29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتفاهم نامه ایجاد انستیتوت علوم صحی حوزه یی امضا شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 14 اسد
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه ، امروز ، تفاهم‌نامۀ را با تاریه مکنوسن واتردال رییس کمیته ناروی برای افغانستان به هدف ایجاد انستیتوت علوم صحی  حوزه یی  ولایت پکتیا امضا کرد.
به گزارش خبر نگار آژانس با ختر،  این انستیتوت  به هد ف  آموزش  کارمندان صحی  به خصوص  خانم هاساخته میشود.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه با اعشاره به موضوع گفت که با تکمل این پروژه  فرصت آموزش‌های بیشتر طبی برای کارمندان صحت به خصوص خانم ها در  ولایت های غزنی، خوست، پکتیا و پکتیکا فراهم می‌شود.
داکتر فیروز از کمک مالی کشور ناروی در ایجاد این انستیتوت ابراز تشکرنمودو گفت:« هدف از ایجاد این انستیتوت افزایش کارمندان صحی در ولایت‌های نامبرده می‌باشد. کارمندان صحی به خصوص خانم‌ها در ولایت‌های جنوبی بسیار اندک می‌باشد و این ولایت‌ها نیاز جدی به کارمندان مسلکی طبی دارند.»
داکتر فیروز هم‌چنان علاوه نمود که در این انستیتوت کارمندان صحی به‌گونه مسلکی تربیه می‌شوند. افزایش  کارمندان صحی در جهت بهبود عرضه خدمات صحی به خصوص کاهش مرگ و میر مادران و نوزدان خیلی مهم می‌باشد.
این انستیتوت با حمایت مالی کمیته ناروی برای افغانستان ساخته می شود که قرار است در آن 1,375,000 دالر امریکایی هزینه شود. کار ساختمان این انستیتوت تا دو سال آینده به اتمام میرسد.
در چارچوب این کمک مالی، گذشته از کار ساختمان انستیتوت  قرار است 30  فیزیوتراپیست، 30  لابرانت و 30 دوا ساز که 40 درصد آن‌ها را زنان تشکیل بدهند از همین پول آموزش خواهند دید.
در همین حال تاریه مکنوسن واتردال رییس کمیته ناروی برای افغانستان که  به مناسبت امضای این تفاهم‌نامه سخنرانی  کرد، ایجاد این انستیتوت را برای افزایش کارمندان صحی به خصوص قابله‌ها در آن ولایت‌ها بسیار مهم دانست.
وی بیان کرد که کمیتۀ ناروی هم چنان به کمک های مالی و تخنیکی خود در بخش صحت در افغانستان متعهد است.
واتردال در ادامه سخنانش گفت: نزدیک به چهل سال  است که کمیتۀ ناروی افغانستان را در بخش های مختلف هم کاری کرده و از سال 1381 به این‌ طرف بخش صحت افغانستان را در آموزش قابله ها و نرس ها و فزیوتراپیست ها حمایت می‌کند.
در حال حاضر هشت انستیتوت علوم صحی حوزه یی در ولایت های بلخ ، کندز، هرات ، بدخشان ،قندهار، فراه، هلمند و ننگرهار فعالیت دارد که به صورت مجموعی  34000 نرس ، قابله و دیگر کادرهای مسلکی طبی از این انستیتوت‌ها فارغ گردیده اند. مومنه احمد یار

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.