما  طالبان در ولسوالی های  وردوج،  راغستان وکوهستان بدخشان به ما اجازه ندادند  تا رضاکاران را به خاطر تطبیق پولیو به ولسوالی  های یاد شدها اعزام کنیم.
رییس صحت عامه افزود: ما تلاش داریم  تا از طریق موسفیدان٬ متنفذان وعلمای دینی طالبان را متقاعد سازیم که اجازه بدهند تا کودکان واکسین شوند /ختم بامی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL