02 سرطان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

والی هلمند خواهان پیگیری قضیه کابل بانک شد

والی هلمند خواهان پیگیری قضیه کابل بانک شد

لشکرگاه 2 سرطان باختر والی هلمند امروز در یک نشستی از...

دو مرکز صحی در پروان به بهره برداری سپرده شد

چاریکار 2 سرطان باختر دو مرکز صحی روز گذشته در ولایت...

انفجار در 'کویته' پاکستان 9 کشته برجای گذاشت

انفجار در 'کویته' پاکستان 9 کشته برجای گذاشت

- ایرنا –باختر/ 2سرطان نفجار تروریستی صبح روز جمعه و در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

چاریکار 2 سرطان باختر
دو مرکز صحی روز گذشته در ولایت پروان افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.
به گزارش آژانس باختر، این مراکز صحی شامل بخش مراقبت نوزادان در محوطه شفاخانه ملکی پروان و کلینیک صحی در قریه سیادان مربوط مرکز پروان میباشد که  توسط محمد عاصم عاصم والی پروان و هیئت وزارت صحت عامه افتتاح شد.
داکتر خلیل مصدق سرپرست ریاست صحت عامه پروان گفت که این دو مرکز صحی به هزینه بیش از سیزده میلیون افغانی از بودجه وزارت صحت عامه ساخته شده است.
مصدق اضافه کرد که با افتتاح بخش مراقبت نوزادان، مشکلات صحی اطفال نوزاد در ولایت های پروان، کاپیسا و پنجشیر مرفوع خواهد شد که این بخش در یک شبانه روز گنجایش بیش از سی  طفل نوزاد را دارا خواهد بود.
همچنان با افتتاح کلینیک جامع سیادان، خدمات صحی برای هزاران باشنده آن محل و قریه های همجوار آن فراهم میگردد.
والی پروان افتتاح این دو مرکز صحی را یک گام نیک ویک دستآورد خوب در ارائه خدمات صحی بیان نمود و گفت که در این راستا تلاش ها به خاطر معیاری شدن عرضه خدمات صحی از سوی حکومت جریان دارد. وی افزود که خدمات صحی و ادویه در این مراکز از سوی حکومت رایگان میباشد. احمد نعیم (دوستی)

کابل،31 جوزا باختر
وزارت های صحت عامه، امور داخله و اطلاعات و فرهنگ امروز نشست خبری مشترکی را در پیوند به خطرات و منع استفاده مواد انفلاقی، سلاح های پلاستیکی بازیچه اطفال و فیر های شادیانه در شب و روز های عید که از سوی اطفال و نوجوانان صورت میگیرد و سبب برهم زدن آرامش روحی مردم و زخمی شدن اطفال میگردد، برگزار نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه به آژآنس باختر،  دکتور فدا محمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، استفاده مواد انفلاقی و فیر های شادیانه را در روز های عید که سبب زخمی شدن و رنجش مردم میگردد یک عمل خطرآمیز خوانده و تاکید نمود که خانواده ها به اطفال شان اجازه استفاده پتاقی و سلاح های پلاستیکی را ندهند، تا باشد مردم روز های عید را در آرامش سپری نمایند.
معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، اظهار نمود که استفاده از مواد انفلاقی نه تنها زیان اقتصادی دارد بلکه به صحت اطفال نیز آسیب میرساند، چنانچه سال گذشته حدود 300 طفل از اثر استفاده مواد انفلاقی متضرر شده بودند که بیشتر آنان از ناحیه چشم و صورت آسیب دیده بودند.
همچنان  نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله، استفاده از مواد انفلاقی و فیرهای هوایی را منع اعلام نمود و تاکید نمود، که وزارت امور داخله تدابیر لازم  بخاطر جلوگیری از خرید و فروش پتاقی، تفنگچه های پلاستیکی وفیر های هوایی در شب و روز های عید گرفته است.
در این نشست دکتور کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت، که مردم نیاز بیشتر به آرامش دارد و استفاده مواد انفلاقی و فیر های هوایی تاثیر منفی بالای روحیه مردم می‌گذارد، خانواده ها به اطفال شان توصیه نمایند تا به جای خرید مواد انفلاقی و تفنگچه های پلاستیکی پول شانرا در خریداری اشیای مفید مانند وسایل ورزشی، قلم و کتابچه به مصرف برسانند.
وزارت صحت عامه، به تمام مراکز صحی در مرکز و ولایات هدایت داده است تا در روز های عید تدابیر لازم  در جهت هرچه بیشتر دسترسی مردم به خدمات صحی اتخاذ نمایند. حبیب

کابل باختر31جوزا
پژوهشگران آزمایش ماده جدیدی را به روی انسان آغاز کرده‌اند که می تواند کلسترول (چربی خون) را به صورت طولانی مدت کاهش دهد و از بروز عوارض قلبی ناشی از آن جلوگیری کند.
به گزارش آژانس باختر، به نقل از منابع خارجی در مقاله‌ای که پژوهشگران سازمان تحقیقات علمی عملکرد هالند را منتشر کرده‌اند گفته شده که ممکن است بتوان با واکسین کردن، به انسان در برابر افزایش کلسترول  و عارضه تصلب شرائین مصونیت داد.
نقش ماده جدید فعال کردن سیستم مصونیت انسان برای خارج کردن "کلسترول‌های بد"  از خون است.
به اعتقاد پژوهشگران، می‌توان این ماده را به عنوان جانشین یا مکمل داروی استاتینس به کار برد که در حال حاضر میلیون‌ها نفر در جهان برای جلوگیری از افزایش خطرناک کلسترول به طور روزانه آن را مصرف می‌کنند.
در حال حاضر، برخی از داروهایی که برای مقابله با افزایش کلسترول تجویز می‌شود خطر ابتلای به دیابت را افزایش می‌دهد. در مورد داروی جدید هم باید عوارض جانبی احتمالی آن به دقت بررسی شود.
ممکن است تکمیل آزمایش این دارو روی انسان تا شش سال به طول انجامد.ختم/فرزانه

پل علم 30 جوزا باختر
دو امبولانس به  ریاست صحت عامه ولایت لوگر امروز کمک شد.
به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت عامه افغانستان دو عراده امبولانس را که با ستندرد های بین المللی میباشد، به ریاست صحت عامه لوگر تسلیم نمود.
محمد حلیم فدایی والی لوگر در مراسم تسلیمی این دو عراده امبولانس به خبرنگاران گفت که برای موثریت خدمات صحی به وسایل مدرن ضرورت است که با در اختیار قراردادن این دو امبولانس در انتقال مریضان به مراکزصحی تا حدی سهولت ایجاد خواهد شد.
معاون سفیر عربستان سعودی چندی قبل سی و دو عراده امبولانس را که از جمله کمک های بلاعوض آن کشور میباشد و ارزش مجموعی آن یک میلیون دالر میشود، به وزارت صحت عامه کمک نموده است . ختم/دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL