04 قوس 1393

RSS Facebook

اعلانات

Shakeeb Rahmati Weblog

خبر های جدید

پنج فردپولیس که دراسارت طالبان در بدخشان بودند آزاد شدند

پنج فردپولیس که دراسارت طالبان در بدخشان بودند آزاد شدند

کابل باختر/ 4/ قوس پنج تن از افرادپولیس که حدودیکماه قبل...

روسای جمهور افغانستان و نیپال بر گسترش روابط میان دو کشور تاکید کردند

روسای جمهور افغانستان و نیپال بر گسترش روابط میان دو کشور تاکید کردند

کابل باختر 4 قوس محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

بنر

صحی

اسلام آباد/دان/باختر/4 قوس
واکسیناسیون پولیو یا فلج اطفال پس از دونیم سال توقف دیروز درمناطق قبایلی وزیرستان جنوبی آغاز شد.
به گزارش آژانس به باختر به نقل از روزنامه دان چاپ پاکستان، سازمان صحی جهان این اقدام را یک تحول مثبت برای ریشه کن ساختن ویروس فلج اطفال درمناطق قبایلی  پاکستان عنوان کرد.
طالبان واکسیناسیون فلج اطفال را در سال 2012 پس از آنکه داکتر شکیل افریدی یک پروگرام جعلی برنامه واکسین بخاطر بدست آوردن نمونه دی ان ای اسامه بن لادن رهبر سابق شبکه القاعده به راه انداخت و با اداره  سی آی ای امریکا کمک کرد ممنوع قرار دادند.
میشل تورس، ریس سازمان صحی جهان در پاکستان گفت که برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در وزیرستان جنوبی یک تحول مثبت است است و هر کودک باید واکسین شود.
مسؤلین سازمان صحی جهان می گوید که تمرکز ما روی ریشه کن ساختن فلج اطفال در سراسر پاکستان است و انتظار داریم که نتایج بهتری از این برنامه داشته باشیم.
برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در حالی آغاز شد که در هفته جاری دو مورد جدید  پولیو در ایالت پلوچستان پاکستان ثبت شد که با این تعداد مجموع مبتلایان به ویروس این بیماری  در آن ایالت به چهارده تن رسید.

انتانانارریوو /دویچه وله/باختر/2 قوس
مرض طاعون یا مرگ سیاه در سده های میانه میلیون ها انسان را از پا در آورد تا امروز بیماری طاعون کاملاً محو نشده است.
به گزارش سایت خبری دویچه وله آلمان اکنون ظهور تازه این مرض در جنوب شرق افریقا گزارش داده شده است.
طبق گزارش سازمان صحی جهان، در مدغاسکر بیماری طاعون دیده شده و از طی چهار ماه اخیر سال جاری ادارات صحی این جزیره مبتلا شدن 119 تن را به این مرض ثبت کرده اند.
سازمان صحی جهان در ژنیو اعلام نموده است که تا حال 40 نفر در اثر ابتلا به این بیماری ساری جان سپرده اند.
حکومت مدغاسکر و سازمان صحی جهان مشترکاً کار می کنند تا این بیماری عفونی را مهار کنند.
عامل این بیماری باکتریای "یرسینیا پیستیس" می باشد. بیشتر، کیک ها عامل مرض را به دیگران و به خصوص از طریق موش ها انتقال می دهند.
موش ها هنگام چک انداختن، عامل مرض را به انسان انتقال می دهند. غالباً موش ها در مکان های مورد رهایش انسان ها زندگی می کنند.
پیامد مبتلا شدن به این مرض یک واکنش التهابی وجود انسان است که با اختلال شعور، تب، خواب آلودگی و بی حالی همراه می باشد.
بین سال های 1347 تا 1352 میلادی در سرتاسر اروپا مرض طاعون انتشار یافت که میلیون ها انسان را به کام مرگ فرو برد. در حال حاضر با تشخیص درست این مرض امکان شفای آن توسط انتی بیوتیک ها بسیار زیاد است. 

کابل/2/قوس/باختر
کارگاه آماد گی های زمستانی و همآهنگی عرضه خدمات صحی اساسی و خدمات شفاخانه ای امروز با حضور دوکتور ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه در کابل گشایش یافت.
به گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژانس باختر: در این کارگاه  که  همه روسای  صحت عامه  ولایات، روسای بخش های مختلف وزارت صحت عامه، مسوولین موسسات تطبیق کننده خدمات صحی  و شرکای بین المللی بخش صحت اشتراک ورزیده بودند، روی آماد گی ها، همآهنگی ها و واکنش های فوری به حوادث غیرمنتظره، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
دوکتور ثریا دلیل  سرپرست وزارت صحت عامه، آماد گی زمستانی امسال را متفاوت تر از سالهای قبل عنوان نموده گفت: "ما به کمک سازمان صحی  جهان و سایر موسسات تطبیق کننده  یا مجموعه خدمات صحی اساسی، 147 بسته عاجل کمک های طبی را که قبلاً در سطح ولایات  توزیع میگردید، امسال در  سطح  نود و هشت ولسوالی پرخطر و آسیب پذیر  در 24 ولایت کشور، تهیه و ارسال نموده ایم تا حوادث  غیر مترقبه را به موقع مهار نموده و به صفوف مردم آسیب پذیر، نزدیکتر باشیم."
وی افزود: "ریاست های صحت عامه ولایات، پلان های ولایتی شان را در راستای مهار و کنترول حوادث زمستانی و واقعات عاجل ترتیب نموده اند که در صورت بروز این گونه حوادث، برای عرضه خدمات صحی کاملاً آماده گی دارند."
دوکتور ثریا دلیل  به منظور جلوگیری از بروز حوادث غیر مترقبه  در موسم زمستان  به مسوولین کمیته مبارزه با حوادث غیر مترقبه وزارت صحت عامه وظیفه سپرد تا  هرچه عاجل رهنمود استفاده از وسایل تسخین را در مراکز صحی  تدوین نموده و برای استفاده به ولایات ارسال نمایند.
(بسته های) ارسال شده شامل  مواد طبی و دوا های است که در واقعات امراض حاد تنفسی  و مشکلات نا شی از سرمای زمستان مورد استفاده قرار میگیرد. این (بسته ها) از سوی موسسات تطبیق کننده خدمات صحی در سطح ولسوالی ها فراهم گردیده و برعلاوه آن بسته های عاجل صحی در سه قدمه  ولسوالی ، مرکز ولایت و حوزه های مربوطه آنها نیز  تدارک دیده شده است که در صورت نیاز  به محل حادثه منتقل میگردد. هربسته یا بسته که برای رفع مشکلات تنفسی در نظر گرفته شده است  تا 500 مریض و بسته های عاجل صحی تا هزار مریض را برای سه ماه تداوی و حمایت مینماید. این بسته ها تنها در صورت بروز حوادث غیر مترقبه و عاجل باز و استفاده میگردند.
این در حالی است که تمام مراکز صحی و شفاخانه های تحت پوشش  در کشور با درنظر داشت شرایط اقلیمی و جغرافیایی شان از نظر ادویه اساسی، اکمالات لوژستیکی و محروقات زمستانی تا ختم زمستان  کاملاً اکمال گردیده اند.

اسلام آباد – دی دان – 1 قوس – باختر
دو مورد جدید  پولیو امروز در ایالت پلوچستان پاکستان ثبت شد که با این تعداد مجموع مبتلایان به ویروس این بیماری  در آن ایالت به چهارده تن رسید.
به گزارش آژانس خبری باختر ، دو مورد جدید پولیو در دو ناحیه  بلوچستان ثبت شده که یک قربانی آن یک دختر هژده ماهه است.
یک تن از باشندگان ناحیه چاندنی چوک ایالت بلوچستان با وجود گرفتن قطرات واکسین ضد مرض پولیو به آن مصاب شده است.
به روز چهار شنبه نیز از مصاب شدن یک طفل دیگربه این مرض با وجود گرفتن واکسین آن گزارش داده شده بود.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL