06 سنبله 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهای مواد اولیه  در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل باختر 6 سنبله ارزش مواد اولیه در بازار های ...

62 طالب تروریست در تعدادی از ولایت های کشور کشته شدند

62 طالب تروریست در تعدادی از ولایت های کشور کشته شدند

کابل باختر 5 سنبله وزارت دفاع ملی میگوید در جریان 24...

24 هراس افگن در نادعلی هلمند کشته شدند

24 هراس افگن در نادعلی هلمند کشته شدند

کابل باختر 5 سنبله سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید که...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 2 سنبله
سخنگوی وزارت صحت عامه امروز در یک کنفرانس خبری از ایجاد برنامه تدارکات متمرکز دوایی توسط بورد مشترک تدارکات متمرکز ادویه به رهبری وزارت صحت عامه خبر داد.
داکتروحید مجروح رییس روابط بین الملل وسخنگوی وزارت صحت عامه که امروز دریک نشست خبری صحبت میکرد، گفت که به اساس این برنامه منبعد تمام ادویه مورد نیاز وزارت صحت عامه، وزارت دفاع ملی، وزارت امور ادخله و وزارت تحصیلات عالی بصورت متمرکز از طریق یک برنامه شفاف و حسابده با هدف تضمین و بهبود کیفیت و ایجاد زمینه برای تولید ادویه در داخل کشور، خریداری خواهد گردید.
او گفت که بر اساس یافته های وزارت صحت عامه روزانه مقدار زیادی دوا بطور غیر قانونی و با کیفیت پایین در انسوی مرز بنام افغانستان تولید و وارد کشور میگردد و این خود چالش بزرگی فرا راه بخش صحت ایجاد نموده است. 
بر اساس آمار ابتدایی بازار کلی دوا در افغانستان تقریبأ به ۶۵۰ میلیون دالر امریکایی در یک سال میرسد که از این میان حدود ۱۸۰ میلیون دالر امریکایی صرف خریداری ادویه برای وزارت های صحت عامه، دفاع ملی و امور داخله می شود و این در حالیست که بدلیل موجودیت برنامه غیر متمرکز و پراگنده تدارکات ادویه، بخش عامه و امنیتی بعنوان یکی از عمده ترین خریداران دوا در مارکیت نه تنها قادر به تنظیم قیمت و کیفیت ادویه نمی باشد بلکه برنامه موجوده موجب ایجاد فساد و تشدید چالش واردات و مصرف ادویه بی کیفیت در کشور نیز گردیده است.
به گفته داکتر مجروح راه حل دولت و وزارت صحت عامه کشور برای چالش موجود در بخش دوایی -  ایجاد اداره ملی تنظیم امور دوایی و محصولات صحی را برای مدیریت و نظارت عمومی بخش دوایی طرح و عملی نمودن استراتیژی تدارک متمرکز و کتلوی ادویه برای بخشهای عامه و امنیتی جهت تضمین کیفیت و شفافیت و نیز تقویت زمینه ها برای تولید ادویه در داخل کشور، مورد تایید کابینه جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی اقتصادی قرار گرفت.

تالقان / باختر/ اول/سنبله
کمپاین اهدای خون امروز درولایت تخار آغازشد.
این کمپاین که به همکاری مدیریت آژانس باختر ولایت تخار وجوانان آنولایت راه اندازی گردیده و برای بیش از سی تن از افراد زخمی شده شفاخانه مرکزی که نیازمند خون بودند خون اهدا کردند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، ازولایت تخار این کمپاین با هماهنگی مقام ولایت تحت نام اهدای خون ویژه بانوان راه اندازی شده بود که بیشتر از ده تن اززنان خون شان را اهداء نمودند.
گفته میشود دراین کمپاین محمد فریدذکی معاون ولایت ، مصطفی رسولی ، رییس سکتوری ، حکمت الله حمیدی مدیر جوانان و نظیفه شریفی مدیر آژانس باختر تخار به زخمی های درگیری ولسوالی خواجه غار ولایت تخارخون شان را اهداء نمودند. 

کابل باختر 31 اسد
جلسه کمیته قوانین کابینه امروز تحت ریاست قانونپوه سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری و رییس آن کمیته برگزارشد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،  دراین جلسه ابتدا طرح اساسنامه صندوق اعانه برای نجات معتادین مواد مخدر ازسوی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر به جلسه توضیح داده شد.
وزیرمبارزه علیه مواد مخدر گفت: ایجاد این صندوق با توجه به وجود سه و نیم میلیون معتاد مواد مخدر در کشور، به هدف رسیدگی و تدوای آنان یک ضرورت جدی بود که باید درچوکات این وزارت و با همکاری سایر وزارت خانه های مرتبط پیش از این به وجود می آمد که خوش بختانه به تازگی کارهای آن شروع شده و در ابتدا باید سند تقنینی در این راستا به تایید کمیته قوانین و تصویب کابینه برسد.
در این جلسه هم چنین معاون رییس جمهور با شرح ضرورت ایجاد یک صندوق اعانه برای معتادان در باره طرح سند موجود گفت: با توجه به این که این صندوق یک نهاد دولتی خواهد بود، مرجع پاسخگویی و متصدی اصلی آن در سند ذکر نگردیده است که باید دقیق ذکر شود. وی هم چنین ضمن برشماری برخی از نواقص دیگر این سند اظهار داشت: ساختار جمع آوری اعانه، ساختارهای مصرف آن، نقش بخش خصوصی در آن، ساختارهای اجبارسازی اعانه در برخی از حالات و مشخص کردن صلاحیت بانکی پول جمع آوری شده از مهم ترین نکاتی است که باید در سند گنجانده شود.
پس از بحث و بررسی اعضای جلسه، سند صندوق اعانه برای نجات معتادین در قاعده مورد تایید کمیته قوانین قرار گرفت و فیصله شد پس از گنجاندن موارد اصلاحی تذکر رفته در این جلسه از سوی وزارت عدلیه و وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، جهت تصویب نهایی به کابینه فرستاده شود.

کابل باختر 31 اسد
قراراست تا یک هفته دیگر  برنامه ملی واکسیناسیون پولیو یا فلج اطفال درکشور راه اندازی گردد، موفقیت این برنامه وابستگی به همکاری مردم دارد ومیتوان با بسیج ملی موفقیت آن را تضمین کرد .
گزارشگرآژانس باخترمینگارد: افغانستان وپاکستان تنها دوکشور درسطح  جهان اند که درآن ویروس وحشی پولیو یا فلج اطفال درگردش  است .
مناطق جنوبی افغانستان وبخش های شمالی پاکستان بیشتر ازهرنقاط دیگردرمعرض خطراند، دوسال قبل درکنارافغانستان  وپاکستان نایجریا نیز شامل  کشور های بود که ویروس  پولیو در آن وجود داشت مگر سازمان صحی جهان باهمکاری  دولت نایجریا وکشور های منطقه به این  معضل خاتمه بخشید، ولی دوکشورآسیایی افغانستان وپاکستان همچنان  درمعرض تهدید پولیو قرار دارند اگر این تهدید رفع نشود کشور های منطقه  را نیز نمی توان از پولیو درامان نگهداشت.
قرار معلومات منابع رسمی منجمله  وزارت صحت عامه کشور، افغانستان سال گذشته  شاهد شش واقعه مثبت پولیو بود چهار واقعه درشیگل کنر ، یک واقعه  درهلمند ویک واقعه  دیگر هم درقندهار اتفاق افتاد.
درپاکستان رقم واقعات  پولیو بیشتر از افغانستان است منابع  درنهادهای اجتماعی  وصحی افغانستان ومنابع درسازمان صحی جهان میگویند که  در اصل منشاء پولیو  درمناطق قبایلی پاکستان است ، بازبودن سرحد ، رفت وآمد مهاجرین وعوامل دیگر باعث ادامه گردش ویروس پولیو  درماورای خط دیورند  گردیده است .
در ادامه موجودیت پولیو در مناطق  قبائیلی پاکستان  وبخش های جنوبی افغانستان  نگرانی های  زیادی را درپی دارد .
این که دولت های این دو کشور وسازمان صحی جهان نتوانسته  پولیو را در منطقه مهار کنند عمدتأ مسایل امنیتی است مناطق که پولیو در آن وجود  دارد مناطق  نا امن در افغانستان  وپاکستان اند.
ازطرف دیگرمسئله  پولیو درپاکستان ومخالفان مسلح افغانستان اکنون شکل سیاسی را به خود گرفته است مسئله پولیو بعد از آن پیچیده شد که داکتر شیکل افریدی ، داکتر پاکستانی پنج سال قبل با راه اندازی  یک برنامه ساختگی پولیو در ابیت آباد پاکستان محل اخفا وزندگی اسامه بن لادن سردسته القاعده  را تثبیت کرد.
کوماندوهای امریکایی بر اسامه  یورش بردند  واو را کشتند  مگر داکتر افریدی به جرم جنایت به وطن به 20 سال زندان محکوم شد بعد از آن واقعه ، طالبان افغانی وپاکستانی بار بار بررضا کاران پولیو حمله کردند وطالبان پاکستانی برنامه  پولیو را در مناطق قبائیلی منع اعلام داشتند وروحانیون وابسته  به طالبان آن را حرام خواندند ، بدون شک مشکلات ایجاد شده برسر راه واکسین  پولیو ، عمر ویروس این بیماری را درکشور های متذکره  طولانی ساخته است ورنه سازمان صحی  جهان پولیو را  درسطح جهان  نابود میکرد.
آنچه دراین  شرایط قابل دقت وبحث است موجودیت پولیو درافغانستان  وخطر انتشار آن از جنوب به سمت های دیگر  کشور حتا  بیرون از مرز های  افغانستان است.
این معضل را باید جدی گرفت تا سلامتی  اطفال ما ونسل های بعدی تضمین شود باید مسئله  پولیو را از سیاسی شدن نجات داد وفواید آن را  در پرتو احکام دین واصول شرعی برای مردم بیان داشت باید منابر ، رسانه ها ، مکاتب ، بزرگان قومی ... دراین راستا بیشتر فعال شوند  وپولیو را به عنوان یک برنامه ملی برای مردم  معرفی نموده روزنۀ تحقق آن را سریع سازند .

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL