25 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

استاد دانش با سفیر جدید آقاخان دیدار کرد

استاد دانش با سفیر جدید آقاخان دیدار کرد

کابل/ ۲۵قوس/ باختر خانم شهزاده هیرجی سفیر جدید اعلیحضرت آقاخان رهبر...

محمد اجمل شاه پور، وضعیت زندگی جوانان بدخشان را بررسی کرد

محمد اجمل شاه پور، وضعیت زندگی جوانان بدخشان را بررسی کرد

کابل/ 25قوس/ باختر محمد اجمل شاه پور معین امور جوانان وزارت...

جرگه مشترك بزرگان اقوام يازده ولايت برگزار شد

كابل/25 قوس/ باختر جرگه مشترك بزرگان و موسفيدان يازده ولايت امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتوزارت صحت عامه : یک واقعۀ مثبت فلج در ارزگان تثبیت شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

  کابل، ۲۵ سنبله باختر
پس از ثبت یک واقعه دیگرفلج اطفال در ولایت ارزگان  وزارت صحت عامه حمایت بیشتر مردم را در امر مبارزه بابیماری فلج کودکان خواستار شد.
به گزارش آژانس باختر، وزارت صحت عامه مدعی شده است که  اخیراً یک واقعۀ مثبت فلج در ولایت ارزگان به ثبت رسید. این امر ضرورت بیشتر سهم گیری مردم را در  نابود سازی پولیو نشان می‌دهد.
بر بنیاد اعلامیه منتشره این وزارت ، این واقعه پسر 11 ماهه‌یی را در ولسوالی شهیدحساس ولایت ارزگان برای همیش فلج ساخت.
با  شناسایی  این واقعه شمارواقعه‌های مثبت پولیو در افغانستان در سال روان میلادی به 13 واقعه رسیده است. افغانستان بیشترین واقعه‌های پولیو را نسبت به هر کشور دیگری دارا می‌باشد.  کم از کم  75 درصد کل واقعیات پولیو در جهان را نشان می دهد.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در پیوند به این واقعه گفت : « این واقعه یک هشدار تکان دهنده برای افغانستان است. ما  امسال نسبت به سال 2017 در خطر واقعات بیشتر پولیو قرار داریم. با آن که برنامه نابود سازی پولیو  وظایف خود را در پیوند به نظارت و  واقعه یابی پولیو به گونۀ بهتر انجام می‌دهد و همواره تلاش می‌کند تا سایر کودکانی که در خطر ویروس پولیو قرار دارند را نجات دهد؛ ولی به تنهایی بدون هم‌کاری مردم نمی تواند به مصیبت پولیو پایان دهد. تمام مردم باید در محو پولیو سهم داشته باشند و این رسالت دینی و میهنی خود را در حمایت از تطبیق موفقانۀ برنامه  های واکسین پولیو مخصوصاً در ولسوالی‌های دارای خطر بلند اجرا کنند تا از سرایت ویروس پولیو  جلو گیری به عمل آید.
این اظهارات در حالی بیان می گرددکه در حال حاضر حدود 1.2 میلیون کودک در افغانستان قادر به دریافت واکسین ضد پولیو نیستند، زیرا آنان در ولسوالی های زنده‌گی می‌کنند که برنامه ‌های واکسین پولیو به گونۀ خانه به خانه اجازه داده نمی‌شود. یا هم پدر و مادر  از پذیرفتن واکسین و یا هم کودکان شان را هنگام آمدن واکسین کننده‌گان به پشت دروازۀ خانه به نزد آنان نمی‌برند.
برنامه  واکسین پولیو به گونه خانه به خانه یگانه راهی است که می توان به تمام کودکان با دو قطره واکسین پولیو رسیده‌گی کرد؛ زیرا بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند که برای واکسین نمودن کودکان‌شان از خانه‌های خود بیرون  شوند و به جای دیگری بروند. از این رو برنامه  خانه به خانه یگانه راه است که می توان بیماری فلج کودکان یا پولیو را نابود کنیم. خانواده‌های که واکسین پولیو را رد می‌کنند،در حقیقت کودکان خود را با دستان خود در خطر دایمی فلج کودکان قرار می‌دهند. میلیون‌ها کودک مسلمان در جهان در مقابل پولیو  از طریق کمپاین‌های پی در پی واکسیناسیون از بیماری فلج محافظت شده اند. در واقع هر کشور اسلامی در جهان به جز از افغانستان و پاکستان پولیو را از سرزمین شان نابودکرده است."
وزیر صحت عامه  هم‌چنان گفت: « می‌خواهم روشن سازم که این یک مبارزه غیر جانب‌دارانه، تنها به هدف محافظت هر کودک این کشور از فلج دایمی می‌باشد. در 30 سال گذشته از زمانی که جهان به خاطر  ریشه کن سازی فلج کودکان اقدام کرده، به جز از افغانستان، پاکستان و نایجریا سایر کشور های جهان قادر شدند تا پولیو را نابود سازند.
افغانستان می‌تواند کشوری باشد که افتخار محو پولیو را برای تمام جهان به ارمغان آرد، در صورت که به گونۀ مشترک به خاطر وقایه کودکان خود در مقابل بیماری فلج تلاش کنیم.»
در فصل گرما انتقال و سرایت ویروس پولیو بیشتر می‌شود. کودکانی که  در جریان برنامه ‌ها به دلیل غیابت در خانه و یا هم ممانعت از تطبیق کمپاین واکسین ضد پولیو باز می‌مانند، باید به نزدیک‌ترین مرکز صحی محلی به خاطر واکسین شدن برده شوند. واکسین پولیو کاملاً مصون است و هیچ‌گونه عوارض جانبی منفی ندارد. کودکان نوزاد و مری  نیاز بیشتر به این واکسین دارند، زیرا سیستم دفاعی بدن آنان ضعیف است و اگر واکسین نشوند، بسیار  زود به این مرض مصاب می‌گردند.
واکسین پولیو به سطح ملی و بین المللی توسط عالمان دین نیز مورد تائید قرار گرفته است.
برنامه  بعدی واکسین پولیو در تمام ساحات دارای خطر بلند سرایت ویروس پولیو از تاریخ 24 الی 28 سپتمبر سال روان راه اندازی خواهد شد. نالان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.