04 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

وزارت تحصیلات عالی درسال نو برنامه های جدیدی روی دست دارد

کابل باختر 4 حوت وزارت تحصیلات عالی به منظور تطبیق بهتر...

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

وزیر مالیه با وزرای احیأ و انکشاف دهات و امور شهر سازی بطور جداگانه ملاقات نمود

کابل باختر 4 حوت اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با انجنیر...

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

جلسه شورای امنیت ملی تحت ریاست رئیس جمهورغنی گردید

کابل باختر 4 حوت تحت ریاست محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

دویچه وله – اول حوت باختر
دونالد ترامپ دست‌بردار نیست. هر روز یک اظهار نظر جنجالی. می‌خواهد در یک کنفرانس مطبوعاتی باشد، یا به شکل توییت. و هر بار یک گام جلوتر می‌رود و زبانش تندتر می‌شود.
یک روز از کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ نگذشته بود که رئیس جمهور آمریکا توییت جدیدی منتشر کرد. در کنفرانس مطبوعاتی موضوع اصلی "اخبار کذب" بود و حمله ترامپ به رسانه‌های آمریکا به خاطر دروغ پراگنی. با زبانی تند و لحنی آغشته به توهین.
ترامپ گفت که همه چیز بر وفق مراد پیش می‌رود، دولتش مثل یک ماشین دقیق کار می‌کند و دستاوردهای این دولت در همان یک ماه نخست در قیاس با اسلافش بسیار درخشان‌تر بوده.
پس از آن ترامپ خشمگین خطاب به رسانه‌ها گفت که این رسانه‌ها از هرج و مرج می‌نویسند و مدعی می‌شوند که اوضاع فضاحت بار شده. نوک پیکان حمله ترامپ بیش و پیش از همه، متوجه نیویورک تایمز بود و شبکه تلویزیونی CNN.
روز جمعه ۱۷ فبروری، ترامپ توییتی را منتشر کرد که مکمل حملاتی بود که در کنفرانس مطبوعاتی به رسانه‌ها کرده بود. در این توییت، ترامپ حرف آخرش را نسبت به این رسانه‌ها زد و گفت: «این رسانه‌های منتشر کننده اخبار کذب، دشمن من نیستند. دشمن مردم آمریکا هستند.»
رئیس جمهور آمریکا در همین توییت لیست دشمنان مردم آمریکا را نیز منتشر کرد: نیویورک تایمز، NBC News، ABC، CBS و CNN.

شهرچاریکار30 دلو باختر
در ولسوالی بگرا م ولایت پروان یک شفاخانه پنجاه بستر ساخته میشود.
این مطلب را داکترفیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه که دیروز به منظور بررسی مشکلات صحیح مردم به ولسوالی بگرام آمده بود بیان کرد.
محمد آصف یک مسوول ولسوالی بگرا م ولایت پروان به آژانس باختر گفت بگرام دارای دو صدو پنجاه هزار نفوس بوده و از لحاظ جغرافیا یی وسیع تر می باشد اما صرف یک شفاخانه بیست بستردرآن وجود دارد که پاسخگوی نیاز مندی های مردم نبوده و مردم مریضان شانرا به سایر مناطق میبرند.
وزیر صحت  عامه کشور بر بهبود عرضه خدمات صحی تاکید نموده به مردم بگرا م وعده سپرد که درسال آینده یک شفاخانه پنجاه بستر مجهز با همه وسایل صحی دراین ولسوالی ساخته خواهد شد.

کابل-ایرنا - باختر 30 دلو
محققان پوهنتون روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد.
پیش از این محققان مختلف به این نتیجه رسیده بودند که چپ دست یا راست دست بودن افراد به نامتقارنی دو نیمکره مغز آن‌ها بستگی دارد؛ اما محققان آلمانی دریافتند اولویت استفاده از دست چپ یا راست در هشت هفتگی جنین و در نخاع آن مشخص می‌شود و در هفته سیزدهم بارداری با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص است.
حرکات دست و بازو توسط غشای حرکتی مغز کنترول می‌شود. این غشا سیگنال‌های مربوطه را به نخاع ارسال می‌کند تا در آنجا به دستورالعمل‌های حرکتی تبدیل شوند. با وجود این در مراحل اولیه رشد جنین غشای حرکتی مغز با نخاع ارتباط ندارد و پس از تشکیل پیش‌سازهای دست در رحم برقرار می‌شود.
محققان برای اثبات این نظریه، بیان ژن نخاع را بین هفته هشتم تا دوازدهم بارداری تحلیل کردند و در بخش‌هایی از نخاع جنین که حرکات بازو و پا را کنترول می‌کنند، تفاوت‌های مهمی بین جنین‌های چپ دست و راست دست شناسایی کردند.
همچنان محققان علت فعالیت‌های ژنتیکی نامتقارن را ردیابی کرده و عوامل اپی‌ژنیکی را شناسایی کردند که منتهی به آنزیم‌هایی می‌شود که گروه‌های متیل (گروهی که از پیوند شیمیایی یک اتم کربن با سه اتم هیدروژن تشکیل شده‌است) را به دی‌ان‌ای متصل می‌کنند و موجب کاهش قابلیت بازخوانی ژن‌ها شده یا بر این قابلیت اثر می‌گذارند. اپی ژنیک به تغییرات خارجی دی‌ان‌ای اشاره دارد که ژن را خاموش یا روشن می کنند. این تغییرات توالی دی‌ان‌ای را تغییر نمی دهند، بلکه بر نحوه بیان ژن تاثیر می گذارند.
نتایج این تحقیقات نشان داد این پدیده در قسمت چپ و راست نخاع به اشکال متفاوتی به‌وقوع می‌پیوندد و در نتیجه فعالیت ژن‌ها در دو طرف نخاع با یکدیگر متفاوت است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است.

کابل باختر 26 دلو
- محققان دریافتند وقت‌گذرانی در طبیعت و دوری از تجهیزات الکترونیکی مانند تلویزیون و تلیفون هوشمند می‌تواند ساعت بیولوژیک بدن را تنظیم کند و مشکل اختلال خواب را حل کند.
محققان برای انجام این تحقیقات از پنج داوطلب خواستند که به مدت شش روز در طبیعت زندگی کنند. در این مدت استفاده از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ممنوع بود. همچنین به‌منظور بررسی و مقایسه تغییرات ملاتونین در مدت زندگی در طبیعت در مقایسه با زندگی در منزل، به طور مرتب از داوطلبان نمونه بزاق گرفته شد.
در نتیجه این آزمایش محققان دریافتند میزان ملاتونین بدن در طبیعت 2.5 ساعت زودتر شروع به افزایش می‌کند. به عبارت دیگر داوطلبان در طبیعت 2.5 ساعت زودتر از زمان خواب در منزل به رختخواب می‌روند. پس از اتمام یک هفته زندگی در طبیعت، میزان ملاتونین در بدن داوطلبان همچنان 2.5 ساعت زودتر شروع به افزایش می‌کرد و در نتیجه هرروز 2.5 ساعت زودتر به رختخواب رفتند.
نور مصنوعی موجب توقف تولید هورمونی موسوم به ملاتونین می‌شود که احساس خواب را در بدن ایجاد می‌کند. گردش در شبکه‌های اجتماعی قبل از خواب با ایجاد اختلال در ترشح ملاتونین موجب برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن می‌شود و در نتیجه مدت و کیفیت خواب کاهش می‌یابد.
کم‌خوابی یکی از عوامل افزایش ریسک ابتلا به انواع سرطان، افزایش وزن، دیابت و بروز تصادفات است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Current Biology منتشر شده است. 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL