19 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مبارزه با فساد افغانستان را در تامین صلح و ثبات کمک می کند

مبارزه با فساد افغانستان را در تامین صلح و ثبات کمک می کند

کابل،۱۸قوس ، باختر از روز جهانی مبارزه با فساد اداری امروز...

معین اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر تاجکستان دیدار کرد

معین اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر تاجکستان دیدار کرد

کابل 18قوس باختر بانو عادله راز معین اقتصادی وزارت امور...

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سفیر ایران دیدار کرد

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سفیر ایران دیدار کرد

کابل 18قوس باختر دوکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتب کشنده کنگو یا تب خون دهنده را بشناسیم و متوجه ذبح قربانی‌های خود باشیم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 27 اسد باختر
وزارت صحت‌عامه جهت جلو گیری از گسترش بیماری کشندۀ تب کنگو،  امروز، با راه انداری یک کارگاه آموزشی اطلاعات و  آگاهی هایی را برای شماری از علمای دین، ملاامان و خبرنگاران ارائه داشت.
به گزارش آژانس باختر، این کارگاه آموزشی به این هدف راه اندازی شد تا خطر گسترش بیماری تب کنگو در روزهای عید قربان گرفته شود.
از ملا امامان خواسته شده تا اطلاعاتی را که به دست آورده اند با مردم شریک سازند تا در قربانی‌های خود شیوه‌های سالم ذبح حیوانات را در نظر داشته باشند.
هم‌چنان از رسانه‌های خواسته شد تا بانشر آگاهی‌های که از این کارگاه به دست آورده اند شهروندان را از خطر گسترش تب کنگو و شیوه وقایۀ آن آگاهی دهند.
داکتر احمدجان نعیم معین پالسی و پلان وزارت صحت عامه در سخنان خود در پیوند به تب کنگو چنین گفت:«  تب کنگو یک بیماری کشندۀ ویروسی است. این بیماری نخستین بار در سال 1944 در کریمۀ کشف شد. پس از آن یک چنین بیماری در سال 1956 در جمهوری کنگو کشف گردید. در نتیجۀ پژوهش‌های طبی به سال 1969 روشن شد که این دو بیماری باهم، هم‌گون اند. به همین سبب آن را تب « کریمه – کانگو » نام نهادند. در انگلیسی به نام Crinean Cogo Haemorrhagic (CCHF) یاد می‌شود.
تب « کریمه – کنگو»  بیماریی مشترک حیوانی و انسانی است. عامل انتقال آن گونه‌یی از « کنه» است که به نام هیالوما  یاد می‌شود.  این کنه در بدن گاو، گوسفند، بز و حتاHyalomma
خرگوش به گونۀ پرازیت یا طفیلی زنده‌گی می‌کنند.»
اما این بیماری چگونه از حیوان به انسان انتقال می یابد، دکتر  بشیراحمد حمیدی رییس عمومی طب وقایوی در این ارتباط اطلاعاتی را ارائه کرد او گفت: « زمانی که کنه خون حیوان مصاب را می‌مکد یا آن را می‌گزد، با ویروس تب کنگو آلوده می‌شود. در گام بعدی کنه ویروس را به انسان.به شیوه‌های زیرین انتقال می‌دهد:
- وقتی که کنه از بدن حیوان، خود را به بدن انسان می‌رساند، مادۀ از خود افراز می‌کند که جلد انسان را بی‌حس می‌ سازد و آن گاه خون انسان را می مکد و بدین وسیله ویروس از کنه به انسان سرایت می کند و سبب بیماری تب کنگو می‌شود.
- تماس با خون، افرازات و انساج حیوان مصاب به ویروس تب کنگو در جریان ذبح، سبب میشود تا انسان به این ویروس آلوده شود،
- تماس با خون و افرازات بدن شخص که به این ویروس مصاب است نیز انسان دیگر را مصاب می سازد،
- کشتار حیوانات در جایگاه‌های نامناسب و غیر مصون، نیز خطر شیوع این بیماری را دارد،
- آلوده شدن خون حیوان ذبح شده با خون کنۀ که ویروس را انتقال می‌دهد،
- استفاده از گوشت نیم پخته و جگر نیم پخته نیز خطر مصاب شدن با این ویروس را دارد. »
داکتر سلیم سها مجموعه‌یی از اطلاعاتی را که در پیوند جنبه‌های گوناگون تب کنگو گرد آوری کرده بود، به اشتراک کننده توضیح داد که هر چند این امکان وجود دارد که هر شهروند یک کشور به بیماری تب کنگو گرفتار شود؛ اما قربانیان این بیماری را  بیشتر  این رده‌های اجتماعی تشکیل می‌دهند.
- مالداران، شبانان و آنانی که با تجارت مواشی سرو کار دارند،
- دهقانان و همه آنانی که به گونۀ با حیوان‌ها و تربیۀ حیوان ها سروکار دارند،
- قصابان و سلاخان و آنانی که کار و بار گوشت را انجام می‌دهند،
- کارمندان صحی بخش حیوانی،
- داکتران و کارمندان صحی که به درمان بیماران تب کنگو می‌پردازند،
- زنان خانه که با  گوشت حیوان‌‌های حلال سروکار دارند،
- زنان و دختران خانه که گوشت آلوده را پارچه می ‌کنند و می پزند.
بیماری تب کنگو هر چند در حیوانات علامه‌ها و نشانه‌های مشخصی را نشان نمی‌دهد؛ اما در انسان‌های علایم و نشانه‌های آن بسیار مشخص است. همین که کسی به ویروس تب کنگو گرفتار شد، پس از  2-9 روز نشانه‌های زیرین در وی  پدیدار می‌شود:
تب شدید  39-40 درجه، سردردی شدید، ترس از روشنایی، فشار پایین خون، ضربان آهسته قلب، تنفس شتابناک، دل‌بدی دردهای بطنی، پیدایی دانه هایی بر جلد و... از نشانه‌های نخستین این  بیماری است.
در گام بعدی در اندام بیماری خون‌ریزی رخ می‌دهد. خون‌ریزی بیره‌ها، خون‌ریزی دستگاه تنفسی، دستگاه تناسلی، خون ریزی جلدی، به همین گونه خون‌ریزی داخلی در امعا و مغز. به سبب همین خون‌ریزی است که بیماری « تب کریمه – کنگو » را  به نام تب خون ریزی دهنده نیز یاد می‌کنند.
این خون‌ریزی از دو تا سه روز ادامه می‌یابد و اگر به موقع درمان نشود سبب مرگ می‌گردد. بر اساس گزارش‌ها، سی درصد از مبتلایان به ویروس تب کنگو جان می‌هند.
وزارت صحت عامه نگران آن است که در عید قربان مردم به گونۀ گسترده حیوانات را قربانی می‌کنند. گوشت پارچه می‌کنند، این امکاران وجود دارد که شماری از این حیونات ویروس تب کنگو را در خود داشته باشند، یا هم  در جریان ذبح خون کنه‌ها با خون حیوانات بیامیزد. یا هم قصابان و  آنانی که در کشتار حیوانات سهم دارند با خون حیوانات آلوده به ویروس کنگو، آلوده شوند.
هم چنان اگر گوشت آلوده با ویروس باشد، این خطر وجود دارد که در هنگام شستن، پارچه کردن و آشپزی  این ویروس به بدن زنان یا آشپزان انتقال یابد.
این در حالی است که سرایت این بیماری در فصل گرما نسبت به فصل سرما بیشتر می‌شود. پس باید تمام تدابیر در نظر گرفته شود که حیوانات به گونۀ صحی ذبح شوند.
هرچند تب کنگو بیماری  بسیار کشنده است؛ اما راه‌های وجود دارد می‌توان آن را مهار ساخت و از انتقال ویروس به انسان جلو گیری کرد. این امر نیاز به آگاهی دهی به مردم است.
از همین سبب وزارت صحت عامه با شانزده نهاد دولتی، غیر دولتی و جهانی تلاش های گشترده‌یی به راه انداخته است تا میزان خطر گسترش این بیماری کاهش دهد.
در این کارگاه آموزشی تا کید شده که برای جلو گیری از کشترش بیماری تب کنگو باید مردم و قصان این نکات را در نظر داشته باشند:
-  هنگام ذبح حیوانات و پارچه کردن گوشت باید از وسایل و افزارهای محافطتی چون دست‌کش، ماسک، پیش‌بند، عینک، استفاده شود.
- باید از ذبح حیوانات در جاهای نامناسب و آلوده جلو گیری شود و  ذبح باید درجاهای پاکیزه صورت گیرد،
- برای جلو گیری از انتشار ویروس تب کنگو باید گوشت برای 24 ساعت در یخ‌چال گذاشته شود،
- آنانی که در خانه‌های خود حیواناتی چون گاو ، گوسفند و بز دارند نباید « کنه» حیوانات را با دستان برهنه از بدن آنان دور سازند؛ بلکه باید از دست‌کش استفاده کنند.
هم چنان در این کارگاه  تاکید شد که اگر در خانواده کسی باتب شدید و دردهای شدید گرفتار می شود، استفراغ  دارد و خون ریزی از دهان و بنی خود پیدا می کند باید هرچه زودتر به شفاخانه رسانده شود.
در روزهای عید مردم بیشتر از هر زمان دیگری با ذبح حیوانات، تقسیم گوشت و خوردن گوشت سروکار دارند،  اگر مراتب که گفته شد در نظر گرفته نشود، خطر مبتلا شدن به این بیماری می تواند افزایش یاید
داکتر  شاه ولی معروفی امر کنترول بیماری های ساری وزارت صحت عامه در ارتباط به این پرسش که تا کنون چند مورد از تب کنگو در افغاستان دیده شده است، گفت: در سال  2017  واقعه‌های تب کنگو به 245 واقعه رسید که 50 تن آنان جان دادند.
به همین گونه در سال 2018 به تعداد 248 واقعه وجود داشت که 32 تن آنان جان دادند. مومنه

Last modified on دوشنبه ، 5 سنبله 1397 ، 08:59

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.