25 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن هشت هراس افگن پاکستانی درشرق کشور

کشته شدن هشت هراس افگن پاکستانی درشرق کشور

شهرپارون ۲۵ سرطان باختر هشت هراس افگن پاکستانی درنبرد با ماموران...

کشته شدن چهار طالب مسلح در ارزگان

کشته شدن چهار طالب مسلح در ارزگان

شهرترینکوت ۲۵ سرطان باختر چهار طالب مسلح در یک حمله...

کشته شدن چهارطالب مسلح درکنر

کشته شدن چهارطالب مسلح درکنر

شهراسعد آباد ۲۵ سرطان باختر درنتیجه حمله راکتی نظامیان در...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنخستین مرکز درمان بیماری‌های سرطانی در کشور ساخته می‌شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 9 اسد
داکترفیروزالدین فیروز وزیرصحت‌عامه، امروز تفاهم‌نامۀ‌یی را با سکات بروم رییس نهاد صحی امریکایی گلوبل میدیکل پارتنرز( شرکای طبی جهانی) امضا کرد.
بر اساس این تفاهم نامه یک مرکز همه جانبۀ  تشخیص، درمان و تحقیق بیماری های سرطانی در شفاخانۀ جمهوریت ایجاد می‌گردد.
وزیر صحت عامه در مراسم امضای این تفهم نامه به خبرنگاران گفت:«  سالانه دست کم بیست هزار تن در افغانستان به بیماری‌های سرطان مبتلا می‌شوند که ازین میان کمابیش پانزده هزار تن آنان به دلیل نبود مراکز درمان بیماری های سرطانی در کشور جان می دهند.»
وزیر صحت عامه کشور هم‌چنان گفت که بیشتر از 60 درصد بیماران سرطانی نیاز به تداوی شعاعی دارند که با ایجاد این  مرکز این امکانات در کشور پدید می‌آید تا  بیماران سرطانی در کشور شعاع درمانی شوند. او گفت 40 درصد دیگر با شیوه‌های جراحی ، کیمیاوی و بیولوژیکی در این مرکز در مان خواهند شد.
این مرکز با پیش‍رفته ترین دستگاه های تشخیص و تداوی بیماری های سرطانی مجهر خواهد بود.
به گفته وزیر صحت عامه که این دستگاه‌ها دو سال پیش وارد نظام طبی جهانی شده  و در کشورهای ها توسعه یافته از آن کار گرفته می‌شود، اما کشورهای توسعه نایافته هنوز به چنین دستگاه‌ هایی دست رسی کامل ندارند. این نخستین باری است که یک چنین مرکز تشخیص و تداوی سرطان در افغانستان پایه گذاری می‌شود.
این مرکز در محوطه شفاخانۀ جمهوریت ساخته می‌شود. وزارت صحت عامه انتظار دارد که این مرکز ، می تواند هر سال  3000 هزار بیمار سرطانی را از رفتن به کشورهای دیگر برای درمان سرطان، بی نیاز سازد.
در همین حال سکات بروم رییس نهاد صحی «گلوبل مدیکل پارتنرز» از تلاش‌های رهبری وزارت صحت عامه برای فراهم نمودن زمینه تداوی شعاعی بیماری‌های سرطان در افغانستان قدردانی نمود و گفت:« در افغانستان بیشتر بیماران سرطان به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن دست‌رسی به خدمات درمان سرطان جان میدهند.ایجاد این مرکز زمینه تداوی را برای مردم این کشور فراهم می‌کند.نهاد گلوبل مدیکل پارتنرز متعهد بر همکاری‌های دوامدار خود در افغانستان می‌باشد.»
این پروژه   25 میلیون دالر امریکایی هزینه بر میدارد و تا یک سال دیگر آماده می شود.
وزارت صحت عامه یک سال پیش مرکز درمان غیر شعاعی بیماری‌های سرطانی را در ولایت‌های کابل و هرات ایجاد کرده است و این نخستین بار است که یک چنین مرکز درمان شعاعی سرطان با ماشین پیش رفته در  کشور ایجاد می‌شود.
مومنه احمد یار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.