19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس‌جمهور با خانواده مرحوم وکیل محمد اشرف احمدزی ابراز غمشریکی نمود

رئیس‌جمهور با خانواده مرحوم وکیل محمد اشرف احمدزی ابراز غمشریکی نمود

کابل 19 قوس باختر محمداشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان دیروز...

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

پیشبینی وضع هوای برخی از ساحات کشور

کابل باختر/19 / قوس اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق...

رهایی هشت کارمند ربوده شده در کندز

رهایی هشت کارمند ربوده شده در کندز

کندز 19 قوس باختر هشت کارمند ربوده شده یک شرکت ساختمانی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کندز 18 قوس باختر
کار ساختمان یک مرکز صحی در کندز تکیمل شد و  امروز به بهره برداری سپرده شد.
به گزارش آژانس باختر، این ساختمان به هزینه بیست و یک میلیون افغانی از بودجه غیر مشروط دولت در سه منزل ساخته شده است که در بخش های لابراتوار طب عدلی و تحقیقاتی فعالیت می کند.
عبدالجبار نعیمی والی کندز در افتتاح این ساختمان گفت که با افتتاح این مرکز صحی یک اندازه مشکلات صحی در آن ولایت مرفوع خواهد شد.
والی کندز به مسوولان صحت عامه در آن ولایت هدایت داد تا از ارائه خدمات  صحی برای شهروندان در آن ولایت نظارت دقیق نمایند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر/ 14/ قوس
درمراسم تجلیل از روزملی کارکنان صحی جامعه که امروز دروزارت صحت عامه برگزارشد شماری از کارکنان صحی جامعه تقدیر شدند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، وزارت صحت عامه درحالی از این روزتجلیل بعمل می آورد که شمار کارکنان صحی جامعه درکشور به شمول مرد و زن به سی هزار نفر میرسد.
این افراد که بطور رضاکار ایفای وظیفه میکند نیازمندان را دربخش تعلیمات صحی کمک های اولیه تداوی امراض معمول عرضه خدمات تنظیم خانواده و تغذی عامه و اشتراک درکارزار ملی تطبیق واکنش سهیم میباشد.
دراین مراسم داکتر محمد فدا پیکان معین وزارت صحت عامه برنقش کارکنان صحی جامعه در کاهش میزان مرگ میر اطفال و مادران تاکید ورزیده گفت که کارکنان صحی جامعه در دور ترین مناطق کشور به خاطر نجات انسان این سرزمین تلاش میکنند.
پس داکتر رویا حسن زاده نوار تصویری را به شاملان محفل به نمایش گذاشت بیانگر تلاش این گروه درحفظ صحت وسلامت مردم میباشد.
درپایان تحایف و تحسین نامه های که ازطرف وزارت صحت عامه آماده شده بود به شماری ازاین کارکنان داده شد.  ختم/ مومنه

شبرغان  باختر  14 قوس
یک کارخانه کیک و کلچه پزی به دلیل استفاده از مواد تاریخ گذشته و بی کیقیت در شهر شبرغان مسدود شد.
مسوول  اداره  حفظ محیط زیست ولایت جوزجان به آژانس باختر گفت که بار ها به مالک این کارخانه تفهیم شده بود تا از مواد تازه و صحی برای تهیه کیک و کلچه استفاده کند اما آنان توجه نکردند .
وی گفت که این کارخانه در حالی دیروز از سوی مسوولان اداره یاد شده مسدود شد که کارگران آن عملآ از مواد تاریخ گذشته و پوپنک زده در ترکیب خمیر استفاده کردند .
عاشق الله یکتن از داکتران موظف در کمیسیون جمع آوری ادویه و مواد خوراکی بی کیقیت گفت که پانزده بوری مواد مضر که در آن کارخانه موجود بود ضبط گردید و فعالیت آن نیز متوقف شد .
باشندگان شبرغان این اقدام ریاست های محیط زیست وصحت عامه جوزجان را ستایش کردند . لیلما

کابل باختر 13 قوس
وزارت صحت عامه امروز  از روزجهانی مبارزه با ایدز را با شعار(اکنون واقعه جدید اچ ای وی  را توقف دهید) در حالی تجلیل می کندکه گفته میشود واقعات  این مرض  در کشور کاهش یافته  است.
به گزارش خبر نگاراژانس باختر،وزارت صحت عامه  مدعی است با تطبیق استراتیژی این وزارت در دو سال اخیرواقعات ایدز در کشور قوس نزولی پیموده است.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه در محفل تجلیل از روز جهانی مبارزه با ایدز با اشاره به موضوع گفت که دوسال قبل اداره ملل متحد مبارزه علیه اچ آی وی تعداد واقعات اچ آی وی  را درافغانستان حدود بیش از 7هزار  گزارش داده بود اما سروی را که امسال انجام داده واقعات اچ آی وی «ایدز» در افغانستان در حدود 5900 واقعه  گزارش شده است.
وی بیان کرد که 10 هزار محبوس که در زتدان است انها  را معانیه  اچ آی وی صورت گرفت که در معاینه هیچ یکی از انها گزارش مثبت  اچ ای وی نشان داده نشده که این  نشان دهنده ان است که تعداد این واقعات کاهش یافته است.
وی گفت که تعداد مریضان که در مراکز صحی کشور تداوی گردیده اند و از ازمایش که صورت گرفت از جمله 500مریض  بیش از 90 فیصد شان اچ آی وی  ایدز درخون شان جود نداشت  .
داکتران روابط جنسی غیر مصون ، استفاده از سوزن مشترک توسط مصرف کننده های زرقی مواد مخدر ، وسایل جراحی که تعقیم نشده باشد استفاده  خون ملوث  با اچ  آی وی از جمله عوامل سرایت این مرض می دانند  و آن را مطرح می سازند، مادر ان مبتلا به  ایدز هنگام ولادت فرزندان شان به این مرض مبتلا می گردد.
در این محفل نماینده سازمان صحی جهان صحبت کرد وگفت ،ما از بخش صحت ، جامعه مدنی ، بخش خصوصی و تمام ادارات میخواهیم  که یکجا برای دستیابی  به هدف صحت  برای همه و بهبود دسترسی خدمات کار کنیم تا از افزایش جدید اچ آی  وی جلوگیری شود و مرگ و میر ناشی از این مرض که قابل تداوی و قابل پیشگیری میباشد کاهش یابد.در اخیر محفل پارچه تمثیلی  نیزاجرا شد.
# مومنه احمد یار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL