29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

کابل باختر 29 جوزا ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه...

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

کابل باختر/ ۲۹/ جوزا نرگس نهان سرپرست وزارت معادن دریک نشست...

 در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

بامیان باختر 29 جوزا کارساخت تعنیر مکتب ابتدایی امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

کابل باختر 29 جوزا
ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه مهرآباد ولسوالی ترینکوت ارزگان برای همیشه فلج کرد.
پیش ازین یک واقعه مثبت پولیو درولسوالی وته پور کنرگزارش شده بود.
به گزارش آژانس باختر، ازآغازسال میلادی تاکنون 9 واقعه مثبت پولیو ، درارزگان ، قندهار، وهلمند ثبت شده است.
وزارت صحت عامه با نشراعلامیه یی درین مورد ازقول وزیرصحت عامه نوشته است : نبود دسترسی به تمام کودکان در زمان تطبیق واکسین فلج ، کودکان زیادی را به تهدید روبه رو کرده است .
درحال حاضرافغانستان و پاکستان تنها کشورهای می باشند که واقعات مثبت پولیودرآن ها هنوز وجود دارد . سید حبیب

شهرترینکوت ۲۹ جوزا باختر
یک واقعه تازه بیماری پولیو یا فلج کودکان درجنوب کشور به ثبت رسید.
یک مسوول صحی ولایت ارزگان درجنوب کشوربه آژانس باخترگفت  یک کودک دونیم ساله که مصاب به فلج شده با پدر ومادرش در شهرترینکوت درساحه مهرآباد زند گی می کند؛ جایی که به دلایل امنیتی و حضور گروه های هراس افگن خارج ازپوشش پیکار های واکسین است.
ولسوالی واته پور ولایت کنر نیز گواه یک رویداد مثبت پولیو دراین تاز گی ها بود.
سخنگوی وزارت صحت عامه درتماس با رسانه ها تثبیت این رویداد های تازه و مثبت پولیو در کشور را تایید می کند.
ازسویی هم مسوولان دروزارت صحت عامه می گویند که دور تازه واکسین پولیو در کشور به زودی راه اندازی خواهد شد.
موجودیت گروه های هراس افگن و تهدید آنان دربرخی نقاط کشور باعث شده است تا صدها هزار کودک از واکسین دربرابر بیماری خطرناک پولیو محروم باشند.
درسال جاری ۹ واقعه مثبت پولیو در کشور تثبیت شده است.ختم/ابوی

کابل ۲۸جوزا باختر
وزارت صحت عامه از روز جهانی عاری از تنباکوامروز درحالی گرامی‌داشت به عمل آورد که به آمارها استفاده از تنباکو سالانه جان بیشتر از ۸ ملیون تن را در جهان می‌گیرد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، گرامیداشت از روز جهانی تنباکو این فرصت را مساعد می کند تا مردم در رابطه به اضرار صحی تنباکو آگاهی حاصل کنند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در محفل گرامیداشت از این روز با اشاره به مطلب فوق گفت که این روز یک فرصت مناسب برای بلند بردن سطح آگاهی مردم در رابطه به زیان‌های استفاده از تنباکو می باشد.
اوگفت:« در افغانستان بیشتر از ۴۵ درصد مرگ و میر ناشی از امراض غیر ساری میباشد و استفاده از تنباکو یکی از عوامل عمده امراض غیر ساری است.»
داکتر فیروز هم‌چنان در ادامه تاکید کرد که این وزارت در هماهنگی با نهادهای ذیربط طرح قانون افزایش مالیات در پیوند به وارد کنند‌گان دخانیات روی دست دارد که با تصویب این قانون نه تنها عواید دولت بلند می‌رود، بلکه استفاده از  دخانیات به دلیل بلند رفتن میزان قیمت آن نیز کاهش می‌یابد.
وزیر صحت عامه به نقش علما، دراین مورد اشاره کردو گفت که معارف و دیگر ادارات در راستای بلند بردن آگاهی مهم می باشد.
در همین حال، شاه زمان میوندی رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت  که تنباکو نه تنها به صحت انسان ضرر وارد می کند بل محیط زیست را نیز آلوده می‌کند.
هم‌چنان در ختم این نشست داکتر فیروزالدین فیروز تفاهم‌نامه‌ یی را با مولوی عبدالسلام عابد یکی از علمای جید کشور امضا کرد که بر اساس این تفاهم‌نامه مولوی عابد به عنوان سفیر حسن نیت در جهت بلند بردن آگاهی مردم مبنی بر زیان‌های استفاده از تنباکو و دخانیات انتخاب شد.
مولوی عبدالسلام عابد از اعتماد رهبری وزارت صحت عامه برای انتخاب وی منحیث سفیر حسن نیت در این بخش قدردانی کردو گفت که  دین اسلام هر آنچه را که به صحت انسان آسیب وارد کند منع قرار داده است و تنباکو نیز ضرر جسمی و محیطی دارد.
استفاده از تنباکو سالانه جان بیشتر از ۸ ملیون تن را در جهان می‌گیرد و دخانیات یکی از عوامل عمده امراض ساری می‌باشد. مومنه

کابل باختر 28جوزا
وزارت صحت عامه تقاهم نامه های پنجاه وسه قرار داد ایجاد مراکزصحی را امروزبا موسسات تطبیق کننده امضا کرد.
بر بنیاد این تفاهم نامه ها 23 مرکزصحی جدید در ولایت قندهار و 30 مرکزصحی جدید درولایت هلمند ساخته می شود.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، درمراسم امضای این تفاهم نامه ها داکترفیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه صحبت کرد وگفت که ایجاد این مراکزصحی برای توسعه وتقویت خدمات صحی در روستاهاومناطق دور دست و محروم ایجاد می شود تا مردم به خدمات صحی بهتر دسترسی پیدا بکنند .
وی گفت، این مراکزصحی در ولایت هلمند حدود یکصد و 18 هزار نیازمند و درولایت قندهارنزدیک به یکصدو13 هزار نیازمند را تحت پوشش خدمات صحی اساسی قرارمی دهد.
به گفته وی، در این مراکز، خدمات صحت کودک و مادر به شمول مراقبت های قبل و بعد از ولادت، خدمات ولادی، واکسیناسیون، تداوی امراض ساری وغیر ساری ، ارائه تعلیمات صحی، تداوی امراض توبرکلوز و ملاریا  ، تنظیم خانواده و تقویت  خدمات صحی انجام داده خواهد شد.
این مراکزکه هزینه ایجاد آنها 4 ملیون دالر امریکایی  تخمین شده است از طرف شرکای بین المللی وزارت صحت عامه پرداخته می شود.
سید حسین هاشمی نماینده موسسه باران از ولایت قندهارو نسیم الله باورنماینده موسسه برک از ولایت هلمند که مسوولیت تطبیق خدمات صحی اساسی  را به عمده دارند، تعهد کردند که مسوولیت عرضه خدمات صحی رادر این ولایت ها به وجه حسن و بهتر انجام می دهند. مومنه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL