05 سرطان 1395

RSS Facebook

اعلاناتخبر های جدید

مفتی عبدالقوی که مفتی ها را در پاکستان رسوا ساخت

مفتی عبدالقوی که مفتی ها را در پاکستان رسوا ساخت

کابل باختر/ 5/ سرطان افتضاح و رسوایی بزرگتر از این برای...

برقراری آتش بس در 162 شهر سوریه

برقراری آتش بس در 162 شهر سوریه

دمشق – الیوم السابع- باختر- 5 سرطان مرکز آشتی روسیه مستقر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


صحی

شهرهرات 5 سرطان باختر
بخش هورمونی لابراتواار شفاخانه مرکزی شهر هرات امروز به بهره برداری رسید.
تجهیزات موردنیاز این بخش که سالهای قبل تهیه شده بود امروز نصب وتوسط مسولان شفاخانه مرکزی شهر هرات به بهره برداری سپرده شد
بگفته محمد رفیق شیرزی شفاخانه تجهیزات این  بخش باهزینه ای بالغ بر  یکصد هزاردالر  تجهیز شده که به همکاری موسسات یاری دهنده بخش صحت تهیه شده بود.
شیرزی گفت همزمان با آماده شدن نیروی بشری جهت ارائه خدمات امروز این بخش به بهره برداری رسید.
درپی نصب این تجهیزات آتش سوزی در لابراتوارها مرکز درمانی هرات  رخ دادکه قسمتی از لابراتوار به شمول بخش هورمونی تخریب شد.
محمد رفیق شیرزی میگوید تحقیقات اولیه نشان داده است که شارتی لین برق عامل آتش سوزیست.
اوهزینه خسارات وارده به لابراتوار را حدود صدهزار افغانی بیان کرد.
همزمان با بروز این روی دادتیم تحقیقاتی تحقیقات خودراجهت مشخص شدن علت بروز حادثه آغازکردند.

شهرمزارشریف 5 سرطان باختر
به مناسبت ماه مبارک رمضان وشب قدر شماری از باشند گان ولایت بلخ با حضور در بیمارستان حوزوی شهرمزارشریف به کودکان که مبتلا به مرض کم خونی(تلاسمی) اند خون اهدا نمودند.
به گفته مسوولین شفاخانه وبنیادحمایت از کودکان بیش ازیکصد کودک  که متبلا به مرض کم خونی میباشند دراین شفاخانه ثبت شده که هفت تن آنها درماه مبارک رمضان جان باختند.
شهروندان شهرمزارشریف علاوه برگرامیداشت، از نوزده هم ماه مبارک و احیایی شب پر فیض قدر درجای جای شهرمزارشریف ده ها تن با حضور در بانک خون شفاخانه حوزوی شهرمزارشریف  برا ی کودکان که مبتلا به مرض کم خونی (تلاسمی) میباشند خون اهدا نمودند.
داکتر محمد شفیق شایق مسوول شفاخانه خوزوی بوعلی سینا از اقدام نیک شهروندان شهرمزارشریف قدردانی نموده گفت: بیش ازیکصد کودک که متبلا به مرض کم خونی میباشند ثبت وراجستر شفاخانه حوزوی میباشدکه هرماه مطابق نیاز شان خون  بطور رایگان به آنها زرق میشوند.
همچنان بانو مریم کریمی مسوول بنیاد حمایت از کودکان نیز با خرسندی ا زحضور مردم در شفاخانه  واهدای خون گفت : بخاطر حمایت از کودکان فقیر ومریض کمپان را درشب های قدر به راه انداخته است تا جلو مرگ ومیر کودکان مبتلا به مرض کم خونی را بیگرند.
بانو کریمی یادآورشد: بیش از(90)کودک مریض (کم خونی )به بیناد آنها برای کمک ثبت میباشد که متاسفانه هفت کودک درماه مبارک رمضان جان باختند واکنون شماری باقی مانده به اشد خون ضرورت دارد.
موصوف یادآورشد امید است که شهروندان شهرمزارشریف بخاطر رضای خدا درسه شب قدر به بانک خون مراجعه با اهدای خون خویش جان کودکان را از مرگ نجات دهند.
دو تن ا زمریض داران که کودکان شان مرض کم خونی را دارند از کمک مردم قدرانی نموده گفتند که امید است که با مساعدت مردم کودکان مریض شان صحت مند شوند.
همچنان شهروندان که برای اهدای خون به شفاخانه حضور آورده بودند هدف از کار شان را رضا ی خداوند منان ونجات کودکان مریض دانستند.

مزارشریف/ باختر/ 5/ سرطان
آمار اطفال مبتلا به اسهال وسوء تغذی دربلخ افزایش یافته است.
با بالا رفتن درجه حرارت و گرم شدن هوا آمار اطفال مبتلا به اسهال و سوء تغذی درولایت بلخ افزایش یافته است.
داکتر عبدالروف فروغ مسوول بخش اطفال شفاخانه حوزوی ابوعلی سینای بلخی درشهر مزارشریف به آژانس باختر گفت که با گرم شدن هوا و افزایش امراض گوناگون دروجود اطفال روزانه نزدیک به سه صد طفل دراین شفاخانه انتقال داده میشود.
فروغ علاوه کرد که بیش از شصت بستر برای اطفال اختصاص داده شده و تازمانی که صحت یاب نگردند در اینجا تحت مراقبت جدی قرارمیگیرند.
عدم مراعات نمودن حفظ الصحه محیطی و بالا بودن درجه حرارت هوا بیشتر سبب شدد مکروب ها گردیده و امراض گوناگون را دربین خانواده ها به خصوص اطفال بوجود می آورد.

کابل باختر/ 30/ جوزا
بخش فرهنگی جامعه مدنی اروپا مدال 21 ستاره ای طلا را به رییس شفاخانه انتانی اهداکرد.
این مدال طلایی بخاطر بهتر سازی زمینه تشخیص ودرمان مریضان میکروبی درشفاخانه انتانی به داکتر زلمی نورزی رییس این شفاخانه اهدا شده است.
شفاخانه انتانی یگانه شفاخانه درسطح کشور است که برای تشخیص و درمان امراض انتانی درکابل فعالیت میکند و درمدت پنج ماه گذشته که داکتر زلمی مدیریت آنرا به عهده گرفته تغییرات مثبت قابل ملاحظه ای در خدمات شفاخانه ای این مرکز صحی بمیان آمده است.
دراین شفاخانه امراض انتانی چون قی و اسهال ، محرقه ، تب توام با خونریزی ، هیپتاتیس بی – سی –ای یعنی زردی های سیاه ، زرد و سفید ، مننجایتس یا التهاب مغز ، بروسیلوز ، توبرکلوز ، ملاریا ، واقعات اختلاطی تشخیص و مریضان درمان میشوند.
درماه های اخیر توجه رییس و سایر کارکنان صحی این شفاخانه بخاطر ایجاد زمینه بهتر تشخیص ، درمان و نیز دربخش خدمات حفظ الصحه ای و مدیریت بخش فرهنگی جامعه مدنی اروپا مدال 21 ستاره ای را به رییس آن اهداکرد.
داکتر زلمی نورزی رییس شفاخانه انتانی به خبرنگار آژانس باختر گفت که پس از احراز کرسی ریاست این شفاخانه با استفاده از ارتباطاتش از تجارملی شرکت های تورید ادویه وکمپنی های دواسازی و افراد خیر جامعه تلاش کرده تا ادویه و سایر نیازمندی های این شفاخانه را برای درمان مریضان فراهم کند ونیز لابراتوار مجهز برای تشخیص امراض نیز ایجاد نماید.
او گفت روزانه تا سیصد مریض به این شفاخانه مراجعه میکنندو پس از انجام معاینات و تشخیص تایکصدو پنجاه تن آنان در بستر تحت درمان قرار داده میشوند.
داکتر نورزی غوری گفت که موسم گرما آغاز شده وما برای پذیرش واقعات احتمالی ناشی از امراض موسمی قراراست از ده میلیون افغانی که بانک جهانی کمک کرده ، نیازمندی های دوایی و زمینه بیشتر پذیرش واقعات را فراهم کنیم .
اوگفت که بخشی را برای درمان واقعات جدید تب دار خون دهنده درشفاخانه به کمک مالی و تخنیکی سازمان صحی جهان بامعیار های جهانی با ظرفیت ده بستر ایجادکرده است و دراین بخش مصابان واقعات تب دار خون دهنده که یک مریض جدیداست درمان میشوند و برای این بخش یک پایه جنراتور 60 کیلووات نیز خریداری شده است.
او از پایوازان خواست تا از آوردن کودکان ، کهنسالان درداخل شفاخانه خود داری کنند و حین عیادت از مریضان قوانین شفاخانه را رعایت کنند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL